PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dizel motor yağı önerisi

kaptan_ahab
09/08/2010, 21:55
Arkadaşlar 85.000 km deki dizel aracımın yağ değişimine 2000 km var ancak şimdiden değişmeyi düşünüyorum.Şahsi kanaatim Castrol magnatec ama sizlerin dizel araçlarımız için en verimli motor yağı öneriniz hangileridir ve kullanacağımız yağ numarası kaçtır.Bildiğim kadarı ile de kapaside 4 litre olması lazım.Yağı büyük marketlerin birinden alarak bir tamircide değiştirmeyi düşünüyorum.

Du Hast
09/08/2010, 23:05
magnatec tam sentetik değildir.
size tam sentetik yağ öneririm. yağ yakma sorununuz yoksa 0-30 ya da 5-30 castrol edge tam sentetik yağ öneririm.
ben 0-30w kullanıyorum çok memnunun. yağ konulduktan ilk andan sonra bile ses azalışını fark ediyorsunuz :)

operatormurat
10/08/2010, 00:14
irfan 5-40 castrol edge tavsiye ediyorum, canında dediği gibi magnatec ve selenia yarı sentetikti,edge full sentetik diğer 10 bin bakımına kadar gönül rahatlığıyla kullanabilirsin, fiyatı 72.5 tl ydi 1 ay önce...

aslam0740
10/08/2010, 01:17
mobil1 5-30 tavsiye edebilirim ben bi haki yağ değişimine bunu kullanacağım şuan araştırmalarıma göre en kaliteli yağ bu

speedy_16
10/08/2010, 01:54
5-30 castrol edge

Du Hast
10/08/2010, 01:59
bence en önemli unsur sentetik olması.
yoksa 10-40w a kadar kullanabilirsin.
yağ ne kadar ince olursa o kadar iyi olur, akışkanlığı fazla yağ daha iyi yağlama sağlayacaktır.
yağlamanın önemide açık zaten.
piyasada viskozite (akışkanlık) en iyi olan ise 0-30 yağlardır.
tercihini buna göre yapabilirsin :)

siyahinci83
10/08/2010, 02:02
araçlarımızın kitapçığında bakımlarda 5W-40 yağ kullanın diye bir yazı okuduğumu hatırlıyorum (dizel için)

Ziyaretci046
10/08/2010, 02:08
eksantirik zincirinden ve turbodan dolayı yağın önemi büyük zamanında km olarak 10,000 değişmesi lazım bi de ince yağın faydası vardır eğer 5w30 yerine 0w30 yağ konulursa kontağı açar açmaz başlar motoru yağlamaya zaten yağın en büyük önemi ilk çalıştırmada motoru koruyabilmesidir aşınma o zaman oluyo aslında kalın yağ konulursa lifterlere zarar verir ve araç sesli çalışır ilk çalıştırmada özellikle 1.3 ler baya sesli çalışır

style07
10/08/2010, 08:58
Peki ben 0w30 castrol edge kullansam ve birde bor katkısı eklesem bir sorun olurmu bu bor yağını satan bir tanıdığım kendi sattığı yağ hakkında işe yaramadığı hakkında bilgi verdi siz ne dersiniz?

Ziyaretci046
10/08/2010, 09:06
Peki ben 0w30 castrol edge kullansam ve birde bor katkısı eklesem bir sorun olurmu bu bor yağını satan bir tanıdığım kendi sattığı yağ hakkında işe yaramadığı hakkında bilgi verdi siz ne dersiniz?

valla onu bilmiyorum ama benim mantığımda da bunu yağ üreten firmaların seminerlerinde öğrenmiştik dedikleri bizim yağımıza koruyucu koymayın çünkü içindeki mineral değerlerini bozuyor yağdan istenilen verim alınamıyor deniliyodu tabi o zaman bor yoktu başka koruyucular vardı ama ben şahsen ii yağdan tarafım

aslam0740
10/08/2010, 09:36

arkadaşlar bor yağı kullanmak bana göre gerkesiz, bor yağı kullanıldığında motor yağınının özelliğini yitirdiğini faydadan çok zarar verdiğini söylüyorlar. kullananlar faydasını gördüklerini belirtiyorlar. bunu şöyle açıklasak daha iyi olur; ilk kullanımda faydasını görüyor çünkü ilk kullanımda yağın özelliği bozulmadığından ve bor yağının vermiş olduğu kayganlıkla motor gayet iyi çalışıyor, buraya kadar herşey gayet normal ama 1000 km sonra yağın özelliği bozulduğu için bu seferde motor hantallaşmaya başlıyor eskisinden kötü oluyor hatta bu gibi katkıların kullanılmasını bile söylüyorlar. gerçektende öyle yağ firmaları buna şiddetle karşı çıkıyorlar.

style07
10/08/2010, 09:48
arkadaşlar bor yağı kullanmak bana göre gerkesiz, bor yağı kullanıldığında motor yağınının özelliğini yitirdiğini faydadan çok zarar verdiğini söylüyorlar. kullananlar faydasını gördüklerini belirtiyorlar. bunu şöyle açıklasak daha iyi olur; ilk kullanımda faydasını görüyor çünkü ilk kullanımda yağın özelliği bozulmadığından ve bor yağının vermiş olduğu kayganlıkla motor gayet iyi çalışıyor, buraya kadar herşey gayet normal ama 1000 km sonra yağın özelliği bozulduğu için bu seferde motor hantallaşmaya başlıyor eskisinden kötü oluyor hatta bu gibi katkıların kullanılmasını bile söylüyorlar. gerçektende öyle yağ firmaları buna şiddetle karşı çıkıyorlar.

Eğer bor katkısını nasıl çalıştığını araştırsaydın bunları yazmazdın bu katkı birkere yağ katkısı değil metal katkısı direk motorun metal olan kısmıyla tepkimeye giriyor yağa karışmıyor ayrıca uzmanlar tam olarak fayda sağlamasının 3000 km den sonra olduğunu belirtmişler buda senin yazdığın 1000 km tezini çürütüyor.

aslam0740
10/08/2010, 10:57
Eğer bor katkısını nasıl çalıştığını araştırsaydın bunları yazmazdın bu katkı birkere yağ katkısı değil metal katkısı direk motorun metal olan kısmıyla tepkimeye giriyor yağa karışmıyor ayrıca uzmanlar tam olarak fayda sağlamasının 3000 km den sonra olduğunu belirtmişler buda senin yazdığın 1000 km tezini çürütüyor.

ismail herkez istediğin kullanabilir ama ben kullanmam motor yağın en iyisini almaya çalışırım mesela şuan piyasada en iyi mobil1 5-30 diye biliyorum. kullanmak isteyene sözüm yok.

style07
10/08/2010, 11:06
ismail herkez istediğin kullanabilir ama ben kullanmam motor yağın en iyisini almaya çalışırım mesela şuan piyasada en iyi mobil1 5-30 diye biliyorum. kullanmak isteyene sözüm yok.

