PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Evo 1,3 multijet dynamic digital klima çalışma prensibi

onderbaki
30/07/2010, 18:40
mrb.

arkadaşlar klima motoru doğrudan yakıttan mı yiyor yoksa aküden falan takviya alıyor mu? devirden düştüğünü pek farkedemiyorum. bilgilendirir misiniz ltf.
saygılar.

OzzY
30/07/2010, 18:43
motora bağlı, krank milinden kayışla çalışıyo. yani doğrudan yakıt değil ama yakıtla çalışıyo, motora ekstra güç yükleyerek yakıt tüketimini arttırıyo.

EvoKoray
30/07/2010, 18:48
16-18 derecede sona yakın açıyorum bayırda falan devirli kaldırmak gerekiyor :) heran stop edebilir kaygısı oluyor :D yolda performansı çok fazla etkilemedi ;)

vociay
30/07/2010, 19:15
İlk açtığımda devirdeki dalgalanmayı bariz hissedebiliyorum, 100-200 devir arttırıp tekrar rolanti devrine geliyo.Kapatırkende eğer frene basıyorsan pedal yumuşama yapıyor tıpkı motor çalışmıyorken frene basarsın motoru çalıştırdığında pedal yumuşama vari bi tepki verir onun gibi.Anlatmak istediğim ne akü ne yakıt direk motorumuzun ürettiği beygirlerimizden yiyor kerata XD . Birde yüksek devirlerde klimayı çalıştırmayın gibisinden bir şeyler duydum, en sağlıklısı rolanti devrinde çalıştırıp öyle devam etmekmiş ki ben öyle yapıyorum. :)

FeyyazYavuz
30/07/2010, 19:18
Klima yakıttan yiyor ve hafif yüksek devirde olduğu zaman bile vites değiştirdikten sonra araba hafif gaz kesiyor. Sizde de böyle bir durum oluyor mu?

vociay
30/07/2010, 19:25
Gaz kesiyor derken?Ben klimanın etkisini en fazla kalkışlarda hissediyorum.Gaz vermeden sadece debriyajla kalkış ütopya oluyo klima açıkken:D.Yüksek devirlerde ya da vites geçişlerinde bi etki farkedemedim.

FeyyazYavuz
30/07/2010, 20:26
Gaz kesiyor derken?Ben klimanın etkisini en fazla kalkışlarda hissediyorum.Gaz vermeden sadece debriyajla kalkış ütopya oluyo klima açıkken:D.Yüksek devirlerde ya da vites geçişlerinde bi etki farkedemedim.

Yani Vites değiştirdikten sonra gaza basıldığında araba hafif tekliyor sonra tekrar hızlanıyor. Bu da biraz insanın canını sıkıyor :(

bvulgari
30/07/2010, 20:57
Yani Vites değiştirdikten sonra gaza basıldığında araba hafif tekliyor sonra tekrar hızlanıyor. Bu da biraz insanın canını sıkıyor :(
Bahsettiğin gaz kesme tabiri oluyor ewt..Bilhassa ilk 3.cü vitese kadar ve deviri 3000 e getirmeden degiştirirsen hissediliyo..

bvulgari
30/07/2010, 21:00
İlk açtığımda devirdeki dalgalanmayı bariz hissedebiliyorum, 100-200 devir arttırıp tekrar rolanti devrine geliyo.Kapatırkende eğer frene basıyorsan pedal yumuşama yapıyor tıpkı motor çalışmıyorken frene basarsın motoru çalıştırdığında pedal yumuşama vari bi tepki verir onun gibi.Anlatmak istediğim ne akü ne yakıt direk motorumuzun ürettiği beygirlerimizden yiyor kerata XD . Birde yüksek devirlerde klimayı çalıştırmayın gibisinden bir şeyler duydum, en sağlıklısı rolanti devrinde çalıştırıp öyle devam etmekmiş ki ben öyle yapıyorum. :)

