PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 20 000 bakımından sonra frende balata sesi kesilmeyen varmı

Misafir-1
14/09/2010, 23:27
20 000 km bakımı yaptıralı 3000 km yol yaptım baştan beri balata sesi geliyordu dedimki yeni balata ses yapar oturma süresi v.s. gibi diye fakat 3000 km yol yaptım bu sefer balata gıcırtısını geçtim balata biterken olan sesler gibi ses yapmaya başladı bakalım servise bir gideceğim başına bravolarda böyle bir sıkıntı gelen varmı paylaşırsanız sevinirim teşekkürler...

WiSTaRiA
14/09/2010, 23:32
20000 bakımda balatamı değiştirdiniz? Sebep?

llcemll
14/09/2010, 23:34
bencede erken degısmıs benım aracım 30 bıne dayandı hala ılk balatalar..

GP COSKUN
14/09/2010, 23:43
tamamiyle kullanılan balatanın kalitesinden kaynaklı bir durum

WiSTaRiA
14/09/2010, 23:45
Benim aracımda 30000 km oldu bugün yeni ve 2006 model hala aynı balata servise gösterdim ve oooo bayaa gider dediler... Birde coşkun abi balata kaliteside çok önemli faktörde benim düşüncem soförede bağlı bu balata bitimi... Yanılıyormuyum?

ExTReMe_
15/09/2010, 04:22
tabikide bencede şoföre bağlı bu durum balatanın bitmesi ben fren kullanmamaya özen gösteririm komps. le hızımı düşürerek basarım hep

ato
15/09/2010, 08:33
ben balatalrı değiştirmedim ama bendede frene basınca ıslık sesi gibi ses geliyor sanki kum kaçmış gibi araç 24000 de yıkattım ama geçmedi üstünde durmadım

GP COSKUN
15/09/2010, 09:22
Benim aracımda 30000 km oldu bugün yeni ve 2006 model hala aynı balata servise gösterdim ve oooo bayaa gider dediler... Birde coşkun abi balata kaliteside çok önemli faktörde benim düşüncem soförede bağlı bu balata bitimi... Yanılıyormuyum?

tabiki orçun balata ömrünü direk ilgilendiren konu
şöförün kullanım tarzı
aracın kullanımının ş.içi ş.dışı olup olmaması
sıcaklık faktörü
balatanın kalitesi
disklerin ve kampanaların düzgünlüğü
öyle araç vardır 20 binde balata siler
ama öyle araç vardır 80 binde siler

hsyn28
15/09/2010, 10:36
benim aractada ıslık sesi geliyordu balataları degistirirler diye düsünüyodum degistirmemişler üstelik saolsun naptıysa usta seside kesmiş:)

suvari_84
15/09/2010, 10:45
ben sana söleyim balata vidası sıkılmamıştır. bu dediğimin aynısıda çıkacak bak gör çünkü çoğu servis buna özen göstermiyor.kısacası balata değiştirirken tam sıkmamışlardır ve eğer tam sıkılmamışsa hayati önem taşımaktadır kardeşim acilen servise gitmeni öneririm .

serdar2362
15/09/2010, 10:58
Şahsen, Fıat fabrika çıkışı arabalarda kaliteli balata koymuyor kanısındayım. Bu Punto olmuş, Bravo olmuş farketmiyor. Kendi arabamda ses aldığımda araştırdım, balata bitmeden en çok değişim isteyen arabalar malesef Fıat'ın arabaları imiş.

ato
15/09/2010, 11:44
benim baltalar 30000 de biter gibime geliyor servis baltaların urumu iyi daha aşınmaya başlamamış demişti araç 15000 de iken adam elfeneri ile dışarıdan baktı kontrol ederken bir de buaraçlarda 10000km de yağdeğişimine gerek varmı ben 10000 de götürdüm bie 205 tl öyle vermiştirim yağ polen filtresi yağ değişimi falan yani senede 694 tl verdim 1 yaşındaki arabaya

fraust
15/09/2010, 12:16
Benim araç 19,000 de...
Frene basınca bir uğultu geliyor ama titreme falan yapmıyor. 2. vitesle de kalkış yaptığımda herhangi bir titreme falan yapmadan rahatça kalkıyor.

Balatalarda bişey mi var, yoksa fren balatalarını temizletsem yeterli mi?

.

GP COSKUN
15/09/2010, 14:16
Benim araç 19,000 de...
Frene basınca bir uğultu geliyor ama titreme falan yapmıyor. 2. vitesle de kalkış yaptığımda herhangi bir titreme falan yapmadan rahatça kalkıyor.

Balatalarda bişey mi var, yoksa fren balatalarını temizletsem yeterli mi?

.

diskleri torna yaptır bir şey kalmaz

serdar2362
15/09/2010, 15:52
Coşkun'cum, araba daha 19000 de. Bırak torna yaptırmayı daha çizik bile olmaması gerekmezmi. Şahsen benim araba şu an 36000 de. Kendim başında durarak baktırdım daha yeni yeni çizilmeye başlamış. Balatanın sert olması, içindeki materyallerin sertliği bu sesin çıkmasına neden olmazmı.

kralcarsi
15/09/2010, 16:23
ben balatalrı değiştirmedim ama bendede frene basınca ıslık sesi gibi ses geliyor sanki kum kaçmış gibi araç 24000 de yıkattım ama geçmedi üstünde durmadım

1 ay önce 30 bin bakımında aynı şikayet ile serviste frenlere baktırdım, balatalara toz yapıştığını ve temizlediklerini söylediler. hakikaten 1 hafta falan ses kesildi ancak daha sonra tekrar başladı, zaten 40 bin bakımda balataları değiştircem, bence seninki de balataların kirlenmesinden kaynaklanıyor olabilir ..