Tabiki öyle dediğim gibi benim öğrenmek istediğim daha ince yağla kullanımının nasıl olacağıydı.

aslam0740
10/08/2010, 11:17
size şöyle bildiğiniz bi örnek vermek istiyorum: önceden ben 2 sene inşaatlarda boyacılık yaptım, halk arasında badana yaparken kirece Allah ne verdiyse atarlar. tuz yağ tutkal alçı vs. bunları atınca kirecin özü gidiyor yapmış olduğu işte pek bişey yaramıyor sorsan bembeyaz çıktı diyor. sonra bizim yaptıklarımızı gösteriyoruz bizimkisi daha beyaz çıkıyor. biz kireç alırken iyisini (dirmil kireci) alırız içine bişey atmayız kireci duvara vurdukmu bembeyaz çıkar. bu da ona benziyor yağın kalitelisini aldınmı içine bişey atmanıza gerek yok.

aeron
10/08/2010, 11:51
aynı soruyu bende sorayım ince yağ (0-30) dahamı iyidir motorun korunması yönünden

Du Hast
10/08/2010, 12:09
aynı soruyu bende sorayım ince yağ (0-30) dahamı iyidir motorun korunması yönünden
4,6, ve 8. mesajlarda da söylendiği gibi evet ..
ancak yağ ince olduğu için bir miktar (motor aşınması var ise) yağ yakma görülebilir.
benim motorum hiç yakmıyor. eğer yağ yakma varsa daha üst numaralı yağlara terfi edilebilir.
ancak kullandığınız yağ kesinlikle tam sentetik olsun..

burhankutlu
10/08/2010, 12:32
kaptan abicim ben castrol edge 5-40 koydum inan arabanın sesinde bile değişiklik yapıyor az pahalı ama yinede sürekli kullandığım yağ ve gayetde memnunum

siyahinci83
10/08/2010, 12:44
kaptan abicim ben castrol edge 5-40 koydum inan arabanın sesinde bile değişiklik yapıyor az pahalı ama yinede sürekli kullandığım yağ ve gayetde memnunum

ben 10bin bakımında magnatec kullanmıştım edge ile farkı nedir biliyor musun? şimdi 20bin bakımı geliyor araştırmaya girdim daha önceki bakımdan elime hiç kullanılmamış 1Litre Castrol magnatec 5W-40 kaldı düşünüyordum edge mi alayım magnatec mi ?

kaptan_ahab
10/08/2010, 12:48
Burhanım arkadaşların ve senin tecrübelerin doğrultusunda bende castrol edge kullanacağım,85.000 kilometreye göre 5-40 uygun sanırım

kaptan_ahab
16/08/2010, 22:17
Akşam metro markette fiyatlara baktım.Dizeller için Castrol edge 0-30 110-TL, 5-40 ise 100-TL idi.Belirli gün ve saatlerde gittiğinizde yağ değişimini ücretsiz yapıyorlar.Aracım yağ yakmıyor ancak 85.000 km de.Buraların sıcaklığını ve motorun yıpranma payını göz önüne alır isek sanırım en iyi tercih 5-40 gibi görünüyor.

Du Hast
16/08/2010, 22:45
Akşam metro markette fiyatlara baktım.Dizeller için Castrol edge 0-30 110-TL, 5-40 ise 100-TL idi.Belirli gün ve saatlerde gittiğinizde yağ değişimini ücretsiz yapıyorlar.Aracım yağ yakmıyor ancak 85.000 km de.Buraların sıcaklığını ve motorun yıpranma payını göz önüne alır isek sanırım en iyi tercih 5-40 gibi görünüyor.
arabamda çekiş düşüklüğü, kompresyon kaçağı, yağ eksiltme problemi başlamadan 0-30w yağdan vazgeçmem :)
85 bindeki motorda yıpranma olmaz kolay kolay

coskun_35
05/09/2010, 16:41
5-40 selenia kullan.

judas
06/09/2010, 10:59
Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler.

Anladığım kadarıyla ilk numara yağın inceliğini gösteriyor. Diğer sayı değişince hangi özelliği değişiyor?

Teşekkürler.

smartmavi
06/09/2010, 11:03
iki değer yağın akışkanlığı ve ısıya karşı verdikleri tepkileri gösteriyor-muş.

Uzmanlar katologlarda verilen yağ kriterlerinin değiştirilmemesini tavsiye ediyolar. O halde en mantıklısı bizim dizeller için 5w40'tan caymamak.

Eğer motorunuzu daha fazla korumak isterseniz yapılacak tek şey tam sentetik yağa geçmek diye düşünüyorum. Mesela referans olarak verilen Selenia yarı sentetik. Tam sentetikler mükemmel koruma sağlıyor ama neredeyse iki katı daha pahalı.

Ben 60 bin değişiminde 2lt 5w40 selenia yarı sentetik + 1 lt Mobil1 5w40 tam sentetik koymayı planlıyorum. Böylelikle seleniadaki sentetik yağ yüzdesini arttıracağım.

MRT 791
06/09/2010, 17:29
magnatec tam sentetik değildir.
size tam sentetik yağ öneririm. yağ yakma sorununuz yoksa 0-30 ya da 5-30 castrol edge tam sentetik yağ öneririm.
ben 0-30w kullanıyorum çok memnunun. yağ konulduktan ilk andan sonra bile ses azalışını fark ediyorsunuz :)
can kardesıme katılıyorum daha fazla arastırpta kafanı kurcalama derım

aslam0740
06/09/2010, 23:11
iki değer yağın akışkanlığı ve ısıya karşı verdikleri tepkileri gösteriyor-muş.

Uzmanlar katologlarda verilen yağ kriterlerinin değiştirilmemesini tavsiye ediyolar. O halde en mantıklısı bizim dizeller için 5w40'tan caymamak.

Eğer motorunuzu daha fazla korumak isterseniz yapılacak tek şey tam sentetik yağa geçmek diye düşünüyorum. Mesela referans olarak verilen Selenia yarı sentetik. Tam sentetikler mükemmel koruma sağlıyor ama neredeyse iki katı daha pahalı.

Ben 60 bin değişiminde 2lt 5w40 selenia yarı sentetik + 1 lt Mobil1 5w40 tam sentetik koymayı planlıyorum. Böylelikle seleniadaki sentetik yağ yüzdesini arttıracağım.

öyle yapasıya yepsini mobil1 koy daha iyi ben 3 gün önce aldım gittigidiyordan 77 tl ye mobil1 5w-30, şuan en iyi yağın bu olduğu söyleniyor hatta avrupada 35.000 km ye kadar kullanabilirsiniz diye bangır bangır bağırıyorlarmış

StrawBeeRy
06/09/2010, 23:13
bende selenia yağ koydum daha önce opet kullanıyordum fakat araba bunda gitmiyormuş gibi geldi yani memnun değilim

insomnia06
13/09/2010, 15:03
kaç litre yağ alıyor bizim araçlar acaba?

