PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hız sabitleyici takılabilir mi?

okbu
10/08/2010, 02:37
Merhaba arkadaşlar.3 ay önce punto evo 1.3 multijet active aldım.Bilindiği gibi standart paket.Ben aracıma hız sabitleyici(hız kontrol) taktırmak istiyorum.Acab bu işlemi sonradan uygulata bilirmiyim? Bir üst versiyonunda bu aparat var.Ben bunu active taktıra bilirmiyim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler................

SRDR KRKC
10/08/2010, 02:44
Takılabiliyor Diye Biliyorum Ben .

pdr42
10/08/2010, 03:01
bu konu cook konusuldu maalesef takıamıyor

suvari_84
10/08/2010, 08:19
kardeşim ben hepsini sordum mağlesef takılamıyor ben vites sistemini bile değiştirmek istemiştim onuda sordum mağlesef nasıl aldıysan öyle gidiyor.

okbu
10/08/2010, 11:50
Bildiklerinizi paylaştığınız için teşekkürler...

alperyonar
10/08/2010, 12:00
Taktırılamıyor. Fabrikadan çıkan neyse o..

Punto_Can
10/08/2010, 12:06
bu konu cook konusuldu maalesef takıamıyor

kardeşim ben hepsini sordum mağlesef takılamıyor ben vites sistemini bile değiştirmek istemiştim onuda sordum mağlesef nasıl aldıysan öyle gidiyor.

Taktırılamıyor. Fabrikadan çıkan neyse o..

arkadaşlar sonradan takılabiliyor, ankara birmot ile görüştüm. bildiğim kadarıyla ankarada sadece birmot ve kartaş takıyor. geçen ay birmottan fiyat almıştım, tüm parça,yazılım ve işçilik dahil toplam 730TL fiyat verdi. ellerinde parça varsa bir günde bitiyor. bayramdan önce ankara'ya gittiğimde taktırcam ;)

makineman
10/08/2010, 12:18
arkadaşlar sonradan takılabiliyor, ankara birmot ile görüştüm. bildiğim kadarıyla ankarada sadece birmot ve kartaş takıyor. geçen ay birmottan fiyat almıştım, tüm parça,yazılım ve işçilik dahil toplam 730TL fiyat verdi. ellerinde parça varsa bir günde bitiyor. bayramdan önce ankara'ya gittiğimde taktırcam ;)

Sadece Evo'lar için mi geçerli. Eski Gp lere de takabiliyorlar mı?

makeles
10/08/2010, 12:22
kafaya takarsan yapacak yer bulursun ama değer mi değmez mi tartışılır..

evolodi
10/08/2010, 13:19

çok pahalı bence hız sabitleyici için o kadar para vermeye değmez.o paraya araba için daha güzel şeyler yapilabilir

OzzY
10/08/2010, 13:49
alican gibi sürekli uzun yol yapanlar için değer bence...

tahminim opsiyon olarak alınabilen araçlara takılır yani s2 gp ve evo

Punto_Can
10/08/2010, 18:40
Sadece Evo'lar için mi geçerli. Eski Gp lere de takabiliyorlar mı?
kötü evo'lar çıkınca gp lerimiz eskimi oldu şimdi ha? :@ :D
evo'ları sormadım ama gp'lere takılabiliyor.

kafaya takarsan yapacak yer bulursun ama değer mi değmez mi tartışılır..
9 ayda 24,000km yapsan değer mi değmez mi? :)

çok pahalı bence hız sabitleyici için o kadar para vermeye değmez.o paraya araba için daha güzel şeyler yapilabilir
evet daha güzel şeyler yapılabilir ancak bu kendi rahatlığım için olduğundan bana göre daha öncelikli ve gerekli bir özellik...

alican gibi sürekli uzun yol yapanlar için değer bence...

tahminim opsiyon olarak alınabilen araçlara takılır yani s2 gp ve evo

s1-s2 fark etmiyor, sonuçta beyin aynı beyin :) ancak yukarıda belirttiğim gibi evo'ya olup olmadığı konusunda net bir bilgim yok...

