PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Multijet dik yokuşta kalkamama sorunu. Yardım?

fatihk34
24/08/2010, 15:48
Merhaba,

Aracım 2006 model 1.3 Multijet 16v 90 Hp 6 vites Dynamic Grande Punto. Lastiklerim fabrika çıkışı ebatları ile aynı. Dynamic pakette gelen standart ebatlar yani 185/65 R 15 Dunlop lastik kullanıyorum.Araçta herhangi bir modifiye yok.Tüm parçalar orjinal. Araç 60000 Kmde. Son olarak bir kaç ay önce motor kurum temizliği yaptığımıda not olarak eklemek istiyorum.

Sorun şu ki dik yokuşlarda durduğum zaman, ne yaptıysam kesinlikle aracı kaldıramıyorum. Her türlü yolu denedim ama nafile. Sırf bu yüzden sinirlenip, yokuşta aracı haddinden fazla zorlayıp, debriyaj balatamı yakarak kullanılmaz hale getirdim. Debriyaj baskı balatasını yetkili serviste değiştirdim. Ancak halen dik yokuşlarda kalkamıyorum. Daha önce 1.3 multijet 70 beygir Palio aracım vardı ve en dik yokuşlarda bile kalkışta en ufak bir sorun yaşamıyordum ve çok memnundum. Ayrıca kullandığım başka dizel araçlarda var ve dik yokuşlarda kalkışta en ufak bir sorun yaşamamaktayım.

Grande Punto 1.3 Multijet aracım ile dik yokuşta durup, kalkarken denediğim yöntemleri aşağıda sıralıyorum..

1-) Aracın geri kaymaması için; debriyajı kavrama seviyesine getirdikten sonra freni bırakıp, bir anda gaza yüklenmeyi deniyorum ancak işe yaramıyor. Freni bıraktığım anda araç geri geri kayıyor, aracı debriyaj kavrama noktası ile yokuşta sabit tutamıyorum ve kaçınılmaz son motor stop ediyor.

2-) Debriyajı hızlı bir şekilde bırakarak, aniden gazı kökleyip deviri yükseltmeye çalışıyorum, ancak yine araç gaz yemiyor ve motoru stop ettiriyorum.

3-) Aracın geri geri kaymasına aldırmadan debriyajı kavrama noktasının başlangıcına getiriyorum ve freni bırakıp debriyajdan ayağımı yavaş yavaş çekerek gazı iyice yediriyorum. Araç kalkacak gibi oluyor zorlanıyor tekliyor ve sonunda yine stop ediyor.

4-) El frenini çekiyorum. Kavrama noktasına getirip gaza yükleniyorum. Devir kadranında 2500 ü gördükten sonra el frenini indiriyorum. Bu şekilde zar zor da olsa kalkabiliyorum ancak araç pati çekiyor ve debriyaj balatasından koku geliyor. Dik yokuşlarda ancak bu şekilde bir yol izleyerek kalkabiliyorum, ancak yeni taktırdığım balatamı her geçen gün böyle aşırı derecede yıpratıyorum. Balatayı değiştireli 1 ay oldu ama şimdiden kavrama seviyesi yukarı çıktı buda balatanın yıprandığına, ömrünün şimdiden kısaldığına bir işaret.

İş sebebiyle servise pek gidemiyorum, ancak aracı iki yetkili fiat servisine gösterdim. Debriyaj balatasını kontrol edip, herhangi bir sorun olmadığını, dizel araçlarda yokuşta kalkışın zor olduğunu, benzinli araçta ki performansı beklememen gerektiğini söyleyerek beni geçiştiriyorlar. Zaten debriyaj balatasının yeni değiştini sorunun balatadan kaynaklanmayacağını belirtiyorum ama nafile. Sorunun benim aracımdan mı yoksa benim kalkışta ki beceriksizliğimden mi kaynaklandığını kesin olarak emin olabilmek için, başka bir 1.3 multijet grande punto kiralamayı v yokuşta kalkış denemesi yapmayı düşünür hale geldim. Bu sebepten dolayı araçtan acayip soğudum ve aracı satma noktasına geldim. Forumda bu konuda epey araştırma yaptım, bazı topicler mevcut ama benim işime yarayacak bir bilgiye rastlayamadım. Teknik bilgisi olan arkadaşlardan bu konuda yardım rica ediyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar.

aeron
24/08/2010, 16:00
nekadar yokuş ve nekadar yüklü hocam?tamam zor kalkıyor ama yarım debriyajla en dik yokuşlardan kalkıyorum ben

cilem
24/08/2010, 16:02
inşallah çözüm bulursunuz. bir katkım olurmu bilmiyorum ama bende aynı sikayetle servise gittim bir kaç gün önce. benim aracımda yokusta durunca hatta hafif bi yokusta bile kalkerken zorlanıyor(du).bu arada aracım yarı otomatik. 1.5 sene yokuslarda kalkerken zorlandık. hatta bazen stop etti.Fakat servis eco modda kullanmadığım için bu sekilde vites gecişlerinde zorlandığını ve aracın kalkamadığını söyledi. bi kaç gündür eco modda kullanıyorum ve arac çok değişti en azından yokuslarda..

fatihk34
24/08/2010, 16:08
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim, avatarınızda bulunan aracın arkasında ki fiat logosundan, aracınızın 2007 model ve üstü olduğunu görebiliyorum. Benim aracım 2006 model manual vites olduğu için ekonomik mod vs. malesef bende mevcut değil.

kaptan_ahab
24/08/2010, 16:09
Fatih teknik bilgim yok ama arabanın kalkamayacağı kadar dik yokuşlarda ahaliyi araçtan indirip devam ediyorum.Birde yokuşta kesinlikle durmamaya çalış, yokuşun başında 1.vites ile gazı verdiğinde araç zorlanmadan ağır ağır çıkıyor.Yol bozuk ve yokuş olduğunda aracımıza kıyamayıp yavaşlıyoruz, haliyle yarım debriyaj yaptığımızdada baskı balata yanıyor yada ömrü kısalıyor.Bu tip yollara geldiğinde araca acımamakta fayda var.Tabi ben 17" jant 205 45 17 lastik ile ayrı rezillik çekiyorum o ayrı.Ayrıca bir bilgi vereyim dizel araçlar ısınmadığında da yokuş çıkmaz bilgine.

Du Hast
24/08/2010, 16:19
hocam sorun aslında sizde değil pek.
olay turbo lag dan kaynaklanıyor malesef.
motor 2000 devir altında iken resmen ölü gibi.
ben dik yokuşlarda çok durmamaya özeniyorum. durursamda el fren ile kalkıyorum.
el frensizde kalkılır ancak biraz zorlamak gerekiyor. ben çözümü şöyle buldum:

araba geri kaymayacak şekilde debriyaja basarken fazla gaz veriyorum devir 2200 - 2500 civarında iken iyice çekiyorum ayağımı araba baya bir fırlıyor o zaman. yani yarım debriyaj dediğimiz mevzu.
evet balataya zararlı ancak yapacak birşey yok...

krakercocuk
24/08/2010, 16:29
Fatih teknik bilgim yok ama arabanın kalkamayacağı kadar dik yokuşlarda ahaliyi araçtan indirip devam ediyorum.Birde yokuşta kesinlikle durmamaya çalış, yokuşun başında 1.vites ile gazı verdiğinde araç zorlanmadan ağır ağır çıkıyor.Yol bozuk ve yokuş olduğunda aracımıza kıyamayıp yavaşlıyoruz, haliyle yarım debriyaj yaptığımızdada baskı balata yanıyor yada ömrü kısalıyor.Bu tip yollara geldiğinde araca acımamakta fayda var.Tabi ben 17" jant 205 45 17 lastik ile ayrı rezillik çekiyorum o ayrı.Ayrıca bir bilgi vereyim dizel araçlar ısınmadığında da yokuş çıkmaz bilgine.

benim aracımda hiç öyle bir sorun yok çok sükür 215 40 17 lastik ve sağlam ağır jantlarım var ama canavar gibi tırmanıyr araç

hocam sorun aslında sizde değil pek.
olay turbo lag dan kaynaklanıyor malesef.
motor 2000 devir altında iken resmen ölü gibi.
ben dik yokuşlarda çok durmamaya özeniyorum. durursamda el fren ile kalkıyorum.
el frensizde kalkılır ancak biraz zorlamak gerekiyor. ben çözümü şöyle buldum:

araba geri kaymayacak şekilde debriyaja basarken fazla gaz veriyorum devir 2200 - 2500 civarında iken iyice çekiyorum ayağımı araba baya bir fırlıyor o zaman. yani yarım debriyaj dediğimiz mevzu.
evet balataya zararlı ancak yapacak birşey yok...
hocam baskı balatasına zarar verirsin evet yarım debriyjda ama o senin yaptığın işemde dizellerde çok zararlıymış gerekçelerini ayrıntılı bilmesemde motordan iyi anlayan arkadaşım laf arasında söylemişti ve öncesindede duymuştum gazı fazla verip ayağının birden deb..kalkmasıyla kalkış stili zararlıymış..aslında bu konuyu coşkun abi iyi bilir sanırım aydınlatır bizi

fatihk34
Oturduğum bölgede ciddi yokuşlar mevcut ve trafik sebebiyle bazen dik bir yokuşun ortasında durmam icab edebiliyor. Araçta her zaman tek başımayım ve araçta benim dışımda herhangi bir ağırlık veya yük bulunmuyor. Bu arada 70 kiloyum :) Kalkış denemelerinde motor sıcaklığıda ideal derecede yani yeterince ısınmış oluyor.

Bu arada ben aracı yarım debriyajla dik yokuşta mümkün değil sabit tutamıyorum, araç geri geri kayıyor. Debriyajı kavrama seviyesine getirip freni bıraktığım anda araç geri geri kaymaya başlıyor ve tüm ağırlık debriyaj balatasına bindiği için motor stop ediyor. Daha önce kullanmış olduğum 1.3 multijet 70 beygir Palio aracımda gerek dik yokuşta aracı sabit tutma gerek kalkış konusunda hiç sorun yaşamıyordum.

vociay
Böyle bi araçda 4.yöntemi biraz daha farklı bi şekilde uygularsanız en azından araç düzelene kadar sorun yaşamıyabilirsiniz.

1-El frenini sonuna kadar çekin.
2-Sağ ayağınızı Fren pedalından gaz pedalına geçirin.
3-Debriyaj gaz yapın düz zeminde kalkar gibi (araba kasılana kadar)gaz vermeden kavrama noktasını bulmakla uğraşmayın el freni çekili olduğundan geriye kaçma olmuyacaktır. Kasılınca pedalları aynı seviyede tutun.Çok fazla gaz vermeyin, düz zemindeki kalkış kadar.(patinin sebebi 2500 devir olsa gerek)
4-El frenini indirin.

Umarım sorun çözülene kadar idare eder.

Not:Kavrama noktasıyla aracı yokuşta sabit tutmak pek sağlıklı bir yöntem değil.Özellikle yeni nesil araçlarda.

makeles
24/08/2010, 16:33
devri o kadar yüksek tutmaya gerek yok..
devir 1500ü geçerken kavramaya getirip gaza fazla basın zengin bir karışım oluşşsun..
kara duman atsın..

eskiden yokuşlarda klimalı kalkışlarda zorlanırdım normal kalkışlarda sorun yoktu..
chiptuning yaptırdım şimdi yokuşlar düzleşti.. tavsiye ederim..

kaptan_ahab
24/08/2010, 16:37
benim aracımda hiç öyle bir sorun yok çok sükür 215 40 17 lastik ve sağlam ağır jantlarım var ama canavar gibi tırmanıyr araç

Fırat rezilliğim aracın yokuş çıkmaması değil, bozuk ve yokuş olan bir yolda aracın altını sürtmemek ve devirden düşürmemek için verdiğim çaba.

fatihk34
24/08/2010, 16:38
Böyle bi araçda 4.yöntemi biraz daha farklı bi şekilde uygularsanız en azından araç düzelene kadar sorun yaşamıyabilirsiniz.

1-El frenini sonuna kadar çekin.
2-Sağ ayağınızı Fren pedalından gaz pedalına geçirin.
3-Debriyaj gaz yapın düz zeminde kalkar gibi (araba kasılana kadar)gaz vermeden kavrama noktasını bulmakla uğraşmayın el freni çekili olduğundan geriye kaçma olmuyacaktır. Kasılınca pedalları aynı seviyede tutun.Çok fazla gaz vermeyin düz zemindeki kalkış kadar.(patinin sebebi 2500 devir olsa gerek)
4-El frenini indirin.

Umarım sorun çözülene kadar idare eder.

Not:Kavrama noktasıyla aracı yokuşta sabit tutmak pek sağlıklı bir yöntem değil.Özellikle yeni nesil araçlarda.

İlginiz ve öneriniz için çok teşekkür ederim. Dediğiniz yöntemi uyguladığımda araç kasılmaya başladığında pedalları aynı seviyede tutup, el frenini indirdiğim anda, geri geri kaymaya başlıyor ve motor stop ediyor, ancak el frenini indirirken gaza full yüklendiğimde kalkış yapabiliyorum, bu seferde debriyaj balatasına fazla yüklendiğim için balatamdan pek hoş sayılmayacak kokular alıyorum. Anlayacağınız balatayı yıpratmadan kalkış yapamıyorum. Bu arada düz yolda klima açıkkende kalkışta azcık zorlandığımı söyleyebilirim.