Kriminal
13/09/2010, 15:04
3.5 lt yanılmıyorsam filtre degısmezse 3 lt

krakercocuk
14/09/2010, 12:42
benim araç 4 litrelik bidonun hepsini aldı..5-30 castrol magnatech koyduk

Kriminal
14/09/2010, 13:56
Bende 4 lıtre koyuyorum yaglı olsun bızım olsun..

oguzhan ozcan
16/09/2010, 10:31
Bence 5-30 mobil 1 tam sentetik fiyatıda uygun 55TL

operatormurat
16/09/2010, 18:53
benim araç 4 litrelik bidonun hepsini aldı..5-30 castrol magnatech koyduk

Bende 4 lıtre koyuyorum yaglı olsun bızım olsun..
merhaba gençler castrol güzel yağdır seçiminizi taktir ettim, özellikle fırat kardeşim 4 lt yağ bence çok fazla olmuş, kırıminal hoca filtreyi değiştirsen bile karetine 3.2 lt yi koyarsan yağ çubuğunun en üst seviyesini görürsün. yaklaşık 1 lt fazla yağ koymuşunuz. bu fazla yağın size ne gibi sıkıntı yaratacağını bir araştırın bakalım....

kubilai
16/10/2010, 00:58
Konuyu hortlatacağım biraz ama ben merak ettim neden 0-30 yağ kullanmalıyım ? tmm daha ince ama mesela 0-40 yag var (CS Edge sport) ondan kullansam olmaz mı ? ben 10000 bakımda selenia koydurdum memnunum yagdan. (5-40) yani kullanım kılavuzunda yazan değerden daha ince yağ koymak biraz riskli değil mi ?

Du Hast
16/10/2010, 01:53
Konuyu hortlatacağım biraz ama ben merak ettim neden 0-30 yağ kullanmalıyım ? tmm daha ince ama mesela 0-40 yag var (CS Edge sport) ondan kullansam olmaz mı ? ben 10000 bakımda selenia koydurdum memnunum yagdan. (5-40) yani kullanım kılavuzunda yazan değerden daha ince yağ koymak biraz riskli değil mi ?
klavuzda yazan sae değerlerini karşılayan yağları gönül rahatlı ile koyabilirsiniz.

MaT
16/10/2010, 10:31
Beyler benim araç da soğuk çalışmada sesli çalışıyor. 0-30 ile 5-30 arasında seçim yapmam lazım. Daha önceki yağım castrol edge 5-40 idi. Bu 40 ile 30 arasındaki fark nedir?

kaptan_ahab
28/10/2010, 20:14
Arkadaşlar yarın yağ değişimini nihayet yapacağım.Fiyat araştırayım derken yine kafam karıştı.Markette castrol edge 5w-40 olarak iki çeşit yağ gördüm.Birinin üzerinde Turbo Diesel ibaresi var.Fiyatı 100-TL.Diğerinin üzerinde benzinli yada dizel için olduğu belirtilmiyor,fiyat 80-TL.Market görevlisine sorduğumda üzerinde benzinli yada dizel için olduğu belirtilmemesine rağmen iki motor tipindede aynı yağın kullanılabileceğini söyledi.Aynı yağ hem benzinlide hem dizelde kullanılabilirmi?

Not:Markette Castrol edge 0w-30 olanlarda benzin yada dizel ayrımı bulunmamaktadır.Bu ayrımı sadece 5w-40 için gördüm

Du Hast
28/10/2010, 20:21
hocam adana gibi sıcak iklimi olan yerdesiniz. kışın hava çok - lere düşmez. o yüzden 5 - 30 tam sentetik sizin işinizi görür, diğerlerine bakıp kafanız karışmasın.
ancak marka olarak mobil 1 de öneririm. fiyatı castrol den daha ucuzdur ve kalite farkı yoktur.

not: 5-40 ların hepsi tam sentetik değildir o yüzden ayrımlar vardır.

emtue
28/10/2010, 20:28
hocam adana gibi sıcak iklimi olan yerdesiniz. kışın hava çok - lere düşmez. o yüzden 5 - 30 tam sentetik sizin işinizi görür, diğerlerine bakıp kafanız karışmasın.
ancak marka olarak mobil 1 de öneririm. fiyatı castrol den daha ucuzdur ve kalite farkı yoktur.

mobil 1 new life 129 lira civariydi en son (4 lt) mobilin hangi serisinden bahsediyorsunuz?

bir de mobil yaglarini satan yagciya denk geldiniz mi hic? sanayide ne zaman yag degistirmeye gitsem yagcilarda her marka var mobil yok. mobil istersek parcacidan veya marketten alip ustaya degistirtmek gerekiyor, ustanin kucagina bir dustuk mu illa ki kendine is buluyor hosuma gitmiyor :)

kaptan_ahab
28/10/2010, 20:34

not: 5-40 ların hepsi tam sentetik değildir o yüzden ayrımlar vardır.

Hocam birde 5-30 mu çıktı,0-30 olandanmı bahsediyorsunuz? Kutusunun üzerinde dizel yada benzinli için olduğu belirtilmiyor doğrumudur.

Du Hast
28/10/2010, 20:42
Hocam birde 5-30 mu çıktı,0-30 olandanmı bahsediyorsunuz? Kutusunun üzerinde dizel yada benzinli için olduğu belirtilmiyor doğrumudur.
5-30 vardı hocam zaten :)
tam sentetiklerde ve 30 serisi yağlarda genelde ayrım bulunmaz, bizim multijetler için teknik değerleri karşılar castrol ve mobil 1 in x-30 serisi.

ben önce castrol edge 0-30 kullandım ikincisinde mobil1 0-30 koydum. mobil1 daha ucuz castrol den. ikisinden de memnun kaldım. mobil 1 fiyatı nedeniyle daha memnun etti.

Murat Gürakan
28/10/2010, 21:03
5-40 öneririm.
CAstrol biraz daha pahalı. 80tl olan benzinli. Her yağda benzinli dizel ayrımı vardır diye biliyorum. Mobil de kullanabilirsiniz. Benim arabamda şu anda mobil 5-40 tam sentetik var. Benim arabamda bi sıkıntı çıkarmıyorsa kimsede çıkarmaz :D
Gayette iyi castroldan bir fark göremedim önceki yağımda castroldu. Ben 10000 de bir değiştirim sık sık. Ondan kısa aralıklarla farkı anlamak kolay oluyor. Bravolar 5lt alıyor. Sizlerinkide öyleyse 80 tl altına alırsınız mobili.

kaptan_ahab
28/10/2010, 21:53
Bir yerde hesaplı castrol edge 5-30 buldum.Fiyat olarak 70-TL.Ancak üzerinde dizel yada benzin içindir ibaresi bulunmuyor.Üzerinde bunun belirtilmesi gerekmiyormu.Satıcı her ikisine de olur diyor ancak pazarlama taktiği de olabilir.

kaptan_ahab
29/10/2010, 16:07
Arkadaşlar 1 saat öncesi itibariyle yağı değişmiş bulunuyorum.
Castrol Edge 5-30 motor yağı 70-TL.
Yağ Filtresi 10-TL.
Hava Filtresi 12-TL.
İşçilik 20-TL.