OzzY
10/08/2010, 18:45
Alican zamanında baya araştırılmış karıştırılmıştı özellikle Ertan abi (brvhgt) baya uğraşmıştı ama yapılamaz sonucuna varılmıştı o yüzden öyle dedim.

Punto_Can
10/08/2010, 18:55
Alican zamanında baya araştırılmış karıştırılmıştı özellikle Ertan abi (brvhgt) baya uğraşmıştı ama yapılamaz sonucuna varılmıştı o yüzden öyle dedim.

haklısın ozan bende hatırlıyorum o konuyu, ama artık yapılabiliyor ;)

aeron
10/08/2010, 18:59
2006 puntolara da takiliyormu acaba eskiden takilamiyor deniyordu, servisteki arkadaslar cevaplarsa sevinirim

makeles
11/08/2010, 01:41
geçenlerde arkadaşım volvo'suna 600tl ye taktırmıştı..
GP'nin ne fazlası var acaba? sık kullanma dumu varsa değer tabi..

bu arada Can bey kullanmaya başladıktan sonra yeni bi onu açarak ve mümkün olursa fotolarla destekleyerek bilgi verebilirseniz forum için büyük kazanç olur..

Punto_Can
11/08/2010, 01:49
geçenlerde arkadaşım volvo'suna 600tl ye taktırmıştı..
GP'nin ne fazlası var acaba? sık kullanma dumu varsa değer tabi..

bu arada Can bey kullanmaya başladıktan sonra yeni bi onu açarak ve mümkün olursa fotolarla destekleyerek bilgi verebilirseniz forum için büyük kazanç olur..

mehmet volvo'nun daha ucuz olduğunu bende duymuştum, bir arkadaşım volvo servisinde çalışıyor, o konu hakkında da zamanında bilgi almıştım ama ben fiyatı 750 TL olarak hatırlıyorum. volvo ya sonradan takılan hız sabitleyicinin fiyatının fiat'a göre neredeyse aynı olmasının sebebi de şu şekilde.

Volvo
*Araç üzerinde hız sabitleyici elektrik tesisatı hazır.
*Hız sabitleyici düğmesi var.
*Sadece yazılım yüklüyorlar ve bitiyor :)

Grande Punto
*Elektrik tesisatı çekiliyor.
*Direksiyonun altındaki plastik parça değişiyor.
*Sinyal kolunun altına hız sabitleyici kolu takılıyor.
*Yazılım yükleniyor.

bence punto daha ucuza geliyor :D

makeles
11/08/2010, 02:01
volvo c30 idi.. düğme yoktu yalnız..
bizim direksiyonlardaki gibi ses açma kapama olan yerde düğme bölümü takılmıştı..
gp'lerde randımanlı çalışıyorsa bende sık sık uzun yol yapıyorum.. taktırmak isterim doğrusu..

bu arada madem bu işin içinde yazılım var..
hız sabitliyicilere hız artı yakıt tüketim sabitleme koyulamaz mı?
hız değişken olsun ama her koşulda 5lt yaksın mesela..

alışkanlık olarak uzun yolda hız sabitlemek yerine tüketimi sabitliyorum..
genelde 4.5lt/100km ayarlıyorum..
hız yeri geliyor 140km/h oluyor kimi zaman 80-90km/h düşüyor..
zorda kalmadıkça vites düşürmüyorum..

bence üreticilerin düşünmesi gereken bir konu..
benim gibi kaç kullanıcı eksikliğini hissediyordur ayrı konu.. :)

WiSTaRiA
11/08/2010, 02:10
Ben kendi aracım için sordum takılamıyor dendi... 2006 benim aracım...

Punto_Can
11/08/2010, 03:35
orçun abi yukarıda belirttiğim gibi ankara da sadece 2 servis takıyor, oralardaki servislerin haberi bile yokur bence :) çünkü bu 2 servis de yazılımları ankaradaki diğer servislerle paylaşmıyor. elinde yazılım olmayanlar da takılmıyor diyebilirler.

