PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç yıkama konusundaki hatam!

shoparr_
04/04/2007, 20:01
arkadaşlar ben başlarda kendim yıkıyordum arabamı süngerle ancak kış geldi benzin aldığım yerde de fiş falan verdiler şu bıcı bıcı mı ne var ya ona sokmaya başlamıştım 3-4 kez ve arabada siyah zaten çiziği çok gösteriyor.boya korumam olsa da kılcal çizikler çok rahatsız edici boyutta.bana yardım edin.ne uygulatabilirim?nasıl çözebilirim.önerileriniz nelerdir?ciddi zararları var mıdır o aletlerin?çizikler tozdan mı yoksa?yoksa bunlar bir çelişki mi?:D:icon_question:

tigis
04/04/2007, 20:05
boya korumayı bide aşındırdıysa bayağ hasar vermiş demek ki
peki boya koruma tabakası çizilmiş olamaz mı yani boyan belki sağlamdır ama üsteki tabaka aşınmıştır olabilir mi?
yinede geçmiş olsun shoppar :(

microab
04/04/2007, 20:22
Yahu en büyük hatayı yapmışsın Emre.Canını sıkmak istemem fakat baştan beri uzak durun diyorduk...
Ben şehirler arası yollarda durunca dahi yıkatmıyorum...

uzman
04/04/2007, 20:29
en büyük hata maalesef,boya koruma yaptıranlara bile 1. önkoşul olarak arabayı fırça ile yıkatmayın deniyorki,bu makineler fırçadanda beter.

shoparr_
04/04/2007, 20:30
çare bilen yok mu??öleyim mi yani:(

Misafır
04/04/2007, 21:02
emrecim, boya bakımı yapan ziebart gibi firmalar mevcut olan bakım üzerine yeni bir koruyucu bakım daha uyguluyorlar bildiğim kadarıyla.
esasen bu araç üzerindeki çizik, aşınma vb. sorunları ortadan kaldırmak için yapılıyor.

bir denemeni tavsiye ederim.

uzman
04/04/2007, 21:03
bence pasta hakkını ileride kullanmak üzere saklı tut,şimdilik cila ile yetin,(pasta boyayı incelttiği için ileride çizk,solma vs durumlarında kullanırsın)eğer tatmin etmezse daha sonra pasta-cila yaptırırsın.

shoparr_
04/04/2007, 21:18
teşekkürler..bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan önerilerini bekliyorum..

multijet
05/04/2007, 01:07
Kendini çok fazla üzmene gerek yok, beyaz pasta(içindeki partiküller küçüktür) boyandan fazla kay almadan çizikleri alır. Eğer kılcalsa tabii. Ama boya korumanı da alır. Benim araçta ziebart diamond gloss var 1 sene bakımı ücretsiz, eğer başvurusan masrafsız da halledeceklerdir.

ufuk61
05/04/2007, 08:10
shoppar dostum aynı hatayı ne yazıkki ben bir kere yaptım hem antenden oldum hem boyadan bende dün akşam servise gittim servis müdürü cok samimi bir abimiz izmit (yılmaz oto) dün arabamı pastaya soktular beyaz pasta idi ve boyaya zarar vermediğini söyledi.ve arabayı boyahaneye soktular ustalar 20 dk işi bitirdi bende aracımın başındaydım sadece merak ettiğim konu pasta yaptıkları bezin arabanın boyasının alıp almayacağıydı ve gercekten aracın boyasından iz yoktu bezde içim o zaman dahada rahatladı ben derimki yaptır pastanı rahatla şimdi arabam sıfır gibi oldu.birde usta şunu söyledi pasta coğunlukla opak renkli boyalara zarar verir dedi oda kaliteli pasta olmayanlarmış yani tavsiyem serviste yaptırman şimdiden kolay gelsin ama kafana takma.