Du Hast
29/10/2010, 16:10
Yağ Filtresi 10-TL.
Hava Filtresi 12-TL.
İşçilik 20-TL.
motor sesinde hissedilir bir azalma oldumu :)
güzel seçim yapmışsınız.
hayırlı olsun :)

kaptan_ahab
29/10/2010, 16:12
motor sesinde hissedilir bir azalma oldumu :)
güzel seçim yapmışsınız.
hayırlı olsun :)
Teşekkür ederim.
Belki psikolojikte olabilir ama motorun sesi gerçekten azaldı :)
Yağ seçimi konusundaki yardımlarınız için ayrıca teşekkürler.

LeoN48
29/10/2010, 16:37
Konuyu yeni gördüm, ben de castrol 5-30 kullandım son bakımımda, 8000 km oldu, yağ çubuğunda en ufak bi eksilme olmadı, motor sesinin azalması da doğru bir izlenim. Ayrıca 5-40'a göre daha ince olması da bir avantaj. Daha önce servis selenia diye shell koymuştu, yarıdan fazla eksilme yapmıştı, o nedenle sonraki bakımı otoda yaptık, bildiğimiz castrol 5-30'u kullanarak. Seçiminiz doğru.

krakercocuk
29/10/2010, 17:33
beye katılıyorum..:D
bende 5-30 tam sentetik kullanıyorum gayet ıyı

LeoN48
29/10/2010, 17:45
çok kibar ve katılımcısınız fırat bey :D

Du Hast
29/10/2010, 18:03
çok kibar ve katılımcısınız fırat bey :D
muahah hiç güleceğim yoktu :D :D

-

ince yağ kullandığınız sürece motor sesi azalır, psikolojik durum değil yani :)

kubilai
02/11/2010, 17:22
Ya ben hala takıldım bu konuya bugün serviste gene sordum bunu ben ustalar selenia'dan şaşma dediler servistekilerde önermiyorlar başka yağ anlamadım. Birde mesela ben Adana'da yaşıyorum kışın soğuklar o kadar düşük olmuyor yani 5w-40 standardı gayet iyi gibi. Castrol diyen ya da mobil diyen arkadaşlar tam sentetik diyorlar yani selenia kötü bir yağ değil yarı sentetik olma sebebi nedir acaba ? Bizim araçlara mı özel yoksa kalitesiz mi anlamadım birisi bana bunu detaylı olarak açıklayabilir mi ?

beyaz evo80
03/11/2010, 13:44

kardeşim orjınalı tam sentetik 5w40 selnia ve 3 litre yeterli gelir fakat ambalaj seklı 4 litredir.Kesinlikle ve kesinlikle dizel ve trigeri zincirli arabalara bor konulmaz sadece triger kayısı olan ve benzinli araçlarda bor tüketimi olur egerkı koyarsanız cıddı problemler yaşayabılırsınız

beyaz evo80
03/11/2010, 13:52
Yağ Filtresi 10-TL.
Hava Filtresi 12-TL.
İşçilik 20-TL.

nasıl yani işcilik derken yağ değişimine işcilikmi alınırmıs osmanyede böyle bırsey duymadım :) eğer osmanıyeye işin düşerse gel bizim servise yağ yağ filiteri hava ve yakıt filitresini değişiminde işcilik de ücret almıyoruz bir cok müsterimizden

emtue
03/11/2010, 17:52
nasıl yani işcilik derken yağ değişimine işcilikmi alınırmıs osmanyede böyle bırsey duymadım :) eğer osmanıyeye işin düşerse gel bizim servise yağ yağ filiteri hava ve yakıt filitresini değişiminde işcilik de ücret almıyoruz bir cok müsterimizden

hocam istanbul'da sadece yag satan dukkanlara hic denk gelmedim, motor ustasi hakli olarak ister yarim saati gidiyor sonucta :)

kaptan_ahab
15/11/2010, 03:31
Üstad işlem için malzemeyi dışardan alarak özel servise gittim.Life kaldırma sökme takma kontrol vs.20-TL bişey değil.Teklif için ayrıca teşekkürler.

GP COSKUN
15/11/2010, 10:55
yağı ve filtreleri dışrıdan alıp giderseniz genelde işçilik isterler
ama yağı filtreyi kenisi verip bir de işçilik talep ediyorsa şaçını başını yolmak lazım

asimsendogan
08/02/2011, 17:55
Volkswagen Yedek Parça Motor Yağı 90 TL (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-aksesuar-otomobil-arazi-araci-mobil-1-esp-formula-5w-30-tam-sentetik-36090886/detay/?favorite=1)

Linkteki ürünü önerirmisiniz multijet için...

hayatibc
10/02/2011, 14:40
Burhanım arkadaşların ve senin tecrübelerin doğrultusunda bende castrol edge kullanacağım,85.000 kilometreye göre 5-40 uygun sanırım
Yağ konusunda değişik öneriler okudum.Daha evvel palio dizele 5-40 koyuyordum.şimdi 3 aydır grand puntocuyum,ustamın tavsiyesi ile mobil1 0-40 15.000 km yağ koydum.gerçekten fark ediyor.

kurt_107
13/02/2011, 15:43
Volkswagen Yedek Parça Motor Yağı 90 TL (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-aksesuar-otomobil-arazi-araci-mobil-1-esp-formula-5w-30-tam-sentetik-36090886/detay/?favorite=1)

Linkteki ürünü önerirmisiniz multijet için...

fiat multijetler için fabrika tavsiyesi "acea a3/b4" kriterini taşıması gerekli diye bişey okumuştum bu forumlarda.bende 2hafta önce buyüzden castrol edge 5-40 koydurdum.bence castrol daha iyi.bursa küçüksanayiden 71 tl ye aldım

kurt_107
13/02/2011, 15:52
Bir yerde hesaplı castrol edge 5-30 buldum.Fiyat olarak 70-TL.Ancak üzerinde dizel yada benzin içindir ibaresi bulunmuyor.Üzerinde bunun belirtilmesi gerekmiyormu.Satıcı her ikisine de olur diyor ancak pazarlama taktiği de olabilir.

Arkadaşlar ,5-40 cstrol edge yağ aldım fakat üzerinde dizel ibaresi yoktu,satıcı farketmez dedi,motor ustasıda olmaz demedi.Ama bugün cafferourda castrol edgenin turbo dizel yazanıını görünce içime şüphe düştü,yanlış yağ koydurmuş olabilirmiyim?? yardımlarınızı bekliyorum.

tafo0911
22/05/2011, 00:26
Arkadaşlar uzun araştırmalarım sonucu 2 gün önceki bakımda castrol edge 0-30 yağ kullandım. Ondan önce mobil 1 in 5-40 yağı vardı. Şunu syleyebilirim ki iki yağ arasında dağlar kadar fark var. Castrolden sonra araç çok hissedilir bir şekilde daha sessiz çalışmaya başladı ve araç çok rahat bir şekide devirlenmeye başladı. Bundan sonra sadece edge 0-30 kullanacağım kesinlikle.. Yağ değiştirecek arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim..

