PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kalkışta ses

tnrsahin
11/08/2010, 18:12
merhabalar
benim aracım punto 1.3 dizel active
şöyle bir problemim var
özellikle klima açıkken kalkış yaparken araçtan kazıntı sesine benzer
bir ses geliyor.
daha önce bu konuyu bu forumda okumuştum galiba
aracım 2007 model
klima kasnağından falan bahsediyordu galiba 2008'de falan kasnak değişmiş gibilerinden birşeyler okumuştum fakat tam hatırlayamıyorum. konuyuda forumda araştırdım fakat bulamadım.
buna benzer sorunu olan arkadaşlar ne yaptılar
veya ben ne yapabilirim. ses nereden geliyor olabilir.
teş. ederim.

makeles
11/08/2010, 18:44
benzer sesten dolayı klima kompresörü değiştirildi.. ses azaldı ama kesilmedi..
klima motoru zorluyor diye düşünüyorum..
ya da takılan kompressörler yeterli kalitede değiller..

sorunu bulup çözersen haberimiz olsun.. :)

GP COSKUN
12/08/2010, 00:29
KAZINTI SESİ GELİRKEN
aracın içinde veya debriyaj pedalında titreme varmı
yoksa sadece bu sesi mi duyuyorsun

Punto_Can
12/08/2010, 04:00
aynı ses bende de var, ses sırasında araç içerisinde veya debriyaj balatasında herhangi bir titreme yok. sadece 1.viteste hareket ederken geliyor.

tombalak
12/08/2010, 11:36
klima açıkken kalkışda o ses bende de var.

suvari_84
12/08/2010, 11:46
arkadaşlar sanki içerden bi kapak açılıyormuş gibi bir ses geliyor yani bendede var o ses. klima kapağından geliyor hatta klimayı kapatıncada ses geliyorrr

tnrsahin
12/08/2010, 12:39
KAZINTI SESİ GELİRKEN
aracın içinde veya debriyaj pedalında titreme varmı
yoksa sadece bu sesi mi duyuyorsun

yok herhangi bir titreme yok. sadece 1. viteste geliyor. ilk hareket anında sanki birşey geriliyor ve bir yere sürtüyormuş gibi bi kazıntı sesi geliyor.

desmicare
12/08/2010, 13:26
klima açık değilken araba ile ilk kalkışta bende de o sen geliyor ama araba ısınmadan kalkıca oluyor. servise gösterdim tabi araba ısınmıştı serviste o ses olmadı.:)

tempesty
12/08/2010, 21:16
Bende de var o lanet ses üstelik kayış da yeni değişti dediğiniz gibi kompresöreden kaynaklı galiba

GP COSKUN
13/08/2010, 01:17
yok herhangi bir titreme yok. sadece 1. viteste geliyor. ilk hareket anında sanki birşey geriliyor ve bir yere sürtüyormuş gibi bi kazıntı sesi geliyor.

klima kompresörünün kasnağının sesi
puntoların genelinde var çok fazla kafaya takılacak bir durum değil

tnrsahin
13/08/2010, 11:57
klima kompresörünün kasnağının sesi
puntoların genelinde var çok fazla kafaya takılacak bir durum değil

anladım. puntoların genelinde varsa FIAT firması herhangi bir girişimde bulundumu yoksa onlardamı kafaya takmayın yöntemiylemi işi yürütüyorlar.

PUNTO33
13/08/2010, 12:37
bende de var

BBERKAYY
13/08/2010, 13:53
Kasnaktan geliyor yada klima fanı devreye girdiğinde geliyor o ses.Kafanıza takılmasın.

starcraft
18/08/2010, 00:45
Benim aractada 1.viteste hızlı kalkış yapınca motor bölümünden teneke sesine benzer bir ses geliyor.Sonra kesiliyor.Serviste sorduğumuzda ekzos sisteminin içindeki bilyelerden kaynaklandığını, bir zararının olmayacağını ve ancak komple ekzosu değiştirirsek düzeleceğini söylediler.
Belki sizinde bir fikriniz olabilir diye yazdım.

Du Hast
18/08/2010, 00:48
Benim aractada 1.viteste hızlı kalkış yapınca motor bölümünden teneke sesine benzer bir ses geliyor.Sonra kesiliyor.Serviste sorduğumuzda ekzos sisteminin içindeki bilyelerden kaynaklandığını, bir zararının olmayacağını ve ancak komple ekzosu değiştirirsek düzeleceğini söylediler.
Belki sizinde bir fikriniz olabilir diye yazdım.
sert kalkışta, ekzost alttaki destek demirine sürtüyor bazen...

eduymaz
27/12/2012, 13:21
Bende de var tamirciye gösterdim motor alt ve üst kulaklarından dedi...Yarın da başka bir ustaya gösterecem ona göre karar verecez

ORS15
12/03/2017, 13:16
Arkadaşlar, arac soguk iken, ilk kalkışta debriyajın ilk kavrama sırasında bir sürtünme sesi geliyor, arac hareket edince ses gelmiyor bu sesi sadece arac soğukken ilk kalkışta debriyajın ilk kavrama sırasında çok kısa geliyor. Arac sogukken geri geri cıksamda yada 1.vites ile kalkış yapsamda sanki kayış sesi veya sürtünme sesi geliyor.
Sabahları ilk kalkışta debriyajın tam kavrama sırasında arac yüke binince sanki diskler küflenince ilk firene bastığında cızt diye bir ses yaparya aynen öyle bir se geliyor.gün içinde başka ses yapmıyor.aracın en az bir gün bekledikten sonra ilk kalkışta yapıyor. Nerden olabilir başına gelen arkadaşlar nasıl çözdü veya öylemi kullandılar aracı.

volkan1065
12/03/2017, 13:38
bu sürtünme sesi haviv vınlama gibimi yani yarı debriyajda bazen cıkar yoksa bildiğimiz kayış sesine benzermi. Eğer kayış sesi gibi debiryay seti kontrolü gerekebilir.

ORS15
12/03/2017, 14:33
Hani bazen arac yatar yağmur yağar diskler küflenirde ilk firene bastığınızda biraz cayırtı cesi gelir o ses gibi bir ses.

ORS15
12/03/2017, 14:55
Arkadaşlar yutube de buldum ses aynen böyle gibi.
https://youtu.be/7-zZ6B8pArM
https://youtu.be/uNjOdOVS8FI

SinanTR
12/03/2017, 22:35
benim debriyaj yeni ama çok nadir bazen dik yerlerden geri çıkarken yapıyor bu sesi gerçi debriyajı çekerken yapıyor ama uzun zamandır da oluyor bende pek takılmadım açıkcası en kötü debriyaj sorunludu diyeceğim ama bu kadar kısa sürede neden böyle olur anlam veremedim ileri viteslerde duymadım hiç

Kadyr
13/03/2017, 06:24
Kalkista araba kavrarken homurdanma oluyor o sesimi diyorsunuz

AykutCelebi
13/03/2017, 09:22
Bende de bu sese benzer sadece geri geri giderken çıkarıyor. Hatta konusunu açtım forumda fakat bir türlü vakit bulup ustama götüremedim aracı.

nihat namuk
13/03/2017, 14:08
Klima açıkken ilk kalkışta o ses bendede var. 2000 tl harcadım yine var. Yokmuş gibi davranıyorum artık. Önce klima kasnağı bilyesi dediler değiştik olmadı. Devirdaim dediler oda değişti olmadı. Baskı balata dediler Volan la birlikte onu değiştik olmadı. 2000 tl verince artık o ses yokmuş gibi davrenıyorum.