PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Düz vites otomatik olur mu?

suvari_84
11/08/2010, 13:18
arkadaşlar aklıma bişey geldi aceppp olur mu? acaba düz vitesi triptonik veya otomatik vites yapılabilir mi? yani olur mu? yoksa ben puntoyu değiştirip otomatik vites bi punto bulmam lazım mağlesef eşim ehliyet aldı:(

ozdem
11/08/2010, 13:23
sevgili eşim ben otomatik diye tutturunca ve
bir türlü istediğimiz gibi dualogic ve dizel olarak 2.el bulamadığımız için
senin gibi aynı şeyi düşünerek aynı konudan açmıştı :)

Manuel vites dualogic yapılabilir mi? (https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/14607-manuel-vites-dualogic-yapilabilir-mi.html)

WiSTaRiA
11/08/2010, 13:23
Düz vitesin otomatik vitese çevrildiğini duymadım.. Bencede mantıken zor şanzıman falan filan bayaa masraflı olur ve olurmu tam bilmem artık...

suvari_84
11/08/2010, 13:34
özlem hanım benim durum sizinkyle aynı siz ne yaptınız sonucu yazmamışsınız?

alpimmm
11/08/2010, 13:35
olur da çoook pahalı olur. diyelimki ucuz bi çıkma buldun ve yaptırdın, bence orjinalinin yerini tutmaz.
yapacağın masraf yerine en güzeli temiz bi otomatik veya duologic bulmak sanırım :))

monster_89
11/08/2010, 13:37
valla bizim bi tanıdığımız babasından hatıra kalan ford taunusuna otomatik vites yaptırmıştı ve yıllarca da kullandı. manuel şanzıman sorunluydu bir zamanlar ve geri gitmesi gerektiği zaman inip aracı ittirdiğimizi hatırlarım=) bu sebepten dolayı şanzımanelden geçirileceği zaman o da biraz daha fazla bir masrafla otomatik yapmıştı şanzımanı.. ama tuzlu olmuştu hatırladığım kadarıyla..

GP COSKUN
11/08/2010, 13:56
fantezi olur

ozdem
11/08/2010, 14:06
özlem hanım benim durum sizinkyle aynı siz ne yaptınız sonucu yazmamışsınız?

Doğal olarak düşünüleni yapabilmemiz mümkün değildi. :)
İstanbul' da istediğimiz gibisini bulamayınca biz de
Türkiye turuna çıktık.
Ankara, Bursa, Antalya gezdik ve derken nihayetinde
Antalya' dan aldık geldik. :)

suvari_84
11/08/2010, 14:10
banada demekki yenisini almak gözüküyor yada bi bayan hoca tutup düz vitesi iyice öğrettirmem gerekiyor. ben öğretmeye çalışınca küsüyoruz her gacırtıda biri sanki canımı yakıyor sanıyorumm:) arkadaşlar hepinize teşekkürler aydınlanmış oldukkk

Erdem Bozdağ
11/08/2010, 14:27
en dogru kararı vermişsin

diğer türlü nineye sakal takıp dede demek gibi bişey olurdu:)

brabus
11/08/2010, 14:33
Sonucu yazmaya gerek var mı?
Yapılması hem çok zor hem çok maliyetli hem de orjinali gibi olması zor.
Bu gibi durumda da arabanda köklü bir değişiklik yapılacaksa arabayı satarsın
yerine otomatik punto alırsın
Çok daha ucuza çok daha kolay yoldan sorunsuz hallettirirsin bu işi

ozdem
12/08/2010, 12:05
banada demekki yenisini almak gözüküyor yada bi bayan hoca tutup düz vitesi iyice öğrettirmem gerekiyor. ben öğretmeye çalışınca küsüyoruz her gacırtıda biri sanki canımı yakıyor sanıyorumm:) arkadaşlar hepinize teşekkürler aydınlanmış oldukkk

Bencede siz çalıştırmayın zaten. :)
Bir şeyi bilmek ayrı, öğretmek çok ayrı.
Bir hoca ayarlayın bence otomatik vitese bile gerek kalmayacaktır.
Eşinizin düz vitesi de çok rahat kullanabileceğine eminim. ;)
Ben İstanbul trafiğinde düz vitesten biraz bıktığım için
hazır araç değiştirirken bari biraz lüksüm olsun istedim.

