PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor yağ basıncı düşük uyarısı

xcruelx
25/08/2010, 15:40
Arkadaşlar. Ara ara başıma geliyor. klima açıkken ve biraz zorlanacağı yerde mesela evimin önünde alçak kaldırama çıkartırken bu uyarıyı veriyor bazen stop ediyor. Sanırım az gaz veridiğimde oluyor. Ben buna bağlıyorum. Ama mesaj şekli ilginç geldi. "motor yağ basıncı düşünk lütfen motoru durdurun " 1.5 sene de nerde ise 4 defa başıma geldi. Az gazdan dolayı stop etmekye yaklaşan araç tan bu uyarı ile alakayı kuramadım. Meraktan soruyorum. Başka bir şey olabilirmi yoksa böyle durumlardan doğan normal bir mesajmı ne yapmam lazım bu konuda bilgisi olan varsa sevinirim.
Teşekkürler.

MURAT_41_41
25/08/2010, 16:22
kullanımdan kaynaklı sorun dıye dusunuyorum motoru normal stop etmedıgınız ıcınde yag basıncı dusuyor ve bu uyarıyı verıyor

Scottie
25/08/2010, 16:53
bence servise danışmalısınız.. 4 kere bu arızayı vermesi normal olmayabilir... servise danışmakta fayda var...

Ziyaretci046
25/08/2010, 17:52
yağ filtresinden veya yağ pompasından yapabilir önce filtreyi değiştirin büyük bi ihtamal yağ filtresindendir purflux veya fil marka tercih edin

GP COSKUN
25/08/2010, 19:25
uğur öncelikle yağ filtresine ve yağ pompasına bakılması lazım
yalnız şunuda göz ardı etmeyelim aracı stop edecek kadar zorladığında yağ basıncı düşer yağlama azalır bu yüzdende bu uyarıyı veriyor olabilir

erdta
26/08/2010, 08:03
Aynı durum benimde bir defa başıma geldi ancak benim o an farkettiğim motor tam stop edeceği sırada bu uyarıyı vermesiydi tekrar çalıştırdığımda bir daha tekrarlanmadı ancak 4 defa oluşması sıkıntılı bir kon olabilir. Ancak stop etme durumunda yazılımdan kaynaklı bir hatada olabilir.

xcruelx
26/08/2010, 11:14
uğur öncelikle yağ filtresine ve yağ pompasına bakılması lazım
yalnız şunuda göz ardı etmeyelim aracı stop edecek kadar zorladığında yağ basıncı düşer yağlama azalır bu yüzdende bu uyarıyı veriyor olabilir
Coşkun abi bende öyle olduğu düşünüyordum. O nedenle arkasını aramadım tamam 4 defa başıma geldi ama 1.5 senelik bir zaman yayılımında. Zaten bunun 3 de stop etti motor. Dediğim gibi bayırda kalkış yaparken yada böyle kaldırıma tekeri cıkartırken falan başıma geldi. bazen klimayı unutup devri az veriyorum her hal ondan yetmiyor diye düşünüyorum. Benim aslında sorum bu uyarının garip gelmesiydi onunda cevabını aldım. motor stop etmesine yakın yağ basıncı düşmesi imiş. Aracı servis bakıma götürmüştüm. Aracı bilgisayarada bağladılar bir şey gözükmüyordu.

Aynı durum benimde bir defa başıma geldi ancak benim o an farkettiğim motor tam stop edeceği sırada bu uyarıyı vermesiydi tekrar çalıştırdığımda bir daha tekrarlanmadı ancak 4 defa oluşması sıkıntılı bir kon olabilir. Ancak stop etme durumunda yazılımdan kaynaklı bir hatada olabilir.

