PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dur kalk yapınca hararet sorunu

culudamar
07/09/2010, 17:56
Merhabalar,

Birkaç ay önce Yalova-Bursa yolundaki yol yapımına aşırı trafikte yakalanıp birkaç km boyunca yokuş yukarı dur-kalk yapınca, aracın harareti tavan yapmıştı; birkaç kez motoru soğutmak zorunda kalmıştım.

Dikkatimizi çeken şey, hararet yapmış aracı dinlendirirken (kontak kapalı şekilde), hiçbir fan sesi gelmiyordu. Kaput kapağı bozulduğundan da açıp kontrol etme şansım olmamıştı!

Sonradan servise götürdüm ancak bir problem bulamadılar. Fanı özellikle sordum, çalışıyor dediler.

Dün U2 konserine giderken aynı problem tekrar etti: Birkaç km boyunca dur-kalk yapınca hararet tavan yaptı, durup dinlendirmek zorunda kaldım. Bu kez kaputu açabiliyordum (!), kontrol edince fanın yine çalışmadığını gördüm.

Harareti artmış bir araçta fanın çalışması gerekmez mi? Yanımdan yüzlerce araç (birçoğu da benimkinden eski) geçerken kaputu açığ motoru soğutmak insanı arabasından soğutuyor :g0000000:

Yorumlarınızı bekliyorum..

Du Hast
07/09/2010, 18:09
ben ankarada 30 - 40 dk boyuna trafikte dur kalk yapmak zorunda kaldım. hararet bir gram oynamadı yerinden. havada çok sıcaktı üstelik. 2 3 kere fan devreye girdi o kadar.
dizel araç kolay hararet yapmaz.

aracın suyunu kontrol edin. suya yağ karışmıştı bir bakın.
en kısa zamanda servise durumu izah edin.

ademtahir
07/09/2010, 18:12
ben ankarada 30 - 40 dk boyuna trafikte dur kalk yapmak zorunda kaldım. Hararet bir gram oynamadı yerinden. Havada çok sıcaktı üstelik. 2 3 kere fan devreye girdi o kadar.
Dizel araç kolay hararet yapmaz.

Aracın suyunu kontrol edin. Suya yağ karışmıştı bir bakın.
En kısa zamanda servise durumu izah edin.
+1000

cemal arslan
07/09/2010, 18:39
aklınızda olsun
araç hararet yaparsa
fan açmazsa

sakın motoru kapatmayın...

yapacağınız tek şey kaloriferi yada klimayı açıp en son sıcaklık ayarına getirmek ve hararetin düşmesini beklemek...

sonrada tamircinize gitmek...

müşürlerde sorun olabilir
hararet müşürü
fan müşürü
termostat müşürü

benzer bir sorunu bende yaşadım ne kadar müşür varsa değiştirttim

GP COSKUN
08/09/2010, 01:28
hararet yapmış bir aracı kesinlikle stop etmeyin
sekman kaynatabilirveya piston sarabilir bunun yerine kaloriferi açıp
radyatör tahliye musluğunu açıp yeni su koyup soğuttuktan sonra
aracı stop edin
fanın devreye girmemesinin sebebide fan müşirinde bir temassızlık veya bozukluk olacağını gösteriyor
değiştirirseniz sorununuz hallolur

culudamar
14/03/2015, 16:35
Merhaba. Konuyu güncellememişim. Artvin´de ayni sorun tekrar edince sanayide bir ustaya gösterdik. Kendisi fanin bozuk olduğunu tespit etti. Elinde orijinal fan yoktu. Bizim de acelemiz vardi. Bu nedenle başka model FIAT fanini tornada kestirip monte etti. Bu işlem yapilali birkaç yil oluyor. O zamandan beri sorun çözüldü. Servisin yapamadiğini Ishak usta yapti sağolsun. 100 tl gibi bir masraf almişti bizden.

tayfux
14/03/2015, 17:21
hocam bana sorarsan onun sorun vermesini bekleme bir an önce müsait zamanda yeni fan ile değiştir..o sorun verirse sen de anlamadan conta yakar zaten..