Kriminal
24/08/2010, 16:40
Walla arkadaşlar yokuş ne kadar dık olursa olsun bızım araclarımız sorunsuz bı sekılde kalkıyor..
Birinci etken baskı balata
ikinci etken şöför
üçüncüsü ise alınan yakıt...

fatihk34
24/08/2010, 16:47
devri o kadar yüksek tutmaya gerek yok..
devir 1500ü geçerken kavramaya getirip gaza fazla basın zengin bir karışım oluşşsun..
kara duman atsın..

eskiden yokuşlarda klimalı kalkışlarda zorlanırdım normal kalkışlarda sorun yoktu..
chiptuning yaptırdım şimdi yokuşlar düzleşti.. tavsiye ederim..

Chiptuning yaptırmak benimde aklıma geldi, ancak bu işlemin biraz maliyetli olmasından ve istediğim ölçüde verim alamayacağımdan endişeleniyorum. Artık bu sorun bende takıntı haline gelmeye başladı. Şeytan diyor ki sat puntoyu 1.5 VGT getz ya da 1.4 206 HD al, üstede para kalsın. Ama punto da ki donanım, kullanım kolaylığı ve rahatlık malesef o araçlarda yok.

vociay
24/08/2010, 16:51
Sorun sizde değil yokuşta arabaya hakim olucağınız yazdıklarınızdan anlaşılıyor.Arabada sorun var o belli tamam olabilir insan yapımı bir mekanizma sonuçta, asıl sorun SERVİS.Geçiştirmek ne onu anlamış değilim.Araç sadece debriyaj balatasından ibaret değil.Daha fazla masraf açmadan başka bir servise göstermeniz en mantıklısı.Sorundan emin olmak için başka insanlara kendi aracınızla yokuşta kalkış yaptırın.Kiralamaktan ucuza gelir. :D

fatihk34
24/08/2010, 17:02
Walla arkadaşlar yokuş ne kadar dık olursa olsun bızım araclarımız sorunsuz bı sekılde kalkıyor..
Birinci etken baskı balata
ikinci etken şöför
üçüncüsü ise alınan yakıt...

Hocam baskı balata yeni değişti.

20 senelik şöför olmasamda, 3-4 yıllık tecrübem var ve acemi değilim. Ayrıca kullandığım diğer araçlarda 70 beygir 1.3 multijet palio da dahil olmak üzere, bu tarz sorunlar yaşamadım.

Shell V-Power Diesel +GTL dahil olmak üzere bir çok yakıt denedim ancak pek bir etkisi olmadı.

Sorun sizde değil yokuşta arabaya hakim olucağınız yazdıklarınızdan anlaşılıyor.Arabada sorun var o belli tamam olabilir insan yapımı bir mekanizma sonuçta, asıl sorun SERVİS.Geçiştirmek ne onu anlamış değilim.Araç sadece debriyaj balatasından ibaret değil.Daha fazla masraf açmadan başka bir servise göstermeniz en mantıklısı.Sorundan emin olmak için başka insanlara kendi aracınızla yokuşta kalkış yaptırın.Kiralamaktan ucuza gelir. :D

Açıkcası daha önce servise gittiğim zamanlarda biraz acelem vardı ve pek üsteleyemedim. Müsait bir zamanda aracı servise götürüp, sorunun servis tarafından tam olarak idrak edilebilmesi için, ustayı ikna edip, dik bir yokuşta ustaya kalkış yaptırmak, yapılabilecek en uygun şey olacaktır. Tabi dik bir yokuş bulabilirsek : )

Teknik bilgisi olan arkadaşlardan ricam, baskı balata dışında bu sorunun neden kaynaklanabileceği konusunda fikir üretebilir misiniz ?

ayhan1
24/08/2010, 17:09
hocam benim açıklamalarından anladığım kadarıyla araçta bir sorun yok sorun sizde bence ben şimdiye kadar hiiç bir yokuşta kalmadım sizinkide tamamıyla psikolojik olmuş kafanızada herzaman şu var yine yokuş yine aracı kaldıramıyacam yine araç geri kaçacak gibi bende aracı ilk aldığım bir aylık periyodda bende bir iki yokuşta kalmıştım yokuşlu yollara gelinece trafik durmasın diye duğa ediyordum

bence kendinize güveninizi arttırın ve tamamıyla sakin olun olay çözülecektir bir iki sefer kalkış yapsanız zaten sorun kalmayacak

fatihk34
24/08/2010, 17:22
hocam benim açıklamalarından anladığım kadarıyla araçta bir sorun yok sorun sizde bence ben şimdiye kadar hiiç bir yokuşta kalmadım sizinkide tamamıyla psikolojik olmuş kafanızada herzaman şu var yine yokuş yine aracı kaldıramıyacam yine araç geri kaçacak gibi bende aracı ilk aldığım bir aylık periyodda bende bir iki yokuşta kalmıştım yokuşlu yollara gelinece trafik durmasın diye duğa ediyordum

bence kendinize güveninizi arttırın ve tamamıyla sakin olun olay çözülecektir bir iki sefer kalkış yapsanız zaten sorun kalmayacak

Hocam sorun psikolojik bir durum ya da kendine güven meselesi değil. Zaten dik yokuşta durduysam ve arkamda araç varsa, el freni çekip, full gazla debriyaj balatasına abanarak kalkıyorum. Arkada ki araca çarparım endişesi yaşamıyorum, gayet rahat davranıyorum. Ama dediğim gibi bu sorun bende bir takıntı haline geldi ve sinirlerimi bozmaya başladı. Arada boş bir dik yokuş bulup kalkış denemeleri yapıyorum. Ama artık onuda yapmayacağım çünkü yok yere debriyaj balatasına zarar veriyorum.

Teknik bilgisi olan arkadaşlardan ricam, baskı balata dışında bu sorunun neden kaynaklanabileceği konusunda fikir üretebilir misiniz ?

zafermutlu
24/08/2010, 17:31
arkadaşım palio mjet 70 hp ile 6 yıl boyunca bırakın herhangi bir yokuşta kalmayı gaza basmasam bile araba kalkıyordu sadece debriyajdan ayagımı yavaşca çekmem yetiyordu. aynısını linea da olmuyor denedim...

vociay
24/08/2010, 17:34
İlginiz ve öneriniz için çok teşekkür ederim. Dediğiniz yöntemi uyguladığımda araç kasılmaya başladığında pedalları aynı seviyede tutup, el frenini indirdiğim anda, geri geri kaymaya başlıyor ve motor stop ediyor, ancak el frenini indirirken gaza full yüklendiğimde kalkış yapabiliyorum, bu seferde debriyaj balatasına fazla yüklendiğim için balatamdan pek hoş sayılmayacak kokular alıyorum. Anlayacağınız balatayı yıpratmadan kalkış yapamıyorum. Bu arada düz yolda klima açıkkende kalkışta azcık zorlandığımı söyleyebilirim.

Klima açıkken sen bir de 77bg fire dene. 77 beygir oluyo sana 77 eşşek haha.Özellikle kalkış ve yokuşlarda hissettiriyor kendini.haha

Kriminal
24/08/2010, 17:45
Arabanın sesını dınle motor sesıne gore hareket et ben aracta bır sorun olabılecegı gorusunde degılım cunku olabılecek aksaklıklar zaten arkadaslarım tarafından degerlendırılmıs sız hıc bırını kabul etmedıgınız ıcın bence alıştırmalar yapın yada yokus olan yerlerde dolasmayın...

vociay
24/08/2010, 17:51
yada yokus olan yerlerde dolasmayın...

Abi koptum ya kesin çözüm.:Ç

vociay
24/08/2010, 18:08
İşin esprisi bi yana.Arkadaşın yokuşta kalkamıyacak panik yapıcak felan bir arkadaşımız olmadığı anlaşılıyor.Zaten bahsi geçen DİK yokuşlar.Mesele şöfölük felan değil,bu na rağmen sorun canını çok sıkmışki mesajında kendinden şüphe duyduğunuda belirtmiş.Yeni balatasını kısa sürede bitirme noktasına getirmiş.Konunun biraz daha net olarak anlaşılması gerek ki sağlıklı yorumlar yapılabilsin diye düşünüyorum.

ZAK1980
24/08/2010, 19:03
Ümit Coskun abimizin elinden öper, forumda kesın cevap verecek bılgılı kısılerden bırtanesı dıyebılırım olmazsa birde Medosa goster hatta onlar test surusu yapsın vede baska bır aracla sen yap test surusunu arkadasım

gadget
24/08/2010, 19:07
Fatih bey selamlar,
öncelikle sormak istediğim bişey var,
sizin aracınızda, hillholder ve asr var mı?

hillholder yokuşta kaymayı önlüyor hepinizin bildiği gibi, aracı kaymadan tutarken(2 sn gibi bir süre) debriyajı kavramanın üstüne çıkarana kadar bu 2sn lik süre boyunca frenleme yaparak tutuyor, benim kendi arabamda gözlediğim şu kavramanın altındayken gaz verip kalkmak isterseniz arabayı da tutuyor yani kalkışı zorlaştırıyor, o nedenle eğer hillholder varsa hiç telaş etmeden yokuş için de düz yol kalkışı kullanın kendinizi sıkıp daha debriyajdan çekmeden kalmaya çalışırsanız aracı tutacak stop etmesine sebep olacaktır,

ikinci olarak eğer aracınızda ASR varsa, (basit olarak)sistem patinajı engellemek için tutunma kabiliyeti düşen tekeri yavaşlatıyor, sonuç olarak ASR kapalıyken az patinajla (belki siz hissedemeyeceksiniz bile) rahatça kalkacağınız yokuşlarda, tekerlere gücü kesikli aktararak (ki moturun devrini aşağı çekmeye sebep olabiliyor) motorun tıkanmasına sebep olabiliyor...

eğer bu iki sistem yoksa, siz zaten gerekenleri yapmışsınız, çok söylenecek bişey yok,
multijet motorların turbosu, focuslara ve clio lara göre daha yüksek devirde devreye giriyor, valla ben daha sebebini anlayamadım :) , daha düşük devirde turbonuzu kullanarak
daha yüksek güç isterseniz çözüm chip tunning gibi görünüyor, ben aracı çok yüksek devirlerde kullanmadığımdan turbo erken açsın diye chip düşünüyorum, ancak cesaret edemiyorum, araçlarımızın chipli versiyonlarını bi kullanıp denemek gerekiyor öncelikle ...

fatihk34
24/08/2010, 19:38
arkadaşım palio mjet 70 hp ile 6 yıl boyunca bırakın herhangi bir yokuşta kalmayı gaza basmasam bile araba kalkıyordu sadece debriyajdan ayagımı yavaşca çekmem yetiyordu. aynısını linea da olmuyor denedim...

70 hp palio multejet 'in net ağırlığı 1030 kg iken, 90 hp 6 vites grande punto multijet in ağırlığı 1130 kg. Yani arada 100 kglık fark söz konusu. Puntonun motor gücünün daha yüksek olması ise teorik olarak arada ki farkı telafi ediyor. Ancak kalkışta pratik olarak bu durumu göremiyoruz. Dediğiniz gibi motor sıcakken palio da yokuşta veya düz yolda puntoya göre kalkışlar zorlanmadan ve daha rahat gerçekleşiyor. Bunun sebebini teknik olarak açıklayabilecek bilgim olmamasına karşın, debriyaj baskı balata ve şanzımanın farklılığından kaynaklanıyor olabilir şeklinde fikir yürütebilirim. Belki 6 vites ileri şanzıman kalkışı olumsuz yönde etkiliyor olabilir. Bu arada linea nın net ağırlığı da 1255 kg imiş.

Arabanın sesını dınle motor sesıne gore hareket et ben aracta bır sorun olabılecegı gorusunde degılım cunku olabılecek aksaklıklar zaten arkadaslarım tarafından degerlendırılmıs sız hıc bırını kabul etmedıgınız ıcın bence alıştırmalar yapın yada yokus olan yerlerde dolasmayın...

Sağolsun arkadaşlar yardımcı olmak maksadıyla fikir ve görüşlerini beyan ediyorlar. Eksik olmasınlar. Yardımcı olmaya çalışan tüm arkadaşlara burdan tekrar teşekkür ederim. Bu sorunu uzun zamandır yaşadığım ve kendimce denemediğim yöntem kalmadığı için, hatta sırf bu sebepten balatamı yakıp, 550 tl verip yeni taktırdığım baskı balatayı da şimdiden yıprattığım için, eleştirirken ve yorum yaparken olaya daha profösyönel bir bakış açısıyla yaklaşmanızı rica ediyorum. Şuan içinde bulunduğum durum beni öyle farklı bir noktaya getirdi ki, İstanbulda tek bir yokuş dahi kalmasa bile, bu işin peşini bırakmaya niyetim yok.

İşin esprisi bi yana.Arkadaşın yokuşta kalkamıyacak panik yapıcak felan bir arkadaşımız olmadığı anlaşılıyor.Zaten bahsi geçen DİK yokuşlar.Mesele şöfölük felan değil,bu na rağmen sorun canını çok sıkmışki mesajında kendinden şüphe duyduğunuda belirtmiş.Yeni balatasını kısa sürede bitirme noktasına getirmiş.Konunun biraz daha net olarak anlaşılması gerek ki sağlıklı yorumlar yapılabilsin diye düşünüyorum.