GP COSKUN
26/08/2010, 14:47
o zaman sorun yok uğur yağ basıncında normaldede bir düşüklük olsa idi serviste makinada bu gözükürdü
unutma yağ pompasının ne kadar basınçla yağ basacağı motorun devriyle orantılıdır

Kriminal
26/08/2010, 14:51
Fazla yag bı sorun teskıl edermı abı

GP COSKUN
26/08/2010, 15:06
Fazla yag bı sorun teskıl edermı abı

çok fazla yağ tabiki zararlıdır
keçelere ve contalara aşırı basınç yapar ve patlatır
özellikle ön grank keçesinin baş düşmanı diyebiliriz

Kriminal
26/08/2010, 15:09
Walla yag cubugunu her cektıgımde en ustten daha fazla gozukuyor

GP COSKUN
26/08/2010, 15:21
neden peki fazla mı yağ koyuyorsunuz değişim yaparken

Kriminal
26/08/2010, 15:28
Yok abı ya cözemedım olayı ya benım yag haznesı kucuk yada cubukta bı numara var

GP COSKUN
26/08/2010, 16:11
peki bu yağ seviyesindeki artma hep devam ediyormu peki

Kriminal
26/08/2010, 16:12
Bi keresınde ankarada yag sevıyesı cok dusmustu yag ılave ettım...
sonra baklımları falan yapıldı sımdı sankı fazla gıbı gelıo acaba 4 lt hepsınımı koydular

GP COSKUN
26/08/2010, 16:16
olabilir ama yarım litreden fazla bir zarar gelmez
yalnız devamlı yağ seviyesi artarsa bu yağa mazot karıştırıyor demek olur ki bunun sonuçları motoru eline almaya kadar giden bir durum
ama senin sorunun bununla ilgili değil anladığım kadarıyla yarım litre fazladan yağ koymuşlar bir sıkıntı yapmaz

Kriminal
26/08/2010, 16:21
olabilir ama yarım litreden fazla bir zarar gelmez
yalnız devamlı yağ seviyesi artarsa bu yağa mazot karıştırıyor demek olur ki bunun sonuçları motoru eline almaya kadar giden bir durum
ama senin sorunun bununla ilgili değil anladığım kadarıyla yarım litre fazladan yağ koymuşlar bir sıkıntı yapmaz

Abı Allah korusun dedıgın gıobyse nasıl anlıyacagız bunu?
Birde neyden kaynaklanır ?

Du Hast
26/08/2010, 16:50
Abı Allah korusun dedıgın gıobyse nasıl anlıyacagız bunu?
Birde neyden kaynaklanır ?
yağı koklayın.
kokusunda kurum kokusundan ziyade mazot kokusu hakimse anlaşılır. ekzost kurum kokusu dizellerde mevcuttur, anca mazot kokusu varsa çokça o zaman iş kötü.
ek olarak yağı iki parmağınız arasında kayganlığını kontrol edin.

Kriminal
26/08/2010, 17:01
yağı koklayın.
kokusunda kurum kokusundan ziyade mazot kokusu hakimse anlaşılır. ekzost kurum kokusu dizellerde mevcuttur, anca mazot kokusu varsa çokça o zaman iş kötü.
ek olarak yağı iki parmağınız arasında kayganlığını kontrol edin.

İşgillendim..Niye olur bu eger oluyosa bırazdan gıdıp kontrol edıcem ama mazotta eksıltme yapmazmı ?

Kriminal
26/08/2010, 17:08
Abi şimdi kontrol ettım geldım walla ne dıyeyım ust cızgıyı bayagı gecmıs bırde gaz yagı gıbı kokuyor :(

GP COSKUN
26/08/2010, 17:12
Abi şimdi kontrol ettım geldım walla ne dıyeyım ust cızgıyı bayagı gecmıs bırde gaz yagı gıbı kokuyor :(

mazot kokusu var ise bu işemeye işarettir
sen bir servise gidip aracın yağa mazot karıştırdığından şüpheleniyorum de
üst kapağı söküp enjektör diplerinden kaçak veya sızıntı olup olmadığına baksınlar işini garantiye al

Kriminal
26/08/2010, 17:15
mazot kokusu var ise bu işemeye işarettir
sen bir servise gidip aracın yağa mazot karıştırdığından şüpheleniyorum de
üst kapağı söküp enjektör diplerinden kaçak veya sızıntı olup olmadığına baksınlar işini garantiye al

