PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Puntişim beni üzmeye başladı :(((

M@GIC
26/07/2010, 11:39
Aracım 66000 km de ve 60 binlik bakımını haziranda yaptırmıştım

1- stablize yollarada giderken aracın altından lak lak diye ses gelmeye başladı. Direksiyonda herhangi bir vurmada yok. Yolda gezinme, çekmede yok. Ani gaz verdiğimde ya da sert fren yapığımda. Öne ya da arkaya yığılmada. Hafta sonu aracı krikoyla kaldırdım ve ön tekerleği elimle yokladım.Herhangi bir boşluk yok gibi Nereden geldiğini bulmadım..

2-Debriyaj artık çok aşağıda ağırıyor. Ara sıra çartlatma yapıyor. ve çok yukarda bırakıyor. hatta arada bir kaçırma yapıyor.

3-klima açıkken fan bi yavaşlayıp bi hızlanıyor. Geriliim dalgalanaması gibi. vede araçta kesiklik oluyor.Sanki klimayı ilk açılmış gibi. Kayış yeni değişti ama onda da bi çırlama söz konunsu.

4- Antalya da çubuk belini inerken aracı viteste indiriyordum tabi hiç gaza basmadan viteste. yaklaşık 10 km boyunda hiç gaza dokunmadan indim. hararet göstergesi aşağıya inmeye başladı. Normalde olmaması gereken bi durum. 40 derece sıcaklıkta bu pekte normal gibime gelmedi.

Arkadaşlar bu saydıklarımın bir çok arkadaşımın başından geçmiştir. Yardımlarınızı bekliyorum.

Birde fiyatları konusunda da bilgi verirseniz çok sevinirim.

Scottie
26/07/2010, 11:42
sayın GP Çoşkun abimiz yardımcı olacaktır..

ama ikinci soru sanki baskı balata bitmiş gibi geldi...

xcruelx
26/07/2010, 11:47
geçmiş olsun dostum. Tüm sorunların hakkında yorum yapamacağım ama 2 numara için debriyaj seti yolları görünüyor.

karizma
26/07/2010, 19:05
Aracım 66000 km de ve 60 binlik bakımını haziranda yaptırmıştım

1- stablize yollarada giderken aracın altından lak lak diye ses gelmeye başladı. Direksiyonda herhangi bir vurmada yok. Yolda gezinme, çekmede yok. Ani gaz verdiğimde ya da sert fren yapığımda. Öne ya da arkaya yığılmada. Hafta sonu aracı krikoyla kaldırdım ve ön tekerleği elimle yokladım.Herhangi bir boşluk yok gibi Nereden geldiğini bulmadım..

2-Debriyaj artık çok aşağıda ağırıyor. Ara sıra çartlatma yapıyor. ve çok yukarda bırakıyor. hatta arada bir kaçırma yapıyor.

3-klima açıkken fan bi yavaşlayıp bi hızlanıyor. Geriliim dalgalanaması gibi. vede araçta kesiklik oluyor.Sanki klimayı ilk açılmış gibi. Kayış yeni değişti ama onda da bi çırlama söz konunsu.

4- Antalya da çubuk belini inerken aracı viteste indiriyordum tabi hiç gaza basmadan viteste. yaklaşık 10 km boyunda hiç gaza dokunmadan indim. hararet göstergesi aşağıya inmeye başladı. Normalde olmaması gereken bi durum. 40 derece sıcaklıkta bu pekte normal gibime gelmedi.

Arkadaşlar bu saydıklarımın bir çok arkadaşımın başından geçmiştir. Yardımlarınızı bekliyorum.

Birde fiyatları konusunda da bilgi verirseniz çok sevinirim.
Valla arkaşım öncelikle geçmiş olsun diğim. benim gibi arabana hassas birisin galiba. sorununa gelecek olursak 1. anlattığın tamamen amartisör patlaklığı gibi görünüyor. 2. debriyaj seti 3. sorun bendede var servis sorun yok dedi. 4. sü bana göre bir problem değil yinede en doğru bilgiyi servisler verecektir canını sıkma derim...

M@GIC
26/07/2010, 19:13
Valla arkaşım öncelikle geçmiş olsun diğim. benim gibi arabana hassas birisin galiba. sorununa gelecek olursak 1. anlattığın tamamen amartisör patlaklığı gibi görünüyor. 2. debriyaj seti 3. sorun bendede var servis sorun yok dedi. 4. sü bana göre bir problem değil yinede en doğru bilgiyi servisler verecektir canını sıkma derim...

benimde aklıma ilk amortisör geldi. Ama kontrol ettim herhangi bir patlak söz konusu değil. Hatta aracı lift aldık ama sanırm alt takımda çok hafif bir boşluk daha başlangıç gibi. en ufak değişik sess bile kafama takılıyor..

