PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Skydome problemi

deltree
29/07/2010, 12:16
Selam Arkadaşlar,

Puntocum 4 sene sonunda en büyük masraf kapısını bana açtı :(
Skydome olduğu gibi bozuldu.
Problemi anlatayım da skydome'u olan arkadaşlar belki yorumları ile beni teselli ederler.

iki üç hafta önce tavanı kapatırken tak tak sesler gelerek kapatmaya başladı.
Yoğunluğumdan dolayı servise gidemedim. İki üç gün sonra hiç kapatmadı. İteleye iteleye kapattık neyse ki. Önce servise gittim 2 3 servis gezdim herkezin ortak söyle 300 tl vericeksin tavan komple sökülecek. Hangi paraçalar arzalı ise çıkacak ve yapılacak. Burda şöyle bir sıkıntı vardı. Skydome'un kızaklarının tanesi 750 TL. Motoru 650 TL. yani iki kızak ve motor değiştiğinde işçilikle beraber 2450 TL maliyet çıkıyor.

Bugün küçükyalı birmot'a gittim ve oradaki arkadaş bu rakamları bire bir söyledi. Yani 2500 masraf çıkardı punto.

Şimdi çımacıları arıyorum bakalım çıkma skydome bulabilecekmiyim :(

whitegold
29/07/2010, 12:25
cok gecmıs olsun sinan inşallah umdugun gıbı bır sorun cıkarmaz sana,bence servıs harıcı sanayılerdede ıyı ustalar var onlarada danısmanı tavsıye ederım.

deltree
29/07/2010, 13:04
Çok sağol Soner.
Ümraniyede herkesin önerdiği şükrü usta var. Ona gittim oda 500 tl işçilik istiyor. Parça gerekirse servisten alır gelirsin diyor.Anlayacağın aynı hesaba gelicek gibi.

femoli
29/07/2010, 13:45
İş başa düştüğünde uydurulacak bir dünya motor ve bir dünya kızak var sadece biraz tanıdık ve biraz becerili usta hepsi halledilir bence biraz göz korkutmuşlar motor arıza yapsa bile tamiratı mümkün ya yakaları yanmıştır bobinajcıda sardırılır ya köürleri bitmiştir kömür uydurulur yani her halukarda her parçanın bir muadili yapılır ..

deltree
29/07/2010, 18:29
Kartal sanayide bir usta ile görüştüm yarın arabayı bırakıcağım bakalım ne çıkacak.

WiSTaRiA
29/07/2010, 18:36
sinan benimde aynı problemim var hatta fiat genel merkeziyle kavga ettim şimdi de yeni konu açıyordum konunu gördüm.. 0 532 673 99 05 telefonum konuşalım arkadaşım...

SpyHunter33
29/07/2010, 20:01
Sinan bey geçmiş olsun. Sonuçları da bizimle paylaşmayı unutmayınız.

GP COSKUN
29/07/2010, 20:17
bu skydom arızası bizim ydemir87 yavuz demircanın başına da gelmişti
anlattığın probleme benzer bir problem yaşamıştı
gebze birlik oto ya gitmiştik çok kıymetli bir insan hasan ustanın yardımıyla sorunun kızakların arka ve öntrafında bulunan çelik halatlardan kaynaklandığını tesbit ettik ve
birlik oto sayesinde sadece halatı değiştirerek durumdan kurtulmuştuk
sanırım sende anadolu yakasındasın birlik otoya bir git gebzede yeri orada forumdan murat kardeşimizde var hasan ustamızıda gör durumunu anlat büyük ihtimalle yardımcı olacaklardır
geçmiş olsun

WiSTaRiA
29/07/2010, 20:20
bu benim problemim olan halatlarmı abi?

GP COSKUN
29/07/2010, 20:22
bu benim problemim olan halatlarmı abi?

evet orçun muhtemelen aynı halatlar
zaten hasan ustanın da dediğine göre puntonun skydomunun en çok
çıkardığı sorun bu

WiSTaRiA
29/07/2010, 20:24
İlginç bir halat resimleri görmüşsündür yardım için açtığım konuda çok ilginç bir şey..