Du Hast
22/05/2011, 01:30
Arkadaşlar ,5-40 cstrol edge yağ aldım fakat üzerinde dizel ibaresi yoktu,satıcı farketmez dedi,motor ustasıda olmaz demedi.Ama bugün cafferourda castrol edgenin turbo dizel yazanıını görünce içime şüphe düştü,yanlış yağ koydurmuş olabilirmiyim?? yardımlarınızı bekliyorum.
yağınız aracınıza uyumludur gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Tufan
22/05/2011, 10:05
yağınız aracınıza uyumludur gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

edgelerde benzinli dizel yazmıyor peki turbo dizel yazanlar ne için?

Du Hast
22/05/2011, 14:47
edgelerde benzinli dizel yazmıyor peki turbo dizel yazanlar ne için?
pazarlama stratejisi diyelim. turbo dizel yazan yağlar içerik bakımından dizel için özel formülize edildiği söyleniyor. ama tam sentetik 5 - 30 ve ya 0 - 30 turbo dizel motorlarımız için bir numaralı tercih edilmesi gereken yağdır.

xnode
23/05/2011, 02:06
Bazı arkadaşlar yağlarını benzinliklerde değiştiriyorlar. Bunların vakumlu yağ değiştirme makineleri var. Öncelikle vakumlu makineler yağı yukarı doğru çekiyorlar, bu şekilde yağ değiştirme alttan boşaltma yöntemine göre daha fazla pislik bırakıyor motorda..
Bir diğer konu ise bir aracın her yağ değişiminde yağ filtresinin de değişmesi gerekir. Çünkü filtre eski yağı yoğun miktarda emmiş olacaktır ve yeni yağınızı da ilk 50 km.'de bozacaktır. Siz siz olun filtre değiştirmeden yağınızı komple değiştirmeyin..

Saygılar.

emrgnc
10/07/2011, 16:56
116 bin km deki 1.3 mjetin yağını değiştiricem, yağ yakma sorunum yok, ankara şartlarına hangi yağı önerirsiniz
0W-30
0W-40
5W-30
5W-40?
marka olarak castrol edge yi tercih edicem

Du Hast
10/07/2011, 17:44
116 bin km deki 1.3 mjetin yağını değiştiricem, yağ yakma sorunum yok, ankara şartlarına hangi yağı önerirsiniz
0W-30
0W-40
5W-30
5W-40?
marka olarak castrol edge yi tercih edicem
0 - 30W öneririm
5 - 30 da olabilir fiyatı 0-30 a göre biraz daha uygun.
1 yıldır 0 - 30 yaz kış kullanıyorum yağ eksiltme falan durumu yok

emrgnc
10/07/2011, 17:51
peki yağın ince (0W-30) olması ile km nin 100 bini geçmiş olması sıkıntı yaratırmı? hb da birisi 100 bin üzerine tavsiye etmem gibisinden yorum yapmış

Du Hast
10/07/2011, 20:30
peki yağın ince (0W-30) olması ile km nin 100 bini geçmiş olması sıkıntı yaratırmı? hb da birisi 100 bin üzerine tavsiye etmem gibisinden yorum yapmış
benimki 85 binde :)
şu anda motorda hangi yağ var? muhtemelen 10-40 vardır. 116 binde düzgün kullanılmış multijette doğru düzgün yağ yaktıracak aşınma meydana gelmemiştir. bu yüzden 0-30 ya da 5 - 30 kullandığınızda yağ yakacağını sanmıyorum. 0- 30 içinize sinmiyorsa 5 - 30 koyun derim
ne olursa olsun tam sentetik olsun. keşke servisler ya da her kullanan tam sentetik yağ koyup arabasına azıcık baksa bizde ikinci el alırken didik didik araştırmasak :)

Mentor
10/07/2011, 20:56
bu yağ degısımlerını kac kmde bı yapmak lazım 10bın km'de bır yoksa servıse gıtmedemı bu actıv modellerde servıs km ıcın uyarı falanda yanmıyorkı

emrgnc
10/07/2011, 22:36
benimki 85 binde :)
şu anda motorda hangi yağ var? muhtemelen 10-40 vardır. 116 binde düzgün kullanılmış multijette doğru düzgün yağ yaktıracak aşınma meydana gelmemiştir. bu yüzden 0-30 ya da 5 - 30 kullandığınızda yağ yakacağını sanmıyorum. 0- 30 içinize sinmiyorsa 5 - 30 koyun derim
ne olursa olsun tam sentetik olsun. keşke servisler ya da her kullanan tam sentetik yağ koyup arabasına azıcık baksa bizde ikinci el alırken didik didik araştırmasak :)
arabayı aldığımda 110 bindeydi uzatılmış garantisi vardı zaten servis personelinden aldım. hangi yağ olduğunu bilmiyorum ama 5 40 olabilir içindeki. eğer 10 40 sa ondan elimde bol bol mevcut ona devam edip 4-5 binde bir değiştiririm :D yada dediğiniz gibi 0-30 ya da 5-30 alayım 8-9 binde bir değiştireyim.

Du Hast
11/07/2011, 01:31
bu yağ degısımlerını kac kmde bı yapmak lazım 10bın km'de bır yoksa servıse gıtmedemı bu actıv modellerde servıs km ıcın uyarı falanda yanmıyorkı
aracın kullanım klavuzunda mevcut bakım periyotları. kullanıcı kitabı yok ise forumda pdf dosyası halince mevcut.
dizel puntolarda 10 bin de birdir bakım periyodu.

dunesea
11/07/2011, 10:09
https://imageshack.us/f/29/adszvqs.jpg/

Arkadaşlar kullanmanız gereken yağ esasında budur. Dizel araçlar için konuşuyorum..

Fiat kitapcığında fabrikanın istediği standardı şu an için sadece bu yağ karşılıyor. FIAT 9.55535-N2 SAE 5W-40 SELENIA WR

FIAT 9.55535-S1 CONTR TECHNICAL REFERENCE N°F510.D07

bu şartnameler önemlidir arkadaşlar. ha derseniz ki körler sağırlar bir birini ağırlar. yani bir italyan markası olan fiat'ın yine bir italyan markası olan selenia önermesi bundandır. bilemeyeceğim tabi. şu an için kağıt üzerinde istediği şartları karşılayan sadece bu yağ var.

Du Hast
11/07/2011, 18:40
Imageshack - adszvqs.jpg (https://imageshack.us/f/29/adszvqs.jpg/)

Arkadaşlar kullanmanız gereken yağ esasında budur. Dizel araçlar için konuşuyorum..