Abı bu sorun cıddı bıseymı ?
Birde cok pahalıya patlamaz umarım

GP COSKUN
26/08/2010, 17:20
sorun çok masraflı bir tamire gerektirmiyor ama
ileride yol açacağı arıza büyük olur
bir kere yağın yağlama özelliği bozuluyor
motorda aşırı yağ basıncı meydana geliyor
ayrıca pistonun tepesine yağı alıp tam gaz çalışarak motoru yeme durumun bile başına gelebilir sen istesende aracı stopedemessin bu durumda
ben yinede multijette yağa mazot karıştırma olayını duymadım sendekide bu sorun değildir muhtemelen fazla yağ koymuşlardır ama sen yinede gidip bir kontrol ettir
şakaya gelmez bu işler alırsın eline motorcuğunu sonra

Kriminal
26/08/2010, 17:25
Walla şaştım kaldım ama ben 2 hafta once 1 lt ye yakın ılave ettım koydeyken..Hanı hep multıjet motorları yag eksıltıyor dıye konusuyoruzya buna ıstınaden 15 gunde 3000 km yapınca ılave ettım nolur nolmaz dıye bunun eserıde olabılır dıyorum..Fakat yınede gosterıcem

GP COSKUN
26/08/2010, 17:30
o zaman dediğimiz gibi sen biraz fazla ilave etmişsin kardeşim
korkulacak bir durum yok
bir kaç zaman izle yağ durumunu baktın hala artıyor o zaman gösterirsin

Kriminal
26/08/2010, 17:33
Abi zaten o cubugun ucundakı duz alanı gecmıs fakat cok koyu olarak degıl sankı ınce yag gıbı ..Ay kkafayı yıcem satarım senı dıye tehdıt edıyım barı :)
Besela 1 lt yag ne kadar farkettırır cubukta 1 cm 2 cm ?

Kriminal
27/08/2010, 08:54
o zaman dediğimiz gibi sen biraz fazla ilave etmişsin kardeşim
korkulacak bir durum yok
bir kaç zaman izle yağ durumunu baktın hala artıyor o zaman gösterirsin

Coskun abı sabah yıne baktım yıne yuksektı..gazyagı gıbı kokuyor..Birde benım yag cubugu ortadan ıkıye bukulmustu sevgılı kuzenım yuzunden acaba onu duzeltırken bıraz uzamıs olabılırmı cunku cok ugrasmıstık

GP COSKUN
27/08/2010, 14:11
Coskun abı sabah yıne baktım yıne yuksektı..gazyagı gıbı kokuyor..Birde benım yag cubugu ortadan ıkıye bukulmustu sevgılı kuzenım yuzunden acaba onu duzeltırken bıraz uzamıs olabılırmı cunku cok ugrasmıstık

yağ çubuğunu düzeltirken uzama ihtimalide büyük belkide yağın normal ama çubuk yanlış ölçüyor
bir punto durdur yağ çubuğunu senin arabaya sok ölç bakalım ne gösterecek

Kriminal
27/08/2010, 17:47
yağ çubuğunu düzeltirken uzama ihtimalide büyük belkide yağın normal ama çubuk yanlış ölçüyor
bir punto durdur yağ çubuğunu senin arabaya sok ölç bakalım ne gösterecek

Walla olmadı bı cubuk alıcam..Abi bu durdurma olayı bıraz tehlıkelı olmazmı :D

Halim Oktay
17/06/2012, 16:34
Öncelikle herkeze merhaba sız forum uyelerınden bır konu hakkında bılgı almak ıstıyorum bu konu hakkında dun karterımı bır tasa carptım muhafazası yoktu ıcerıye goctu farkedılecek derecede carpma anında herhangı bır uyarı almadım fakat sabah aracı calıstırınca yagdanlık ısaretı yanıp sönerek motor yağ basıncı dusun motoru durdurun uyarısını aldım acıkcası suan aracı calıstırmaya korkuyorum dıye bılırım bugun hafta sonu oldugu ıcın servıse goturemedım ancak yarın göturcem fakat aracı bu halde kullanmam dogrumudur cekici vasıtasıylamı goturmemı tavsıye edersınız acaba bır sorun teskıl edermı bu uyarıyı verırken kullanmak

