PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : F1 şanzuman

imdesign
07/08/2010, 13:46
Merhaba beyler;

Aracıma F1 şanzuman yaptırmak istiyorum,

bilgisi ve görüşü olanlardan yardım bekliyorum.

Saygılar...

GP COSKUN
07/08/2010, 22:07
gerçek adıyla steptronic şanzuman yada smg şanzuman denir
vitae geçişleri manuel ancak sıralı şekildedir
12345 diye yükselir 54321 diye vitesi direksiyonun sağ ve sol yanındaki kola dokunarak
değiştirirsiniz
değişim sırasında vites atlayamazsınız yani 3 ten 5 e atayım veya 4 ten 2 ye çekeyim gibi bir çalışma şekli yoktur
aslen bu şanzumanın içinde vites dişlileri sıralı halde bulunur punto için üretilmiş böyle bir şanzuman maalesef yok
aslında şimdi bazı modellerde toyotada yanılmıyorsam direksiyondan kumandalı vites
sistemi kullanılıyor ama bu bir smg veya steptronic şanzuman değil sadece direksiyondan kumandalı yarı otomatic robotize şanzuman
puntoya standart şanzumanın üzerine böyle bir kit takılabilirmi bilmiyorum ama takılabileceğinide sanmıyorum

aeron
07/08/2010, 23:05
takılsa ne faydasi olacak acaba?

StrawBeeRy
08/08/2010, 00:06
gerçek adıyla steptronic şanzuman yada smg şanzuman denir
vitae geçişleri manuel ancak sıralı şekildedir
12345 diye yükselir 54321 diye vitesi direksiyonun sağ ve sol yanındaki kola dokunarak
değiştirirsiniz
değişim sırasında vites atlayamazsınız yani 3 ten 5 e atayım veya 4 ten 2 ye çekeyim gibi bir çalışma şekli yoktur
aslen bu şanzumanın içinde vites dişlileri sıralı halde bulunur punto için üretilmiş böyle bir şanzuman maalesef yok
aslında şimdi bazı modellerde toyotada yanılmıyorsam direksiyondan kumandalı vites
sistemi kullanılıyor ama bu bir smg veya steptronic şanzuman değil sadece direksiyondan kumandalı yarı otomatic robotize şanzuman
puntoya standart şanzumanın üzerine böyle bir kit takılabilirmi bilmiyorum ama takılabileceğinide sanmıyorum
abi sen busun işte ya harika bir anlatım tarzı teşekkürler

Du Hast
08/08/2010, 01:21
alfada selespeed dır bunun adı. (smg gibi.)
eğer istersen 2003 üzeri makyajlı alfa alıp bunun tadına varabilirsin.
2003 altı modellerde vites robotu sorun çıkartıyor ancak makyajlılarda bu sorun giderilmiş.
makyajsızlara üst versiyon robot takılıyor ancak pahalı oluyor.

puntoya uygulanır diye düşünüyorum ancak zahmetli ve bilen birisi yapılır. dual logic vites manuel olarak kullanılıyor neticede. kumanda sistemi direksiyona uygulanırsa istediğiniz olur. ancak zor iş.
uğraşmaya değmez ve tat vermez tahminim..

imdesign
13/08/2010, 10:40
alfada selespeed dır bunun adı. (smg gibi.)
eğer istersen 2003 üzeri makyajlı alfa alıp bunun tadına varabilirsin.
2003 altı modellerde vites robotu sorun çıkartıyor ancak makyajlılarda bu sorun giderilmiş.
makyajsızlara üst versiyon robot takılıyor ancak pahalı oluyor.

puntoya uygulanır diye düşünüyorum ancak zahmetli ve bilen birisi yapılır. dual logic vites manuel olarak kullanılıyor neticede. kumanda sistemi direksiyona uygulanırsa istediğiniz olur. ancak zor iş.
uğraşmaya değmez ve tat vermez tahminim..

Evo 10'da tadını aldım ben ;)

imdesign
13/08/2010, 10:43
takılsa ne faydasi olacak acaba?

Daha sportif bir sürüş sağlanır vites geçişleri daha kısadır, hem manuel hemde

direksiyon dan vites geçişi yapabilirsin (tabi aracın duologic olması lazım)

smg şanzuman bir aracı sürersen ne demek istediğimi anlarsın ;)

BBERKAYY
13/08/2010, 13:54
Net cevap vereyim yapamazsın.
Yaparsan bir tane punto parası yer.