Ben böyle bişey olduguna inanmıyorum..Yani nasıl istersem o şekilde calıstırırım..Sonucta digital klima da kendi kendini acıp kapıyo dereceyi sabitlemek için diye düsünüyorum..yada cok dikkat ediyorsam ayagımı gazdan çeker öyle acıp kaparım..Ama araba gider yani yolda..Kenara çekip acıp kapatmaz heralde kimse :)

vociay
30/07/2010, 23:20
Ben böyle bişey olduguna inanmıyorum..Yani nasıl istersem o şekilde calıstırırım..Sonucta digital klima da kendi kendini acıp kapıyo dereceyi sabitlemek için diye düsünüyorum..yada cok dikkat ediyorsam ayagımı gazdan çeker öyle acıp kaparım..Ama araba gider yani yolda..Kenara çekip acıp kapatmaz heralde kimse :)

XD haha Dediğim gibi kurt düşürüyolar insanın içine,yok mu şu sanayi efsaneleri XD...Ben boşa atıp rolantide çalıştırıyorum,kenara çekip çalıştırana rastlamadım. :D .Gaz kesme diye tabir ettiğiniz olay hiç başıma gelmedi.

byspayn
30/07/2010, 23:25
Kenara çekip çalıştıran biziz :D Yokuş çıkarken kapatmıştık sonra tekrar açmak için sağa çekmiştik ;)

özbay ticaret
30/07/2010, 23:29
klimayı devreye sokarken mümkünse aracınız en fazla 80 km hızda olsun cünki aracın kayışı klima komprosörününde üstünden geciyor ve siz icerden klimayı devreye soktugunuzda boşa dönen kayış bir saniyenin altında aracın hızını yakalamaya calışıyor bunu 140 160 da yaptıgını düşünün parca sattıgım her kullanıcıyada sormuşumdur siz dikkat edin..

vociay
30/07/2010, 23:31
Kenara çekip çalıştıran biziz :D Yokuş çıkarken kapatmıştık sonra tekrar açmak için sağa çekmiştik ;)

:D Bir bilen son noktayı koysa da; sen kenara çekmekten ben boşa atmaktan kurtulsam. XD Büyük ihtimal yüksek devirlerde problem olur diye düşünüyorum ben, yoksa 3000 gibi devirlerde ( benzinli motorlar için ) 100-200 hadi de 500 :D gibi bir devir dalgalanması problem yaratmaz herhalde mi acaba. :D

GP COSKUN
31/07/2010, 00:20
klimayı devreye sokarken mümkünse aracınız en fazla 80 km hızda olsun cünki aracın kayışı klima komprosörününde üstünden geciyor ve siz icerden klimayı devreye soktugunuzda boşa dönen kayış bir saniyenin altında aracın hızını yakalamaya calışıyor bunu 140 160 da yaptıgını düşünün parca sattıgım her kullanıcıyada sormuşumdur siz dikkat edin..

+1000

evet arkadaşlar çok yüksek devirlerde klimayı devreye sokmanız zararlı
aslında klimada bir çeşit motor gibi çalışır
Kompresör içersinde genellikle birden fazla piston bulunmaktadır ve bunlar aşağı yukarı hareket ederler. Pistonun aşağı yöne hareketinde akışkanı, gaz olarak silindir içine alınır yukarı yönlü harekette bu gaz sıkıştırılır. Bu arada tek yönlü çalışan supaplar gazın sıkıştırılması esnasında geri dönmesini engeller. Akışkan basıncının istenen düzeye gelmesi bu pistonların hareketleri ile gerçekleşir.
burada oluşan soğuk havayı evaparatör fanı elektrik motoru sayesinde kanallara üfler ve aracın içinde soğuma gerçekleşir
siz çok yüksek devirlerde klimayı devreye aldığınızda ani bir hareketle ve yüksek bir ivmeyle kompresörü harekete geçirmiş oluyorsunuz ve buda hem kompresörün içindeki pistonlara subablara kasnak bilyasına bir anda aşırı yük bindirmek anlamına gelir
tabiki durarak veya boşa atarak klimanızı çalıştırmanıza gerek yok ama
2000-2500 devirlerde devreye sokmak en mantıklı hareket olacaktır
konunun ana sorusuna gelince klimanız klima kasnağı vasıtası ve kayış yardımıyla ihtiyacı olduğu enerjiyi motorunuzun gücünden alır buda size hem yakıt sarfiyatı hemde güç kaybı olarak geri döner
vites geçişlerindeki yığılma kesiklik ve tekleme gibi hissedilen şey siz ayağınızı gazdan çektiğinizde devrede olan klima grank kasnağına yük bindirir tekrar gaz verdiğiniz anda motor güç üretmeye başlar bu aradaki farktan dolayıda bu sorun meydana gelir
klimanız açıkken boşta gaz verip bıraktığınızda devir saatiniz bir anda düşer
ancak klima kapalı konumda gaz verip bıraktığınızda devir saatiniz yavaş yavaş düşer işte aradaki motora binen yük farkı yüzünden bu durum yaşanır saygılar