Mısafır
05/04/2007, 08:41
boya koruma tabakası dıye bısey yok arkadaslar ... boya koruma yaptırdıktan sonra 1 kere bıle fırcayla yıkasanız kılcal cızıkler olusuyor bızım orda bıtane sıyah polo vardı adam arabayı yıkayıp cılaladıgı zaman uzerı orumcek agı gıbı oluyodu... o tıp makınalar tam sıyah dusmanı :D aslında boya dusmanı desek daha ıyı..

kendınız uygulayacaksanız turtlewax ın kılcal cızık gıderıcı urunu var. dısarıda uygulatacaksanız bırmot zıncırlıkuyunun kampanyasını kacırmayın...

erdiyilmaz
05/04/2007, 09:06
Cem abi'nin ürünLeri işini görecektir. turtLe wax pLatinium serisi ciLa oLur sanırım. extreme serisi ağır geLebiLir demişLerdi. Cem abi'nin görüşLerini bekLiyoruz : )

Mısafır
05/04/2007, 09:07
Cem abi'nin ürünLeri işini görecektir. turtLe wax pLatinium serisi ciLa oLur sanırım. extreme serisi ağır geLebiLir demişLerdi. Cem abi'nin görüşLerini bekLiyoruz : )

hepsının ayrı ıslevı var... cılalar aracın boyasını asındırmaz merak etmeyın
pasta olmadıktan sonra..

kadoku
05/04/2007, 10:16
@Emre, aslında çiziklerin olduğu detaylı bir kaç foto koyarsan daha sağlıklı yardımcı olabiliriz sana, büyük ihtimalle senin arabada kılcal çizikler oluşmuştur, iyi bir pasta cila yada boya koruma yaptırırsan araban yeniden eski görünümüne kavuşur diye düşünüyorum.

civcivx
05/04/2007, 10:58
Emre, bu çizikler fırçadan kaynaklanan klasik ve önüne geçilmez çiziklerden ise, Turtle Wax'ın Nano-tech yeşil kutulu cilasını kullanabilirsin. Talimatlara uygun kullanımda, çizikler cilanın içindeki nano partiküller ile dolacaktır. Ayrıca araban çok da güzel parlayacaktır. Net sonuç için birkaç geçiş gerekli olabilir.

Daha ağır bir çizik türü ise, yine aynı markanın Scratch&Swirl Remover ürününü tavsiye ederim. Pasta kullanımını ilk olarak düşünmeden önce bu ürünler genelde gayet iyi sonuç veriyor, boya tabakanı da almıyorlar.

Linos
05/04/2007, 11:04
Bu kılcal çizikleri yok etmek için kullandığımız ürünler de, opak-metalik ayrımı gibi bir şey var mı? Metalik renk için de söyledikleriniz geçerli mi?:icon_question:

06kaymak
05/04/2007, 11:30
yazilanlara bakilirsa en iyisi beyaz renk almak...ikinci gp beyaz olacak kesin...

dagored
05/04/2007, 11:33
yazilanlara bakilirsa en iyisi beyaz renk almak...ikinci gp beyaz olacak kesin...

hocam sizin serviste boya koruma, çizik giderme gibi işlemler yapılıyor mu

uzman
05/04/2007, 12:38
shoppar dostum aynı hatayı ne yazıkki ben bir kere yaptım hem antenden oldum hem boyadan bende dün akşam servise gittim servis müdürü cok samimi bir abimiz izmit (yılmaz oto) dün arabamı pastaya soktular beyaz pasta idi ve boyaya zarar vermediğini söyledi.ve arabayı boyahaneye soktular ustalar 20 dk işi bitirdi bende aracımın başındaydım sadece merak ettiğim konu pasta yaptıkları bezin arabanın boyasının alıp almayacağıydı ve gercekten aracın boyasından iz yoktu bezde içim o zaman dahada rahatladı ben derimki yaptır pastanı rahatla şimdi arabam sıfır gibi oldu.birde usta şunu söyledi pasta coğunlukla opak renkli boyalara zarar verir dedi oda kaliteli pasta olmayanlarmış yani tavsiyem serviste yaptırman şimdiden kolay gelsin ama kafana takma.
aracın metalik olduğu için bezde boya kalıntısı göremezsin,çünkü boyanın üzerinde şeffaf saydam vernik var, boya artığı için önce bu verniğin bitmesi gerekir,bu arada pasta ile çiziklerin kaybolması,esas boya yüzeyinin inceltilerek çiziklerle aynı seviyeye inmesi,getirilmesi ile açıklanır ki,bu da boyanın incelmesi demektir,sadece kullanılan pastanın kalınlığına ve çiziklerin derinliğine göre bu incelme işi farkeder.

