PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ünite (ecu) arızası

ayhan1
14/08/2010, 02:14
merhaba arkadaşlar bundan 1-2 ay önce başımdan geçen bir olayı sizlerle paylaşmak hembir iki soru sormak istedim

bir sabah işe gitmek için aracıma pindim ve konta çeviridim araçta tık yok çalışmıyor daha doğrusu marş basmıyor defalarca denedim ama nafile gösterge panelinde herşey norma idi ama arç çalışmıyor ve servisi aradım çekici gönderdiler ve servise çektiler aracı

bir günlük testin ardından sorunun üniteden (ecü) kaynaklandığını anladılar ve üniteyi söküp istanbulda ana servise gönderdiler (tüm servisler ecü sorunlarında oraya gönderiyorlarmış) bir hafta sonra ünite geri geldi araca takıldı ve sorun düzeldi servisin söylediği fabrikasyon bir hatanın olduğu ve yeniden güncel yazılım atıldığı nitekim sorun düzeldi şimdilik bir sorun yok

bu olaydan sonra arçta anormal bazı değişiklikler oldu

birincisi aracın performansının artması

ikincisi limitörün geç devreye girmesi yaklaşık 5500-5700 devirlerde devreye giriyor

üçüncüsüde aracın yakıtının %1 oranında düşmesi

sorularıma gelince

1- daha önce böyle bir sorunla karşılaşan oldumu

2- aracın performansı neden arttı (çekişi eskiye göre çok daha fazla )

3- limitör neden daha geç devreye giriyor

4- yakıt neden düştü (aracın performansı artığına göre yakıtta artması lazım)

en can alıcı noktada aracımın bir çekiciyle servise gütürülmesi oldu o bana çok koymuştu

şimdiden herkese teşekkürler

krakercocuk
14/08/2010, 02:21
gecmiş olsun diyelim sonuc olarak tatlıya bağlanmış durum..problemi çözemeyip sorunla bırlıkte araclarını kullanmaya devam eden kullanıcılar vardı allahtan ole olmamışsınız:S

ayhan1
14/08/2010, 02:23
gecmiş olsun diyelim sonuc olarak tatlıya bağlanmış durum..problemi çözemeyip sorunla bırlıkte araclarını kullanmaya devam eden kullanıcılar vardı allahtan ole olmamışsınız:S
yok öyle bir sorun olmadı zaten kullanmamda imkansızdı araç çalışmıyordu

IVAA
14/08/2010, 08:26
2. sorun 90hp lik versiyonu yüklemiş olabilirler :)
3.sorun arabanın devir ve hız göstergeleri elektronik rolanti devri kaç gözüküyor oda yanlış ise demekki devir saatin normalden yüksek gösteriyor.
4.sorun km saatinde elektronik mesafesini çok iyi bildiğin bir noktada yada başka bir araba ile ölçtüğün iki noktayı bide kendi arabanla ölç eğer aynı çıkarsa ne mutlu sana :)

ayhan1
14/08/2010, 18:01
2. sorun 90hp lik versiyonu yüklemiş olabilirler :)
3.sorun arabanın devir ve hız göstergeleri elektronik rolanti devri kaç gözüküyor oda yanlış ise demekki devir saatin normalden yüksek gösteriyor.
4.sorun km saatinde elektronik mesafesini çok iyi bildiğin bir noktada yada başka bir araba ile ölçtüğün iki noktayı bide kendi arabanla ölç eğer aynı çıkarsa ne mutlu sana :)
devir saağti normal rolanti çalışması 800-1000 devir aralığında ölçümler yaptım aynı versiyondaki farklı bir araçlar herşey aynı çıktı benim ona tozumu yutturmamdan başka

emin tahir
14/08/2010, 23:54
bizde mi bozsak ecu'yu ne:)

ayhan1
15/08/2010, 03:15
bizde mi bozsak ecu'yu ne:)
arkadaşım böyle birşeyi kesinlikle tavsiye etmem sıfırı 1650 lira benimkine ben tamamıyla şans diyorum belkide servidin tanıdık olmasından kaynaklanmış olabilir ama yinede aracın bu hali düşündürücü açıklaması zor bir durum