OzzY
11/08/2010, 03:46
bu arada madem bu işin içinde yazılım var..
hız sabitliyicilere hız artı yakıt tüketim sabitleme koyulamaz mı?
hız değişken olsun ama her koşulda 5lt yaksın mesela..

alışkanlık olarak uzun yolda hız sabitlemek yerine tüketimi sabitliyorum..
genelde 4.5lt/100km ayarlıyorum..
hız yeri geliyor 140km/h oluyor kimi zaman 80-90km/h düşüyor..
zorda kalmadıkça vites düşürmüyorum..

bence üreticilerin düşünmesi gereken bir konu..
benim gibi kaç kullanıcı eksikliğini hissediyordur ayrı konu.. :)

+1 :)

Du Hast
11/08/2010, 04:15
yabancı forumlara bakıyorum bu aralar. birşey elde edemedim henüz.
o değilde adamlar 1.9 mtj den konuşuyorlar ya içim gidiyor

ayhan1
11/08/2010, 04:40
yabancı forumlara bakıyorum bu aralar. birşey elde edemedim henüz.
o değilde adamlar 1.9 mtj den konuşuyorlar ya içim gidiyor
açıkcası neden getirmiyorlarki türkiyeye çok şaşırtıcı

Du Hast
18/08/2010, 01:27
Evo da hız sabitleyici yok mu
onun parçaları kullansak yapamazmıyız sabitleyiciyi
dizelde araba bayılmıyor kolay kolay
ayarlayıp gideceksin 100 e . güzel olur..

Punto_Can
18/08/2010, 08:21
evo'nun parçalarına ne gerek var Can?
serviste orjinal gp parçalarıyla yapıyolar zaten ;)

Du Hast
19/08/2010, 01:49
evo'nun parçalarına ne gerek var Can?
serviste orjinal gp parçalarıyla yapıyolar zaten ;)
Adaş yıllardır tartışılıyor yapılmıyor diye :D ne zamandır uygulanıyor? nyse ne zamanı geçtim de ne kadara yapılıyor acaba :D

uraaal
27/08/2010, 23:59
evoda hız sabitleyici var c.c şeklinde bir kol yok muhtemelen ayarlagığımız hıza gelince sürücüyü elektronik şekilde uyaran bir sistemdir.

StrawBeeRy
28/08/2010, 00:01
gp dede var ayağını sabit tutuyorsun kendi aynı hızda gidiyor al sana cruise control :D

uraaal
28/08/2010, 00:10
gp dede var ayağını sabit tutuyorsun kendi aynı hızda gidiyor al sana cruise control :D
ısrarla hız sabitleyici yazmışlar ama bakim denicem bakalım bir sabitlemesin hızı :D:D gerçi benim için gereksiz sırf meraktan :D:D

Du Hast
28/08/2010, 00:11
hergün 150 km yol yap şehir dışı, (dümdüz ve güzel yolda) o zaman ayak artık odun oluyor :D

StrawBeeRy
28/08/2010, 00:12
hergün 150 km yol yap şehir dışı, (dümdüz ve güzel yolda) o zaman ayak artık odun oluyor :D
üstüne çok hafif ve çok ağır olmayan demir parçası koyun o zaman sabitler türk aklı işte :D:D:D

Du Hast
28/08/2010, 00:13
üstüne çok hafif ve çok ağır olmayan demir parçası koyun o zaman sabitler türk aklı işte :D:D:D
ya abi, cidden yoruyor bir süre sonra.
bir daha araba alırsam kesin cc olacak :D

StrawBeeRy
28/08/2010, 00:15
ya abi, cidden yoruyor bir süre sonra.
bir daha araba alırsam kesin cc olacak :D
benim taktiği uygula işte :D:D

uraaal
28/08/2010, 00:15
haha ya merak ediyorum bizim türkler gibi araba kullanan varmıdır :D:D özellikle şu koltuğun içine iyice gömülme olayı varya bende yapıyorum ama komiğime gidiyor :D:D

StrawBeeRy
28/08/2010, 00:16
haha ya merak ediyorum bizim türkler gibi araba kullanan varmıdır :D:D özellikle şu koltuğun içine iyice gömülme olayı varya bende yapıyorum ama komiğime gidiyor :D:D
o zaman niye yapıyon :D:D:D bende yarış koltuğu olduğu için gömülemiyoruz maalesef :D