Fiat kitapcığında fabrikanın istediği standardı şu an için sadece bu yağ karşılıyor. FIAT 9.55535-N2 SAE 5W-40 SELENIA WR

FIAT 9.55535-S1 CONTR TECHNICAL REFERENCE N°F510.D07

bu şartnameler önemlidir arkadaşlar. ha derseniz ki körler sağırlar bir birini ağırlar. yani bir italyan markası olan fiat'ın yine bir italyan markası olan selenia önermesi bundandır. bilemeyeceğim tabi. şu an için kağıt üzerinde istediği şartları karşılayan sadece bu yağ var.
yukarıda bahsedilen yağlar fiatın bize verdiği kullanım klavuzunda yazan tüm şartnameleri karşılamaktadır.

Mentor
11/07/2011, 18:54
aracın kullanım klavuzunda mevcut bakım periyotları. kullanıcı kitabı yok ise forumda pdf dosyası halince mevcut.
dizel puntolarda 10 bin de birdir bakım periyodu.
hehe o zaman benım gecmıs bu hafta ugrayım servıse

dunesea
11/07/2011, 23:00
yukarıda bahsedilen yağlar fiatın bize verdiği kullanım klavuzunda yazan tüm şartnameleri karşılamaktadır.

bu konu açıkçası biraz karışık...tam olarak karşıladıkları sölenemez.

daha öncede bu forumda bu konu tartışılmış ve bir arkadaşımız güzel bir açıklama yapmış

Simdi bu motor yagi konusuna GP'nin [ingilizce] kitapciktaki ifadeleri de ekleyerek son noktaya gelmek istiyorum.

Kitapcikta der ki,

Benzinli motorlar icin,

FIAT 9.55535-M2 SAE 5W-40 SELENIA K motor yagini kullanin. Bunu bulamiyorsaniz, yerine en az ACEA A3 sartnamesindeki muadilini kullanin. Bu durumlarda azami motor performansi garanti edilemez.

Dizel motorlar icin,

FIAT 9.55535-N2 SAE 5W-40 SELENIA WR motor yagini kullanin. Bunu bulamiyorsaniz, yerine en az ACEA B4 sartnamesindeki urunu kullanin. Bu durumlarda azami motor performansi garanti edilemez.

Bu sartnamelerin niteliklerinden daha dusuk ozelliklerdeki yaglari kullanmak motorda hasara yol acabilir ve bu durum garanti kapsaminda degildir.

---------------------------------------------------------------------

Simdi gelelim burada ne denmek istendigine; FIAT der ki "9.55535-X2 sartnamesindeki yaglari kullanarak motorlarda ongorulen performansi elde edebilirsiniz. Ama bu yagi bulamiyorsaniz/kullanmiyorsaniz onlarin yerine ancak ACEA muadillerini kullanabilirsiniz. ACEA bultenlerinde de benzinlide A3 ve dizelde B4'ten asagisini [yani A1 olmaz, B3 olmaz] kullanamazsiniz."

Simdi en cok merak edilen hadise, piyasadaki hangi yaglari kullanabiliriz?

Burada ozellikle sagdan soldan duyumlarla hareket edilmemesi ve en azindan ne oldugu bilinerek tuketilmesi acisindan birkac motor yagi yaziyorum. Ancak lutfen "bunlari gidin kullanin, baska birsey kullanmayin" anlaminda yanlis anlasilmasin. Bunlar sadece alternatiflerdir ve herkes neticede hur iradesi ile istedigi urunu tuketmekte sertir.

PO MAXIMA DIESEL 5W-40
ACEA A3-B3-B4
MB 229.3
VW502.00/505.00

SHELL HELIX PLUS S 5W-40
ACEA A3-B4
MB 229.3
VW502.00/505.00
FIAT 955535 N2 & M2 FIAT'i da karsiliyor !
GM LL-B-025

Mobil Synt S Special V 5W-40
ACEA A3-B4
VW 505.01/500.00

CASTROL EDGE 5W-40
ACEA A3/B4
MB-Approval 229.3
VW 502 00 / 505 00
GM-LL-B-025

Du Hast
11/07/2011, 23:56
bu konu açıkçası biraz karışık...tam olarak karşıladıkları sölenemez.

daha öncede bu forumda bu konu tartışılmış ve bir arkadaşımız güzel bir açıklama yapmış

Simdi bu motor yagi konusuna GP'nin [ingilizce] kitapciktaki ifadeleri de ekleyerek son noktaya gelmek istiyorum.

Kitapcikta der ki,

Benzinli motorlar icin,

FIAT 9.55535-M2 SAE 5W-40 SELENIA K motor yagini kullanin. Bunu bulamiyorsaniz, yerine en az ACEA A3 sartnamesindeki muadilini kullanin. Bu durumlarda azami motor performansi garanti edilemez.

Dizel motorlar icin,

FIAT 9.55535-N2 SAE 5W-40 SELENIA WR motor yagini kullanin. Bunu bulamiyorsaniz, yerine en az ACEA B4 sartnamesindeki urunu kullanin. Bu durumlarda azami motor performansi garanti edilemez.

Bu sartnamelerin niteliklerinden daha dusuk ozelliklerdeki yaglari kullanmak motorda hasara yol acabilir ve bu durum garanti kapsaminda degildir.

---------------------------------------------------------------------

Simdi gelelim burada ne denmek istendigine; FIAT der ki "9.55535-X2 sartnamesindeki yaglari kullanarak motorlarda ongorulen performansi elde edebilirsiniz. Ama bu yagi bulamiyorsaniz/kullanmiyorsaniz onlarin yerine ancak ACEA muadillerini kullanabilirsiniz. ACEA bultenlerinde de benzinlide A3 ve dizelde B4'ten asagisini [yani A1 olmaz, B3 olmaz] kullanamazsiniz."

Simdi en cok merak edilen hadise, piyasadaki hangi yaglari kullanabiliriz?

Burada ozellikle sagdan soldan duyumlarla hareket edilmemesi ve en azindan ne oldugu bilinerek tuketilmesi acisindan birkac motor yagi yaziyorum. Ancak lutfen "bunlari gidin kullanin, baska birsey kullanmayin" anlaminda yanlis anlasilmasin. Bunlar sadece alternatiflerdir ve herkes neticede hur iradesi ile istedigi urunu tuketmekte sertir.

PO MAXIMA DIESEL 5W-40
ACEA A3-B3-B4
MB 229.3
VW502.00/505.00

SHELL HELIX PLUS S 5W-40
ACEA A3-B4
MB 229.3
VW502.00/505.00
FIAT 955535 N2 & M2 FIAT'i da karsiliyor !
GM LL-B-025

Mobil Synt S Special V 5W-40
ACEA A3-B4
VW 505.01/500.00

CASTROL EDGE 5W-40
ACEA A3/B4
MB-Approval 229.3
VW 502 00 / 505 00
GM-LL-B-025
hocam emin olun bahsettiğimiz tam sentetik yağlar fiatın önerdiği selenia dan daha kaliteli.

ulkerhan
12/07/2011, 14:44
Yağ konusunda çok düşünmemek gerekir. Fiat mühendislerinden daha iyi bilecek halimiz yok.