efe mert
18/06/2012, 01:35
Öncelikle herkeze merhaba sız forum uyelerınden bır konu hakkında bılgı almak ıstıyorum bu konu hakkında dun karterımı bır tasa carptım muhafazası yoktu ıcerıye goctu farkedılecek derecede carpma anında herhangı bır uyarı almadım fakat sabah aracı calıstırınca yagdanlık ısaretı yanıp sönerek motor yağ basıncı dusun motoru durdurun uyarısını aldım acıkcası suan aracı calıstırmaya korkuyorum dıye bılırım bugun hafta sonu oldugu ıcın servıse goturemedım ancak yarın göturcem fakat aracı bu halde kullanmam dogrumudur cekici vasıtasıylamı goturmemı tavsıye edersınız acaba bır sorun teskıl edermı bu uyarıyı verırken kullanmak

Aynı uyarı geçen hafta benim başıma geldi ama ben altını bir yere çarpmamıştım. Birkaç kere daha farklı aralıklara kontağı çevirdim acaba bu uyarı geçer mi diye geçmedi. Riske atmak istemedim ve kaskonun çekicisiyle ücret ödemeden götürdüm servise. benim sadece yağ değişimi ve filtre değişimi ile sorun düzeldi. fakat gene de şuan devir aralıklarına baktığımda sanki aracım birazcık çekişten düşmüş gibi. bence öncelikle yağ seviyesine bak eğer azalma varsa karterden kaçak olabilir. eğer yağ seviyesi aynı ise o zaman yağını ve yağ filtresini değiştir.gene olmazsa artık servise falan götürürsün...

Halim Oktay
20/06/2012, 13:21
teşekkürler efe mert yardımlarınız ıcın dun aracı cekici vasıtasıyla tamirciye götürdum karterde kacak yokmus fakat karterde vurdugum nokta yağ pompasının agzıymı ıcerı göçen yer karterın ağzını kapattıgı ıcın motor tam olarak pompadan yağı ememıyomus ondan bu uyarıyı aldım karterrı uygun bır fıyata değiştim bırde yagını degiştim sorun cözüldü Allaha şükür buyuk bır sorun cıkmadan.

edll
02/08/2017, 20:51
Konuyu hortlatayım dedim. Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşım varmı. Bende bu uyarıyı ara sıra geceden arabayı bırakıp 16 saat sonra çalıştırırken yapıyor. Kontağı kapatıp tekrar çalıştırınca uyarı vermiyor. Haftada bir iki defa yapıyor. Gün içerisinde yapmıyor.

timbaz
02/08/2017, 21:05
Konuyu hortlatayım dedim. Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşım varmı. Bende bu uyarıyı ara sıra geceden arabayı bırakıp 16 saat sonra çalıştırırken yapıyor. Kontağı kapatıp tekrar çalıştırınca uyarı vermiyor. Haftada bir iki defa yapıyor. Gün içerisinde yapmıyor.Linea da bunu yasayan cok var.
Bakimin hemen ardindan sonra veya bir sure sonra..
Sorun yag filitresinden genelde..
Sahte veya dusuk kalite vs..

edll
02/08/2017, 21:11
Ben hepsini yeni değiştirdim biliosunuz. Değişimden öncede yapıyordu bugün sabah yine yaptı. 1 aydır böyle.

Ezeldenberi
02/08/2017, 22:23
Aracı PC ye bağlatın, orada yağ değişim periyod sayısı kaç gösteriyor ona dikkat edin ( 3-5-7) her ne ise. Servis bakım km kaç gösteriyor.

Ezeldenberi
02/08/2017, 22:29
Konuyu hortlatayım dedim. Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşım varmı. Bende bu uyarıyı ara sıra geceden arabayı bırakıp 16 saat sonra çalıştırırken yapıyor. Kontağı kapatıp tekrar çalıştırınca uyarı vermiyor. Haftada bir iki defa yapıyor. Gün içerisinde yapmıyor.

Süleyman bey, yağ basınçı düşük uyarısını yazılı olarak alıyor musunuz?

edll
02/08/2017, 22:30
Evet mptoru kapatın yazıyor. Kapatıp tekrar açınca sorun yok

edll
02/08/2017, 22:32
Süleyman bey, yağ basınçı düşük uyarısını yazılı olarak alıyor musunuz?