Bakış açınız ve durumu bu kadar güzel özetlediğiniz için size teşekkür ederim.

5 kapı 6 vites 90 HP Punto sahibi arkadaşlar, dik yokuşlarda kalkışta zorlanıyor musunuz ?
Teknik bilgisi olan arkadaşlardan sorunun neden kaynaklanabileceği konusunda fikir üretmenizi rica ediyorum. Teşekkürler.

ayhan1
24/08/2010, 19:46
hocam şuanki durumda sizde herşey normal görünüyor benim aklıma gelen tek şey aracın tork ve hp gücünün ölçülmesi eyer ölçüm sonucu normal çıkarsa geriye kalan tek unsur sizsiniz

fatihk34
24/08/2010, 19:55
Fatih bey selamlar,
öncelikle sormak istediğim bişey var,
sizin aracınızda, hillholder ve asr var mı?

hillholder yokuşta kaymayı önlüyor hepinizin bildiği gibi, aracı kaymadan tutarken(2 sn gibi bir süre) debriyajı kavramanın üstüne çıkarana kadar bu 2sn lik süre boyunca frenleme yaparak tutuyor, benim kendi arabamda gözlediğim şu kavramanın altındayken gaz verip kalkmak isterseniz arabayı da tutuyor yani kalkışı zorlaştırıyor, o nedenle eğer hillholder varsa hiç telaş etmeden yokuş için de düz yol kalkışı kullanın kendinizi sıkıp daha debriyajdan çekmeden kalmaya çalışırsanız aracı tutacak stop etmesine sebep olacaktır,

ikinci olarak eğer aracınızda ASR varsa, (basit olarak)sistem patinajı engellemek için tutunma kabiliyeti düşen tekeri yavaşlatıyor, sonuç olarak ASR kapalıyken az patinajla (belki siz hissedemeyeceksiniz bile) rahatça kalkacağınız yokuşlarda, tekerlere gücü kesikli aktararak (ki moturun devrini aşağı çekmeye sebep olabiliyor) motorun tıkanmasına sebep olabiliyor...

eğer bu iki sistem yoksa, siz zaten gerekenleri yapmışsınız, çok söylenecek bişey yok,
multijet motorların turbosu, focuslara ve clio lara göre daha yüksek devirde devreye giriyor, valla ben daha sebebini anlayamadım :) , daha düşük devirde turbonuzu kullanarak
daha yüksek güç isterseniz çözüm chip tunning gibi görünüyor, ben aracı çok yüksek devirlerde kullanmadığımdan turbo erken açsın diye chip düşünüyorum, ancak cesaret edemiyorum, araçlarımızın chipli versiyonlarını bi kullanıp denemek gerekiyor öncelikle ...

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Malesef aracımda hillholder ve ASR yok. Bende, Chiptuning ile turbonun daha düşük devirlerde devreye girmesi sağlanarak sorunun çözülebileceği noktasında hemfikirim. Diğer arkadaşların yorumlarında gördüğüm kadarıyla en dik yokuşta bile sadece debriyajı kullanarak araç sabit tutulup, yokuşta kayması önlenebiliyor. Ben kesinlikle dik yokuşta debriyajı kullanarak aracı sabit tutamıyorum. Debriyaj balatasını değiştirdikten sonra bu sorun kesin çözülür gözüyle bakıyordum, ancak ne yazık ki hiç bir değişiklik olmadı. Peki ama bu sorun balatadan değilse, neden kaynaklanıyor olabilir? Kafamda ki soru işaretlerinden biriside bu. Bir ara aklımdan 185 mm genişliğinde ki lastikleri çıkarıp yerine 175 mm lastikler takmak geldi, ancak dynamic pakette zaten fabrika çıkışı olarak 185 geliyor, zaten 1 cm in pek birşey değiştireceğinide zannetmiyorum.

skydome
24/08/2010, 19:58
Kardeşim sana tavsiyem 600 tl karşılığında aracın yazılımıyla oynayıp motoru güçlendiriyorlar...70 bg. oluyor sana 90 bg...Sorunun net bi şekilde çözülür...Maalesef multijet fiatların kronik sorunu kalkışlar...Bende Brao var klima açık değilken herhangi bir sorun yaşamıyorum fakat klima açıkken düz yolda bile stop etme eğilimi gösteriyor araç...Hele klimalı olarak yokuşlarda kalkmamaya özen gösteriyorum...Stop etmiyor ama her an edecekmiş gibi oluyor ettirdiğim de oluyor...

vociay
24/08/2010, 20:32
Kardeşim sana tavsiyem 600 tl karşılığında aracın yazılımıyla oynayıp motoru güçlendiriyorlar...70 bg. oluyor sana 90 bg...Sorunun net bi şekilde çözülür...Maalesef multijet fiatların kronik sorunu kalkışlar...Bende Brao var klima açık değilken herhangi bir sorun yaşamıyorum fakat klima açıkken düz yolda bile stop etme eğilimi gösteriyor araç...Hele klimalı olarak yokuşlarda kalkmamaya özen gösteriyorum...Stop etmiyor ama her an edecekmiş gibi oluyor ettirdiğim de oluyor...

Ben benzinli 77bg motorumla hiç bir sorun yaşamıyorum tam yükde en dik yokuşlar dahil.Multijet 90 bg dizel motorun bir SORUNU olmadığı takdirde ürettiği yüksek döndürme momentini SORUNSUZ aktarma organlarıyla tekerleklerine ilettiğinde hiçmi hiç sorun yaşamaması lazım.

ayhan1
24/08/2010, 20:40
ben benzinli 77bg motorumla hiç bir sorun yaşamıyorum tam yükde en dik yokuşlar dahil.multijet 90 bg dizel motorun bir sorunu olmadığı takdirde ürettiği yüksek döndürme momentini sorunsuz aktarma organlarıyla tekerleklerine ilettiğinde hiçmi hiç sorun yaşamaması lazım.
+1000

fatihk34
24/08/2010, 20:52

Motor gücünüz 105 HP, motor hacminiz 1598 cc, torkunuz yüksek. Aracınızın net ağırlığı 1320 kg ve lastik ebatlarınız 205/55 R 16 olması belki çekişi biraz olumsuz yönde etkiliyordur fakat buna rağmen bu tip sorunlar yaşıyor olduğunuzu duymak, Fiat 'tan iyice soğumama neden oluyor.

Ben benzinli 77bg motorumla hiç bir sorun yaşamıyorum tam yükde en dik yokuşlar dahil.Multijet 90 bg dizel motorun bir SORUNU olmadığı takdirde ürettiği yüksek döndürme momentini SORUNSUZ aktarma organlarıyla tekerleklerine ilettiğinde hiçmi hiç sorun yaşamaması lazım.

Ortada bir sorun olduğu kesin :)

makeles
24/08/2010, 20:58
5 kapı 6 vites 90 HP Punto sahibi arkadaşlar, dik yokuşlarda kalkışta zorlanıyor musunuz ?
Teknik bilgisi olan arkadaşlardan sorunun neden kaynaklanabileceği konusunda fikir üretmenizi rica ediyorum. Teşekkürler.

bir defa geri geri çıkmaya çalıştığım çok dik bir yokuşta aracı söndürmüş balatayı kokutmuştum..
onda da klima açıktı.. klimayı kapatıp sorunsuz kalkış yaptım..
6 vites olmasıyla ilgili olduğunu düşünmüyorum..

kalkış yaparken bir iki ara gazı vererek deneseniz aslında alışırsınız..
asr varsa devre dışı bırakın..
bir de 1. vites dişlisindeki bir sorun bu şekilde problem verebilir mi araştırmak lazım..
aynı yokuşu geri geri çıkmaya çalışın..

olmadı gelin lüleburgaza araçları değişip kullanalım.. :)

GP COSKUN
25/08/2010, 02:59
arkadaşlar herkesin yazdıklarını dikkatlice okudum
öncelikle şunu belirteyim maalesef tüm puntoların baskı ve balata büyüklükleri
araca göre yeterli değil yani bu arabaya bu baskı balata seti küçük geliyor ve bu yüzden dik yokuşlarda kalkış zorluğu ve sıkışık dur kalklı trafiklerde balatada ısınma problemi yaşanıyor
fatih kardeşimin sorununa gelince dik yokuşta kalkma zorluğu aracın dizel olmasından ve senin devirsiz kalkmaya çalışmandan kaynaklanıyor
sana tavsiyem dik yokuşlarda kalkacağın zaman el frenini çek kalkış yapmadan önce aragazı vererek motor devrini 2500 devirin üzerine çıkart bu sayede turbo da devreye girip motor gücünü desteklesin ve yavaşça patenaj yaptırmadan debriyajdan ayağını tamamen çek kesinlikle yarım debriyaj uygulama
dizel araçla dik yokuşta max tork devrinin altında kalkış yapmaya çalışırsan zaten devirlenmemiş olan motor yüke bindiğinde güç kaybedecek ve aslında dizel motorun ciğeri olarak tabir ettiğimiz turboda devreye giremeyeceği için tabir yerindeyse araç yığılıp kalacak kalkış gerçekleşemeyecektir
bizim kamyonculukta sıkça karşılaştığımız bir durum olup taşıdığımız yüklerin ağırlığına göre araçta kalkış performansı olarak değişiklik gösterir
bir rampada 15 tonla 2000 devride kalkış yapabilirken aynı rampada 25 ton yükle 4000 devirlere kadar ilk önce gaz vererek kalkış yapmaya çalışırız bunun sebebi motor yüke binmeden motoru canlandırmak yüke bindikten sonra 4000 devirlerden 2000 devirlere inse bile max tork devrini tutturabildiğinizden motor tekrar canlanmaya başlayacaktır
kalkış esnasında yarım debriyaj ayağınızı tutarak devam etmeniz halinde yani bir an önce ilk hareketten sonra debriyajı tamamen bırakmamanız durumunda ürettiğiniz gücün tamamı aktarma organlarına aktarılamayacağı için yine devriniz düşecek ve bayılma diye tabir ettiğimiz durum meydana gelerek kalkış yapılamayacaktır
sizin kalkış yapmadan önce ne kadar çok gaz vermeniz sadece yakıt tüketiminizi etkileyecektir ama ürettiğiniz ve yere aktaracağınız güç maximum seviyede olacaktır
aracınızın patenaja tutulup tutulmaması ise sadece sizin ayağınızı debriyajdan çekme hızıyla alakalıdır çok gaz verdiniz diye patenaj çekecek diye bir kural yok patenajda kalması için çok fazla gaz çok hızlı debriyajdan ayağınızı çekmeniz gerekir yani sizin asıl üzerinde durmanız debriyajdan ayağınızı ne kadar hızlı yada ne kadar yavaş çekmenizle alakalı bir durum anlattığım şekilde bizraz daha pratik yaparsanız rahatça kalkış yapabileceğinizi düşünüyorum
ama baştada belirttiğim gibi tjet ler hariç diğer grande punto modellerinin baskı balata çapı ve büyüklüğü bu araç için yetersiz görünüyor

ayhan1
25/08/2010, 03:07
işte açıklama budur abicim teşekkürler abi

vociay
25/08/2010, 03:53
Abi bahsettiğin yöntem debriyaj balatasında ekstra yıpranma oluşturmaz mı?Arkadaşın kalkış yöntemine benzer bir yöntem,bu şekilde kalkarak balatayı yıprattığından bahsetmiş ki senin yöntemin daha gaddar bi yöntem gibi. :)

Du Hast
25/08/2010, 04:41
Abi bahsettiğin yöntem debriyaj balatasında ekstra yıpranma oluşturmaz mı?Arkadaşın kalkış yöntemine benzer bir yöntem,bu şekilde kalkarak balatayı yıprattığından bahsetmiş ki senin yöntemin daha gaddar bi yöntem gibi. :)
başka bir yöntemi yokki ancak..

GP COSKUN
25/08/2010, 04:41

baskı balata kavramada kalırsa yıpranır
ayağını debriyajdan çektiğinde balata baskının yüzeyine yapışır eğer kaçırma yok ise yıpranma söz konusu değildir
ama yarım debriyaj halinde balata baskıya tam yapışmayacağı için kaçırma yada kavrama dediğimiz balatanın baskının yüzeyinde ovarak dönmesi gerçekleşir ve balatayı yakar bu zararlı bir durumdur

burhankutlu
25/08/2010, 04:44
aynı sorun bende bi kez oldu ama ikinciye yapmam ya gider ya o arabayı yakarım :) aynen arkadaşların dediği gibi baskı balata zayıf ama yinede kalkar ayağını birden debriyajdan çekme ve ilk kavrama noktasında gazı biraz fazla ver hatta debriyaja bas cek gaz ver sonra az bi yarım debriyajda hafif gazla çıkarsın. tabi bu durum biraz debriyajına iyi olmasada sürekli olacak die bişey yok ayda yılda bi gerek olur ondada stop etmez en azından :)

smartmavi
25/08/2010, 06:21
Beyler,
Baska baslikta yazmistim, benzer bir sorun bende de var. Arabam 1000 ile 2000 devir arasinda ölü. Turbo devreye girene kadar kanser ediyor. Bu bir sorun mu, evet sorun. Kullanimla alakasi yok. Suanda 90 bg lik motora sahip ikinci aracimi kullaniyorum, ilkinde herhangi bir sorun yoktu, her rampadan zipkin gibi firlayabiliyordum ama simdi durum farkli.
Bence Fatih ve benim sorunumuz ayni. Param olunca herseyi gozden gecirecegim. Forumdan edindigim bilgilere gore akismetre, turbo hortumu ve intercooler kontrolleriyle baslayacagim.