suvari_84
12/08/2010, 12:22
ankaranın yokuşlarında bazen ben bile arıyorum otomatik vitesi.ama araç değiştirmektense hoca tutmak daha karlı geldi şuan bana. kartaş la takasa gitsem 2006 yı vereyim 2011 modelini istesem bana dünyanın parasını çıkartırlar. ama 2012 de değiştrcem tek kapıdan iki kapıya ve düz vitesten otomatik vitese geçicem eşim bu arabada acemiliğini atsın ondan sonra :)))

JASMINE
12/08/2010, 12:24

Ben Ankara'ya geldiğimde çalıştırırım Barış :D

Bencede siz çalıştırmayın zaten. :)
Bir şeyi bilmek ayrı, öğretmek çok ayrı.
Bir hoca ayarlayın bence otomatik vitese bile gerek kalmayacaktır.
Eşinizin düz vitesi de çok rahat kullanabileceğine eminim. ;)
Ben İstanbul trafiğinde düz vitesten biraz bıktığım için
hazır araç değiştirirken bari biraz lüksüm olsun istedim.

Ben otomatik vitesten keyif almıyorum. Yolda o vites değişimi ve ataklar hoşuma gidiyor :D

ozdem
12/08/2010, 12:36
Ben Ankara'ya geldiğimde çalıştırırım Barış :D

Ben otomatik vitesten keyif almıyorum. Yolda o vites değişimi ve ataklar hoşuma gidiyor :D

Neyse ki dualogic olduğu için manuel konumda o keyfi yaşayabiliyorum. :)
Ama ne yalan söyliyim dur kalk trafikte debriyajdan kurtulmak
büyük rahatlıkmış ve insan rahata çabuk alışıyor. :)

suvari_84
12/08/2010, 12:42
yasemin hanım benimde iyi bir hocaya ihtiyacım vardı süperrrr olur. ama sizin araçta çalışcaksınız :) şaka şaka. manuel vitesi bende severim ama bizim araçlarda seri geçiş yok mağlesef özelikkle birinci ve geri viteslerde. babamda 2009 kasa opel vectra var vitesi sanki yarış vitesi gibi çok akışkan o vitesten olsun manuel olsun çok isterim ama her güzelin bi eksiliği oluyor bizimkilerde de bu vites mağlesef

Sauron
12/08/2010, 13:22
keşke otomatik olaydı da bu cartlama olayından kurtulaydım , keşke daha çok nakit çıkarabilseydim de hem dizel hem otomatik alaydım :(

Moosty
13/08/2010, 01:47
Eşimde kullansın diye otomatik vites almıştım.

Artık eşim kullanabiliyor, heralde manuel vites olsaydı yine kullanırdı ama en fazla 6 ay daha uğraşırdı manuel vitese alışmak için.

Bir de eşim öğrenirken otomatik vitesin şu avantajları oldu:

- En panik yaptığı anlarda bile araba stop etmedi. Manuel vites olsaydı arabayı her stop ettirdiğinde arkadan gelen korna sesleriyle eli ayağına dolanırdı.
- Vitesle uğrşamadığı için direksiyonu daha hızlı geliştirdi.
- Öğrenme aşamasında araba daha fazla yıpranırdı.

Şu an GP alacak olsam Dualogic için vereceğim parayı dizel olması için verirdim. Sürüş keyfi daha iyi olurdu, benzinli 1.4 tork düşük geldiği için yokuşlarda, araba dolu olduğunda ve klima açıldığında bayılıyor. Hepsi bir aradaysa iyice sürünüyor.

Ama diğer yandan da otomatik vitese o kadar alıştım ki, bir daha manuel vites kullanmak istemiyorum.

Direksiyon city modda, vites otomatik, bisiklete biner gibi keyifle kullanıyor insan. Hatta bende tembellik öyle arttı ki, ani atak, yüksek hız vs falan hiç uğraşmıyorum, sağ şeritten tıngır tıngır gidiyorum bisiklet misali.

Başka araba kullandığımda direksiyon ağır geliyor, vites değiştirmek zor geliyor, kendimi amele gibi hissediyorum.

Keşkelere katılıyorum. Keşke imkan olsaydı da hem dizel, hem otomatik olsaydı.