PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sente atlaması?

guven_ogun
02/08/2010, 21:09
öncelikle herkese merhaba,palio 1.2 16v kullanıcısıyım,eski arabamda tek kapısıydı.yani yakınen tanıyorum bu aracı.bu aracı alalı yaklaşık 2 ay oldu,ilk bindiğimden bu yana diğeri ile arasında büyük bir çekiş farkı olduğunu sezmiştim.önceki araç ile bir çok aracı rahatlıkla geçerken,palio 1.3 multijet,1.4 el,1.4 fire motorlar,bu araç ile şahinler kafa tutuyor bana yokuşlarda.bu hafta 2200 km yol yaptım.aksekinin rampalarında durup arabayı yakasım geldi inanın.4000 devirden sonra araba bitiyor.1 viteste dahi kesiciye girmesi uzun zaman alıyor.lpg ayarlaması yapıldı,bujiler değişti,10000 bakımı yeni yapıldı.aldığımda trigeri yeni değişmişti,3000km civarı olmuş.debriyaj balatasının kaçırması gibi bir problemde yok.aklıma gelen sadece sente atlaması,bu çekiş düşüklüğünün sebebi sente atlaması olablr mi,veya başka kontrol edilmesi gereken yerler var mı?
yardımlarınızı bekliyorum...

GP COSKUN
02/08/2010, 22:26
sente atlaması söz konusu değildir
sente atlayan motor subabları ve fincanları eğer
öyle 2200 km falan yol yapamazsın
ancak triger değiştiğinde sente ayarı iyi yapılmadıysa ve triger rulmanlarında
ayarsızlık varsa bu sorunu yapar
tabi aracın sorununu motoru görmeden net bir şey söylemek zor
incelenip teşhis koyulması lazım
sadece sana şimdilik sente atlaması gibi bir şeyin olmayacağı bunu kafandan silmen olacak

guven_ogun
03/08/2010, 00:44
kuzenim özel bir serviste çalışıyor,kullandı aracı ve aklına gelen ilk şey buydu,trigerin muhafazasını açtık,servisdeki pc'den nasıl olması gerektiğinii gösteren şablonu bulduk,kasnak üzerinde herhangi bir işaret yok.bir aparata ihtiyaç varmış yapılabimesi için.yalnız trigeri değiştiren usta neye göre yapmş bilmiorum ama kasnağın üzerinde bir noktayı çizmiş.araç biraz vuruntulu çalıştığından aklımıza gelen ilk şey 1 dişlik bir sente atlaması olabileceğiydi.
peki aracın vuruntulu çalışması,asıl canlanması gereken devirlerde motorun hiçbir varlık gösterememesinin sebebi ne olabilir.ciddi ciddi canımı sıkıyor bu konu.
son olarak bu aracı aldığım komşumun kızı kullanıyormuş aracı,acaba kaba tabiirle motor sağır olabilr mi?

Genius
03/08/2010, 20:43
Güven aparatsız 16V'lere ayar yapılamıyor, acaba adam aparat kullandı mı, aynı sorunu bir ara benim 1.6'da da yaşamıştım. Benim aklıma gelen başka bir seçenek belki yakıt pompanda yüksek devirde yakıt yetiştiremiyor olabilir ama bu daha düşük bir ihtimal. Vuruntulu çalışıyor dediğine göre, lambda sensörünede bir baktır ;) geçmiş olsun, umarım en kısa sürede ve en ucuz şekilde çözersin...

Ziyaretci046
03/08/2010, 22:51
senteden olup olmadığına bakılır kitleme aparatıyla kitlenir krank aşağıdan sıfıra getirilir çok mm lik kaçık varsa sentesinde katalizör dağılmış gibi ses yapar 1.2 16v de 1.6 16v da başımıza geldi bu arada katakizör dagılmıştır ondan da yapabilir ii bir ustanın tüm şartları değerlendirerek çalışması lazım ve cihaza baglayıp hava ölçüm değerlerini bi görmek lazım map sensörü ateşleme krank okuma sensörü belki frenlerde arabayı sıkıyo olabilir fren hortumu biri tıkalıdır yakıtta artar gitmez ezberden çok komple bakmak lazım

guven_ogun
03/08/2010, 23:50
senteden olup olmadığına bakılır kitleme aparatıyla kitlenir krank aşağıdan sıfıra getirilir çok mm lik kaçık varsa sentesinde katalizör dağılmış gibi ses yapar 1.2 16v de 1.6 16v da başımıza geldi bu arada katakizör dagılmıştır ondan da yapabilir ii bir ustanın tüm şartları değerlendirerek çalışması lazım ve cihaza baglayıp hava ölçüm değerlerini bi görmek lazım map sensörü ateşleme krank okuma sensörü belki frenlerde arabayı sıkıyo olabilir fren hortumu biri tıkalıdır yakıtta artar gitmez ezberden çok komple bakmak lazım
yakıt problemim yok,lpg'de 6.5-7 litre civarı yakıyorum.zaten araç genel anlamda bir gitmemezlik yapmıyor 4bin devirle 5 bin devir arası çok sıkıyor,5binden snra biraz daha açılıyor ne hikmetse.
sizinde söyldiğiniz gibi bilgisayara bağlayacağız mecburen sanırım.