GP COSKUN
29/07/2010, 20:34
İlginç bir halat resimleri görmüşsündür yardım için açtığım konuda çok ilginç bir şey..

evet aynen bu resimdeki halatlar :bye10000:

WiSTaRiA
29/07/2010, 20:38
Bu halatlarda tek satılmıyormuş abim.. Mekanizmayla beraber..

alperyonar
29/07/2010, 23:22
Siz onu bi daha açılmayacakmış gibi sıkı sıkıya kapattırın :)

SRDR KRKC
30/07/2010, 00:06
Selam Arkadaşlar,

Puntocum 4 sene sonunda en büyük masraf kapısını bana açtı :(
Skydome olduğu gibi bozuldu.
Problemi anlatayım da skydome'u olan arkadaşlar belki yorumları ile beni teselli ederler.

iki üç hafta önce tavanı kapatırken tak tak sesler gelerek kapatmaya başladı.
Yoğunluğumdan dolayı servise gidemedim. İki üç gün sonra hiç kapatmadı. İteleye iteleye kapattık neyse ki. Önce servise gittim 2 3 servis gezdim herkezin ortak söyle 300 tl vericeksin tavan komple sökülecek. Hangi paraçalar arzalı ise çıkacak ve yapılacak. Burda şöyle bir sıkıntı vardı. Skydome'un kızaklarının tanesi 750 TL. Motoru 650 TL. yani iki kızak ve motor değiştiğinde işçilikle beraber 2450 TL maliyet çıkıyor.

Bugün küçükyalı birmot'a gittim ve oradaki arkadaş bu rakamları bire bir söyledi. Yani 2500 masraf çıkardı punto.

Şimdi çımacıları arıyorum bakalım çıkma skydome bulabilecekmiyim :(

Kasko Varsa Kullan Gitsin, Fiatın Yaptığı Helalde Kaskoyu Kullanman Harammı Gözünün Yaşına Bakma Orjinal Sıfırını Taktır Hemde...

WiSTaRiA
30/07/2010, 09:01
Siz onu bi daha açılmayacakmış gibi sıkı sıkıya kapattırın :)

Güzel fikir :)

civcivx
30/07/2010, 18:43
Aynı sorun benim de başımda var. Daha önce 2 defa tavan motoru ve 1 defa da komple mekanizma, tavan sıkışma algılayıp geri gittiği için garantiden değişmişti. Daha 2 gün önce 40.000 bakımından çıktım ve skydome kontrolü, yağlaması da yapılmıştı. Bugün kızakların arasına sanki bir şey sıkışmış gibi, tavan ortalarda sıkışıp kalmaya başladı. Kapanırken de son kısımda çok ağır ve el yordamıyla kapanıyor. Servise gittim ve bakıldı. Açıp kapatırken çıkan gıcırtı şeklindeki sesten dolayı, sorunun büyük ihtimalle sol halattan kaynaklandığı söylendi. Bugüne kadar 3-4 defa cam tavanı indirilmiş olduğum için, söktürüp tespite bile gerek duymadım. Sorun belli ve kısmi tamirat yapılamıyor çünkü. Ve maalesef bu soruna sahip araçlar ara sıra geliyormuş servise. Benim uzatılmış garanti bittiği için ücret karşılığı yapılması gerekiyor. Kısmi değişim yapılmadığı için, toplamda 1.720 TL parça fiyatı çıktı. Ortalama 200-250 TL de işçiliği varmış. Servisle öteden tanışıklığımız olduğu için, %20 personel indiriminden faydalandırırız, 6 taksit te var dediler. Nihayetinde toplamda 1.500 TL gibi bir fatura çıkacak yani. Ve bu meret öyle bir alıştırıyor ki insanı, bırak ileri-geri gitmesin, sadece aşağı yukarı açarak kullanırım da diyemiyorsun.

Daha ucuza halletmek maksadı ile sağdan soldan çıkma parça alıp 3-5 ay sonra aynı sorunla karşılaşmayı da göze almak lazım. Ucuza sıfır parça bulunabiliyorsa ona kabul ama. Yoksa çıkmanın kaç yıllık olduğunu bilmek imkansız olsa gerek. Anladığım kadarıyla ortalama 2 ila 4 yıl arasında bir bu kızaklarda sorun çıkabiliyor.

smartmavi
30/07/2010, 20:36
Oy oy oy! Benim araba 2007 model, ariza kapida desenize.