onderbaki
31/07/2010, 09:30
+1000

Kompresör içersinde genellikle birden fazla piston bulunmaktadır ve bunlar aşağı yukarı hareket ederler. Pistonun aşağı yöne hareketinde akışkanı, gaz olarak silindir içine alınır yukarı yönlü harekette bu gaz sıkıştırılır. Bu arada tek yönlü çalışan supaplar gazın sıkıştırılması esnasında geri dönmesini engeller. Akışkan basıncının istenen düzeye gelmesi bu pistonların hareketleri ile gerçekleşir.
burada oluşan soğuk havayı evaparatör fanı elektrik motoru sayesinde kanallara üfler ve aracın içinde soğuma gerçekleşir
siz çok yüksek devirlerde klimayı devreye aldığınızda ani bir hareketle ve yüksek bir ivmeyle kompresörü harekete geçirmiş oluyorsunuz ve buda hem kompresörün içindeki pistonlara subablara kasnak bilyasına bir anda aşırı yük bindirmek anlamına gelir
konunun ana sorusuna gelince klimanız klima kasnağı vasıtası ve kayış yardımıyla ihtiyacı olduğu enerjiyi motorunuzun gücünden alır buda size hem yakıt sarfiyatı hemde güç kaybı olarak geri döner
vites geçişlerindeki yığılma kesiklik ve tekleme gibi hissedilen şey siz ayağınızı gazdan çektiğinizde devrede olan klima grank kasnağına yük bindirir tekrar gaz verdiğiniz anda motor güç üretmeye başlar bu aradaki farktan dolayıda bu sorun meydana gelir
ancak klima kapalı konumda gaz verip bıraktığınızda devir saatiniz yavaş yavaş düşer işte aradaki motora binen yük farkı yüzünden bu durum yaşanır saygılar

öncelikle aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkürler.
"evaparatör fanı elektrik motoru sayesinde kanallara üfler ve aracın içinde soğuma gerçekleşir" demişsiniz. bu durum aslında tamamen motora bağımlı olmadığını mı gösteriyor? ya da bu durum yeni nesil araçlarda mı böyledir yoksa daha eski araçlardada mı böyleydi. örneğin 2000-2004 kira rio-accent-focus gibi 100 bg benzinli 1,4-1,6 araçlarda da bu prensiple mi çalışır. sorma sebebim önceki aracım 1,5 rio ve klima çalıştığında araba resmen boğuluyordu. evo 1,3 mj de ise nerdeyse klima nın motora yüklendiğini bile hissedemedim. bu durum çokta hoşuma gitti. bu sebeple acaba elektrik takviyesi olabilir gibi bir ihtimal aklıma geldi.

GP COSKUN
31/07/2010, 09:41
hayır hayır
bütün klima çeşitlerinde soğuk hava içeriye elktrikli fan sayesinde üflenir
güç kaybının fazla olması klimanın büyüklük veya küçüklüğüyle alakalı olabilir diye düşünüyorum

kaptan_ahab
31/07/2010, 11:53
Klima çalışırken soğukluk derecesinin veya fan hızının az yada çok olması yakıtı etkilermi arkadaşlar.

vociay
31/07/2010, 15:26
+1000

Eyw Coşkun abi , düşündüğüm gibiymiş...