guven_ogun
03/08/2010, 23:52
Güven aparatsız 16V'lere ayar yapılamıyor, acaba adam aparat kullandı mı, aynı sorunu bir ara benim 1.6'da da yaşamıştım. Benim aklıma gelen başka bir seçenek belki yakıt pompanda yüksek devirde yakıt yetiştiremiyor olabilir ama bu daha düşük bir ihtimal. Vuruntulu çalışıyor dediğine göre, lambda sensörünede bir baktır ;) geçmiş olsun, umarım en kısa sürede ve en ucuz şekilde çözersin...
lpg'de baktırtım benzin ile lpg aynı süre aralıklarında püskürtüyor,2.7 ms diye hatırlıyorum.yakıtın yetmemesi gibi bir sorun ollmayacağını söyledi atiker bayisi.
en kısa sürede özel bi servisi yolu gözüktü bize...

badboy1980
03/08/2010, 23:59
Valla benim eski araç sente atlaması yaptığında, en son 2000 TL'lik servise ödediğim faturayı ve de piyasa ederinin 2500 TL altına sattığımı hatırlıyorum. O yüzden aman sente deme :D

guven_ogun
04/08/2010, 19:25
Valla benim eski araç sente atlaması yaptığında, en son 2000 TL'lik servise ödediğim faturayı ve de piyasa ederinin 2500 TL altına sattığımı hatırlıyorum. O yüzden aman sente deme :Daman nolur sende bana bu tür şakalar yapma nolur:noexpression:

guven_ogun
18/08/2010, 20:02
1 haftadır ankarada araştırmalarım sonucu bugün emci otomotiv'e götürdüm aracımı,derdimi sıkıntımı anlattım.saolsun mehmet bey çok ilgilendi,öncelikle sente ayarına bakalım sorun orda değilse bilgisayardan bakalım dedi,ve işe koyuldu triger sökülmeden gerekli aparatları takarak sente ayarına baktı ve tahmin ettiğimiz gibi haddinden fazla ayarsızlık olduğunu tespit etti,trigeri söktü,egzantirik kilitlendi ve gerekli ayarlar yapılarak tekrar yapıldı,birkaç yerden 100-120tl gibi fiyatlar aldım,emci otomotivde uygun olduğunu düşüğündüğüm 75tl'ye yaptırdım bu işi,arabanın marşına basıldığı andan itibaren fark olduğunu hissettim,vuruntu gitmişti.kalkışta o kadar gaz vermeye alışmışım ki eski durumda toparlasın die araç anında patinaja düştü,sanki başka bir arabaya binmişcesine değişti ve serileşti,devir saati önceden 2viteste dahi 4000devirde kalırken,şimdi kesintisiz bi şekilde 2.viteste 95km de kesiciye giriyor.
tek sıkıntım buydu ve kurtuldum.servisten çıkar çıkmaz arabayı yıkamak geldi içimden,daha bi ısındım kendilerine:D
sorun çözüldüğünden ötürü konu kapatlıabilir,bugüne kadar yorumlarını esirgemeyen herkese teşekkür ederim.

Ziyaretci046
18/08/2010, 20:36
ben ne dedim abi senteye bakıcan hayırlısı olsun 8v olsa tamam da yanlış anlamasın kimse 16v arabanın herkes triger kayışını değiştiremez iş bilenindir

alpimmm
18/08/2010, 20:40
Güven sorununun hallolduğuna sevindim.

Genius
18/08/2010, 22:53
Güvenim sen şimdi bi heyecanla fazla gazlama ;) Artık keyif zamanı...

guven_ogun
18/08/2010, 23:18
Güvenim sen şimdi bi heyecanla fazla gazlama ;) Artık keyif zamanı...aynen öyle abi,şimdi gerçekten keyif zamanı,inan soğumaya başlamıştım arabadan,keyfim yerine geldi.

guven_ogun
18/08/2010, 23:20
Güven sorununun hallolduğuna sevindim.teşekkür ederim,inanın bende çok sevindim:)

guven_ogun
18/08/2010, 23:20
ben ne dedim abi senteye bakıcan hayırlısı olsun 8v olsa tamam da yanlış anlamasın kimse 16v arabanın herkes triger kayışını değiştiremez iş bilenindir
bu durumdan sonra öğrenmiş olduk,herkese teslim edilicek bir mevzu değilmiş.

GP COSKUN
19/08/2010, 00:58
SORUNUN HALLOLDUĞUNA SEVİNDİM
ayarda sorun olabileceğini tahmin etmiştik
şimdi zevkle ve keyifle kullan aracını

guven_ogun
19/08/2010, 01:23
SORUNUN HALLOLDUĞUNA SEVİNDİM
ayarda sorun olabileceğini tahmin etmiştik
şimdi zevkle ve keyifle kullan aracınıteşekkürler...