Ben birsey merak ediyorum arkadaslar, sifir araba alirken 1750 liraya satilan sistem nasil oluyorda 2500 lira masraf cikariyor anlamadim.

schumi
30/07/2010, 20:44
evet bencede 2 - 3 yıl sonra başlıyor... sertaç sana tavsiyem garantini uzatabilirsen uzat o zaman sorun olmaz.....diye düşünüyorum .....wala ben 1 senedir sadece yukarı aşağıya çalıştırıyorum sonumuz hayır olsun güzel alet ama 1 000 tl de vermek zoruma gidio :)

FeyyazYavuz
30/07/2010, 20:45
Eyvah eyvah şimdi korkmaya başladım :S, bu nasıl bir tamirmiş böyle 2500 TL den bahsediyorsunuz, Zaten alırken 1500 lira farkla alıyoruz, tamirine 2500 lira ödeyeceğiz, çok garip..

34ozkankurtuldu34
30/07/2010, 20:46
Arkadaşlar bugün orçun arkadaşımıza skydome sıkıntısı için parça aramaya gittim kazalı araba parçalayan dükkanlar ikitellideki kazalı araçları parça parça satıyorlar skydome matoru var adamların elinde birçok punto parçalamışlar eger parçaya ihtiyacı olan varsa bana özelden ulaşsın telefon numaralarını verebilirim gitmeden telefonda sorabilirsiniz hatta internet siteleri var yazıyorum altaa...

www.fiatcikmaparca.com (https://www.fiatcikmaparca.com) eger sitede bulamazsanız telefonla ulaşıp sorun
0212-485-12-51
0532-436-07-68

Belki birilerinin işine yarar arkadaşlar daha birçok dükkanın telefonu var özelden ulaşın bana telefon numaralarını veririm ihtiyacı olan arkadaşımıza...

smartmavi
30/07/2010, 20:57
Yok ben garanti uzatmayi kesinlikle dusunmuyorum, biktim yetkili servislerden!

Kendi basimiza bakimini nasil yapabiliriz cam tavanin?

civcivx
30/07/2010, 21:03
Garanti uzatma hakkı olanlar bence kesinlikle yaptırsın. Dediğim gibi, uzatılmış garanti sayesinde bir kere tavan mekanizması, 2 kere tavan motoru ve 2 kere deri direksiyon değişti.

Eğer tavanda motor arızası yoksa ortalama 2.000 TL işçilik dahil masraf çıkartıyor. Motor da işin içine girerse rahatça 2.500'ü bulur.

Tavanı kesinlikle kendiniz ellemeyin, yağlamayın. Özel ince bir yağı var onun. Zorlanma başlayınca veya yolunuz düştükçe gidin, servis bakımını yapsın.

WiSTaRiA
30/07/2010, 21:05
aynen katılıyorum...

makeles
30/07/2010, 23:04
en son servise gittiğimde önce sildiler sonra yağlayıcı bişiler sıktılar sonra el kremi gibi bişiler sürdüler.. servise gidip sürtüyo ses yapıyo diyince skydome silici bir eleman atanıyor hemen.. :)

bu arada cem bey alfaromeo Guilietta forumlarında yazılarınıza denk geldim.. vaz mı geçtiniz?

civcivx
31/07/2010, 10:25
bu arada cem bey alfaromeo Guilietta forumlarında yazılarınıza denk geldim.. vaz mı geçtiniz?

İtalyan forumlarında aracın içi ile ilgili olumsuz eleştiriler okuyup fotolar görünce (bir üst sınıf araç ama bizim GPler gibi sert plastik kullanılmış) ve sadece adı kırmızı, kendisi bordo bir renkle geldiğini öğrenince vazgeçtim. Biraz da çevremin " senin araban gayet güzel ve yepyeni duruyor niye satıyorsun" gibi telkinleri de etkili oldu :)

IVAA
01/08/2010, 17:23
bu ne skydome muş yaw arabayı almadan önce çok istiyordum sonra forumu araştırdım çıkarttığı sorunları gördüm hem 1.750 ver sonra tamiri için daha fazla ver bende vazgeçimiş iyikide vazgeçmişim sorun yaşayan arkadaşlara geçmiş olsun umarım ucuza kapatırlar arızalarını

