PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Check glow plug!

smartmavi
14/09/2010, 15:41
Arkadaslar sanirim isitma bujim bozuldu.

Sicaklik 20 derece altinda mars yaparken araba bu uariyi veriyor.

Forumdaki diger konulari okudum da bana nerede oldugu lazim. Garantim yok. Bastan ben bi kontrol edeyim soketi falan vasa, duzelmezse tamire gideyim.

Nerde oldugunu blen var mi?

Simdiden tesekkurler.

Du Hast
14/09/2010, 20:58
motorun ön kısmında, radyatöre yakın tarafında yer alır. üst plastik kapak nedeniyle eğilip bükülmeden göremezsiniz. değiştirmek içinde üst plastik kapağın sökülmesi gerekir.
fiat yedek parçacısında tanesi 18 TL.
servislerde ise fiyatı 25 TL dir.

değiştirme işlemi basit olup, sanayide 10 dk içinde halledilir.

smartmavi
14/09/2010, 21:30
Alet edevat mevcut. Tarif ettigin yeri biliyorim. Motorun sol ön kisminda. Kendim degistirmeyi bi deneyim, olmazsa sanayinin yolunu tutarim.

Saol Can, cok tesekkur ederim. Yine cok makbule gecti.

Du Hast
15/09/2010, 01:48
önemli değil abi
fotoları vardıda bulamadım. istersen yarın foto atarım öyle başlarsın :)
çok basit işlem ;)

gemlikli_55
15/09/2010, 09:26
sorun neymiş anlayamadık ya o parca nedir resimde eklersek daha iyi olur bilgi sahıbı olmuş oluruz

smartmavi
15/09/2010, 15:54
Isıtma bujisi dizel motorlarda motor çalıştırılmadan önce yakıtı ısıtıyor, böylece motor daha rahat ve sarsıntısız çalışıyormuş. Sanırım benimki bozuldu, arada uyarı ışığı yakıyor.

Du Hast
15/09/2010, 20:53
motorin belli bir ısıda sıkışmadan yanmaz. yazın hava soğuk olmadığı için azıcık zorlamayla ısıtma bujisiz çalışma sağlanır ancak
kışın soğuk havalarda mümkün değil çalıştıramazsınız.
ısıtma bujisi, ateşleme odasını ısıtıp, yakıt püskürtüldüğünde sıcak ortama girdiği için yanma sağlanır. kışın dizel araç zor çalışıyorsa; akü, marş dinamosu ve ısıtma bujileri yanında yakıt filtresi donmuşmu kontrol edilmelidir.
eğer araç yine çalışmıyorsa 3 4 defa üst üste ısıtma yapılmalıdır. üst üste ısıtma için kontak açılır, kızdırma buji lambası sönünce kontak hızlı şekilde bir daha kapatılıp açılır ve bu işem 3 4 defa yapıldıktan sonra marş yapılır. bunun sonucunda aracın kolay çalıştığını göreceksiniz

GP COSKUN
16/09/2010, 00:32
Isıtma bujisi dizel motorlarda motor çalıştırılmadan önce yakıtı ısıtıyor, böylece motor daha rahat ve sarsıntısız çalışıyormuş. Sanırım benimki bozuldu, arada uyarı ışığı yakıyor.

ateşleme bujisi yakıtı değil yanma odasındaki havayı ısıtır
hatta belki arkadaşlarımızdan birine günün birinde belki lazım olur diye bu konuyla ilgili bir taktik vereyim
ısıtma bujiniz arızalı ve hava oldukça soğuk aracınızı çalıştıramıyorsanız
hava filtresinin borusunu motor tarafından söküp filtre borusunun ağzına
motor tarafına doğru bir gazete kağıdını tutuşturarak tutun bu sırada da birisi marşa bassın aracınız kolayca çalışacaktır
eskiden ısıtma bujisi mi vardı kardeşim soğukta kamyonu çalıştıracağız diye sağa sola koşturup ıslanmamış gazete kağıdı aradığım ve bulduğumda 50 lik
banknot bulmuş gibi sevindiğim çok olmuştu
lanet alevi uzaktan görse çalışır ama alev yoksa aküyü bitirsen nuh der peygamber demezdi yaw

smartmavi
16/09/2010, 01:03
o zaman yanma odasına gitmeden önce ısıtıyor demekki, yoksa 4 tane olması gerekirdi.

Coşkun abi teşekkürler. yarın gidip yenisini alacağım. sence kendim değiştirebilir miyim, çok alengirli bişey mi?

