PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir vites sorunu da benden

Sauron
28/07/2010, 08:36
Herkese merhaba , aracım henüz 930km. de ne yaptıysam geri vitese takarken amiyane tabirle cırtlayarak geçiyor , aracı iyice durduruyorum mandalı çekerek geriye atıyorum 10 kereden 8 i böyle geçiyor . Ayrıca 1. viteste biraz kemikli geldi bana . Ben mi acemilik çekiyorum bilemedim . Bu arada önceki aracım 2005 fiestaydı . Selamlar..

ademtahir
28/07/2010, 08:45
inş. araca alışamadığından böyle oluyordur sıfır araba 930 km de böyle yapmaması gerekir hangi araba hangi marka olursa olsun farketmez yapmaması gerekir
yinede serviste kontrolü yaptır eğer üretim hatası falan varsa değiştirirler..

Scottie
28/07/2010, 08:48
bu konu ile ilgili açılmış bir konu daha vardı.. buluyum linki paylaşırım...

işte buldum... aşağıdaki konuyu okursan tüm cevaplar burada var...

Geri vites (https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/15389-geri-vites.html?highlight=vites)

joe_black
28/07/2010, 09:55
dostum eminim alışamadığındandır. bende ilk aldığımda öyleydi ama zamanla arabaya alışınca sorun kalmıyor...

meteorengin
28/07/2010, 10:11
debriyaja sonuna kadar basmaya özen gösterin ve geri vitese alırlen mandalı çektikten sonra hafifçe sağ tarafa vurdurarak geçirin o zaman yapmıyo genelde tabi bu benim görüşüm ...

WiSTaRiA
28/07/2010, 10:33
evet sağ taraf olayına katılıyorum.. Yada debriyajı pompalayın..

Sauron
28/07/2010, 10:58
İlginize çok teşekkür , bakalım artık dediklerinizi uygulıyayım olmadı bi servise uğrıcam . ..

taneren
28/07/2010, 12:26
Arkadaşlar kullanma klavuzunda,bu konu ile ilgili bilgi var.okumanızı tavsiye ederim.
Debriyaja en az 2-3 saniye basılı tuttuktan sonra geri vitese atın diye uyarı var.

Sauron
28/07/2010, 14:54
Arkadaşlar kullanma klavuzunda,bu konu ile ilgili bilgi var.okumanızı tavsiye ederim.
Debriyaja en az 2-3 saniye basılı tuttuktan sonra geri vitese atın diye uyarı var.

Ben onu okudum ve denedim daha iyi oldu fakat yinede arada bir dişlilere takılarak gürültülü geçiş oluyo , biraz daha km yapıyım olmadı servise götürecem çare yok .

onderbaki
28/07/2010, 18:30
slm. önce bende dertlenmiştim fakat fiat marka da sanırım bu kronik bir durum yada şanzımana ait bir özellik.
belki denemişsinizdir. biraz klasik olacak ama aracı tam olarak durunca geri vitese yumuşak bir şekilde geçirin. benim eski araç kia rioydu. onda olmuyordu. bunda ise benim çözümüm bu oldu.

Sauron
12/08/2010, 08:56
Arkadaşlar dün Arma otoya gittim geri vites sorunundan dolayı , baktılar sorun olduğunu söylediler motorun alt kısmından ayar yaptılar , biraz daha iyice oldu fakat sorunum tam çözülmedi 10 geçişte 5 i dişlileri kırar gibi geçiyor .. aslında ben arma otoya gitme sebebim aracı ordan almamdır . Topkapı fırat oto ya ya da G.O.paşa Göker otoya mı bir gitsem ya da gidebiliyoruz değil mi? illa aracı aldığım yere servise gitme zorunluluğum yoktur umarım ne dersiniz .

JASMINE
12/08/2010, 08:59
Aracınızı garantiniz dahilinde tüm TR'deki yetkili FİAT servislerinde gösterebilir ve bakımlarını yaptırabilirsiniz. Hiç bir sorun olmaz.

Ayrıca benim aracımda da 1. ve geri viteste aynı sorun yaşanmaya başladı. Gerçi benim aracım 5.yılına girdi ve farklı bir parçadan olduğu söylendi. oto - Cihat abimiz geri vitese geçirmeden biraz beklememi hatta mümkünse önce 2-3-5 herhangi bir ileri vitese takıp sonra geri vitese takmanın faydalı olacağını söyledi. Geçişlerde sorun yaratacak gibi gördüğümde bunu deniyorum.

Sauron
12/08/2010, 09:08
Aracınızı garantiniz dahilinde tüm TR'deki yetkili FİAT servislerinde gösterebilir ve bakımlarını yaptırabilirsiniz. Hiç bir sorun olmaz.

