PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sonunda kafayı yedi :) (arıza lambası)

OzzY
02/09/2010, 14:26
bi arabanın elektrik sistemiyle bu kadar oynanırsa kafayı yemesi doğal tabi ama normalmi karar veremedim.

ön parklar ve arka plaka lambalarında led var tabii bunlar arıza lambasını yakmamak için direnle desteklenmiş durumda.

kontağı kapattıktan bi süre sonra, tekrar açtığımda arıza lambası yanıyo motoru çalıştırınca sönüyo. biraz yol yaptıktan sonra motor çalışmıyo olsada yanmıyo arıza lambası.

akümün eskimesinden ve bekleyince voltajın düşmesinden diye düşünüyorum ama altından başka bişey çıkmasındanda korkuyorum

JASMINE
02/09/2010, 15:09
Tebrikler Ozan. en sonunda arabayı pes ettirdin yani :D

Önemli bir şey çıkacağını düşünmüyorum ancak Müslüm'e bir danış istersen.

Ziyaretçi049
02/09/2010, 16:29
Araban sana uyarı veriyor oramı buramı kurcalama diye :D

ademtahir
02/09/2010, 17:16
isyan etmiş heralde ozan..geçenlerde demiştin kumandaya basınca sisler yanacak 20 sn diye onuda duyunca ben oynamıyorum artık dedi lambayı yaktı demektir :D

StrawBeeRy
02/09/2010, 21:25
benimde öyle oldu amerikan park yaptırdım arıza lambası yandı park lambalarını söktüm gene yanıyordu arka plaka lambalarını led yaptım bu sefer ekranda plaka lambası arızası var yazıyordu sonra onları söktüm normal taktım şuanda yanmıyor ne oldu acaba aptallaştırdık beyini :D:D

OzzY
03/09/2010, 00:33
isyan etmiş heralde ozan..geçenlerde demiştin kumandaya basınca sisler yanacak 20 sn diye onuda duyunca ben oynamıyorum artık dedi lambayı yaktı demektir :D

isterse ayaklansın kaçmaya çalışsın yarın gidip röle alıcam :D:D

biraz önce denedim tekrar, evet akü voltajı düşünce yakıyo arıza lambasını :) dirençlerim güzel hesaplanmış :D:D

gadget
03/09/2010, 01:06
Ozan aküyü değiştirme vaktin yaklaşmış :( , ama merak ta eetim şimdi, direnç değerlerini biraz düşür, bu sefer ilk etapta arıza lambası yakmayı kesebilir, eğer tam şarja geçtikten sonra da aşırı akım akıttığı için yakmazsa şimdilik böle idare edersin

OzzY
03/09/2010, 01:25
Ozan aküyü değiştirme vaktin yaklaşmış :( , ama merak ta eetim şimdi, direnç değerlerini biraz düşür, bu sefer ilk etapta arıza lambası yakmayı kesebilir, eğer tam şarja geçtikten sonra da aşırı akım akıttığı için yakmazsa şimdilik böle idare edersin

evet :) zaten şubatta 5 yılını doldurcak ve muhtemelen iflas edicek. yaz başında ölçtürdüğümde durumu iyi değildi...

dirençler hesaplanıp takıldı tam sınırdalar gibi bişey yani(14 volta göre hesaplamıştık sanırım) böylece sistem çalışmaya devam ediyo yani, eğer ledlere bişey olursa arıza lambası yanmalı (enazından motor çalışmıyoken)

şuan zaten motor çalışrken herşeyi açsam bile yanmıyo arıza lambası. o yüzden böyle idare edeyim diyorum.