Romeo_er2
15/08/2010, 03:31
daha önceden beyin sağlıklı çalışmıyormuş demekki..yakıt-hava karışımını yanlış yönlendiriyordur..en kolay çözüm tamamen orjinal bi 75hp punto bularak ufak bir rolling denemesiyle gücü ölçmek ;) tofaşda remap yapmaya başlamış artık desene :D

ayhan1
15/08/2010, 04:27
daha önceden beyin sağlıklı çalışmıyormuş demekki..yakıt-hava karışımını yanlış yönlendiriyordur..en kolay çözüm tamamen orjinal bi 75hp punto bularak ufak bir rolling denemesiyle gücü ölçmek ;) tofaşda remap yapmaya başlamış artık desene :D
evet benimde aklıma ilk başta o geldi ama tamamıyla aynı bir araçla denemesini yaptık hatta serviste yapıldı hatta lastik basınçlarını ve depolarıda fulledik araç km bile aşağa yukarı aynıydı ama sonuç nafile diyer araç sadece tozumu yuttu şimdi aklıma gelen tek çare dion galiba bakalım aracın hp gücü ve tork gücü kaç çıkacak tabi bursada yapan birisini bulabilirsem

pdr42
15/08/2010, 10:03
yaw kısaca senn araca yeni ecu yuklerken 90 lık yuklemişler veyhautta forumda herkesin 800e yaptırdıkları chip yapmıslar sana. şanslısın chip bedava yapılmıs:))

Romeo_er2
15/08/2010, 15:59
Tadini cikar abi :) bi sikinti olsa bile sorumlusu fiat olur onlar yuklemis :)

ayhan1
16/08/2010, 01:04
yaw kısaca senn araca yeni ecu yuklerken 90 lık yuklemişler veyhautta forumda herkesin 800e yaptırdıkları chip yapmıslar sana. şanslısın chip bedava yapılmıs:))
evet oda olabilir

Tadini cikar abi :) bi sikinti olsa bile sorumlusu fiat olur onlar yuklemis :)

evet aynen öyle mesuliyet servise ayit ayrıca 2 yıl garantili

sonuç olarak daha güçlü bir araç kullandığım kesin eskisine göre buda bana ayrı bir keyif veriyor birde aklıma gelmişken bugün dikkatimi çekti torbu normal 2000 devirden daha önce devreye giriyor yaklaşık 1500-1600 civarlarında

abayhan
23/08/2010, 11:33
servise performans artışının nedenini sorsan varsa bişiler bizde yaptırsak:))

ayhan1
23/08/2010, 14:14
servise performans artışının nedenini sorsan varsa bişiler bizde yaptırsak:))
evet bugün boya koruma için aracımı sevise götürdüm ve bu olayı uzun uzun konuştu servisteki arkadaşlarla

sonuç olarak tüm servistekilerin söylediği merkez fiyat servisi (yani İstanbul merkez) araca chip tunink yapmış olabileceyi sonuç olarak serviste aracı kullanan servis çalışanları oldu bugün onlarda şaşırdılar ama bu benim için sevindirici oldu

şöyle bir açıklamadada bulunayım ben bu ECU arızası için sadece 190 lira verdim ama chip tunink bana hediye olmuş oldu

GP COSKUN
27/08/2010, 02:49
ayhan aslında senin sorunun ecu arızası değil demekki
sadece yazılımdan kaynaklanan bir sorunmuş merkez servis muhtemelen
senin mevcut ecuna yeni yazılım atmış
yazılım atarkende bunu kendilerinin mi yaptığı yada dışarıda mı yapıldığı önemli
yapan kişi muhtemelen araca 90 lık yazılımı yüklemiş buda tıplkı araç chıp tunıng
yapılmış gibi performansında ve yakıtında değişiklik göztermiş
zaten chıp tunıng dediğimiz şeyde yazılım yükleyerek ecu üzerinde çeşitli ayarların değiştirlmesi olayıdır
sen şimdi aracını gerine gerine kullan için rahat olsun bir sorun yaşarsan da bunu yapan yetkili servis nasıl olsa gider kafalarına ekşirsin

ayhan1
27/08/2010, 02:57
abi teşekkürler içim rahatladı vallahi

yazılımı yapanların kendileri olduğunu söylediler hatta biz sonradan servisle birlikte tekrardan aradık onları ve ordaki arkadaşın söylediği bize yazılım güncellendi ve arkadaşa (araç sahibine) bir iyilik yaptık demeleri oldu buda zannedersem servisin tanıdık olmasından kaynaklanan bir olay diye düşünüyorum

birde birşey daha sorucam abi uzun vadede bu olay motorda yada yürüyen aksamda bir sıkıntı yaratırmı

Du Hast
27/08/2010, 04:36
90 lık yazılım atsalar bile motora birşey olmaz.
yapacağı 90 lık mtj kadar fazla mazot püskürtmek olur. zaten aynı motor olduğu için bir sıkıntı olacağını sanmam. ancak motorun diğer aksamlarına nasıl etki gösterir bilemem (turbo, katalizör gibi.)

ayhan1
27/08/2010, 05:08
90 lık yazılım atsalar bile motora birşey olmaz.
yapacağı 90 lık mtj kadar fazla mazot püskürtmek olur. zaten aynı motor olduğu için bir sıkıntı olacağını sanmam. ancak motorun diğer aksamlarına nasıl etki gösterir bilemem (turbo, katalizör gibi.)
can benimde sıkıntım o zaten yoksa sorun değik araç gerçekten fişek gibi