Baktırayım buna.

timbaz
02/08/2017, 22:48
Bu arada dusuk yag basinci ve
Motor yagini degistirin uyarisini karistirmamak gerekir..
Farkli seylerdir..
Degisim uyarisi, yag degisiminde resetlenmediginden her sey tamam olsa da uyari vermeye devam edebilir vs..
Servis km reset haricinde dpf li modellerde yag degisimi reset de var..
(benzin dizel.. cogu aracta yag degisimi periyodik bakim km sinden ayri,daha gercekci sartlara gore, uyari ile degisimi belirleniyor bazi pazarlarda.... Bakim tablosunda yag degisimi belirtilen km olarak yok, uyari ile, yil veya bazen motorun calisma suresine gore degerlendiriliyor.. uyari lambasi da bir cok veriyi degerlendirerek degisim gerektigni belirliyor)
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/61654-punto-yag-ikaz-isigi.html

https://uploads.-cdn.com/20170802/0e14fcc49ea19dd762349e12095bf075.jpg

ethemyigit
03/08/2017, 00:41
Evet mptoru kapatın yazıyor. Kapatıp tekrar açınca sorun yok

süleyman bey bir sonraki değişimde yağınızı daha ince ve kaliteli özellikle ise yağ fitresini kaliteli ve orijinal uyumlu bir marka ile değiştiirmenizi tavsiye ederim
benim başıma gelmişti yağ ve filte değişince geçti yağ filresi girişi aynı diye palio vs filtresi takıyorlar gözenek sayısı az ondan yapabilir

kadir1982
03/08/2017, 01:11
Merhaba bence fazla kullanmadan konrol ettirin yag pompa sindan ola bilir sirketin Fiorino sunda bir kaz kez bendede yag basinci dusuk hatasi vermisti virajlara sert girince umursamadik sonrasinda motor gitti tekrardan motor yaptirmak zorunda kaldik.

edll
03/08/2017, 01:16
bendeki olay marşa basınca yağ lambası hemen sönmüyor 2 saniye kadar durup sönüyor ve hemen ikaz sesiyle beraber düşük yağ basıncı motoru durdurun du sanırım bu uyarı yazısı çıkıyor. bende durduruyorum. tekrar marşa basıp çalıştırıyorum ne yağ lambası yanıyor nede uyarı veriyor. herşey normal. dediğim gibi gün içerisinde yapmıyor. haftada bir kaç kere ve araç 1 gün kadar çalışmadığında yapıyor.

kadir1982
03/08/2017, 01:43
Sabah ilk calistirmada yag tamamen suzuldugu icin yag isigi biraz gec sone bilir bence benim puntom daha 2 saniye kadar yaniyor fakat yag basinci hatasi icin kontrol ettirmekte fayda olacaktir belkide ethem beyin dedigi gibide olabilir filitreden kalitesisse filitre şişmesi de olabilir

timbaz
03/08/2017, 01:46
Filtre konusunda lineadan son 2 ornek..
https://uploads.-cdn.com/20170802/445e55eae04af461387637aab73645aa.jpghttps://uploads.-cdn.com/20170802/f911645591c44cb115313f300a4e383f.jpg

edll
03/08/2017, 01:47
geçen hafta orjinalleriyle değişim yapıldı zaten. yağ ve filtreler. değişimden önce değişirse hata vermez belki dedim ama değişimden sonrada 1 hafta içinde iki kere yaşadım.

volkan1065
03/08/2017, 08:55
geçen hafta orjinalleriyle değişim yapıldı zaten. yağ ve filtreler. değişimden önce değişirse hata vermez belki dedim ama değişimden sonrada 1 hafta içinde iki kere yaşadım.

Multiecuscanda aşağıdaki gibi bir menü var. DPF li araçlar için yazıyor ama DPF sizde de aktif olursa üzerin de uygulama yapılabiliyorsa test etmek gerekir diye düşünüyorum. . Onun dışında yağ filitresinin contası değiştimi filtre kutusunda aşınma varmı. belki yağ pompasının ve motor iç temizliğine ihtiyac olabilir. BU arada abi bana bir ulaş mersin balık avı ile ilgili soracaklarım var :D

https://i.hizliresim.com/7NpGQr.jpg