GP COSKUN
03/09/2010, 01:36
motor çalışırken yanmamasının sebebi motor çalıştıktan sonra sistem gerekli enerjiyi
direk dinamodan karşılıyor olması
coşkunun da dediği ve senin de tahmin ettiğin gibi akü ölüyor
akünün su koyma kapaklarını aç araba çalışmıyorken
gözleri tek tek gözle incele eğer herhangi bir gözden yada bir kaçından ufak ufak kabarcıklar çıkıyor ise akü kaynatıyor yani deşarz oluyor yani ölüyor demektir
muhtemelende ilk serin havada aracın marş basmayacak

OzzY
03/09/2010, 01:50
motor çalışırken yanmamasının sebebi motor çalıştıktan sonra sistem gerekli enerjiyi
direk dinamodan karşılıyor olması
coşkunun da dediği ve senin de tahmin ettiğin gibi akü ölüyor
akünün su koyma kapaklarını aç araba çalışmıyorken
gözleri tek tek gözle incele eğer herhangi bir gözden yada bir kaçından ufak ufak kabarcıklar çıkıyor ise akü kaynatıyor yani deşarz oluyor yani ölüyor demektir
muhtemelende ilk serin havada aracın marş basmayacak

bende onu bekliyorum abi :D malum öğrencilik bitsin alırız :D

şuan zaten kapalı garajda gündüz zaten sıcak, bayramdan sonra ankaradayım ilk sabah cort muhtemelen :D:D

o zamana kadar götürse yeter,

şuan araba çok hassas olabilir direnç değerleri nedeniyle.

GP COSKUN
03/09/2010, 01:58
bende onu bekliyorum abi :D malum öğrencilik bitsin alırız :D

şuan zaten kapalı garajda gündüz zaten sıcak, bayramdan sonra ankaradayım ilk sabah cort muhtemelen :D:D

o zamana kadar götürse yeter,

şuan araba çok hassas olabilir direnç değerleri nedeniyle.

haklısın inşallah rahatlıycağın zamana kadar götürür seni

OzzY
03/09/2010, 02:06
abi kafama takıldı, şimdi akünün durumu malum bi sabah çalışmadı. takviyeyle çalıştırsam servise kadar gitsem sorun çıkmaz demi?

GP COSKUN
03/09/2010, 02:21
abi kafama takıldı, şimdi akünün durumu malum bi sabah çalışmadı. takviyeyle çalıştırsam servise kadar gitsem sorun çıkmaz demi?

yok bir şey olmaz ozan
yalnız takviye yaparken baplantıların doğru olup olmadığına dikkat et

OzzY
03/09/2010, 02:33
abi son soru taksit taksit geliyo aklıma
benim akü 50amper ben bunu yüksek amper aküyle takviye etsem bişey olurmu?

GP COSKUN
03/09/2010, 02:38
abi son soru taksit taksit geliyo aklıma
benim akü 50amper ben bunu yüksek amper aküyle takviye etsem bişey olurmu?

bir şey olmaz ozanım ama fazla yükseltme 60-70 amper azami olsun
aküyüde ne yap et mutlu al

OzzY
03/09/2010, 02:43
bir şey olmaz ozanım ama fazla yükseltme 60-70 amper azami olsun
aküyüde ne yap et mutlu al

sağol abi, en rahat ulaşabileceğim akü biraz büyük(bendekinin 2 katı kadar ondan sordum) olmadı başka bulucaz yada gidip alıp gelip takıcam.

sağol abi herşey için :D mutlu forever

mutlu 60 amper alcam.

pilotender
03/09/2010, 02:56
Babamın arabasında birçok akü eskittik; bu eskiyenlere Mutlu da dahildi. Ancak hepsinin arasında en iyisi Bosch Akü çıkmıştı. Buradan paylaşmak istedim.

atom43
03/09/2010, 15:10
bence dirençde bir sıkıntı vardır

ve

benimde öyle oldu amerikan park yaptırdım arıza lambası yandı park lambalarını söktüm gene yanıyordu arka plaka lambalarını led yaptım bu sefer ekranda plaka lambası arızası var yazıyordu sonra onları söktüm normal taktım şuanda yanmıyor ne oldu acaba aptallaştırdık beyini :D:D
acaba amerikan parklı halinin fotografını koyabilirmisin merak ediyorum bende yaptıracagımda nasıl duracagını kestiremiyorum