Ziyaretçi049
27/08/2010, 07:53
90'lk GP yazılımı değilde 75Hp GP'nin yazılımı üstünde oynamışlardır bence muhtemelen, çünkü mazot yakışıda düşmüş diyor arkadaş, 90hp yazılımı atsalardı yakıt biraz artardı. Sen en iyisi bi Dyno Testi yapan bir yer bul aracı Dyno'ya sok :)

Şanslıymışsın valla biz 600-800TL vermeyi gözden çıkartıyoruz bu işlem için :D

GP COSKUN
27/08/2010, 14:14
motorda bir sıkıntı olmaz ayhan
sadece biraz fazlaca kurum biraz enjektör ömründen çalar birazda eksozda siyah duman rahat rahat kullan işte millet böyle yapmak için dünya paralar harcıyor sana
bedavaya yapmışlar
git adamlara bir tepsi güllaç götür olm

xcruelx
27/08/2010, 15:11
sadece biraz fazlaca kurum biraz enjektör ömründen çalar birazda eksozda siyah duman rahat rahat kullan işte millet böyle yapmak için dünya paralar harcıyor sana
bedavaya yapmışlar

Bu yorumun üstüne yorum olmaz.

ayhan1
27/08/2010, 20:20
GP COSKUN´isimli üyeden Alıntı https://forum.grandepuntotr.com/designs/cyborg-red/buttons/viewpost.gif (https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/19388-unite-ecu-arizasi-post367739.html#post367739)
bedavaya yapmışlar

Bu yorumun üstüne yorum olmaz.

kesinlikle katılıyorum Coşkun abi yorumların için çok teşekkürler çok aydınlatıcı ve yararlı bilgiler oldu

MRT 791
30/08/2010, 12:31
[QUOTE=ayhan1;367500]can benimde sıkıntım o zaten yoksa sorun değik araç gerçekten fişek gibi[/QUOTE

egerkı turbo ayarıyla oynanmıs olsaydı turbon zarar gorurdu ama cunkı turbo ayarı elle yapılan bı ayar korkma turbona bısey olmaz bendede chıp var 100 hp

ayhan1
31/08/2010, 02:57
[QUOTE=ayhan1;367500]can benimde sıkıntım o zaten yoksa sorun değik araç gerçekten fişek gibi[/QUOTE

egerkı turbo ayarıyla oynanmıs olsaydı turbon zarar gorurdu ama cunkı turbo ayarı elle yapılan bı ayar korkma turbona bısey olmaz bendede chıp var 100 hp
sağol bendekide öyle birşey işte

titi1978
29/05/2013, 12:13
forum eski ama yardımcı oluyum yınede. arkadaşım senin motor beyninde problem olduğu doğrudur. bundan dolayıda motor beyinden aldığı sinyal ile harekete geçer. beyin sinyali motoro eksik gönderme yaparsa motor düşük seviyede ve bazen dengesiz çalışır. dengesiz çalışmasa bile devirlerinde düşme yapar.senin motor beynin %90 olarak yazılım arızasa olduğu belli.geriye kalan %10 ise motor beyninin içinde bulunan elektronik aksamlardan birinde problem olma ihtimali vardır. servisler kesinlikle chip tuning işlemi yapamazlar. yapmaları dahilinde firmanın servislere yazılı beyan ve onay vermesi lazım. türkiyede böyle bir hak yoktur. en basiti maden beygir yükseltmeyi servise verdin neden fabrika çıkışınd bu işlemi yapmıyorsunuz diye sorarlar. buda araç sahiplerinin parasını almak için uğraştığı anlamına gelir. chip tuning kesinlikle kötü birşey değildir. chip tunıng yaptırırken yapana arkadaş mutlak olarak size sorar 35 yada 25 beygirmi artırıyım diye. 35 derseniz motor çok yorulur ve 2 sene geçmeden araçta büyük masraflar çıkar. ama 25 beygir %100 olarak tüm araçlar için uygundur. birde tunıng yaptıracak araç sahipleri mutlaka ustasına sorsun araç siyah duman atarmı diye. nedeni 10 araçtan 3 yada 4 tanesi siyah duman bırakır.
sormak istediğiniz bir şey olursa 541 295 90 03 nolu telden ulaşabilirsiniz.
ayrıca site adresim FORD IDS VCM TAMİRİ,VCM TAMİRİ,DİAGNOSTİK TAMİRİ,DİAGNOSTIC,TOUGHBOOK ONARIMI,ECLİPS YAZILIM,AUTOCOM CRACK (https://www.vcmtamiri.com)
herkeze saygılarımla