Du Hast
28/08/2010, 00:17
uzun yolda iyi oluyor koltuğu düşürmek, daha rahat ediyorum.
şehir içince olmuyor tabi, bazen ince yerlerden geçmek gerektiği için.

uraaal
28/08/2010, 00:20
o zaman niye yapıyon :D:D:D bende yarış koltuğu olduğu için gömülemiyoruz maalesef :D
türküz ya ondandır :D:D görüciz senin koltuklarını kaç hp veriyor arabana :gatherin: valla ben koltuğu öle bi ayarlıorumki yatırıyorum iyice alçaltmasınıda en alta ayarlıorum mis gibi takılıorum :D:D

StrawBeeRy
28/08/2010, 00:23
türküz ya ondandır :D:D görüciz senin koltuklarını kaç hp veriyor arabana :gatherin: valla ben koltuğu öle bi ayarlıorumki yatırıyorum iyice alçaltmasınıda en alta ayarlıorum mis gibi takılıorum :D:D
hpyi kurcalama arabam yarışıcağı zaman yarışcı ruhu geliyor ona :D:D eskisine göre hafif ama tek dezavantajı inip kalkmıyo işte :D

uraaal
28/08/2010, 00:29
insan bir fotoğraf koyar be görmemişin recarosu olmuş hesabı :D:D:D

StrawBeeRy
28/08/2010, 00:30
insan bir fotoğraf koyar be görmemişin recarosu olmuş hesabı :D:D:D
:D kaç tane koyim foto benim profile gir konularda görürsün garajda resimler

uraaal
28/08/2010, 00:36
:D kaç tane koyim foto benim profile gir konularda görürsün garajda resimler
hani olm senin garaja giriorum 5 tane resim var sadece :D:D sakladınmı yoksa resimleri :D:D

StrawBeeRy
28/08/2010, 00:37
hani olm senin garaja giriorum 5 tane resim var sadece :D:D sakladınmı yoksa resimleri :D:D
:D:D:D orası değil konu olarak garaj benim profile gir istatistikler de konuları göster de görürsün zaten

metnalk
18/10/2010, 14:30
Evo active-dynamic arası 2 bin TL oynuyor nerdeyse.
Dynamic modelinden istediğim ise sadece hız sabitleyici
2 bin tl verip dynamic almaktansa active alıp hız sabitleyici taktırmak iyi olur

Keşke her yerde yapıılabilse

makineman
07/01/2011, 12:50

Merhaba Can, hız sabitleyici taktıracaktın. Son durum nedir? Taktırabildin mi?.

Punto_Can
07/01/2011, 13:00
merhaba şakir abi, henüz para ayarlayamadım ancak kuzenimin active gp sine taktırdık, yaklaşık 3-4 aydır, sorunsuz kullanıyor, herhangi bir sıkıntısı yok, direksiyon alt kapağı ve cc kolu orjinalden farksız oldu, bende para ayarlamaya çalışıyorum. birde aklımda yaza doğru aracı değiştirme projesi var, değiştirmezsem mutlaka yaptırıcam, takılınca da mutlaka sonucu buraya yazarım...

makineman
07/01/2011, 13:35
Sağol Can. Benim yazılım chip tuningden dolayı zaten değişmişti. Hız sabitleyiciden sonra muhtemelen eski yazılıma dönülecek ki bunu kabul edemem. Şu an aracın performansından çok memnunum. Ben yine de Konya'daki Koyuncu-Fiat'a bir sorayım. Böyle bir uygulamadan haberleri var mı acaba?. 2009 da sorduğumda takılamadığını söylemişlerdi.

sabanci
07/01/2011, 15:02
bende hız sabitleyici taktırmak istiyordum ama daha önce herkez takılamayacağını söylüyordu acaba izmirde bu işi yapan servis varmı ?

smartmavi
07/01/2011, 19:03
Selan Can, kuzeninin arac kaca maloldu? Bizi bilgilendir, en onemli eksigim sabitleyici...