Diyebilirsiniz ki "senin araban dualogic, yigilma normal". Fakat eski arabam da dualogicti ve katiyen boyle degildi.

fatihk34
25/08/2010, 09:58
arkadaşlar herkesin yazdıklarını dikkatlice okudum
öncelikle şunu belirteyim maalesef tüm puntoların baskı ve balata büyüklükleri
araca göre yeterli değil yani bu arabaya bu baskı balata seti küçük geliyor ve bu yüzden dik yokuşlarda kalkış zorluğu ve sıkışık dur kalklı trafiklerde balatada ısınma problemi yaşanıyor
fatih kardeşimin sorununa gelince dik yokuşta kalkma zorluğu aracın dizel olmasından ve senin devirsiz kalkmaya çalışmandan kaynaklanıyor
sana tavsiyem dik yokuşlarda kalkacağın zaman el frenini çek kalkış yapmadan önce aragazı vererek motor devrini 2500 devirin üzerine çıkart bu sayede turbo da devreye girip motor gücünü desteklesin ve yavaşça patenaj yaptırmadan debriyajdan ayağını tamamen çek kesinlikle yarım debriyaj uygulama
dizel araçla dik yokuşta max tork devrinin altında kalkış yapmaya çalışırsan zaten devirlenmemiş olan motor yüke bindiğinde güç kaybedecek ve aslında dizel motorun ciğeri olarak tabir ettiğimiz turboda devreye giremeyeceği için tabir yerindeyse araç yığılıp kalacak kalkış gerçekleşemeyecektir
bizim kamyonculukta sıkça karşılaştığımız bir durum olup taşıdığımız yüklerin ağırlığına göre araçta kalkış performansı olarak değişiklik gösterir
bir rampada 15 tonla 2000 devride kalkış yapabilirken aynı rampada 25 ton yükle 4000 devirlere kadar ilk önce gaz vererek kalkış yapmaya çalışırız bunun sebebi motor yüke binmeden motoru canlandırmak yüke bindikten sonra 4000 devirlerden 2000 devirlere inse bile max tork devrini tutturabildiğinizden motor tekrar canlanmaya başlayacaktır
kalkış esnasında yarım debriyaj ayağınızı tutarak devam etmeniz halinde yani bir an önce ilk hareketten sonra debriyajı tamamen bırakmamanız durumunda ürettiğiniz gücün tamamı aktarma organlarına aktarılamayacağı için yine devriniz düşecek ve bayılma diye tabir ettiğimiz durum meydana gelerek kalkış yapılamayacaktır
sizin kalkış yapmadan önce ne kadar çok gaz vermeniz sadece yakıt tüketiminizi etkileyecektir ama ürettiğiniz ve yere aktaracağınız güç maximum seviyede olacaktır
aracınızın patenaja tutulup tutulmaması ise sadece sizin ayağınızı debriyajdan çekme hızıyla alakalıdır çok gaz verdiniz diye patenaj çekecek diye bir kural yok patenajda kalması için çok fazla gaz çok hızlı debriyajdan ayağınızı çekmeniz gerekir yani sizin asıl üzerinde durmanız debriyajdan ayağınızı ne kadar hızlı yada ne kadar yavaş çekmenizle alakalı bir durum anlattığım şekilde bizraz daha pratik yaparsanız rahatça kalkış yapabileceğinizi düşünüyorum
ama baştada belirttiğim gibi tjet ler hariç diğer grande punto modellerinin baskı balata çapı ve büyüklüğü bu araç için yetersiz görünüyor

Açıklamanız için teşekkür ederim, sorun şu ki el frenini çekip motor devrini 2500 ün üstüne çıkartarak turboyu devreye aldıktan sonra, el frenini indirerek ayağımı debriyajdan yavaşça çektiğimde, motor 2500-3000 devirde olmasına rağmen aracı kaldıramakta çok zorlanıyor ve balatamdan kokular geliyor. Birde müsadenizle sizden öğrenmek istediğim bir nokta var. Teorik olarak dik bir yokuşta debriyaj pedalını kavrama seviyesine getirip, freni hafiçe bıraktığımızda yokuşta aracın debriyaj ile tutunup, geri kaymadan aracı sabitleyebiliyor olmamız gerekmez mi ?

Beyler,
Baska baslikta yazmistim, benzer bir sorun bende de var. Arabam 1000 ile 2000 devir arasinda ölü. Turbo devreye girene kadar kanser ediyor. Bu bir sorun mu, evet sorun. Kullanimla alakasi yok. Suanda 90 bg lik motora sahip ikinci aracimi kullaniyorum, ilkinde herhangi bir sorun yoktu, her rampadan zipkin gibi firlayabiliyordum ama simdi durum farkli.
Bence Fatih ve benim sorunumuz ayni. Param olunca herseyi gozden gecirecegim. Forumdan edindigim bilgilere gore akismetre, turbo hortumu ve intercooler kontrolleriyle baslayacagim.

Diyebilirsiniz ki "senin araban dualogic, yigilma normal". Fakat eski arabam da dualogicti ve katiyen boyle degildi.

Görünüşe bakılırsa, sorunumuz aynı gibi gözüküyor. Gerekli kontrolleri yaptırdıktan sonra konuyla ilgili benide bilgilendirirseniz çok sevinirim.

agabey3838
25/08/2010, 10:43
tüm yorumları dikkatlice okudum promlem sende değil araçta bi sıkıntı var (bence)

benim aracım 75 lik m.jet ve yokuşda kalkışta sıkıntı yok

peki düz yolda kalkışta araç yeterince iyi ivmeleniyormu yada diğer puntolara göre gidişi nasıl bi kıyas yapabilirmisin

Can_SOLEY
25/08/2010, 10:50
Siz aracınızın performansını gözden geçirtin servise eğer bu yöntemlerin hiç biri kar etmiyorsa 2500 3000 devirde hala yokuşta kalıyorsa araba , kesinlikle araçda sorun vardır baskı balatanızı daha önce yaktınız mı değiştikten sonra zorlanma sonucu buda etki edebilir ama baltada sorun yoksa aracın performansında sıkıntı var demektir kaldı ki 90 hp lik araçdan bahsediyoruz ben 75 hp ile her türlü yokuşta zorlanmadan kalkıyorum turbo deveye giriyormu vs kontrol ettirmeniz gerekli servise uğrayın ve aracın performansını turbo bağlantılarını hortumları, turbonun zamanında devreye girip girmediğine bir baktırın yada farklı bir motor arızası sonucu perfromnas kaybı varmı bakılması lazım yoksa bu aracın 2500 3000 devire kadar çeviripde yokuşda kalması mümkün değil

smartmavi
25/08/2010, 11:27
Siz aracınızın performansını gözden geçirtin servise eğer bu yöntemlerin hiç biri kar etmiyorsa 2500 3000 devirde hala yokuşta kalıyorsa araba , kesinlikle araçda sorun vardır baskı balatanızı daha önce yaktınız mı değiştikten sonra zorlanma sonucu buda etki edebilir ama baltada sorun yoksa aracın performansında sıkıntı var demektir kaldı ki 90 hp lik araçdan bahsediyoruz ben 75 hp ile her türlü yokuşta zorlanmadan kalkıyorum turbo deveye giriyormu vs kontrol ettirmeniz gerekli servise uğrayın ve aracın performansını turbo bağlantılarını hortumları, turbonun zamanında devreye girip girmediğine bir baktırın yada farklı bir motor arızası sonucu perfromnas kaybı varmı bakılması lazım yoksa bu aracın 2500 3000 devire kadar çeviripde yokuşda kalması mümkün değil

aynen katılıyorum.

GP COSKUN
25/08/2010, 12:12
Açıklamanız için teşekkür ederim, sorun şu ki el frenini çekip motor devrini 2500 ün üstüne çıkartarak turboyu devreye aldıktan sonra, el frenini indirerek ayağımı debriyajdan yavaşça çektiğimde, motor 2500-3000 devirde olmasına rağmen aracı kaldıramakta çok zorlanıyor ve balatamdan kokular geliyor. Birde müsadenizle sizden öğrenmek istediğim bir nokta var. Teorik olarak dik bir yokuşta debriyaj pedalını kavrama seviyesine getirip, freni hafiçe bıraktığımızda yokuşta aracın debriyaj ile tutunup, geri kaymadan aracı sabitleyebiliyor olmamız gerekmez mi ?

Görünüşe bakılırsa, sorunumuz aynı gibi gözüküyor. Gerekli kontrolleri yaptırdıktan sonra konuyla ilgili benide bilgilendirirseniz çok sevinirim.

balatan dan kokuların gelmesinin sebebi demekki balatan kavrama noktasında kalıyor ve sürtünme yaparak yanıyor e bu şekilde ısınmış balatayla zaten kalkışa zorlasan da aracın kalkmakta zorlanacak ısınan balata baskının yüzyine yapışsa bile tutunamayacak
söylediğim gibi senin sorunun ayağını debriyajdan ne kadar hızla yada ne kadar yavaşlıkla çekmenle ilgili
balatayı kokutacak kadar yarım debriyajla kalkış yapmaya zorlamak doğru bir yöntem değil bu şekilde balatan yeni değişmiş olsa bile aşırı yanmadan ve ısınmadan özelliğini kaybeder baskıya tutunamaz yani balata yine ömrünü tamamlamış olur
yarım debriyajla rampada aracı tutma olayına gelince bu senin kalkmaya çalıştığın rampanın dikliği ve gaz verme oranınla alakalı ama bu anlttığın yöntem hiç kulllanılmaması tavsiye edilen baskı balatanın can düşmanı çok hatalı bir yöntemdir bu şekilde balatanız ovuntuda kalır kavramada kalır 2 günde eline alırsın balatayı
unutma debriyaj balatası aracı durdurmak için kullanılan fren balatası değildir
aracı hareket ettirmek için kullanılan motorun hareketini şanzuman ileten bir parçadır

vociay
25/08/2010, 13:47
Coşkun abi bir de benim bir sorum olucak.Aracı ilk haraketi vermek için o kadar fazla kuvvete ihtiyaç var mı ? Yani aracı ürettiği maksimum güçle 160-180km/h gibi hızlara çıkaran bir motordan bahsediyoruz.Hepimizin bildiği gibi düz zeminde aracı boşa alarak bir insan kuvveti bile araca ilk hareketi verebiliyor.Burdan şuruya bağlıyıcam çoğu arkadaşımız turbonun devreye girmemesinden,kalkış için yetersiz güçden bahsetmiş.Beni fikrim aşırı besleme olmadanda o motorun yokuş dik olsada alt devirlerde araca ilk hareketi verebilecek kadar kuvvet uygulayabileciği yönünde.

ince5757
25/08/2010, 16:40
Arkadaşlar 90 lık 6 vites nedeni ile sorun yaşıyor.Benim arabada power box vardı sorun yaşamıyor gibi idim ama satma sırasında power box ı çıkartınca araba etkilendi yokuş olayında.Ama genelde ben çok sorun yaşamadım.Power box taktırın derim süper işe yarıyor.

fatihk34
25/08/2010, 18:12
Arkadaşlar 90 lık 6 vites nedeni ile sorun yaşıyor.Benim arabada power box vardı sorun yaşamıyor gibi idim ama satma sırasında power box ı çıkartınca araba etkilendi yokuş olayında.Ama genelde ben çok sorun yaşamadım.Power box taktırın derim süper işe yarıyor.

Dediğiniz gibi 90 Hp 6 viteslerde belkide kronik bir sorun olabilir. Benzer problem yaşayan arkadaşlar var mı ?

Bu arada Coşkun Bey ' in aşağıda belirttiği durum kulağa çok mantıklı geliyor.

Balata büyüklükleri araca göre yeterli değil yani bu arabaya bu baskı balata seti küçük geliyor ve bu yüzden dik yokuşlarda kalkış zorluğu ve sıkışık dur kalklı trafiklerde balatada ısınma problemi yaşanıyor

vociay
25/08/2010, 18:53
Dediğiniz gibi 90 Hp 6 viteslerde belkide kronik bir sorun olabilir. Benzer problem yaşayan arkadaşlar var mı ?

Bu arada Coşkun Bey ' in aşağıda belirttiği durum kulağa çok mantıklı geliyor.

Balata büyüklükleri araca göre yeterli değil yani bu arabaya bu baskı balata seti küçük geliyor ve bu yüzden dik yokuşlarda kalkış zorluğu ve sıkışık dur kalklı trafiklerde balatada ısınma problemi yaşanıyor

Aslında baskı-balata bayaa bir komplex eleman Fatih

Elimden geldiğince spesifikleri bildiğim kadarıyla sıralayayım:

1-Baskı balata ya orjinal boyutta olur ya da orjinale eş değer boyutta eğer değilse kaçırır.Yalnız yokuşta değil heryerde kaçırır.Hatta sınırlarında kullanıldığında balatayı, volanı felan fişman:) sıyırır atar.Momenti ve baskıyı kaldıramaz çünkü.

2-Balatanın kaliteside önemli hatta aynı markanın aynı modeli kendi arasında yunik diyebilirim Marea da aynı marka debriyaj aynı kullanıcıyla(babam kendisi) 40 000 gitti daha önce takılan yalnış hatırlamıyosam 80 000 gibi bir km devirmişti.Yani balata düşük kalitedeyse bu ya ömre yansır ya performansa.

