PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Acil yardım; vites değiştiğinde ileri atıyor

ozgurder
14/09/2010, 09:43
Arkadaşlar herkese merhaba,

Forumunuzu (Artık Forumumuzu) yeni keşfettim. Ben aracımla ilgili bir sorun yaşıyorum. Örneğin boşta giderken 2 veya 3. vitese attığımda araç kendini ileri atıyor, sallıyor.
Aracım su an 70.000 e yeni geldi. Yağ ve filtrelerini yeni değiştiricem. Sizce sorun ne olabilir. Bu sorunu da halletmek istiyorum. Ama yetkili servise 80.000 bakımında gitmek istediğim için bu bakımları dışarıda yaptırmayı düşünüyorum.
Sorun balatalarda yada debriyajdamıdır acaba?

Bu arada forumu biraz araştırdım ama cevabımı bulamadım. Eğer sorunu tekrarlıyorsam kusura bakmayın.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

SpyHunter33
14/09/2010, 09:48
benzer bir sorun bende de var. Bende yazmak için açtım benden önce davranmışsınız. bende de vites geçişlerinde cırtlıyor ve geçişlerde araba ileri doğru atlıyor. Debraiyaj üst merkezinden diye şüphelerim var ama bakalım. Bende bir ustaya götürecem artık...

phyevren
14/09/2010, 12:47
baskı balata gibi duruyor..

serdar2362
14/09/2010, 13:17
Arabanızla düşük hızda vites büyütme durumlarında, motor devri kendine ayarlamak için bir parça hızı artırabilir. Gaz vermeden devam durumunda hız düşerek vites min. devrine ayarlar. Siz gaza basmasanız dahi vites hızında araba yürümeye devam eder.

ozgurder
14/09/2010, 16:39
Arabanızla düşük hızda vites büyütme durumlarında, motor devri kendine ayarlamak için bir parça hızı artırabilir. Gaz vermeden devam durumunda hız düşerek vites min. devrine ayarlar. Siz gaza basmasanız dahi vites hızında araba yürümeye devam eder.
Daha çok vites büyütürken değilde, boşta giderken vitese taktığımda araç titreyip ileri doğru atıyor kendini

GP COSKUN
14/09/2010, 18:43

teşhise tamamen katılıyorum
gaz vermeden ayağınızı debriyajdan çektiğinizde devir düşük vites büyük geldiği için silkeleme yapar

Du Hast
14/09/2010, 20:52
Daha çok vites büyütürken değilde, boşta giderken vitese taktığımda araç titreyip ileri doğru atıyor kendini
araç boşken vites attığınızda, eğer motor deviri, rolanti devrinin altına (800 devirdir) düşerse, ECU (motor kontrol ünitesi) kendiliğinden devri yükseltmek için gaz verir.
vites değişimlerini iyi ayarlayın. mesela 20 km hızda iken 2 vites tam rolanti devrine rast geliyor. siz 20 km de 3 e atarsanız devir çok düşeceğinden ECU gaz verecektir.
bu olay ECU üniteye sahip dizel motorların hepsinde vardır (benzinlilerde de..). eski tip dizellerde olmaz bu mevzu.

bu şekilde sürekli rolanti devrinin altına düşmek yakıt pompanızı çok zorlar. aracı genelde 2000 devir altında kullanmayın.

ozgurder
15/09/2010, 08:14
araç boşken vites attığınızda, eğer motor deviri, rolanti devrinin altına (800 devirdir) düşerse, ECU (motor kontrol ünitesi) kendiliğinden devri yükseltmek için gaz verir.
vites değişimlerini iyi ayarlayın. mesela 20 km hızda iken 2 vites tam rolanti devrine rast geliyor. siz 20 km de 3 e atarsanız devir çok düşeceğinden ECU gaz verecektir.
bu olay ECU üniteye sahip dizel motorların hepsinde vardır (benzinlilerde de..). eski tip dizellerde olmaz bu mevzu.

bu şekilde sürekli rolanti devrinin altına düşmek yakıt pompanızı çok zorlar. aracı genelde 2000 devir altında kullanmayın.
Yardımlarınız için teşekkürler. Bugün bu dedğiniz şekilde deneyeceğim. Bu arada Can'ın dediği 2000 devir altında kullanma aklımı kurcaladı. Hm yakıt tasarrufu hemde normal kullanım için genelde kaç devirlerde kullanmak gerekiyor?

Du Hast
15/09/2010, 20:56
Yardımlarınız için teşekkürler. Bugün bu dedğiniz şekilde deneyeceğim. Bu arada Can'ın dediği 2000 devir altında kullanma aklımı kurcaladı. Hm yakıt tasarrufu hemde normal kullanım için genelde kaç devirlerde kullanmak gerekiyor?
2000 - 3000 devir arası idealdir. üstüne ve altına gerek yoktur.
yokuş yukarı 3000 devirde hızlıca vites atmak gerekirki vites yükseltilince devir tekrar 2000 civarında yakalansın ve max tork bandını tutturulsun..
yokuş aşağı ve ya düz yolda fazla zorlanmadığı için 2500 civarı normaldir.