WiSTaRiA
01/08/2010, 23:50
İnşallah...

deltree
02/08/2010, 09:50
Arkadaşlar derdimi paylaştığınız için hepinize teşekkürler.
Kartalda götürdüğüm ustada mutlaka kızakların değişmesi gerektiğini söyledi. Motor için 600 vermene gerek yok bende sağlam var 200 e sana verebilirim dedi.
Kızakların içerisinde bulunan plastikten (oyuncak grayderin tekerleri) kayışlar varmış. Bu kayışlar diş sıyırmış ve sıkışmış. İki kayışıda söktü. En azından açıldığında el ile iterek kapatabilirsin dedi. Motorda baya kötü durumdaymış.
Sonuç olarak hayatta gidip 2000 Tl verip bu mereti yaptırmam. Zaten arabaya her bindiğimde küfür ediyorum. Döşemesine dandikliğine. Anlamıyorum sen astra ile aynı motoru kullan aynı şanzumanı kullan. Ama döşemeyi ve malzemeyi dandik koy arabayı git B sınıf bir otomobil ile aynı kefeye koy. Azıcık daha kaliteli olsa hayatta puntodan vazgeçmem.
Neyse :) bayramlık ağzımı dahaçok açmıyayayım.

Nasipse Civic 1.8 i-VTEC alacağım tüp taktırıp kullanıcam. Arkadaşımda var baya memnunmuş.

Tekrar herkese teşekkürler.

WiSTaRiA
03/08/2010, 18:25
biz teşekkür ederiz.... Peki hiç o kızakların içerisinde bulunan plastikten (oyuncak grayderin tekerleri) kayışlarlardan elinde olan çıkmacı vs. buldun mu bana sadece o plastik parça lazım dostum...

deltree
04/08/2010, 11:33
Orçun yok bi kaç yer ile görüştüm kimsede yok.
Alıcı çıktı araca veriyorum artık bakmıcak üçüne beşine

WiSTaRiA
04/08/2010, 17:32
senin ne taraf bozuktu?? Benim sol kayış bozuk.. senin sağ kayış bozuksa sağlam sol kayışını bana ver değişelim bari :):)
işin şakası hayırlısı diyeim.. Böyle ufak problemler insanı gerçekten üzüyor..

insomnia06
03/12/2010, 14:56
arkadaşlar aynı sorun bende de çıktı,ben skydome u söktüm inebildiğim kadar derine indim,sağ taraftaki halat kopmamış ama içinde ki metal parça halatı baya hırpalamış,neyse halatı onardım ama sorun bununla çözülmüyo..asıl sorun halat bu duruma nasıl geldi?biz camı kapatırken halatın içeri doğru sarması gerekiyor,işte saramadığı zaman halat zorlanıyor ve bir yerden çatlıyor veya kırılıyor.camlarımızın sıkışma hissetmesi de bu yüzden.ben bi kaç yerle konuştum skydome ustası hepsi,yarın birinin yanına gitcem,zamanında bi passat sunroofu tamir ettirmiştik ustaya o yapamazsa şaşmaz sanayiide bir yer buldum.usata,sonradan taktırma değilse sunroofun yapılmış bil dedi ama bakalım gitmeden birşey diyemem..bir sonuca ulaşırsam haber veririm..

nasre
03/12/2010, 20:14
Allah hepimizi skydome zülmünden korusun ne diyim.
Ama skydome ayrı bir zevk.
Onlada olmuyor onsuzda.

WiSTaRiA
03/12/2010, 22:00
arkadaşlar aynı sorun bende de çıktı,ben skydome u söktüm inebildiğim kadar derine indim,sağ taraftaki halat kopmamış ama içinde ki metal parça halatı baya hırpalamış,neyse halatı onardım ama sorun bununla çözülmüyo..asıl sorun halat bu duruma nasıl geldi?biz camı kapatırken halatın içeri doğru sarması gerekiyor,işte saramadığı zaman halat zorlanıyor ve bir yerden çatlıyor veya kırılıyor.camlarımızın sıkışma hissetmesi de bu yüzden.ben bi kaç yerle konuştum skydome ustası hepsi,yarın birinin yanına gitcem,zamanında bi passat sunroofu tamir ettirmiştik ustaya o yapamazsa şaşmaz sanayiide bir yer buldum.usata,sonradan taktırma değilse sunroofun yapılmış bil dedi ama bakalım gitmeden birşey diyemem..bir sonuca ulaşırsam haber veririm..