erdiyilmaz
05/04/2007, 12:40
... Turtle Wax'ın Nano-tech yeşil kutulu cilasını kullanabilirsin. ....
cem abi dediğini ben aLmıştım ancak boyana yazık edersin vs. demişLerdi bana. (turtLe wax - extreme nano-tech formuLa, poLishing wax yazıyor üstünde) bunun pLatinium serisi (precision wax yazan koyu yeşiL şişeLi) iLe extreme serisi arasında fark var mıdır?

civcivx
05/04/2007, 13:18
cem abi dediğini ben aLmıştım ancak boyana yazık edersin vs. demişLerdi bana. (turtLe wax - extreme nano-tech formuLa, poLishing wax yazıyor üstünde) bunun pLatinium serisi (precision wax yazan koyu yeşiL şişeLi) iLe extreme serisi arasında fark var mıdır?

O yorumu yapanların, ne tür denemeler yaparak boyaya yazık olduğunu tespit ettiklerini bilmek güzel olurdu aslında.

Koyu yeşil olan Platinum serisi daha önce çıkan bir ürün grubu. En iyisi olarak lanse edilmişti. Nano teknolojideki gelişmeler paralelinde açık yeşil renkli kutulara sahip olan Nano-tech serisi daha sonra üretildi.

Auto engineeR
05/04/2007, 13:41
civcivx bu senin bahsettiğin nano tech aynı zamanda aşındırıcı diye biliyorum ben..

civcivx
05/04/2007, 14:03
Araçta çizikler varmış. Normal cilalar bunu yoketmez ki? Extreme Nano-tech'i zaten o yüzden tavsiye ettim.

Çizik vs. kalmayınca Platinum serisinin cilası rahatlıkla kullanılabilir.

ufuk61
05/04/2007, 15:01
aracın metalik olduğu için bezde boya kalıntısı göremezsin,çünkü boyanın üzerinde şeffaf saydam vernik var, boya artığı için önce bu verniğin bitmesi gerekir,bu arada pasta ile çiziklerin kaybolması,esas boya yüzeyinin inceltilerek çiziklerle aynı seviyeye inmesi,getirilmesi ile açıklanır ki,bu da boyanın incelmesi demektir,sadece kullanılan pastanın kalınlığına ve çiziklerin derinliğine göre bu incelme işi farkeder.
desene hevesim kursağımda kaldı:confused:

uzman
05/04/2007, 17:07
desene hevesim kursağımda kaldı:confused:
o kadar karamsar olma,anladığım kadarı ile ince pasta kullanılmış,sorun olmaz,gerekmedikçe kullanmazsan ileride telafi olur,dert etme.:icon_rolleyes:

gokhan_genc
05/04/2007, 17:30
O yıkama aletlerinde aracı hiçbir zaman yıkatmadım,yıkatmam.Gerçekten tam bir çizik kaynağı.Her zaman kendim özenle yıkadım aracımı. :D

Auto engineeR
05/04/2007, 17:34
Araçta çizikler varmış. Normal cilalar bunu yoketmez ki? Extreme Nano-tech'i zaten o yüzden tavsiye ettim.

Çizik vs. kalmayınca Platinum serisinin cilası rahatlıkla kullanılabilir.
tamam ben de aynı şeyi söylüyorum.. aşındırıcı olduğu için boyadan katman alıyor yani zararlı.. herzaman kullanılacak birşey değil diye o yüzden dedim erdiye ben :)

shoparr_
05/04/2007, 19:37
anladığım kadarıyla ciladan önce cem abinin bahsettiği ürünlerle sonuç almaya çalışmalıyım.çünkü her ne kadar boyaya zararı olsa da cilada daha çok zarar çıkabiliyor ve 0 araba için cila erken..eğer doğru anladıysam şu turtle wax ürünü alıp serviste yaptırayım..doğru anladım değil mi arkadaşlar?cem abi?