Kullanıcı el kitabında ACEA B4 Standartlarını karşıyalan 5W-40 motor yağı kullanılabilir yazıyor. Sentetik veya yarı sentetik mi olacağı belirtilmemiş.

Buna göre ACEA B4 / 5W-40 motor yağını kullanabiliriz. Uygun fiyatlı olarak 4LT BP Visco 5000 5W-40 ACEA A3-B4 motor yağını 50 TL ye aldım. Şu anda bir şikayetimde yok.

Ayrıca araştırmalarıma göre Opet OXT Formula 5W-40 motor yağı Fiat'ın 9.55535-M2 spesifikasyonlarını karşılamakta.Eğer karşılamazsa adamı ipe alırlar. Fiyatı hangisinin uygunsa bence o yağ alınabilir.

Sonuçta araçlarımıza açık yağ almıyoruz. Bilinen markarlar var, (Shell, Selenia, Mobil, Castrol, Opet, BP, Elf, PO) uygun standarlarıda karşılıyorsa bir sonraki bakım periyoduna kadar bu yağı sorunsuz kullanabiliriz demektir.

Kişisel görüşüm olmakla birlikte yağ katkılarına karşıyım. Yağ mühendislerinden daha iyi bilecek değiliz. Koskoca Mobil, Castrol bu yağ katkısını üretemeyecek, ürettiği yağlarına koymayacakta, nerde üretildiği belli olmayan yağ katkılarına mı muhtaç kalacağız?

Arkadaşlar, merak ettiğim bir konu var, YAKIT KATKILARI. Kullanıcı kitabında,TUTELA'nın dizel katkısını kullanabilirsiniz yazmakta. Deneyen var mı?

dunesea
12/07/2011, 15:23
Yağ konusunda çok düşünmemek gerekir. Fiat mühendislerinden daha iyi bilecek halimiz yok.

Kullanıcı el kitabında ACEA B4 Standartlarını karşıyalan 5W-40 motor yağı kullanılabilir yazıyor. Sentetik veya yarı sentetik mi olacağı belirtilmemiş.

Buna göre ACEA B4 / 5W-40 motor yağını kullanabiliriz. Uygun fiyatlı olarak 4LT BP Visco 5000 5W-40 ACEA A3-B4 motor yağını 50 TL ye aldım. Şu anda bir şikayetimde yok.

Ayrıca araştırmalarıma göre Opet OXT Formula 5W-40 motor yağı Fiat'ın 9.55535-M2 spesifikasyonlarını karşılamakta.Eğer karşılamazsa adamı ipe alırlar. Fiyatı hangisinin uygunsa bence o yağ alınabilir.

Sonuçta araçlarımıza açık yağ almıyoruz. Bilinen markarlar var, (Shell, Selenia, Mobil, Castrol, Opet, BP, Elf, PO) uygun standarlarıda karşılıyorsa bir sonraki bakım periyoduna kadar bu yağı sorunsuz kullanabiliriz demektir.

Kişisel görüşüm olmakla birlikte yağ katkılarına karşıyım. Yağ mühendislerinden daha iyi bilecek değiliz. Koskoca Mobil, Castrol bu yağ katkısını üretemeyecek, ürettiği yağlarına koymayacakta, nerde üretildiği belli olmayan yağ katkılarına mı muhtaç kalacağız?

Arkadaşlar, merak ettiğim bir konu var, YAKIT KATKILARI. Kullanıcı kitabında,TUTELA'nın dizel katkısını kullanabilirsiniz yazmakta. Deneyen var mı?

Bu konuyu servise sorduğumda bana opet'in 5W-40 yağını koyabilirsiniz demişti.

Esasında olay şöle oldu. Toyota Auris'i olan bir arkadaşım yağ değişimine 1500 km kala uzun bir tatile çıktı. ve gezisi sırasında bir benzin istasyonunda yağını değiştirdi. ve kitapçıkta yazan özelliklerle bir yağ koydu. döndüğünde de aracı servise götürdü. "yağını ben değiştirdim siz geri kalan kısımlara" bakın dediğinde toyota servisi "işte sizin değiştirmemeniz gerekiyordu araç garantiden çıkar vs. vs. vs." tarzı bir şeyler sölemiş. bunun üzerine arkadaşım konuyu servis müdürüne taşımış. servis müdürü böle bir şey olmayacağını ve garantiyi etkilemeyeceğini söleyince sorun ortadan kaltı.

Sonuçta uzun bir seyahata çıkabilirim ve seyahatim esnasında aracın yağını değiştirmem gerebilir. orjinal servis yoksa o bölgede ne yapacam ?

işte bende bu olay üzerine kendi servisime bu durumu sordum -ki bizde durum daha da karışık. Fiat'ın sağolsun garip bir standardı var ve her yağ karşılamıyor. selenia yağ bulmak pek kolay değil. bunu üzerine servis opet'in 5W-40 yağlarını kullanabilirsiniz demişti.

Koç Holding dayanışması oluyor bu sanırım :):):):)

LeoN48
12/07/2011, 15:55
30 000 km boyunca her 10 bin km'de bir yağ değişimi, sıfır yağ eksiltme, sıkıntısız kullanım ve performans: Castrol 5W 30

BLACK CAT
19/07/2011, 00:49
tam sentetik olsun ne olursa kabulumüzdür..

berkjordan
11/03/2013, 23:52
Arkadaşlar yeni GP sahibi oldum. Gerçekten çok memnunum. Ancak arabam 160.000 km de. En son araca 10-40W yağ koyuldu. Bunun çok farkında değildim. Yağ lambasının geç söndüğünü fark edince forumunuzu buldum. Sizden tecrübe ve fikirlerinizden yararlanmak istiyorum. Bu yağ kalın ise yağ katkısı kullansam faydası olur mu? eğer evet ise ne marka kullanmalıyım. teşekkür ederim.

cihankardes
12/03/2013, 00:55
Yağınızı acilen yenileyin. Uygun olmayan yağ kullanmanın sonuçları kötü olabilir.

cihankardes
12/03/2013, 00:57
Selenia WR kullanabilirsiniz.

Ziyaretci035
12/03/2013, 01:56
Arkadaşlar yeni GP sahibi oldum. Gerçekten çok memnunum. Ancak arabam 160.000 km de. En son araca 10-40W yağ koyuldu. Bunun çok farkında değildim. Yağ lambasının geç söndüğünü fark edince forumunuzu buldum. Sizden tecrübe ve fikirlerinizden yararlanmak istiyorum. Bu yağ kalın ise yağ katkısı kullansam faydası olur mu? eğer evet ise ne marka kullanmalıyım. teşekkür ederim.