GP COSKUN
16/09/2010, 01:12
değiştirebilirsin tabiki

Du Hast
16/09/2010, 03:32
o zaman yanma odasına gitmeden önce ısıtıyor demekki, yoksa 4 tane olması gerekirdi.

Coşkun abi teşekkürler. yarın gidip yenisini alacağım. sence kendim değiştirebilir miyim, çok alengirli bişey mi?
zaten 4 adet. her silindir için 1 adet mevcut.

gmb
07/01/2012, 23:31
konuyu hortlatmak gibi olacak ama aynı sorun bende de oluştu bugün servise gittim ellerinde yokmuş gelince değiştireceğim çok problem yaratmaz dediler şimdilik bu şekilde kullanıyorum

Ziyaretci035
07/01/2012, 23:48
konuyu hortlatmak gibi olacak ama aynı sorun bende de oluştu bugün servise gittim ellerinde yokmuş gelince değiştireceğim çok problem yaratmaz dediler şimdilik bu şekilde kullanıyorum

Denizli'de durum nedir bilmiyorum ama İzmir'de çok soğuk havalarda ısıtma bujisi devreye giriyor. Eğer çalışmazsa arıza ışığı yakar ve motor geç çalışır.

Ayrıca ısıtma bujileri değiştikten sonra bilgisayara bağlayıp arıza kodunu silmek gerekir.

gmb
07/01/2012, 23:57
Denizli'de durum nedir bilmiyorum ama İzmir'de çok soğuk havalarda ısıtma bujisi devreye giriyor. Eğer çalışmazsa arıza ışığı yakar ve motor geç çalışır.

Ayrıca ısıtma bujileri değiştikten sonra bilgisayara bağlayıp arıza kodunu silmek gerekir.

çalışmada problem yok şimdilik, sıcaklık İzmir den 2-3 derece düşük olur

gemlikli_55
14/01/2012, 10:06
bendede aynı uyarıyı dün gece aldım ve vermeye devam ediyor 4 taneden 1 gitmişse nasıl tesbir edelim deneme yanılma yontemı ile mi ? yada varmı bir yontemi arkadaşlar

Tayfun-E30
14/01/2012, 10:32
ısıtma bujisini söküp bir kablo yardımıyla dibi ampul dibi gibidir dibini artıya gövdesini akünün eksisine tutarsan siyah ucu ısınıp kızarır 4 buji içinde tek tek dene bu işlemi ısınmayan bozuk olandır yenisiyle değiltirirsen problemi çözmüş olursun...

gemlikli_55
14/01/2012, 13:36
ısıtma bujisini söküp bir kablo yardımıyla dibi ampul dibi gibidir dibini artıya gövdesini akünün eksisine tutarsan siyah ucu ısınıp kızarır 4 buji içinde tek tek dene bu işlemi ısınmayan bozuk olandır yenisiyle değiltirirsen problemi çözmüş olursun...

teşekkurler

hzrakts
27/10/2014, 16:22
Konuyu hortlatmış olacağım ama; "check glow plugs" uyarısı veriyor benim punto da. Isıtma bujisimidir yani ?

Birkan61
27/10/2014, 16:58
Konuyu hortlatmış olacağım ama; "check glow plugs" uyarısı veriyor benim punto da. Isıtma bujisimidir yani ?

Evet ta kendisidir.

hzrakts
27/10/2014, 17:08
Evet ta kendisidir.
Eyvallah hocam sağolun forumda birde konuyla ilgili video buldum hafta içi parça temin edip kendim yaparım artık

Birkan61
27/10/2014, 17:21
Eyvallah hocam sağolun forumda birde konuyla ilgili video buldum hafta içi parça temin edip kendim yaparım artık

Eliniz yatkınsa kendiniz değişebilirsiniz tabi, basit bir işlem. Video ile çok daha rahat yaparsınız

ibooovn
27/10/2014, 19:22
bozuk olup olmadığını aküden tek bir kablo deydirip kıvılcım cıkarsa anlayabilirsiniz sökmeden...yukarda arkadaşın dediğide gazete yakıp biri marşa bassın eskide kaldı şimdi çakmağı çakıp deodorant sıkıpta biri marşa başıyorlar geçen sene ustanın biri mazot filtresini kendim değiştirdiğim ve çalıştıramadım vw aracımı gelip öyle çalıştırmıştı yoksa mahsur kalmıştım avmde otoparkta :D :D :D ama serviste arkadaş anlatıyor aracın motoru tutuşmuş öyle yaparken :D