Misafir-1
15/09/2010, 18:39
20000 bakımda balatamı değiştirdiniz? Sebep?
vallahi servisde değişsin dediler değiştirdim bende

GP COSKUN
16/09/2010, 00:41
Coşkun'cum, araba daha 19000 de. Bırak torna yaptırmayı daha çizik bile olmaması gerekmezmi. Şahsen benim araba şu an 36000 de. Kendim başında durarak baktırdım daha yeni yeni çizilmeye başlamış. Balatanın sert olması, içindeki materyallerin sertliği bu sesin çıkmasına neden olmazmı.

serdar abicim tabiki balatanın kaliteside önemli
ama genelde uğultu sesi kampana yada diskin eğilmesinden meydana gelebiliyor
bu sorunun ortata çıkması içinde kilometrenin önemi yok
yeni didk takıp 300 km bile kullanıp sıcakken sudan geçsen yada su tututursan bu sorun meydana gelebilir

ato
16/09/2010, 09:03
1 ay önce 30 bin bakımında aynı şikayet ile serviste frenlere baktırdım, balatalara toz yapıştığını ve temizlediklerini söylediler. hakikaten 1 hafta falan ses kesildi ancak daha sonra tekrar başladı, zaten 40 bin bakımda balataları değiştircem, bence seninki de balataların kirlenmesinden kaynaklanıyor olabilir ..
muhtemelen öyle araba 3 aydır antalyada orda kuma falnda giriyor araba haliyle kirleniyor

fraust
16/09/2010, 10:05
diskleri torna yaptır bir şey kalmaz

Chilliğimi bağışla üstad...
12,000 de ilk yılın bakımına götürmüştüm. o günden sonra ses gelmeye başladı frene her dokunduğumda. ilk başlarda yaz aylarının sıcaklığından genleşen kampana veya başka birşeyden olacağını düşündüm. yani sıcaklıklara bağladım. o nedenle de pek önemsemedim. ama havalar biraz soğuyunca yine aynı ses gelmeye devam edince şüphelenmeye başladım.

tornayı neresi yapıyor...lastikçiler falan mı?
hiç bilmem bu tür şeyleri...bildiğim tek tornacı sitelerde...o da ağaç işleri iile uğraşıyor ...

bir de bu tornalatmanın maliyeti nedir?

yardımlarınız için teşekkürler.

fraust
16/09/2010, 10:06

serdar bey, önerebileceğiniz bir marka ya da model var mı balatalar ile ilgili...
bir de benim aracın garantisinin bitmesine daha 1 yıl var. dışarıda balata değiştirmenin bir sakıncası var mı? garantiyi etkiler mi balata değişiminin servis dışında yapılması?

Misafir-1
16/09/2010, 20:10
tüm yorumlar için teşekkürler bu gün artık çekilmez oldu Müslüm abiyi aradım bire götürcem bakalım Servise...

Misafir-1
16/09/2010, 20:13
tabiki orçun balata ömrünü direk ilgilendiren konu
şöförün kullanım tarzı
aracın kullanımının ş.içi ş.dışı olup olmaması
sıcaklık faktörü
balatanın kalitesi
disklerin ve kampanaların düzgünlüğü
öyle araç vardır 20 binde balata siler
ama öyle araç vardır 80 binde siler

Coşkun Abi haklısın yaz aylarım Anamur gibi yerde geçiyor birde Ankara dan giderkenki bol fren kullanılan Sertaful geçidi virajlar falan hep erken tükenmesine faktör diye düşünüyorum teşekkürler...

GP COSKUN
16/09/2010, 23:55
Chilliğimi bağışla üstad...
12,000 de ilk yılın bakımına götürmüştüm. o günden sonra ses gelmeye başladı frene her dokunduğumda. ilk başlarda yaz aylarının sıcaklığından genleşen kampana veya başka birşeyden olacağını düşündüm. yani sıcaklıklara bağladım. o nedenle de pek önemsemedim. ama havalar biraz soğuyunca yine aynı ses gelmeye devam edince şüphelenmeye başladım.

tornayı neresi yapıyor...lastikçiler falan mı?
hiç bilmem bu tür şeyleri...bildiğim tek tornacı sitelerde...o da ağaç işleri iile uğraşıyor ...

bir de bu tornalatmanın maliyeti nedir?

yardımlarınız için teşekkürler.

genelde frencilerin hepsi yapıyor bu işi toplam 2 teker için de 40-60 tl arası birücret vermen gerekiyor

Misafir-1
29/09/2010, 12:22
balataları servisde değiştirtdim Sağolsun Kavaklıdere sevis herzamanki gibi fiat he ne kadar malının arkasında durmayan bir politika gütsede Kavaklıdereoto güzel hizmrt anlayışıyla fiatın yapmadığını yapmakta bakalım balatalar gıcırtı diski yercesine ses yapacakmı eger ses yaparsa büyük ihtimal balatalarda hata var demektir bu kez başka marka balata arayışlarına girişeceğiz...