Yağınızı değiştirmeden önce Tunap kullanın. Yanlış yağın kalıntılarını temizler.

Sony Ericsson Xperia Ray cihazından 2 ile gönderildi.

na1407
12/03/2013, 13:58

benim görüşüm acilen önce bi flush işlemi ile temizliğini yapıp daha sonra 5-40 ya da 5-30 ile yağınızı değiştirmeniz gerektiği yönünde. benim tercihim castrol edge dir. ancak selenia vs. de kullanılabilir.

fawori
12/03/2013, 21:57
castrol edge turbo diesel ben eski aracıma koymuştum çok iyi tam sentetik 90 TL. civarı

berkjordan
12/03/2013, 22:59
Gerçekten teşekkür ederim arkadaşlar, en kısa zamanda yağ filitresi ile birlikte yağı değiştireceğim.

Berkantonlu
12/03/2013, 23:20
arkadaşlar malumunuz bizim gp ler 3.2lt yağ alıyr ve her yağ değişiminde yaklşk 1 ltre yağ boşta kalıyr eksiltme olmadığı içinde bu yağ kenarda öylece duruyor...ben son üc bakımda fakrlı yağlar kullandm mobil 3000 5-40 ,castrol turbo dizel 5-40 ve shell helix 5-40 şimdi elimde bu 3 yağdan oluşan 3 lt yağ mevcut bu 3 yağı karıştrarak kullanmam mümkünmüdür sizce _? bir sıkıntı yaratrmı

Ziyaretci035
13/03/2013, 00:11
arkadaşlar malumunuz bizim gp ler 3.2lt yağ alıyr ve her yağ değişiminde yaklşk 1 ltre yağ boşta kalıyr eksiltme olmadığı içinde bu yağ kenarda öylece duruyor...ben son üc bakımda fakrlı yağlar kullandm mobil 3000 5-40 ,castrol turbo dizel 5-40 ve shell helix 5-40 şimdi elimde bu 3 yağdan oluşan 3 lt yağ mevcut bu 3 yağı karıştrarak kullanmam mümkünmüdür sizce _? bir sıkıntı yaratrmı

Nemlenmiştir onlar.

cihankardes
13/03/2013, 00:57
Nemlenmiştir onlar.

Motor ısınınca kurumaz mı patron yağlar? Gerçi su oksidasyona sebep olur bitkisel ve hayvansal yağlarda. Madeni yağlara etkisi nasıl olur acaba?

Du Hast
13/03/2013, 01:10
Farklı akışkanlıktaki yağların karıştırılıp kullanılması tavsiye edilmez.
Bende bakımda kalan yağları saklayıp bir yağ bakımını bedavaya getiriyorum, 10 lira filtre parası vererek tabi :)

Berkantonlu
13/03/2013, 16:03
arkadaşlar mesajdada belirttğim gibi tüm yağlar 5 - 40 değerinde..yani burda akışkanlk söz konusu olmuyor sanırım...sonuc olarak bu 3 litre yağı kullanmıyımmı ne dyosunuz

Ziyaretci035
13/03/2013, 16:24
Motor ısınınca kurumaz mı patron yağlar? Gerçi su oksidasyona sebep olur bitkisel ve hayvansal yağlarda. Madeni yağlara etkisi nasıl olur acaba?

Bilmem ki, aracı kullanın yada kullanmayın, yağ her sene değişecek diyolar. O yüzden şeyettim :-)

erenemre
09/06/2014, 19:19
Arkadaşlar 85.000 km deki dizel aracımın yağ değişimine 2000 km var ancak şimdiden değişmeyi düşünüyorum.Şahsi kanaatim Castrol magnatec ama sizlerin dizel araçlarımız için en verimli motor yağı öneriniz hangileridir ve kullanacağımız yağ numarası kaçtır.Bildiğim kadarı ile de kapaside 4 litre olması lazım.Yağı büyük marketlerin birinden alarak bir tamircide değiştirmeyi düşünüyorum.

aracıma cumartesi günü castrol magnatec 5/30 koydum siz magnatec e yarı sentetik demişsiniz ama hayır magnateclerde tam sentetik oluyor zaten kutunun üzerinde yazıyordu buyrun buda linki aldığım yağın :

Castrol MAGNATEC | ÜRÜNLER | MAGNATEC | Ürün Portföyü (https://magnatec.castrol.com/tr/products/products.html)

kaptan_ahab
21/07/2014, 18:08
aracıma cumartesi günü castrol magnatec 5/30 koydum siz magnatec e yarı sentetik demişsiniz ama hayır magnateclerde tam sentetik oluyor zaten kutunun üzerinde yazıyordu buyrun buda linki aldığım yağın :

Castrol MAGNATEC | ÜRÜNLER | MAGNATEC | Ürün Portföyü (https://magnatec.castrol.com/tr/products/products.html)

Eren Bey merhaba, konu 2010/8. ayında açılmıştı yani yaklaşık 4 yıl önce :uhm00000:

O Yıllarda bende sizin gibi yağ araştırmasını yaparken mesajımın bir altında göreceğiniz üzere Can Yağcı (Du Hast) kardeşimiz Magnatech hakkında o yorumu yapmıştı. Şuan bildiğim kadarı ile Magnatech tam sentetik ve yarı sentetik olarak iki farklı şekilde üretiliyor.Ya da sadece belirli numaradaki yağ seçeği tam sentetiktir tam hatırlayamıyorum. Şuan kullandığım Megane 2 aracımın kısa zaman önce yağ değişimini yaptım. Yine Castrol Edge ancak bu kez Turbo Dizel yazılı olanını kullandım.

edip34
27/06/2017, 02:27
Shell Helix Ultra Professional Apl 5w-30 Motor Yağı 5 Litre C2 - n11.com (https://urun.n11.com/motor-yagi/shell-helix-ultra-professional-apl-5w-30-motor-yagi-5-litre-c2-P58532824) 1.3 multijet hp
90

stonebridge
27/06/2017, 14:39
Aynı marka yağ ise problem olmaz ama farklı yağları karıştırmayınız. Molekülleri ve teknolojileri farklı olduğundan dolayı sorun yaratabilir. Tavsiyem Mobil 1 Esp 5w-30.
110.000 Kmdir bu yağı kullanıyorum çok memnunum.
Saygılarımla.

Ezeldenberi
27/06/2017, 16:24
Dört senedir o karışım duruyor olabilir mi?

Aynı marka yağ ise problem olmaz ama farklı yağları karıştırmayınız. Molekülleri ve teknolojileri farklı olduğundan dolayı sorun yaratabilir. Tavsiyem Mobil 1 Esp 5w-30.
110.000 Kmdir bu yağı kullanıyorum çok memnunum.
Saygılarımla.
https://uploads.-cdn.com/20170627/e13d7d61abf545ec7a846228c5f7f75d.jpg