3-Eski üretim balatalar asbets denilen maddeyle ısıya ve aşınmaya karşı sertleştirilirmiş.Yeni araçlarda artık asin tehlikeli bir madde olmasının evrensel olarak kabul edilmesiyle beraber asli balatalar kullanılmıyo bildiğim kadarıyla.Bu da balatanın ısı ve sürtünme dayanıklılığını azaltıyor olabilir.

4-Volan yüzeyinin düzgünlüğü denilen bir olay var.Baskı balata değişiminde her zaman kontrol gerektirir aslında.Bitik balata ısrarla kullanılırsa volan yüzeyine zarar verir.Durum farkedilmezse balatan yeni olsada Debriyaj kaçırır.Taşlanarak düzeltilmesi lazım volanın.
...
...
Daha pek çok şey vardır, benim bildiklerim şimdilik bunlar ama senin sorunun dik yokuşlar olduğu için bunları paylaşma ihtiyacı hissetmedim, fikirler genel olarak baskı balata üstünde yoğunlaştı sanırım bende bunları paylaşayım dedim. :)

GP COSKUN
25/08/2010, 19:20
Coşkun abi bir de benim bir sorum olucak.Aracı ilk haraketi vermek için o kadar fazla kuvvete ihtiyaç var mı ? Yani aracı ürettiği maksimum güçle 160-180km/h gibi hızlara çıkaran bir motordan bahsediyoruz.Hepimizin bildiği gibi düz zeminde aracı boşa alarak bir insan kuvveti bile araca ilk hareketi verebiliyor.Burdan şuruya bağlıyıcam çoğu arkadaşımız turbonun devreye girmemesinden,kalkış için yetersiz güçden bahsetmiş.Beni fikrim aşırı besleme olmadanda o motorun yokuş dik olsada alt devirlerde araca ilk hareketi verebilecek kadar kuvvet uygulayabileciği yönünde.

aslında senin sorunun cevabı çok basit
düz yolda kalkarken verdiğin gazla rampada kalkabilirmisin
cevap =HAYIR
şimdi şöyle özetleyelim altımızdaki araçlar 1 tondan fazla ağırlığa sahip
bu ağırlıktaki bir cismi rampada kalkış yapmaya zorlamak eğimin dikliğiyle beraber motora yük bindirmekte
motorun devirlenmesi demek pistonların daha hızlı aşığı yukarı inmesi daha çok patlama meydana gelmesiyle aktarma organlarına daha çok kuvvet iletilmesi şimdi diyelim 1300 devirle ayağını debriyajdan çekiyorsun kalkış için aracın ağırlığıyla beraber yokuşun dikliğinin verdiği geri asılma gücüde buna eklenince 1300 devirle dönen pistonların bir anda karşı kuvvet gelince yavaşlayacak bununla beraber yanma odalarındaki patlama yavaşlayacak
ve motor güç üreteceği yerde güç kaybetmeye başlıycak
şöylede düşün 5, vitesle bu bir tonluk araç 180 km hıza çıkabiliyor ama rampa aşağı yolda bile bu en hızlı gittiği vitesle kalkış yapamıyor
diğer arkadaşların bahsettiği altı vites olması tezide tamamen yanlış
6 ileri şanzumanın 1, vitesi ile 5 ileri şanzumanın 1. vitesi arasında fark vardır ve 5 ilerinin 1. vitesi 6 ilerinin birinci vitesine göre daha güçsüzdür
zaten hızlanma aralıklarınada bakarsanız bunu anlarsınız yani aracın 6 ileri olması bu sorunu teşkil etmiyor

vociay
25/08/2010, 19:39
Abi tam olarak anlatamamışım sanırım, benim demek istediğim 2500 ki 3000 lerden felan bahsediliyor yokuşta kalkış için çok fazla bir güç bence hele ki sıkıştırmanın ve patlamanın benzinli motorlardan kat be kat fazla olduğu(takdir edersinizki dizel motorlar sahip oldukları yüksek torku buna borçludurlar) max 5000 devir çeviren cammon rail turbo ara soğutuculu bir dizel motorda.Şunu demek istedim turbonun devreye girmesine yokuşta kalkış için gerek olmamalı ?Turbonun o motordaki bulunma sebebi ara hızlanma ve son hız değerlerini yükseltmek motor ivmelenme katsayısını benzinli motorlara eşdeğer tutabilmek değil mi?Araca yokuşta ilk hareketi sorunsuz bir şekilde vermek olmaması lazım.(ya da dik yokuş kalkışında ekstra güç sağlamak gibi)Eski teknoloji turbosuz dizel motorlar nasıl yapıyordu bu işi?

Benzinli fire 77 bg de 1200 -1500 devirle yokuşta tam yükte sorunsuz kalkış gerçekleşebiliyorken?

makeles
25/08/2010, 20:14
bana kalırsa arabaya alışmakla ilgili bir durum..
çoğu kez harbi dik yokuşlarda 1300 dvr/dk iken sorunsuzca kalkıyorum..

ankaralılar bilirler..
kızılayda can balık'ın çaprazında yanılmıyorsam hosta döner var onun karşısında iş merkezinin otopark çıkışı var..
yerin 2-3 kat altından çıkıyor son çıkış oldukça dik..
hızlanıp çıkması kolay yalnız ortasında durup kalkmak işkence..
senede 3-4 kez o otoparka gidip o dik çıkıştan kalkış yapıyorum..
ilk gittiğimde başaramamıştım.. sonra bir kaç kez zorlandım..
alışınca hildholder desteği ile daha rahat kalkışlar yapmaya başladım..
şimdilerde aynı yokuşta chip sonrası çok rahat kalkış yapabiliyorum.. :)
19 eylülde yine o otoparkta park edicem.. :D

skydome
25/08/2010, 20:29
Bence objektif olmak lazım ben 105 beygir multijetle bu sorunu yaşıyorum...Hatta 120 bg. multijeti olan arkadaşların bile şikayetçi olduğu oluyor...Araştırmak isterseniz fiatbravotr.com da başlıkları hala güncel...Babamda focus dizel var annemde fiesta dizel var ikisinde de kalkışlarda Fiattaki gibi zorlanmıyorum...Stop ettirmiyorum...Ha kaldıramıyor muyum kaldırıyorum ama debriyaj balataları gidiyor...Diğerlerine göre böyle bi sorun var arkadaşlar arabalarımızda bunu kabul edelim...Sonuçta ben de Bravoma 30 binin üstünde para verdim kötü demek istemem ama maalesef bu da bi gerçek inkar etmemek lazım...

vociay
25/08/2010, 20:48
Şenol emin ol hiç bir sorun yaşamadım şimdiye kadar.O kadar çok etmen var ki Mehmet Ali'nin dediği gibi araca alışmakta bunlardan biri.Yokuşlardaki kalkış davranışımın düz yolda kullandığım davranıştan tek farkı ayağımı frenden çok hızlı bi şekilde kaldırmak hatta kaydırmak diyelim, aynı anda debriyajdan çekmek ve gaz vermek yaptığım bu hiç bi zaman debriyajla arabayı durdurmak ya da 2500 3000 devirde felan kalkmak ihtiyacı duymadım ki Ankara'nın yokuşlarını biliyosun.Tabi bahsettiğiniz araçlar dizel onları tecrübe etmediğim için bir şey diyemiyorum...

almaguest
26/08/2010, 09:23
2006 6 ileri dynamic 90 hp kullanıcısıydım yaklaşık 1 ay önce aracımı sattım. Aracımı satmak için çok nedenlerim vardı bu nedenler içine bu sorunda dahildir. 5 ileri ve 6 ileri puntolar arasında kalkışta çok fark var benim gördüğüm kadarıyla birçok yorum 5 ileri punto kullanıcılarından gelmiş. 12 yıllık ehliyetim var piyasadaki birçok dizel ve benzinli aracı bir şekilde kullandım en son punto aldım ve 1,5 yıl da bu aracı kullandım. Bence sizin aracınızda bir sorun yok 6 ileri punto dik yokuşlarda kesinlikle çok zorlanıyor hatta yokuş açısı çok dikse ve araç doluysa araç yerinden oynamıyor. Bence bunun şöförlüğünle yada araçla alakası yok. Multijet doblo bile kalkışlarda 6 ileri puntoya göre daha canlı ve daha başarılı 75 lik 5 ileri puntoların kalkışları 6 ileri punto ya göre çok çok iyi. Benim tahminim fiat bu durumu çözdü ve 2009 dan sonraki 90 hp lererde 5 ileri şanzuman kullandı. Siz nekadar gaz verirseniz verin, bu şanzuman bu araca uygun değil. Belki bir şekilde araç yürür ama istediğiniz gibi kalkış yapamazsınız, bu olay da araçtan soğumanıza neden oluyor. Hayırlı Ramazanlar, iyi forumlar.

smartmavi
26/08/2010, 09:28
kulağa mantıklı geliyor..

fatihk34
26/08/2010, 09:47
2006 6 ileri dynamic 90 hp kullanıcısıydım yaklaşık 1 ay önce aracımı sattım. Aracımı satmak için çok nedenlerim vardı bu nedenler içine bu sorunda dahildir. 5 ileri ve 6 ileri puntolar arasında kalkışta çok fark var benim gördüğüm kadarıyla birçok yorum 5 ileri punto kullanıcılarından gelmiş. 12 yıllık ehliyetim var piyasadaki birçok dizel ve benzinli aracı bir şekilde kullandım en son punto aldım ve 1,5 yıl da bu aracı kullandım. Bence sizin aracınızda bir sorun yok 6 ileri punto dik yokuşlarda kesinlikle çok zorlanıyor hatta yokuş açısı çok dikse ve araç doluysa araç yerinden oynamıyor. Bence bunun şöförlüğünle yada araçla alakası yok. Multijet doblo bile kalkışlarda 6 ileri puntoya göre daha canlı ve daha başarılı 75 lik 5 ileri puntoların kalkışları 6 ileri punto ya göre çok çok iyi. Benim tahminim fiat bu durumu çözdü ve 2009 dan sonraki 90 hp lererde 5 ileri şanzuman kullandı. Siz nekadar gaz verirseniz verin, bu şanzuman bu araca uygun değil. Belki bir şekilde araç yürür ama istediğiniz gibi kalkış yapamazsınız, bu olay da araçtan soğumanıza neden oluyor. Hayırlı Ramazanlar, iyi forumlar.

İstediğim cevabı aldım. Size %100 katılıyorum. Çok teşekkür ederim. Artık aracı değiştirmekten başka kesin bir çözüm görünmüyor. Fiat' a bir kez daha lanetler olsun.

aeron
26/08/2010, 10:06
orta halli bir box sorunu çözer satmayı gerektirecek bişey değil bence

almaguest
26/08/2010, 11:02
Bu arada belirtmek isterim benim aracı satma nedenlerimden sadece biri bu konudur sedan arabaya ihtiyaç duymam asıl sebebim. Puntonun eksi yönleri yanında artı yönleri de çok bu segment de bu fiyata bu donanımda araba bulamazsınız ve birçok araçta da farklı sorunlarla karşılaşıyorsunuz. Donanım + direksiyon hissi + yol tutuş + kullanım zevki + arka diz mesafesi puntolarda çok çok iyi, bence acele karar vermeyin.
Bu arada Punto mu özlemiyor da değilim...

StrawBeeRy
26/08/2010, 11:07
bende kullanıyorum fakat dediğiniz gibi yokuşlarda biraz olsun zorlanıyor heleki klimadaysa eyvah eyvah..

fatihk34
26/08/2010, 11:15
Bu arada belirtmek isterim benim aracı satma nedenlerimden sadece biri bu konudur sedan arabaya ihtiyaç duymam asıl sebebim. Puntonun eksi yönleri yanında artı yönleri de çok bu segment de bu fiyata bu donanımda araba bulamazsınız ve birçok araçta da farklı sorunlarla karşılaşıyorsunuz. Donanım + direksiyon hissi + yol tutuş + kullanım zevki + arka diz mesafesi puntolarda çok çok iyi, bence acele karar vermeyin.
Bu arada Punto mu özlemiyor da değilim...