Hasan follow me cinsinden yakın takibindeyim... Bu arada İstanbuldan haber geldi... Olumlu :) Benden de yakın zamanda haber bekle... Bir pürüz çıkmış o hallediliyomuş...

femoli
04/12/2010, 09:54
Skydome sizde olmuyor be yine punto yada bravo alırsam kesinlikle yine skylı olacak :)

Sorunu çözünde madur arkdaşlar yüzleri gülsün , :)

insomnia06
04/12/2010, 20:25
Hasan follow me cinsinden yakın takibindeyim... Bu arada İstanbuldan haber geldi... Olumlu :) Benden de yakın zamanda haber bekle... Bir pürüz çıkmış o hallediliyomuş...
senden haber bekliyorum o zaman..bugün konuştuğum iki usta da yaparım dedi..biri sadece 400tl işçilik istedi ona vermem de diğeri 250 civarına bitiririm dedi ama daha pazarlık etmedim..senden haber gelene kadar götürmüyorum ustaya orçun..

WiSTaRiA
04/12/2010, 22:16
Tamam hasancım... ama sen son bir pazarlık yap telde konuştuğumuz gibi birkaç kişiyiz de bakalım ne fiyat verecek...

insomnia06
06/12/2010, 13:00
senden bir haber gelsin,eğer parça elimizde olursa ona göre pazarlık yaparım.ayrıca mümkünse iki halatıda değiştirmek istiyorum ben aklında olsun.diğer halatın durumuda pek iç açıcı gelmedi bana..senden gelecek habere göre erteledim ben yaptırma işini..

deltree
22/03/2011, 17:14
Aradan 3 ay geçmiş varmı gelişme beyler :)

insomnia06
22/03/2011, 19:12
bana yaparım diyen usta halatları görünce''bunun halatları ilginçmiş bişey uyduramam''dedi ve yan çizdi.şaşmaz sanayii de yaparım diyen bir kişi daha var ama sadece 400lira işçilik istiyo malzeme parası hariç,pazarlık etme zahmetine katlanmadım bile,öyle kaldı yani.yarım açılır tavan modunda takılıyorum..

insomnia06
22/03/2011, 19:15
ayrıca ben kırık olan halatı onardım,yapamadığım halatı yeniden soketine tutturmak..tavan camını indirdim şöyle bi kurcaladım fakat sanki iç tavan döşemesini sökmeden mekanizmaya ulaşamıyorum..eğer ulaşacağımı bilsem yapcam..varsa bilen skydome nasıl sökülür,bende nasıl tamir ediliri fotolu olarak anlatırım:)

tayfux
22/03/2011, 20:14
valla sırf bu arızalar yüzünden skydome den uzak duruyorum :(

WiSTaRiA
04/06/2011, 00:02
Sorunu olan arkadaşların durumu nedir?

xnode
04/06/2011, 01:36
bana yaparım diyen usta halatları görünce''bunun halatları ilginçmiş bişey uyduramam''dedi ve yan çizdi.şaşmaz sanayii de yaparım diyen bir kişi daha var ama sadece 400lira işçilik istiyo malzeme parası hariç,pazarlık etme zahmetine katlanmadım bile,öyle kaldı yani.yarım açılır tavan modunda takılıyorum..

Benim sunroof da yarıya kadar sorunsuz açılıyor ve duruyor. Ancak açılmasında veya kapanmasında (yarım açılması dışında) herhangi bir sorun yok. Acaba aynı sorun bende de mi var ?

insomnia06
04/06/2011, 10:14
Benim sunroof da yarıya kadar sorunsuz açılıyor ve duruyor. Ancak açılmasında veya kapanmasında (yarım açılması dışında) herhangi bir sorun yok. Acaba aynı sorun bende de mi var ?
maalesef aynı sorun sende de var..ben aracı sattım sorunu öyle çözdüm:)alan arkadaş istanbulda fıat servisiymiş sanırım ben hallederim dedi aldı..