Genius
07/01/2011, 19:32
Bana en son 500 lira demişlerdi ve bu işlem S1 GP'ler içinde oluyormuş. Alfa 147'ler ile bizim kollar aynıymış.

hilmiusta
07/01/2011, 20:01
abı benım de hep aklım da var bana da kocaelı beykar takılmıyor dmeıstı sımdı yıne heeycanım deprestı bak nerde kım taktırmıs kaca taktırmıs ne zamna taktırmıs :-)

sabanci
07/01/2011, 20:23
500 de çok gibi geliyor bana ama başka çare yok uzun yol çekilmiyor yoksa...

asimsendogan
07/01/2011, 20:27
CC çinde bile olsa gidip taktırmak gerek....

santiago
08/01/2011, 08:17
ben 1.5 sene önce arkadaşım aracına taktırmak için çok araştırdık hatta istanbul ve ankara bölgesinde sormadığımız yer kalmadı fiyat konusuydu çalışmasıydı güvenliğiydi en sonunda bu arada aracı golf du ankarada şaşmazda şanzuman ve bu konularda uzman bi abiyi tavsiye ettiler ( adını şuan hatırlamıyorum ) bunu takabileceğini yaklaşık 650-700 lira arasında olacağını söyledi fakat bize birde şunu belirtmek istedi düz vites araçlarda takılırken dikkat edilmesi gereken şeyler var dedi yazılım konusunda özellikle çok dikkat edilmeli dedi bundan 3 hafta önce buraya bir araç geldi kaza sebebi hız sabitleyici kitlenmiş ve kazaya sebeb olmuş yani her ne kadar fren yapsada motor halen güç üretmeye devam etmiş ( bize bu şekilde anlatmıştı ) hani bu her arabada olmaz belki 100 de 1 ihtimal ama her ihtimalide göze almak zorundasınız dedi daha sonra arkadaş vazgeçti aracını satıp scriocco aldı sırf hız sabitleyicisi orjinal olsun diye :D

smartmavi
08/01/2011, 13:53
Yetkili servislerde opellere 150 tl+kdv ye takiyorlarmis. O zaman bizimki de mumkun demektir de 500 tl astronomik. 200 tl olsun bugun taktirayim....

Hadi arkadaslar, bu isi cozelim...

takres
08/01/2011, 13:55
hız sabitleyicinin daha rahat kullanılması için aracın otomatik olmalı düz viteste çok rahat olmuyor...

pilotender
08/01/2011, 14:03
200 liraya bulursanız ben de hemen taktırayım bugün :) hatta arkadaşlar hep beraber gidersek indirim de yapabilirler :)) Şaka bir yana ben sordum sonradan takılmıyor dedi servisler.

hilmiusta
08/01/2011, 20:06
arkadaslar hemen taktıralım 2oo lıraya neden saka toplanırız gıder yaptırırız cok zormu toplanmak hız sabıtleyıcı ısteyenler toplanırız neden olmasın ben de duydum opele takılıyormus dıye hem de orjınal ama ben ıkı sene falan oldu duyalı 160 lıra dıye duymustum her neyse ben cede cozelım bu ısı form cu arkadaslar :-)

smartmavi
08/01/2011, 20:54
Fiat servislerinin birçoğunun haberi yok; hayalgüçleri çok sınırlı...

Opel abartmış; bir ara 90 tl'den montaj dahil satmışlar ellerinde kalmamış. sonra uyanıp fiyatı yukarı çekmişler...

Benim araç otomatik... Hız sabitleyici tam bana lazım olan şey...

hilmiusta
08/01/2011, 21:08
sadece sana lazımsa hep beraber sana yardımcı olallım sertac :-) sonra bız taktırırız :-)

dj_sisart
21/02/2011, 04:40
sordum proğram la alakalıymış.opel simens sistem kullanıyormuş ve proğram atılabiliyormuş.bizde yokmuş.imkansız mış.

dj_sisart
21/02/2011, 04:40
servise sordum proğram la alakalıymış.opel simens sistem kullanıyormuş ve proğram atılabiliyormuş.bizde yokmuş.imkansız mış.