PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima üflemesi kesiliyor

bulut
03/08/2010, 00:12
Merhaba arkadaşlar. Konu başlıgında belirttigim üzere klimam 1 haftadır üflerken kesiliyor. Klimam dijital göstergeli.
Söyleki; klimam acık vaziyette, tüm
ısıkları eksiksiz yanıyor ve ekranında hiçbir duraklama falan olmuyor. Yani tam takır çalısırken sadece arada üflemeyi kesip yeniden bırakıyor. Dediğim gibi ekranında herhangibir duraklama yada sönme yok sadece calısır vaziyette kendikendine üfleme duruyor, 1 sn sonra tekrar geliyor.
Konu hakkında tecrübe ve bilgilerinizi almak isterim.
Tesekkürler

kaptan_ahab
03/08/2010, 00:17
Aynı sorun bendede vardı, elektrikçime gittiğimde torpido gözünün altında polen filtresinin takıldığı bölümün yanında bir parçayı çıkararak tamir etti,sorun çözüldü.

coolsea
03/08/2010, 18:35
Merhaba arkadaşlar. Konu başlıgında belirttigim üzere klimam 1 haftadır üflerken kesiliyor. Klimam dijital göstergeli.
Söyleki; klimam acık vaziyette, tüm
ısıkları eksiksiz yanıyor ve ekranında hiçbir duraklama falan olmuyor. Yani tam takır çalısırken sadece arada üflemeyi kesip yeniden bırakıyor. Dediğim gibi ekranında herhangibir duraklama yada sönme yok sadece calısır vaziyette kendikendine üfleme duruyor, 1 sn sonra tekrar geliyor.
Konu hakkında tecrübe ve bilgilerinizi almak isterim.
Tesekkürler

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/18845-gp-klima-fan-devrinin-dusup-yukselmesi.html

emrequzel
03/08/2010, 18:59
walla ben 3 farklı servise götürdüm 3 ü de bulamadı sorunu hala da boyle kullanıyorum.. 60000 bakımında şikayetimi dile getiricem.en sonunda yıne olmassa müşteri hizmetlerine bildiricem durumu.

coolsea
03/08/2010, 20:07
walla ben 3 farklı servise götürdüm 3 ü de bulamadı sorunu hala da boyle kullanıyorum.. 60000 bakımında şikayetimi dile getiricem.en sonunda yıne olmassa müşteri hizmetlerine bildiricem durumu.

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/18845-gp-klima-fan-devrinin-dusup-yukselmesi.html

aslam0740
03/08/2010, 22:40
bu normal bişey yolcu otobüsleri ile yolculuk ettiysen onlarda böyle durum oluyor. bendede var sakıntıya gerek yok gayet normal

StrawBeeRy
03/08/2010, 23:00
araba çok zıplamaktan oluyor bence :D

Punto_Can
04/08/2010, 00:21
aracın altından hava akımı geçmiyosa yapması normal :D

coolsea
04/08/2010, 19:14
bu normal bişey yolcu otobüsleri ile yolculuk ettiysen onlarda böyle durum oluyor. bendede var sakıntıya gerek yok gayet normal

araba çok zıplamaktan oluyor bence :D

aracın altından hava akımı geçmiyosa yapması normal :D

bulut
06/08/2010, 00:41
araba çok zıplamaktan oluyor bence :d
hadi leeenn:d

bulut
06/08/2010, 00:42
aracın altından hava akımı geçmiyosa yapması normal :d
kaynatın bakalım.:d

bulut
06/08/2010, 00:46
Arkadaşlar bilgiler için tesekkür ederim. Klima sorunu ile ilgili bi konuyu paylaşmıssınız. Bakalım yarın müslüm abime gidicem. Eger sorun çözülmezse bende aküyü değiştiricem. Aküm orjinal akü ve 1 senedir xenonlar ve ses sistemi kullanıyorum. Yani aracın aküsünü iyice yemiş olabilirim. Bakalım son care akü.

coolsea
06/08/2010, 00:54
Arkadaşlar bilgiler için tesekkür ederim. Klima sorunu ile ilgili bi konuyu paylaşmıssınız. Bakalım yarın müslüm abime gidicem. Eger sorun çözülmezse bende aküyü değiştiricem. Aküm orjinal akü ve 1 senedir xenonlar ve ses sistemi kullanıyorum. Yani aracın aküsünü iyice yemiş olabilirim. Bakalım son care akü.