Üzerine biraz ekleyip Peugeot 207 1.4 HDI alınabilir. Zaten ben bu aracı alırken 207 ile Punto arasında karasız kalmıştım, sonunda Puntoya karar verdim ama şimdi kafamı duvarlara vuruyorum. Aynı donanımlar 207 de mevcut, Direksiyona gelince City Mod da ki kadar rahat olmaz ama ona yakın bir kullanım rahatlığı sağlıyor. Ben bugüne kadar yaşadığım sorunlar nedeniyle puntoyu kullanırken hiç zevk alamadım, ileride alabileceğimi de düşünmüyorum. 207 nin işçiliği, kalitesi ve yol tutuşu tartışmasız puntodan üstün. Ayrıca 1.4 HDI motor 1.3 multijet motordan daha ekonomik ve atik. Aynı fiyat aralıklarında sizin başka önerebileceğiniz araçlar var mı ?

kralcarsi
26/08/2010, 13:24
Üzerine biraz ekleyip Peugeot 207 1.4 HDI alınabilir. Zaten ben bu aracı alırken 207 ile Punto arasında karasız kalmıştım, sonunda Puntoya karar verdim ama şimdi kafamı duvarlara vuruyorum. Aynı donanımlar 207 de mevcut, Direksiyona gelince City Mod da ki kadar rahat olmaz ama ona yakın bir kullanım rahatlığı sağlıyor. Ben bugüne kadar yaşadığım sorunlar nedeniyle puntoyu kullanırken hiç zevk alamadım, ileride alabileceğimi de düşünmüyorum. 207 nin işçiliği, kalitesi ve yol tutuşu tartışmasız puntodan üstün. Ayrıca 1.4 HDI motor 1.3 multijet motordan daha ekonomik ve atik. Aynı fiyat aralıklarında sizin başka önerebileceğiniz araçlar var mı ?

tamam punto'yu beğenmemiş olabilirsiniz ama multijet motorundan daha ekonomik değil. Daha geçenlerde yayınlandı, uzman raporlarına göre punto citroen'den sonra en ekonomik araç, aşağıdaki linkte yer almış mesela

https://www.memurlar.net/haber/172478/

Alp
26/08/2010, 13:47
Tüm topiği okudum. Özelliklede Çoşkun kardeşimim yorumunu bekledim, zaten kendisi durumu ziyadesiyle özetlemiş.
GP nin tüm dizel versiyonlarını (1.3 75 HP-90 HP 5 ileri ve 90 HP 6 ileri) kullanmış biri olarak KESİNLİKLE yokuşta herhangi bir kavrama problemi yaşamadım. Kişisel tecrübem ve yorumum aracın tepkisi bildiğiniz ve ona göre davrandığınız sürece en ufak bir sorun yaşamadan size karşılık verdiğidir. Neticede kullandığınız araç 1.3 motor hacmine sahip ve içindekilerle birlikte en az 1300 kg civarında ağırlikla hareket eden bir makinadır. Böyle bir durumda aracın turbosunu devreye sokup yüksek torka ulaşmadan kalkmak yada kalkmaya çalışmak kusura bakmayın fakat fizik kurallarına aykırı bir CAHİLLİKTİR.

fatihk34
26/08/2010, 13:55
Tüm topiği okudum. Özelliklede Çoşkun kardeşimim yorumunu bekledim, zaten kendisi durumu ziyadesiyle özetlemiş.
GP nin tüm dizel versiyonlarını (1.3 75 HP-90 HP 5 ileri ve 90 HP 6 ileri) kullanmış biri olarak KESİNLİKLE yokuşta herhangi bir kavrama problemi yaşamadım. Kişisel tecrübem ve yorumum aracın tepkisi bildiğiniz ve ona göre davrandığınız sürece en ufak bir sorun yaşamadan size karşılık verdiğidir. Neticede kullandığınız araç 1.3 motor hacmine sahip ve içindekilerle birlikte en az 1300 kg civarında ağırlikla hareket eden bir makinadır. Böyle bir durumda aracın turbosunu devreye sokup yüksek torka ulaşmadan kalkmak yada kalkmaya çalışmak kusura bakmayın fakat fizik kurallarına aykırı bir CAHİLLİKTİR.

Tüm topiği okumuşsunuz fakat aracın turbosunu devreye alarak dahi olsa bile dik yokuşlarda kalkışta başarısız olduğum kısmını da atlamışsınız sanırım.

aeron
26/08/2010, 14:09
aklima gelmişken shell in yakıtı düşük devirlerde daha iyi performans veriyor aklinizda olsun

Can_SOLEY
26/08/2010, 14:13
Madem öyle neden aracınızı bir servise göstermiyorsunuz burda yorumlar üzerinden gidiyorsunuz eğer 2500 3000 devirde bile aracınızı çok zorlanarak kaldırıyorsanız ya sizde sorun vardır debriyajı ayarlayamıyorsunuzdur yada aracınızda teknik bir arıza vardır aracınızı kötülemeden önce gösterin bir servise öğrenin sebebini . Mümkünmüdür 2500 devire getiripde aracı yokuşta kaldıramamak size mantıklı geliyor mu demekki araçda sorun var . marka fanatikliği yapmıyorum ama her iki aracıda südüm kesinlikle 207 nin işçiliği , yol tutuşu , kalitesi GP den üstün değildir...

GP COSKUN
26/08/2010, 14:44
evet yüksek devirlerde bile gaz verip kalkışı gerçekleştiremiyorsanız aracınızı servise de bir gösterin
normal şartlarda arızası olmayan bir araç farzederek yorumlarda bulunuyoruz
belki de yanlışı burada yapıyoruz
pejo ile ilgili yorumunada şunu söyleyeyim
puntoyu mumla ararsın pejoyu alan illallah diyor

Kriminal
26/08/2010, 14:50
Pejo dedımmı kjaç abıcım nası berbat bı araba yaaw

vociay
26/08/2010, 16:32

Abi Turboyu devreye sokmakdan kastımız max basıncına ulaştırmak mı? yoksa Turbo her zaman devrede olan bir elemandır.Vallaha akılsır erdiremedim bu olaya. XD

fatihk34
26/08/2010, 16:46
evet yüksek devirlerde bile gaz verip kalkışı gerçekleştiremiyorsanız aracınızı servise de bir gösterin
normal şartlarda arızası olmayan bir araç farzederek yorumlarda bulunuyoruz
belki de yanlışı burada yapıyoruz
pejo ile ilgili yorumunada şunu söyleyeyim
puntoyu mumla ararsın pejoyu alan illallah diyor

Aracım şuan serviste zaten, yağmurlu bir havada arkadan birisi hızını alamayıp çarptı. Aracı teslim almaya gittiğimde bu konuyu servisle uzun uzun tartışacağım.

Peugeot için neden bu kadar negatif düşüncelere sahipsiniz? Açıkcası pek anlam veremedim. Sanırım burda genel anlamda fiat fanatikliği hakim. Peki sizce Citroen C4 1.6 HDI nasıl ?

Du Hast
26/08/2010, 16:48
Abi Turboyu devreye sokmakdan kastımız max basıncına ulaştırmak mı? yoksa Turbo her zaman devrede olan bir elemandır.Vallaha akılsır erdiremedim bu olaya. XD
evet max basıncı. devreye sokma tabiri, bu anlamda kullanılıyor. yoksa dediğiniz gibi sürekli aktif durumdadır turbo.

-

207 meselesine gelirsek.
308 ede bindim sürdüm, 207 yide, 206 yıda. hepsi dizeldi.
308 de, 207 de kullanıcıları kızmasın ancak kamyonvari, takoz gibi. fiesta tarzı his veriyor adama. arabada hiç bir yumuşaklık yok. bana böyle geldi.
zaten teknik konudaki bir çok başarıssızlıklarıda ortada.

zaten evo ile 207 karşılaştırılmaz gerek iç mekan gerek diğer konularda 207 geride kalır..
hadi GP desek belki ama 207 nin rakibi evo dur.

coolsea
26/08/2010, 16:52
Merhaba,

Aracım 2006 model 1.3 Multijet 16v 90 Hp 6 vites Dynamic Grande Punto. .
birşey sorabilirmiyim?
siz pedal fren yada el frensiz ,yokuşta fazla gaz vermeden durabiliyormusunuz???

vociay
26/08/2010, 16:52
Aracım şuan serviste zaten, yağmurlu bir havada arkadan birisi hızını alamayıp çarptı. Aracı teslim almaya gittiğimde bu konuyu servisle uzun uzun tartışacağım.

Peugeot için neden bu kadar negatif düşüncelere sahipsiniz? Açıkcası pek anlam veremedim. Sanırım burda genel anlamda fiat fanatikliği hakim. Peki sizce Citroen C4 1.6 HDI nasıl ?

Geçmiş olsun.

fatihk34
26/08/2010, 17:02
birşey sorabilirmiyim?
siz pedal fren yada el frensiz ,yokuşta fazla gaz vermeden durabiliyormusunuz???

Dik yokuşlarda punto aracım ile gazı köklesem de duramıyorum, ama bugüne kadar kullanmış olduğum aşağıda listelediğim araçlarda sadece debriyaj ile en dik yokuşlarda bile aracı sabit tutabiliyordum.

Fiat Palio Multijet (Dizel)
Peugeot 206 (Dizel)
Hyundai Getz (Benzinli)
Ford Focus (Dizel)
Ford Fiesta (Dizel)
Fiat Albea (Benzinli)

GP COSKUN
26/08/2010, 17:04

geçmiş olsun fatih
pejo için neden böyle düşündüğümü açıklayayım
batı karadeniz bölge sakarya baş bayi eniştem olur
araç alacağım zaman kendisiylede uzun uzun konuştuk
va araçların bir çok kronik problemleri mecut
sigorta tablosu yanması + beyin kilitleme +şanzuman bunların en başlıcaları
2009 model 13 bin kilometredeki teyze oğlunun arabasının sigorta tablosu yandı 5 gün parça bekledi yolda kaldı uğraştı
üstelik bu sorunlar kronik yani hepsinde meydana gelebilecek türden arızalar
onun için pejomu asla derim

GP COSKUN
26/08/2010, 17:09

volkan turbo aslında her zaman devrede gibi algılanır ama değildir
torbu eksoz gazının basıncıyla çalışıt turbo pallerinin dönmesi için gereken basınç oluştuğunda turbo güç üretmeye başlar
1750 d.d altında turbo sadece bir salyangozdan ibarettir ne zamanki eksoz manifoldunda yeterli basınç oluşurda turbo palleri dönmeye başlayınca
turbo ben burdayım der

fatihk34
26/08/2010, 17:35
geçmiş olsun fatih
pejo için neden böyle düşündüğümü açıklayayım
batı karadeniz bölge sakarya baş bayi eniştem olur
araç alacağım zaman kendisiylede uzun uzun konuştuk
va araçların bir çok kronik problemleri mecut
sigorta tablosu yanması + beyin kilitleme +şanzuman bunların en başlıcaları
2009 model 13 bin kilometredeki teyze oğlunun arabasının sigorta tablosu yandı 5 gün parça bekledi yolda kaldı uğraştı
üstelik bu sorunlar kronik yani hepsinde meydana gelebilecek türden arızalar
onun için pejomu asla derim

Öncelikle Peugeot veya herhangi bir markanın fanatiği değilim. Sadece kıyaslama yapmaya çalışıyorum. Fiat'ta da bir ton kronik problemle boğuşuyoruz. Bizim kullandığımız Grande Puntoları ele alırsak; mesela city direksiyon motoru ile ilgili kronik bir sorun mevcut. Davlumbazlar çok çabuk parçalanıyor. Davlumbazları 2 ay önce değiştirmeme rağmen, şimdiden yerinden oynamaya başladı. Donanım aksamlarında çok sık arızalar meydana geliyor. Benim aracımda durduk yere fren lamba ikaz ışığı yanmaya başlamıştı.Serviste önce lambaları değiştirdiler fayda etmedi. Sonra bilmemne sensörü arızalı, değiştirmek lazım diye 120 tl fiyat çıkardılar. Buna benzer bir çok problem meydana gelebiliyor. Sizde bizim araçların debriyaj baskı balatasının araca göre uygun olmadığını küçük kaldığını söylemiştiniz. Forumda, sağ da solda şikayetler okuyoruz; daha araçlar 1500-2000 km de iken arızalar ortaya çıkmaya başlıyor, bunların bazıları garanti kapsamında halledilirken, bazıları ise kullanıcı hatası vb. gibi bir takım kılıflar uydurularak vatandaşlara fatura edilmeye çalışılıyor. Diyeceğim o ki Fiat ın Peugeot dan eksik kalır yanı yok.