^^CyCoThRuN^^
13/04/2007, 10:44
Emre aracında genel olarak çizik mi var yoksa sadece kaput üst ve bagaj gibi yerler mi en çok dikkatini neresi çekiyor?

shoparr_
13/04/2007, 19:37
genel..çünkü o lanet makinalar her tarafı yapıyor çizik her yerde var oval şekilde genel olarak.

lasgue
02/12/2007, 15:49
çaresi 5 ytl lik pronto ister inan ister inanma

yusuf_1977
20/03/2010, 14:50
nacizane bildiklerimi paylaşayım
bu konuyu uzun süredir araştırıyorum.
aracınızın üzerinde clearcoat denilen katmanda yanlış yıkama sonucu scratch ve daha doğrusu swirl denilen hafif çizikler oluşmuş.Benim aracımda aldığımdan beri hiç fırça kullanılmamasına rağmen aşırı soğuklarda süngerle uğraşamadığımdan 3 veya en fazla 4 kez fırça ile yıkattım(makine değil).Dediğiniz çiziklerden oluştuğunu geçen hafta farkettim.Korkulacak birşey yok çünkü aracınızın boyasında bir zarar olduğunu düşünmüyorum.Bunlar güneş altında belli olan çizikler boyaya kadar inmemiş clearcoat ta oluşmuş çizikler.Yapmamız gereken wax veya sealant kullanmaktan önce polishing işlemini gerçekleştirerek çizikleri bir nebze ortadan kaldırıp ardından wax veya sealant uygulamak olmalı.terimleri ingilizce kullanıyorum çünkü ürünlerin üzerinde bu terimler var .sonax turtlewax ve meguiars ürünleri amatorce uygulanabilir.ardından wax veya sealant mutlaka uygulanmalı tabiki.hangi ürünler derseniz ondada yazmaya çalışıtım birşeyler.:cool0000:

Tufan
20/03/2010, 23:15
geçmiş olsun bu tür yıkamadan uzak durun hatta fırçayla yıkamayın aracınızı.

yapıcağın şey autoglym SRP uygulamak varsa polisaj makinesiyle yoksa elle onun üstünede wax atmak.

onu bulamazsan yapı marketlerde turtle wax Scratch & Swirl Remover var onu uygular üstüne wax ve gloss guard atarsan iyi olur.

türkiyede bu işe skodacı bir arkadaş var irfan adında.google yazarsan çıkar forumlarda çok yardımcı oluyor ona sorarsan hem ürün temini hem çok detaylı tavsiye verir sana.
geçmiş olsun

JASMINE
21/03/2010, 01:00
nacizane bildiklerimi paylaşayım
bu konuyu uzun süredir araştırıyorum.
aracınızın üzerinde clearcoat denilen katmanda yanlış yıkama sonucu scratch ve daha doğrusu swirl denilen hafif çizikler oluşmuş.Benim aracımda aldığımdan beri hiç fırça kullanılmamasına rağmen aşırı soğuklarda süngerle uğraşamadığımdan 3 veya en fazla 4 kez fırça ile yıkattım(makine değil).Dediğiniz çiziklerden oluştuğunu geçen hafta farkettim.Korkulacak birşey yok çünkü aracınızın boyasında bir zarar olduğunu düşünmüyorum.Bunlar güneş altında belli olan çizikler boyaya kadar inmemiş clearcoat ta oluşmuş çizikler.Yapmamız gereken wax veya sealant kullanmaktan önce polishing işlemini gerçekleştirerek çizikleri bir nebze ortadan kaldırıp ardından wax veya sealant uygulamak olmalı.terimleri ingilizce kullanıyorum çünkü ürünlerin üzerinde bu terimler var .sonax turtlewax ve meguiars ürünleri amatorce uygulanabilir.ardından wax veya sealant mutlaka uygulanmalı tabiki.hangi ürünler derseniz ondada yazmaya çalışıtım birşeyler.:cool0000:

geçmiş olsun bu tür yıkamadan uzak durun hatta fırçayla yıkamayın aracınızı.