konu ile ilgili sonucu paylaşırsan sevinirim

femoli
06/08/2010, 00:55
Klimqnin devrinin dusmesi qkunun belli bir sure sonra zayiflayip yeteri gucu karsilayamamsindan meydana gelir aracimiza takilan 45 ah aku belli bir sure sonra yetmez 60 ah ile degistirin bir sorunuz kalmaz..

bulut
06/08/2010, 01:13
konu ile ilgili sonucu paylaşırsan sevinirim
tabiki

bulut
06/08/2010, 01:20
akü alcaz sanırım

OzzY
06/08/2010, 01:46
alternatör 60ah için uygunmu?

bulut
06/08/2010, 23:50
arkadaşlar bugün iç dış boya koruma için kavaklıdere otoya gittim. aynı zamanda bu klima sorunumu anlattım. usta baktı. şuan adını anımsayamadıgım bi parçadan söz etti. ve 650 gibi bi fiyat tutar dedi. şaşırdım ve korktum acıkcası. tabiki servis prosedüründe tamir yok parça değişimi var. bakalım şimdilik askıda kalacak. pazartesi dısarıdan bir elektirikçiye götürüp baktırıcam. inşallah tamir edilebilir bi parçadır. hayırlısı.
detayları tekrar paylaşıcam

MURAT_41_41
07/08/2010, 00:19
(burda herkes degısık cevapla yazmıs klıman uflemesı kesılıyor demıssın bı ufluyor bı uflemıyorsa kalörıfer yada kalörıfer rezistörune baktır)eger ki azalıyor cogalıyorsa ya soruna sebeb olan parcalar altarnetör,akü,elektrık veya saşi kablosu,fan rezistörubunlara baktır derım

femoli
07/08/2010, 01:22
alternatör 60ah için uygunmu?

Alterntorun cikisi 60 ah dir ozan fiat ucuz olmasi icin tum araclarina 45 ah takar.

MangalMaster
05/09/2010, 00:45
(burda herkes degısık cevapla yazmıs klıman uflemesı kesılıyor demıssın bı ufluyor bı uflemıyorsa kalörıfer yada kalörıfer rezistörune baktır)eger ki azalıyor cogalıyorsa ya soruna sebeb olan parcalar altarnetör,akü,elektrık veya saşi kablosu,fan rezistörubunlara baktır derım

Son bir haftadır bende de aynı sorun başladı.Araba hareket ederken de bu olay meydana geliyor ,dururken de.Klima çalışırken üflemeyi kesiyor bazen 3 saniye sonra bazen 30 saniye sonra devreye giriyor. Bir süre sonra eskisi gibi kesintisiz üflemeye devam ediyor. Bakımdan yeni çıktı. bakım esnasında akü ölçümünü yaptı daha iadere edecegini söyledi.Bu durumda Sizin söylediklerinize baktırmamız gerekiyor sanırım.Çözüldüğünde paylaşacağım.

NyhatShu
05/09/2010, 00:49
bana evdeki klimalar gibi geldi. benim araba daha 3 haftalık aküyle alakası yok bendede oluyo arada öyle. yani belli bi sogukluğa geliyosa fanı kesiyo gibi geliyo bana evde nasıl klima kendini dinlenmeye alır onun gibi. hayırlısı.

MangalMaster
05/09/2010, 01:09
Aracımı 2006 tarihinden itibaren 91000 kmdir ben kullanıyorum.Bu kadar kmde hiç böyle bir sorunla karşılaşmamıştım.Sizde meydana gelen sey sanırım fan devrinin yükselip alçalması .Bende meydana gelen ise klimanın üflemeyi kesmesi ve bir süre sonra tekrar üflemeye başlaması.Aracın içi 40 derece olduğunda bu çekilmez bir hal alıyor.İlk fırsatta a tekrar gidecegim.