Ayrıca benim aracımda da 1. ve geri viteste aynı sorun yaşanmaya başladı. Gerçi benim aracım 5.yılına girdi ve farklı bir parçadan olduğu söylendi. oto - Cihat abimiz geri vitese geçirmeden biraz beklememi hatta mümkünse önce 2-3-5 herhangi bir ileri vitese takıp sonra geri vitese takmanın faydalı olacağını söyledi. Geçişlerde sorun yaratacak gibi gördüğümde bunu deniyorum.

Teşekkürler , arac henüz 1400 km. de ve bu tür sorunlar olmaması lazım gibi geliyor , sorun yaşamıyım diye sıfır araç aldım servisten çıkamıcam sanırım.. esas beni endişelendiren daha başta araç böyleyse sonrası korkutuyor beni .

Ceday
12/08/2010, 11:09
Teşekkürler , arac henüz 1400 km. de ve bu tür sorunlar olmaması lazım gibi geliyor , sorun yaşamıyım diye sıfır araç aldım servisten çıkamıcam sanırım.. esas beni endişelendiren daha başta araç böyleyse sonrası korkutuyor beni .
Geri vites cırtlamasını bence fazla kafanıza takmayın benim daha önceki arabam yine fiat markaydı 2 sene kullandım hep cırtladı :) ilk sahibine sordum bendede hep cırtlıyordu dedi sonra pumtomun ilk sahibine sordum(29,000 de aldım aracı) geri vites yine cırtttt :) ben yine sordum aldığım adama ilk aldığımda servise gittim bunun için çok normal dediler diye söyledi0000 oda sallamamış anlaşılan.

Geçenlerde memlekette palio yu sattığım arkadaşı gördüm parktan çıkarıyordu aracı geri taktı yine cırtttt hah dedim benim araba bu :)

Eski arabam cırtlıyordu yeniside cırtlıyor iş yerinde bi arkadasımın mareası var oda cırtlıyor ama bir sorun yaratmıyo bu durum hem dikkat ederseniz diğer marka araçlardada oluyor.

suvari_84
12/08/2010, 11:13
arkadaşlar benim araçtada 1.vites te takılma oluyor seri geçmiyor mesela yavaşladım 1.viteste atik kalkmak istiyorum geçmiyor iyice yavaşlamamı hatta durmamı bekliyor ondan sonra 1. vitesle kalkabiliyorum. acaba debriyaj balatası mı eskidi benim araç 60,000 de şu an

Du Hast
12/08/2010, 13:10
arkadaşlar benim araçtada 1.vites te takılma oluyor seri geçmiyor mesela yavaşladım 1.viteste atik kalkmak istiyorum geçmiyor iyice yavaşlamamı hatta durmamı bekliyor ondan sonra 1. vitesle kalkabiliyorum. acaba debriyaj balatası mı eskidi benim araç 60,000 de şu an
hayır normal bir durum.
genelde tüm GP lerde bu durum mevcut.

Erdem Bozdağ
12/08/2010, 13:14
gördüğüm çoğu gpde geri vites cartlıyor ve 1.vites hep zor geçiyor bence genel bi durum bu

Ceday
12/08/2010, 13:26
1.vitese geçmemesi gayet normal bir durum aslında bir koruma tedbiridir. geçmemesinin nedeni senkromeç olmayışıdır uygun devri bulursa geçer. 1. vitesin dişli oranları diğerleriyle çok farklıdır hareket halindeyken yüksek devirde 1e takmak ne kadar mantıksızsa o kadarda zararlıdır şanzıman için.

Can_SOLEY
12/08/2010, 14:00
Benim 1. vitese bazen hiç geçmiyor motor sıcak soğuk farketmiyor ışıklarda bekliyorum yeşil yanınca 1 yapayım diyorum önünde takoz var gibi çakılı kalıyor vites geçmiyor 1 - 2 kere boşa bıraktıktan sonra ancak geçiyor malesef , her zaman olmasada haftada 8- 9 kere yaşıyorum bu sıkıntıyı

Ceday
12/08/2010, 16:07
Benim 1. vitese bazen hiç geçmiyor motor sıcak soğuk farketmiyor ışıklarda bekliyorum yeşil yanınca 1 yapayım diyorum önünde takoz var gibi çakılı kalıyor vites geçmiyor 1 - 2 kere boşa bıraktıktan sonra ancak geçiyor malesef , her zaman olmasada haftada 8- 9 kere yaşıyorum bu sıkıntıyı
Hiç zorlamayın kaldığı yerde kalsın tutun elinizle vitesi pedaldan ayağınızı yavaşca çekin kendiliğinden geçecektir. Çoğu araba yapar bunu.