PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : egsoz olcum

emre_bayam
11/04/2007, 09:30
arabayi aldigim poyraz otomotive sordum egsoz ölçüm pulu ne zaman yapiliyo diye 1 sene gectiyse yapilmasi lazim dediler 2sene sonra degilmiydi dizellerde?bu konuyu aydınlatirmisiniz?

İbrahimKC
11/04/2007, 09:38
Ruhsatda İlk Muhayene geçerlilik tarihi yazıyor. O tarihden sonra yaptırılması gerekiyor diye biliyorum. Oda 2 yıl sonra demek oluyor..

emre_bayam
11/04/2007, 10:22
sordum iyice abi bi sene gecince yaptiriyormussun 17ytl mis fiyati....

Mısafır
11/04/2007, 10:24
normalde her sene 0 km araclarda 2 seneden sonra sanırım ..

emre_bayam
11/04/2007, 10:27
abi su konuyu arac aldiginiz yere sizde bi sorunda bosyere 17ytl vermeyelim...:friendship:

eakbas
11/04/2007, 10:47
ben her sene diye biliyorum

ati rugerm
11/04/2007, 10:50
benim bildigim ticari araclarda 1 yıl

İbrahimKC
11/04/2007, 10:57
Mevzuata göre bu şekilde ama benzinli ve dizel diye ayrılıyordu bildiğim kadarıyla ama öyle bir sey yazmıyor.

Not: Bu Periyodik Muayene ile egzos ölçümü aynı şey oluyor demi?

SEKİZİNCİ BÖLÜM

Araçların Muayeneleri ile İlgili Hükümler

Muayene Süresi

Madde 21 — Araçlar cinslerine, kullanma amaç ve şekillerine göre;

a) Hususi otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk 3 yaş sonunda ve devamında her 2 yılda bir,

b) Resmi ve ticari plakalı otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk 2 yaş sonunda ve devamında yılda bir,

c) Lastik tekerlekli traktörler ile bunların her türlü römorkları ilk 3 yaş sonunda ve devamında 3 yılda bir,

d) Diğer bütün motorlu araçlar ile bunların her türlü römorkları ilk 1 yaş sonunda ve devamında yılda bir,

periyodik muayeneye tabi tutulur.

Askeri araçlarla, raylı sistemde çalışan veya iş makinası türünden araçların muayeneleri, tescilini yapan kuruluşlarca ve bu Yönetmeliğin Ek-1’de sayılan esaslar dikkate alınarak yapılır.

Muayene süresi dolmasa bile kazaya karışması sonucu yetkili zabıtaca muayenesi gerekli görülenler ile üzerinde değişiklik yapılan araçların ayrıca özel muayenesi zorunludur.

Karayoluna çıkmış olan araçların, teknik şartlara uyup uymadığı trafik zabıtasınca kontrol edilerek her an muayene istasyonlarına sevk edilip muayeneleri yaptırılabilir.

Ayrıca, yetkililerin isteği halinde araçlarda bulunması zorunlu belge ve cihazların bulunup bulunmadığı muayene istasyonlarında kontrol edilir ve şartlara uymayanların muayeneleri yapılmaz.

Periyodik muayene süresinin dolmasına bir ay veya daha az kalmış araçların muayeneleri de yapılabilir.

emre_bayam
11/04/2007, 11:00
bizim araclarin aracı aldıgım yere sordum ilk yil bitince her yil diyorlar,diyelim ki oyle ben bu sene yaptirmasam seneye yada vizede(3.senede)yaptirsam polis bi ceza kesermi yada hukuki cezasi varmi?

İbrahimKC
11/04/2007, 11:02
bizim araclarin aracı aldıgım yere sordum ilk yil bitince her yil diyorlar,diyelim ki oyle ben bu sene yaptirmasam seneye yada vizede(3.senede)yaptirsam polis bi ceza kesermi yada hukuki cezasi varmi?

Kesin vardır :)

microab
11/04/2007, 13:06
Polis yakalarsa ceza yazar--bazıları tutturunca tutturuyor...

FAkat ben 2 yıl diye biliyorum sıfırlarda egzos muayene...

ABNEW
11/04/2007, 13:13
Ben de 2 yıl olarak biliyorum ama eskiden her sene idi.Sıfır araçlarda da ilk üç yıl egsoz emisyon ölçümünün muaf olması lazım...

Lewent
11/04/2007, 15:13
Ben de 2 yıl olarak biliyorum ama eskiden her sene idi.Sıfır araçlarda da ilk üç yıl egsoz emisyon ölçümünün muaf olması lazım...

Doğru, artık egzos emisyon ölçümü 2 yılda bir ama "0" km. araçlarda 3 sene sonunda, yani ilk muayene ile birlikte, dolayısıyla bir şekilde biri aksamaz ise ikisi beraber gidecektir :)

Reddline
11/04/2007, 15:39
benimde bildiğim kadarıyla en az iki sene olması gerekir... yani en azında 1 sene geçti ve ben daha yaptırmadım:)