WiSTaRiA
04/06/2011, 10:50
Hasancim arabani alanla irtibata gecemezmiyiz napmis diye?

insomnia06
04/06/2011, 11:08
Hasancim arabani alanla irtibata gecemezmiyiz napmis diye?
Tel numarası yok orçun,10 gün oldu satalı numarayı bulamadım..ama maslakda istinye park yanında olduğunu söylemişti okadarını biliyorum maalesef..bence bir yolunu bulup komple değiştirecektir diye düşünüyorum uğraşmaz yaptırmayla falan..ama kendinden gayet emindi,telefondan anlattım durumu hiç sorun değil dedi aldı gitti..

WiSTaRiA
04/06/2011, 12:51
Hadi ya... O arkadasa bir ulasabilsek cok guzel olur...

GPS2
04/06/2011, 15:13
bahsettiğim forumlara yazdım henüz tık yok Orçunum seninki ile ilgili...

WiSTaRiA
05/06/2011, 22:06
Sağol bahri abi... Halledersin sen... Büyük ihtimalle tahminime göre o forum sitelerinden bulabiliriz... Pert yada kazalı araçlardan çıkma deseydin resimleride ekleseydin abi... Sağol...

ares666
19/04/2012, 13:46
ya ne oldu bu cam tavan sonuçlar paylaşımamış arkadaşlar konuyu biraz hortlatalım. bizde de var aynı sıkıntı bekliyoruz öyle...

uselesstar
15/08/2013, 18:11
Benim aracımda skydome kapama düğmesine bastığımda önce sonuna kadar açılıyor, düğmeyi bir süre basılı tutunca gürültülü bir şekilde kapanıyordu.

Servise götürdüm garanti kapsamında kızakları değiştirdiler, sorun düzeldi.

Bir hafta sonra tavandaki küçük bir yağ lekesi (iğne ucundan biraz büyük) dikkatimi çekti, onu da sordum, kızakların değişimi sırasında bulaşmış dediler, tavan döşemesini de garantiden değiştirdiler.

Meraktan sormuştum, kızak vb parçalar ayrı ayrı satılmıyormuş, set halinde yaklaşık 2500 TL maliyeti varmış.

Aracı alırken, 1750 fiyat farkı ödeyip aldığımız bu ürünün yedek parça piyasasında bu kadar maliyetli olması beni de şaşırttı.

Burada yazılanları okuduğumda garanti süresini uzatmaya kadar verdim, belli ki 3 yıldan sonra skydome daha çok sorun çıkarıyor.

Emrah Gundem
16/10/2015, 00:06
Arkadaslar konyadayım uzun zamandır sunrof kullanmıyordum arkaya dogru actım gerı one dogru gelmıyor gerı arkaya dogru acılıyor. Tek tek tık tık basa basa one getırdım sorun nedır nasıl cozerım. Sanki yaglasam düzelecek gibi

comanchee
22/10/2015, 15:21
Arkadaslar konyadayım uzun zamandır sunrof kullanmıyordum arkaya dogru actım gerı one dogru gelmıyor gerı arkaya dogru acılıyor. Tek tek tık tık basa basa one getırdım sorun nedır nasıl cozerım. Sanki yaglasam düzelecek gibi

kızakların üzerinde biriken toz yapıyor.yumuşak bezle bastırmadan temizleyin.sıvı gres sürün

enemca
31/07/2016, 20:12
Arkadaşlar merhaba. Aynı halat sorunu bende de var. Şunu ilk olarak söylemek istiyorum bu konuda servis dahil Ankara esnafının yüzde 90 i CAKAL bunuda bastira bastira söylüyorum. Sadece tavanı sokup takmaya 200-300 istiolar. Kendim soktum sadece 4 vida o kadar. Şimdi uğraşıyorum tavanla. O zincirin yerine geçecek birşey deniyorum eğer olursa maliyet 0 sadece 1 günlük işçilik ile hallolucak. Hepinize yardımcı olmaya çalışicam O kadar parayı hiç birimiz kolay kazanmiyoruzki o CAKALLARA kolay kaptıralım.

enemca
17/09/2016, 16:21
Arkadaslar hayirli olsn hepimize cozumu buldum. Kendi puntomun sorununu hallettim. Diger konulari arastirirsaniz orada yazdim isteyen olursa firmalara gore cok daha cuzi bir ucrete yardimci olabilirim. 05414400512 numaraya msj atin bn ulasirim