Problem serviste çözülmezse, power box' a chip tuninge para harcayana kadar aracı elimden çıkarıp, Citreon C4 HDI (110 HP) veya benzeri bir araç almayı düşünüyorum.

coolsea
26/08/2010, 18:12
Dik yokuşlarda punto aracım ile gazı köklesem de duramıyorum, ama bugüne kadar kullanmış olduğum aşağıda listelediğim araçlarda sadece debriyaj ile en dik yokuşlarda bile aracı sabit tutabiliyordum.

anladım 1.3 mj alt devirlerde biraz baygındır,benim aracımda punto 1.3 mj klima açık olsa dahi yokuşlarda hiç zorlanmıyorum,,peugeot konusuna gelince ,2 yıl öncesine kadar pug çuydum 6 dan fazla peugeot aracım oldu bazılarını modladım,birkaçtanede foto paylaştım,markaya olan hakimiyetimi anladıysanız,,size söyliyeceğim,fransızdan uzak durun derim
https://i1008.hizliresim.com/2010/8/26/4032.jpg

https://i1008.hizliresim.com/2010/8/26/4025.jpg
https://i1008.hizliresim.com/2010/8/26/3918.jpg
https://i1008.hizliresim.com/2010/8/26/4017.jpg
https://i1008.hizliresim.com/2010/8/26/4021.jpg

fatihk34
26/08/2010, 18:24
anladım 1.3 mj alt devirlerde biraz baygındır,benim aracımda punto 1.3 mj klima açık olsa dahi yokuşlarda hiç zorlanmıyorum,,peugeot konusuna gelince ,2 yıl öncesine kadar pug çuydum 6 dan fazla peugeot aracım oldu bazılarını modladım,birkaçtanede foto paylaştım,markaya olan hakimiyetimi anladıysanız,,size söyliyeceğim,fransızdan uzak durun derim

Peki Peugeot ve Citroen gibi Fransız araçlardan uzak duralım ama ne yazık ki bütçem Toyota, Volkswagen, Audi, Bmw gibi araçlar için yeterli değil. 18-22 bin TL arası belli kalite standartlarında max 4-5 yaşında önerebileceğiniz atik, dizel bir araç var mı ?

coolsea
26/08/2010, 18:38
Peki Peugeot ve Citroen gibi Fransız araçlardan uzak duralım ama ne yazık ki bütçem Toyota, Volkswagen, Audi, Bmw gibi araçlar için yeterli değil. 18-22 bin TL arası belli kalite standartlarında max 4-5 yaşında önerebileceğiniz atik, dizel bir araç var mı ?
hyundai getz i tutamazsın bile ,kendi segmentindeki benzinlilerden bile daha seri,,,ama iç dış donanım,iç hacim,görünüm vss den mahrum bir araç ,

fatihk34
26/08/2010, 19:43
hyundai getz i tutamazsın bile ,kendi segmentindeki benzinlilerden bile daha seri,,,ama iç dış donanım,iç hacim,görünüm vss den mahrum bir araç ,

Evet. Hyundai' nin Değişken Geometrili Turbo Şarj (VGT) teknolojisi gerçekten harika, dizel araçları çok atik.Ama dediğiniz gibi getz dış görünüşü, yol tutuşu ve sağladığı konfor yönünden biraz vasat kalıyor. i30 u ise kullananlar öve öve bitiremiyor. Belki i30 alınabilir ama fiyatlar çok uçuk. Benim bütçeyi fazlasıyla aşıyor.

skydome
26/08/2010, 21:11
Şenol emin ol hiç bir sorun yaşamadım şimdiye kadar.O kadar çok etmen var ki Mehmet Ali'nin dediği gibi araca alışmakta bunlardan biri.Yokuşlardaki kalkış davranışımın düz yolda kullandığım davranıştan tek farkı ayağımı frenden çok hızlı bi şekilde kaldırmak hatta kaydırmak diyelim, aynı anda debriyajdan çekmek ve gaz vermek yaptığım bu hiç bi zaman debriyajla arabayı durdurmak ya da 2500 3000 devirde felan kalkmak ihtiyacı duymadım ki Ankara'nın yokuşlarını biliyosun.Tabi bahsettiğiniz araçlar dizel onları tecrübe etmediğim için bir şey diyemiyorum...
Volkancım evet dizel olduğu için böyle bir sorun oluyor yoksa benzinlilerde senin de dediğin gibi bi sorun olma ihtimali yok...Teşekkürler;)

vociay
26/08/2010, 22:08
Evet. Hyundai' nin Değişken Geometrili Turbo Şarj (VGT) teknolojisi gerçekten harika, dizel araçları çok atik.Ama dediğiniz gibi getz dış görünüşü, yol tutuşu ve sağladığı konfor yönünden biraz vasat kalıyor. i30 u ise kullananlar öve öve bitiremiyor. Belki i30 alınabilir ama fiyatlar çok uçuk. Benim bütçeyi fazlasıyla aşıyor.

Abi ne diyosun uçuyor Hyundailer ama şöyle bir şey var motora performansa abanmaktan tasarım, üretim kalitesi, kullanılan malzemeye gereken özeni gösteremiyo bu Koreliler, hele ki tasarım, araçların hepsi eciş bücüş bi garip çağın gerisinde 80'lerin çirkin tasarımları gibi bence....

coolsea
27/08/2010, 09:30
hepsi eciş bücüş bi garip çağın gerisinde 80'lerin çirkin tasarımları gibi bence....

hele getz ,,önden bak çirkinlik abidesi

coolsea
27/08/2010, 09:43

yalnız şöyle birşey daha var, vgt harika kaçıyor ama şahanede yakıyor.kızarkadaşıma şirketi 3 ay önce sıfır getz verdi 750- 800 km dolmadan taşıtmatiğe gidiyor,,daha önce sıfır fiorino combi mj vardı, 900-950 km yapıyordu bir depoyla .üstelik fiorino 1200 kg getz 1100 kg..

Multijet i tek geçiyorum

fatihk34
27/08/2010, 18:52
yalnız şöyle birşey daha var, vgt harika kaçıyor ama şahanede yakıyor.kızarkadaşıma şirketi 3 ay önce sıfır getz verdi 750- 800 km dolmadan taşıtmatiğe gidiyor,,daha önce sıfır fiorino combi mj vardı, 900-950 km yapıyordu bir depoyla .üstelik fiorino 1200 kg getz 1100 kg..

Multijet i tek geçiyorum

750-800 km gayet iyi bence, benim 1.3 multijet punto ile 600-650 km i anca görebiliyorum. Üstelik kağnı gibi.. :@

coolsea
27/08/2010, 19:28
750-800 km gayet iyi bence, benim 1.3 multijet punto ile 600-650 km i anca görebiliyorum. Üstelik kağnı gibi.. :@
bak ben puntodan önce dizel bir fiesta aldım aldığım kişi hatrı sayılır biri baktırmadan üzerimizede geçirdik,daha ilk günde yolda bıraktı beni,yokuşlarda bayılıyordu falan filan bir tonda masraf yaptık kısacası fiestadan nefret ettim peki fiestalar böylemi bir araç???? yok asla değil ,,,senin kendi aracın sana bu önyargıyı vermiş,, bak benim aracım 100 binin üstünde ama zehir gibi gidiyor,,nedir gittik temiz araba aldık,,her 10 binde yetkili servise girmiş ,arac hor kullanılmamış ,daha tornavida değmemiş,tahmin ediyorum aracın yorgun ,belkide araban 400 kmde 80 bin yaptılar. sahibinden.comda 2006 g.p lara bakıyorum maşallah hepsi 50 binde 60 binde hemde istanbul gibi biryerde,ne yani bunlar sadece bakkalamı gitti????

Muhendis06
30/08/2010, 11:53
Problem sahibi arkadasimizin durumdan fazlasiyla muzdarip oldugunu goruyorum. Yukarida siralanan yorumlara baktigimda, bir mesaj da kendim eklemek istedim. Arkadasimiza birkac soru da yonelterek dusuncelerimi paylasiyorum.

1- Aracinizi 1. viteste iken sorun yasadiginizi dusundugunuz yokuslu parkurdan geçmek üzere, önce egimin olmadığı kesimden baslamak suretiyle hiçbir pedala dokunmayarak [bundan kastim araç 1. viteste kavramada iken pedallara dokunmadiginiz müddetce motor çalisirken kendiliginden ilerleyecektir] yukusa dogru sürünüz. Düzlükteki hızınızı yokus boyunca aynı şekilde koruyabiliyor musunuz? Arac yokusu kendiliginden tırmanıyor mu? Yokusu tirmanirken devir saatinizdeki değer hangi aralıkta kalıyor? Motor kendiliginden stop ediyor mu?

2- 1 nolu maddedeki aynı testi geri vites dislisini kullanarak denediginizde farklı bir davranışla karşılastiniz mi?

3-Aracın kavrama balatası degisimi esnasinda sadece balata mi degisti, yoksa baskı yayları dahil komple set mi?

4-Fren hidrolik haznesindeki yag seviyesi normal hizasinda mi?

5-Aracin fren balataları/sistemi üzerinde yakın zamanda veya bu sikayetinizden beri bir islem yapildi mi?

6-Debriyaj hidrolik devresi üzerinde bu sikayetinizden beri bir işlem yapıldı mı?

7-Turbo hortumlarınız saglam mi?

8-Intercooler radyatörü ve hortumları saglam mi?

9-Sanziman yag seviyeniz sürekli normal mi? Sanziman govdesinden yag sızıntısı var mi?

10-Motor blok üzerinden veya keçelerinden vb. gözle baktığınızda yag sızıntısı var mi?

Soruna mümkün mertebe sistem yaklasımı sergileyerek bakmakta fayda olacaktır. Cogu zaman tek bir noktaya odaklanmak sistemin geri kalanındaki potansiyel sorunlari gozden kacirmaya sebep olabilmektedir. Yukaridaki sorulara karsi deneyiminizi paylasirsaniz kafa yormaya devam edelim. Iyi surusler...

fatihhhh
30/08/2010, 15:02
ben bu problemden çok çektim.
kapalı bir otoparka bırakıyordum aracımı.
çok dar bir viraj dönüp, sonrada nispeten dik bir rampayı çıkmam gerekiyordu.
hemen her seferinde aracç, rampayı çıkamadan stop ediyordu.
çok sinir bızucu birşeydi.
kışlık lastiklerle bu problemim yoktu,
yazlık lastiklerim aşınmıştı,
yazlıklarda daha çok sorun oluyordu.
aşşağıdan iyi kaptırıp gelcen.
tek çare bu.
2000 devirin altına düşmemeye çalışcan.
gerçekten çok sinir bozucu bir problemdir.

cenk1149
12/08/2011, 04:14
Merhaba,

Aracım 2006 model 1.3 Multijet 16v 90 Hp 6 vites Dynamic Grande Punto. Lastiklerim fabrika çıkışı ebatları ile aynı. Dynamic pakette gelen standart ebatlar yani 185/65 R 15 Dunlop lastik kullanıyorum.Araçta herhangi bir modifiye yok.Tüm parçalar orjinal. Araç 60000 Kmde. Son olarak bir kaç ay önce motor kurum temizliği yaptığımıda not olarak eklemek istiyorum.

Sorun şu ki dik yokuşlarda durduğum zaman, ne yaptıysam kesinlikle aracı kaldıramıyorum. Her türlü yolu denedim ama nafile. Sırf bu yüzden sinirlenip, yokuşta aracı haddinden fazla zorlayıp, debriyaj balatamı yakarak kullanılmaz hale getirdim. Debriyaj baskı balatasını yetkili serviste değiştirdim. Ancak halen dik yokuşlarda kalkamıyorum. Daha önce 1.3 multijet 70 beygir Palio aracım vardı ve en dik yokuşlarda bile kalkışta en ufak bir sorun yaşamıyordum ve çok memnundum. Ayrıca kullandığım başka dizel araçlarda var ve dik yokuşlarda kalkışta en ufak bir sorun yaşamamaktayım.

Grande Punto 1.3 Multijet aracım ile dik yokuşta durup, kalkarken denediğim yöntemleri aşağıda sıralıyorum..

1-) Aracın geri kaymaması için; debriyajı kavrama seviyesine getirdikten sonra freni bırakıp, bir anda gaza yüklenmeyi deniyorum ancak işe yaramıyor. Freni bıraktığım anda araç geri geri kayıyor, aracı debriyaj kavrama noktası ile yokuşta sabit tutamıyorum ve kaçınılmaz son motor stop ediyor.

2-) Debriyajı hızlı bir şekilde bırakarak, aniden gazı kökleyip deviri yükseltmeye çalışıyorum, ancak yine araç gaz yemiyor ve motoru stop ettiriyorum.

3-) Aracın geri geri kaymasına aldırmadan debriyajı kavrama noktasının başlangıcına getiriyorum ve freni bırakıp debriyajdan ayağımı yavaş yavaş çekerek gazı iyice yediriyorum. Araç kalkacak gibi oluyor zorlanıyor tekliyor ve sonunda yine stop ediyor.

4-) El frenini çekiyorum. Kavrama noktasına getirip gaza yükleniyorum. Devir kadranında 2500 ü gördükten sonra el frenini indiriyorum. Bu şekilde zar zor da olsa kalkabiliyorum ancak araç pati çekiyor ve debriyaj balatasından koku geliyor. Dik yokuşlarda ancak bu şekilde bir yol izleyerek kalkabiliyorum, ancak yeni taktırdığım balatamı her geçen gün böyle aşırı derecede yıpratıyorum. Balatayı değiştireli 1 ay oldu ama şimdiden kavrama seviyesi yukarı çıktı buda balatanın yıprandığına, ömrünün şimdiden kısaldığına bir işaret.

İş sebebiyle servise pek gidemiyorum, ancak aracı iki yetkili fiat servisine gösterdim. Debriyaj balatasını kontrol edip, herhangi bir sorun olmadığını, dizel araçlarda yokuşta kalkışın zor olduğunu, benzinli araçta ki performansı beklememen gerektiğini söyleyerek beni geçiştiriyorlar. Zaten debriyaj balatasının yeni değiştini sorunun balatadan kaynaklanmayacağını belirtiyorum ama nafile. Sorunun benim aracımdan mı yoksa benim kalkışta ki beceriksizliğimden mi kaynaklandığını kesin olarak emin olabilmek için, başka bir 1.3 multijet grande punto kiralamayı v yokuşta kalkış denemesi yapmayı düşünür hale geldim. Bu sebepten dolayı araçtan acayip soğudum ve aracı satma noktasına geldim. Forumda bu konuda epey araştırma yaptım, bazı topicler mevcut ama benim işime yarayacak bir bilgiye rastlayamadım. Teknik bilgisi olan arkadaşlardan bu konuda yardım rica ediyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar.

arkadaşım aracının hava ile mazotunu yol şartlarına göre ayarlayan aleti bozuk onu çıkart çekişi düzelir 30 kuruş yakıyorsa 31 kuruş yakar değiştirmene bile gerek yok eğer bilmiyorsan parçayı git bi elektrikçiye onlar bilirler

tayfux
12/08/2011, 04:56
benim aracım da 90 lıktı fakat hiç yokuşlarda sorunum yoktu gerçekten şok oluyorum bunları duyunca yahu dizel araç bu torku yüksek zaten nasıl olurda yokuşta kalkmaz çok ilginç ve kesinlikle bir sorun var..

cenk1149
12/08/2011, 05:11
benim aracım da 90 lıktı fakat hiç yokuşlarda sorunum yoktu gerçekten şok oluyorum bunları duyunca yahu dizel araç bu torku yüksek zaten nasıl olurda yokuşta kalkmaz çok ilginç ve kesinlikle bir sorun var..

dediğim gibi aracın parçası arızalıdır düz yolda farkedilmez. ama fiatın multijet motorlarında o parça bozuluyor

matushella
12/08/2011, 08:38
Benim aracımda 75 lik. Ben nedense hiç yokuşlarda bayılmıyorum. Acaba sizde mi bir sorun var diye düşündürüyorsunuz insanı.

sperenza9
12/08/2011, 22:01
evet normalde dızellerde ayagını debrıyajdan cekınce yurur ama evo ve lıneada olmuo benzınlı gıbı davranıo ama her halde motorda bı sıkıntı var

Du Hast
12/08/2011, 23:10
evet normalde dızellerde ayagını debrıyajdan cekınce yurur ama evo ve lıneada olmuo benzınlı gıbı davranıo ama her halde motorda bı sıkıntı var
gayet iyi yürüyor hocam.