GP COSKUN
05/09/2010, 01:24
Aracımı 2006 tarihinden itibaren 91000 kmdir ben kullanıyorum.Bu kadar kmde hiç böyle bir sorunla karşılaşmamıştım.Sizde meydana gelen sey sanırım fan devrinin yükselip alçalması .Bende meydana gelen ise klimanın üflemeyi kesmesi ve bir süre sonra tekrar üflemeye başlaması.Aracın içi 40 derece olduğunda bu çekilmez bir hal alıyor.İlk fırsatta a tekrar gidecegim.

kalorifer rezistörü gibi sorun a git halleder o

MURAT_41_41
06/09/2010, 08:52
kesıyor derken hıc mı uflemıyor yoksa azalıyormu

NyhatShu
06/09/2010, 11:55
hiç üflemiyo bende en azından

nizamavci
06/09/2010, 12:31
Sorun üç farklı şeyden kaynaklanıyor olabilir.

-Eğer gaz pedalına basınca fan devrinde bir artış oluyorsa sorun alternatör veya aküden olabilir.
- Eğer durup dururken alçalıp yükseliyorsa fan'nın yolverme ünitesinde sorun olabilir. Yolverme ünitesindeki gerilimi kıyıp devri ayarlayan tristörlerden biri yanmış olabilir. ( eski otomatik klimalı tempramda bu sorun vardı). Servis komple parçayı değiştirmek isteyebilir ama bir elektrikçiye gösterirsen sadece arızalı tristörü tespit edip değişimi yapabilir.
- Klimanın auto modunda sorun olabilir belki

gurik
07/09/2010, 02:03
auto kunumunda yapabilir bunu normal.ama hiç üflemiyor diyorsunuz yönlendirme mekanizmalarında kırılma veya takılma olabilir.Böyle bir başlık vardı galiba zamanla aşınıp takılma yapıyor kanatlar diyordu.

MURAT_41_41
07/09/2010, 09:44
kalörifer motoru veya rezistörunun soketlerın de gevseklıkten dolayı erıme olabılır

MangalMaster
09/09/2010, 14:31
Öncelikle herkese iyi bayramlar.Bende ki sorun yukarıdada belirttiğim gibi klima çalıştığı anda 10sn ye çalışıyorsa 30 saniye duruyor.Sonra 30 saniye çalışıyorsa 1 dakika duruyor.Bazen bu dur kalk olayı 5 -10 dakika devam ediyor 1 saatlik seyahatte esnasında eskisi gibi çalışmaya deva ediyor.Bayramdan sonra Kısmet olursa Cumatesi ı ziyaret edeceğim.Sorunu çözebilirsek paylaşacağım.

tombalak
09/09/2010, 15:21
Benimde kilmamda devir sorunu vardı fark ettikki klima müşürü bozulmuş defore olmuş çokda kaliteli bir parça değil üzerimde yumuşak bir kaplama var zamanla paralanı içindeki teller ortaya çıkmış yeniside aynı bir kaç yıl daha dayanır sanırım bu sıcaklarda. Sonuç 68tl yetkili servisde. İyi bayramlar.

karizma
11/09/2010, 16:33
öncelikle herkese iyi bayramlar dilerim... yukarıda bahsedilen fan üflememe sorunu bende iki defa oldu ancak bende klima üflemeyi kestiğinde bir daha düzelmiyor servise götürdüm klimanın fişi çıkmış dediler. bir dakikada taktılar. bundan bir ay önce birkez daha klima üflemeyi kesti yine servis müdahalesiyle düzeldi. şuan üflemeyle ilgili bir sorunum yok. fakat fan bazen devreden çıkıp geri giriyor gibi oluyor buda haliyle soğutmada problem yaşatıyor özellikle çok sıcak günlerde klima dakikalarca çalışamasına karşın içerisi soğumuyor. servis yeterli özeni göstermedi sıkıldım doğrusu...

defeat
13/09/2010, 04:07
Kalorifer fanının devrini ayarlayan rezistör büyük ihtimal.Eski 97 Clio'mda bu parça yandığı için belli süre sonra arkadaşın problemi dışında şalter kapalı olmasına rağmen fan son kademede kalmıştı.Kutup başını sökmeden de durmuyordu.Bunu yaptırırken klima beyninin de yanmış olduğunu görmüştüm ve aracım yanıyordu az kaldı.Otobanda kendimi nasıl emniyete atıp yangın söndürücüyü ne zaman açıp boşalttığımı bir kendim biliyorum bir de kankam.Aman dikkat edin çünkü orada fazla amper var.