yapıcağın şey autoglym SRP uygulamak varsa polisaj makinesiyle yoksa elle onun üstünede wax atmak.

onu bulamazsan yapı marketlerde turtle wax Scratch & Swirl Remover var onu uygular üstüne wax ve gloss guard atarsan iyi olur.

türkiyede bu işe skodacı bir arkadaş var irfan adında.google yazarsan çıkar forumlarda çok yardımcı oluyor ona sorarsan hem ürün temini hem çok detaylı tavsiye verir sana.
geçmiş olsun

Bilgilendirme için teşekkürler arkadaşlar ancak Emre aradan geçen 3 yıl içerisinde sanırım çözümü çoktan bulmuştur. :) :)

burhankutlu
21/03/2010, 01:19
aracımı ne zaman yıkamacıya versem kesin bir yeri pırtıyor. bi kez gittim kapı otomatiği bozuldu verdi, bi kez gittim 15 gun oldu o yandaki stickermıdır nedir baktım o yoktu, bi kez gittim kapı acayıp kapama uzakdan kumanda bozulmuş bidahada tövbe ettim.

aykutay
21/03/2010, 01:26
Fiat SERVİS lerinde Mart ayı sonuna kadar komple boya koruma + motor temizliği + İç detaylı temizlik 290+KDV .. Benim konuştuğum servis Kredikartına 5 taksitle 270 TL ye kadar düştü..Bence kaçırmayın derim..

gankay
21/03/2010, 02:34
bu boya koruma ve temizlik kampanyası tüm servislerde var mı?

theblight
23/03/2010, 01:01
Yasemin Abla haklı soruyu soran arkadaşım muhakkak ki yanıtını bulmuş kendince bir çözüm üretmiştir ancak okuduğum kadarıyla sonuç burada paylaşılmamış benzer soruları olan arkadaşlar için ben de naçizane bir kaç kelam etmek isterim.
Öncelikle bir Törkiş Tıransleyşın yapayım !

Clearcoat: Vernik Tabakası
Polish: Pasta
Wax: Cila
Scratch: Çizik
Swirl: Hare

Gelelim bu tarz bir problemin muhtemel çözümüne , bu konuya ilgim derin şimdiye dek öğrendiğim ve tecrübe ettiğim kadarıyla böyle bir sorun yaşayan arkadaşımızın eğer uygulamayı kendi yapacaksa seçebileceği 2 yolu var.

1-)Çiziklerin içini doldurmak görüntüyü kurtarmak.Bu iş için AutoGlym firmasının Super Ressin Polish SRP de denilen bir ürünü var dolgu maddesi içerir bunu boyaya uygulayarak çiziklerin içini doldurup ardından uygun bir wax kullanmak suretiyle görüntüyü kurtarmış olursunuz.
2-)Çizik durumuna göre ki bence ince pasta işinizi görücektir boyaya polisaj yaparak çizikleri boya yüzeyinden tamamen arındırmak ardından yine wax uygulayarak işlemi tamamlamak.

Turtle Wax ürünlerinden Scratch&Swirl Remover ürünü belkide en çok severek kullandığım işini en iyi yapan TW ürünüdür diyebilirim fakat maalesef bu ürünü tüm araca uygulayamayız bu ürün lokal işlerde çok başarılıdır.
Elle uygulama için Meguiar's ın SwirlX isimli ürünü böyle bir durumda denenebilir.Bu ürün tarafımdan hiç test edilmemiş Meguiar's markasının amatör ürün gamında bulunan elle uygulamaya izin veren piyasada başarılı yorumlar alan bir ürünüdür.Denenebilir.
Herkese çiziksiz ışıl ışıl ve kazasız sürüşler dilerim,kusur ettiysek affola :)

demon
23/03/2010, 01:03
Fiat SERVİS lerinde Mart ayı sonuna kadar komple boya koruma + motor temizliği + İç detaylı temizlik 290+KDV .. Benim konuştuğum servis Kredikartına 5 taksitle 270 TL ye kadar düştü..Bence kaçırmayın derim..

Nasıl yapıyorlar peki Yaptırdınızmı Güzel yapıyorlarmı