Tayfun-E30
13/08/2011, 22:43
Aracta asr oldugu icin dik kalkislarda bu problemi yasiyorsunuz tamamen turbo lagindan oturu.. Gazi cok vererek kaldirabilirsiniz ama debriyaj zorlanicak en mantiklisi el freni kullanmak zamanla alisicaksiniz.. Kullanimi biraz aliskanlik istiyor. Ben rahat rahat her yerde kaldirabiliyorum benimkide 90lik ayrica yokusta yarim debriyaajla arabayi tutmaya calismayin cok zararli...

Tayfun-E30
13/08/2011, 22:47
Ayrica hicbirsey sokmeyin iptal etmeyin agrizali sensor olsa araba hata verir teloransa gore afr vs ayarlar..

makeles
14/08/2011, 00:05
konu tekrar hortlamışken son zamanlarda yaptığımı anlatayım..

istanbula taşındım taşınalı 5-6 aydır trafikten bıkan ben "ne olursa olsun diyerek" hiç gaz vermeden 1. ve 2. viteste gidiyorum.. iniş yokuş farketmiyor.. ölü trafiklerde sol ayağımı tatile çıkarıyorum resmen.. 2. vitesle devir 800lere düşüyor biraz yokuşu görünce kendiliğine devirlenip çıkmaya başlıyor.. gaz verme yok tekleme yok ses yok zorlanma yok.. bi ara abartıp marmara forumda katlar arası çıkışta arkada kimse yoktu 1. vitesle gaz vermeden çıkarmayı denedim çıktı çok şaşırdım..
ölü trafikte de aracı otomatik moda alıyormuşum gibi oluyor.. öndeki araçla yeterli mesafeyi korudukça müdahale etmiyorum.. fark açılınca çok yumuşak gaz veriyorum sarsıntısız hızlanıyor ihtiyaç duyarsam debriyajla destekliyorum..
yalnız bunu yaparken 2 kural koydum..
1. klima kapalı olacak
2. frene dokunmadan önce debriyaja basılacak..
yeni bir araç sürme deneyimi yaptım kendime..
tavsiye ederim.. :)

fawori
14/08/2011, 01:56
yokuş başına geldiniz boşta iyice gaz verin 4000 devire kadar anında 1.vitese takın yemin ederim araç kısa bir yokuşu gaz almadan aldı taksici bir dayının verdiği bilgiydi.

halilozan
14/08/2011, 13:32
benımde aynı sorunum vardı otoparklara gırınce arac dısarı cıkmıyordu ne gerı gerı ne ön şekilde ve nereye gıttıysem servıs lerı kast edıyorum bana net bır bılgı vermedıler sonuc olarak ozel fıat servısıne gıttım ve daha araca bakmadan sesınden anladı ve araca komple motor yapıldı sokulen parcaları teker teker kendım gordum basında durdugum ıcın aracıma komple sıfır motor yapıldı parcalarıda ben gıdıp aldım birmottan şuan aracım dik bır yokusda 2 vitesde 1500 , 2000 devırdeyken bıle gaza basdıgımda anında hızlanıp cıkıyor tabı benım kı bıraz masraflı oldu ancak bende oncelerı bu sorunu yasıyordum benım aracımda 2006 mode 3 kapı 1,3 multijet

StrawBeeRy
14/08/2011, 13:35
konu tekrar hortlamışken son zamanlarda yaptığımı anlatayım..

istanbula taşındım taşınalı 5-6 aydır trafikten bıkan ben "ne olursa olsun diyerek" hiç gaz vermeden 1. ve 2. viteste gidiyorum.. iniş yokuş farketmiyor.. ölü trafiklerde sol ayağımı tatile çıkarıyorum resmen.. 2. vitesle devir 800lere düşüyor biraz yokuşu görünce kendiliğine devirlenip çıkmaya başlıyor.. gaz verme yok tekleme yok ses yok zorlanma yok.. bi ara abartıp marmara forumda katlar arası çıkışta arkada kimse yoktu 1. vitesle gaz vermeden çıkarmayı denedim çıktı çok şaşırdım..
ölü trafikte de aracı otomatik moda alıyormuşum gibi oluyor.. öndeki araçla yeterli mesafeyi korudukça müdahale etmiyorum.. fark açılınca çok yumuşak gaz veriyorum sarsıntısız hızlanıyor ihtiyaç duyarsam debriyajla destekliyorum..
yalnız bunu yaparken 2 kural koydum..
1. klima kapalı olacak
2. frene dokunmadan önce debriyaja basılacak..
yeni bir araç sürme deneyimi yaptım kendime..
tavsiye ederim.. :)

aynen abi bunu dün iftara giderken trafikte yaptım 1. viteste stop etmiyor kendi kendine gidiyor trafik açıldığı zaman ufak gaz vermek yetiyor yoksa debriyaj bitti biticek gibi birşey :)

ademc
14/08/2011, 19:55
Volan dişlisinde hasar olma olasılığı varmidir acaba bendeki sorun aynı anlattığın gibiydi. Değiştirdim onu baskı balatayida değiştirdim. 2 ile bayilan yokuşlarda 3 ile çıkıyorum. Aracım 90 hp 6 vites 2006

sharkyeno
11/11/2011, 21:40
kardeşim bende de 6 ileri 90 hp 2006 model var. ben aslen otomotiv teknikeriyim fakat bu motorları inceleme fırsatım olmadı. bir de benim araçta kalkış desteği olduğundan böyle birşey hiç yaşamadım.

fakat anlattıklarına bakılırsa, aracım kağnı gibi filan demişsin, eğer yakıtın, fazla ise, bence pompa, enjektörlerinde de problem olabilir, yani pislik filan zamanla kötü yakıt sayesinde böyle şeylere sebep olabiliyor. evet palio ile puntonun ağırlıkları da aynı değildir elbette ama anlattığın kadar olmaması gerekir diye düşünüyorum.

birde bir fikrim daha var ama bu tamamen farazi birşey, bu araçlar malum elektronik gaz (e-gas) sistemi olduğundan yani tel filan olmadığından, ilk kalkışta ne kadar bassan da, araçta ister istemez bir tutukluk oluyor.

sharkyeno
11/11/2011, 21:49
ha bu arada, 1,3 multijet motorla böyle bir kalkış yapmaya çalışmanın cahillik olduğunu vurgulayan abimize istinaden:

2008 1,3 multijet 75 hp, doblo premio aracımız vardı daha önce. (aksesuarlarıyla birlikde 1450 kg'yı geçiyor.) yokuş kalkış desteği de olmamasına rağmen hiç böyle bir problem yaşamadık. antalya da döner gazino yolunu bilen bilir, o yokuşlarda dahil durup kalkarken problem yaşamadım.

volan dişlisi hakkında yorum yapan kardeşimizin dediği şeyde olabilir elbette, ancak, baskı değişirken servis illaki bakmış olmalı, birde volan problem olduğunda en iyi ihtimalle bir gıcırtı sesi olması lazımdır ki bu da kavrama probleminden kaynaklanır, yani volan la balata yüzeyleri tam birleşmediğinden olur.

arkadaşımızın aracında bir sorun olduğu kesindir, önemli olan, fazla kafa karıştırmadan, fazla fuzuli masrafa sokmadan, en kısa ve kesin yoldan çözüme ulaştırmaktır amacımız..

RPDiFOR
14/11/2011, 03:03
kesik kesik gaz verin abartmadan 1200 1500 debir gibi olsun sonra kalkın araç bayılmıyor yokuşlarda stop etme hiç başıma gelmedi arkadaşın evosu var onda yapıyor bizzat yaşadım ilginç :S

Misafir047
14/11/2011, 09:29
bir keresinde alışveriş dönüşünde eve gidiyoruz arabada ise 5 kişiyiz düşünün artık birde bagajda ful dolu yokuş yukarı çıkarken kırmızı ışıkta durmak zorunda kaldım yalnız yokuş dedeğim baya bir yokuş neyse ben tedirgin oldum arabayı kaldıramazsam çok kötü imaj olur düşüncesindeydim neyseki allahtan kalktı inanamadım puntom beni mahçup etmedi :)

Grande-rain
19/11/2011, 02:17
turbo lag sıkıntısı birde su speedy chıps var gaz pedalına takılan bence bu sorunu baya bır gıderır derım ben kolay gelsın

oxite
19/11/2011, 10:18
aracın devrini 1500 ve üzerinde tutarsan sorunsuz kalkarsınız...

edip34
01/12/2016, 11:59
Merhaba,

Merhaba Arkadaşlar
Aynı puntodan bende de var Bu arızayı srvisler pek bilmez bigilerinze Geçen Ankara da hani o hitit heykeli geçince Kızılay a doğru ışıklar yanınca tam hafif dik ı Hiç bir arıza lambası yanmadığı halderampada araç yığıldı kald 4lü leri yaktım zor küçükesat dalçıkına girdim . ve başıma gün içersinde bir kaç kere geldi. Çüzüm olarak tüm muljetçilere tavsiyem izoprfilalkol eczanden alıyorsınız. bir tane boş spey kutusu içi temizlenmiş olacak izoprofilalkolu koyuyorsunuz. Aracın hava fiitresi ile motor arasında buluan DEBİMETRE yani hava basınç senserünü bir güzel izoprfilalkolle speyle temizliyorsunuz .sonra hava tuttup yerine takın .Yada Bosch multijet debimetre takın . Motorun nasıl düzeldiğni fark edeceksiniz.

edip34
10/12/2016, 18:30
Merhaba,

Merhaba
Sorun çok basit ama bunu servisler bilmiyor. araç yokuş te tork için turbo ya hava akışını gösteren DEBİMETRE (hava akış sensörü) tıkalı yada zamanla bozuluyor.
1. debimetreyi yi BOSCH muljet debimetre değiştirmek.
2. ucuz yöntem: Boş ve temiz cam sprey plastik içersine, eczanden izoprfil alkol alıyorsunuz. hava filitresinden sonra olan debimetreyi söküp ,bir güzel spreyli yorsunuz.
benimde başıma geldi ve düzeldi hemde multjet jet oldu .

halilimo
10/12/2016, 21:45
Merhaba
Sorun çok basit ama bunu servisler bilmiyor. araç yokuş te tork için turbo ya hava akışını gösteren DEBİMETRE (hava akış sensörü) tıkalı yada zamanla bozuluyor.
1. debimetreyi yi BOSCH muljet debimetre değiştirmek.
2. ucuz yöntem: Boş ve temiz cam sprey plastik içersine, eczanden izoprfil alkol alıyorsunuz. hava filitresinden sonra olan debimetreyi söküp ,bir güzel spreyli yorsunuz.
benimde başıma geldi ve düzeldi hemde multjet jet oldu .

Hocam konu 2011 de acilmis acan kisi coktan satmistir arabayi hortun kralini yapmissiniz:D

aslam0740
11/12/2016, 20:49
bendede aynı sorun vardı evin önündeki hafif yokuşu çıkamıyordu ilk çalışmada, ama benim mazot pompam mazot kaçırıyordu 300 tl verdik yaptırdık şimdi çok şükür deli kaçıyor, önce kalkışlarda bile çok zayıftı şuan benzinli araç sürer gibi gidiyorum yakıtımda shell den alıyorum iyi oluyor gerçekten

mracar16
31/08/2020, 17:49
merhaba arkadaslar forumda yeniyim konuyuda uzun zaman sonra yeniden hortlattım kusuruma bakmayın.
beni buralara kadar getiren yeni aldıgım 2005 1.3 multijet e4 palio aracım.
konuyu acan arkadasla aynı sorundan müzdaribiz. aracımda duman atma gec calısma vs hiç biri yok.
bursada 3 usta gezdim hiç biri cözüm bulamadı. hava akış metre map sensörü değişti. egr sensörü kontrol edildi debriyajda yeni ama yine sorun devam ediyor.
araba sabahları calıstıgında hafif yokusta 4 kişi olsun hareket etmiyor. tek kişide bile zorla 3000 devirde debriyaj kavrama noktasına getiriyorum ayagımı debriyajdan tam cekince bayılıyor.
kafayı yemek üzereyim. yeni hevesle aldıgım aracımdan sogudum. bursada tavsiye edeceğiniz usta yada öneriniz var mı?