GP COSKUN
26/07/2010, 19:44
kerem birinci sorunun ile ilgili söyleyebileceğim
aracın alt tarafında karterin hemen altında bir koruma demiri var bu eğildiği zaman
bozuk yollarda eksoza sürtme yapıyor ona bir bak bir kaç arkadaşın başına geldi levyeyeyle düzeltebilirsin eğiklik varsa
ayrıca burada sorun yok ise motor kulaklarında veya şanzuman kulaklarında esneme çoğalmış ise kasıntıya geldiğinde vurma sesi gelir bunuda kontrol ettir

2. sorunun arkadaşlarında belirttiği gibi debriyaj baskı balata işareti olabilir yada
debriyaj üst merkezde sorun olabilir hidrolik seviyesini kontrol ettir ve sistemin bir havasını aldır düzelmez ise muhtemelen baskı balata değişecek

3. sorunun ise aracın ana elektrik kablosu veya şase kablosunda gevşeklik veya oksitlenme olduğunu gösteriyor normal bir elektrikçiye gidip aküden giden ana elektrik kablosunu ve şase kablosunu söktürüp zımpara ile temizlet güzelce yerine takıp sıktır
dalgalanma falan kalmaz

4. sorunun için indiğin rampa baya uzun karşından gelen hava akımı radyatörüne vurdukça soğutma suyunu soğutmuş fanın devre dışı olsa bile karşıdan gelen hava
radyatör peteklerinin arasından geçerken soğutmaya neden olur
burada önemli olan termostat motor suyu soğukluğu belli dereceye indikten sonra
termostatın kapanıp suyun motorda dolaşmasını engellemesi gerekliydi
termostatın kapanmamış olabilir termostatın ömrü tamamlandığında yada çok nadiren kapanmama gibi bir durum söz konusu oluyor bu durumdada rampa inişlerde motrun harareti düşmüş oluyor
bunun içinde termostatın sağlam olup olmadığına bakılmalı ayrıca termostatın kaçlık olduğuda önemli eğer üzerindeki termostat 72 lik felan ise su 72 derceye kadar soğuyana dek termostat kapanmaz buda soğumaya neden olur
aracın satılacağı yere ve kullanılacağı iklim şartlarına göre değişik derecelerde termostat kullanabiliyor

M@GIC
26/07/2010, 20:03
kerem birinci sorunun ile ilgili söyleyebileceğim
aracın alt tarafında karterin hemen altında bir koruma demiri var bu eğildiği zaman
bozuk yollarda eksoza sürtme yapıyor ona bir bak bir kaç arkadaşın başına geldi levyeyeyle düzeltebilirsin eğiklik varsa
ayrıca burada sorun yok ise motor kulaklarında veya şanzuman kulaklarında esneme çoğalmış ise kasıntıya geldiğinde vurma sesi gelir bunuda kontrol ettir

2. sorunun arkadaşlarında belirttiği gibi debriyaj baskı balata işareti olabilir yada
debriyaj üst merkezde sorun olabilir hidrolik seviyesini kontrol ettir ve sistemin bir havasını aldır düzelmez ise muhtemelen baskı balata değişecek

3. sorunun ise aracın ana elektrik kablosu veya şase kablosunda gevşeklik veya oksitlenme olduğunu gösteriyor normal bir elektrikçiye gidip aküden giden ana elektrik kablosunu ve şase kablosunu söktürüp zımpara ile temizlet güzelce yerine takıp sıktır
dalgalanma falan kalmaz

4. sorunun için indiğin rampa baya uzun karşından gelen hava akımı radyatörüne vurdukça soğutma suyunu soğutmuş fanın devre dışı olsa bile karşıdan gelen hava
radyatör peteklerinin arasından geçerken soğutmaya neden olur
burada önemli olan termostat motor suyu soğukluğu belli dereceye indikten sonra
termostatın kapanıp suyun motorda dolaşmasını engellemesi gerekliydi
termostatın kapanmamış olabilir termostatın ömrü tamamlandığında yada çok nadiren kapanmama gibi bir durum söz konusu oluyor bu durumdada rampa inişlerde motrun harareti düşmüş oluyor
bunun içinde termostatın sağlam olup olmadığına bakılmalı ayrıca termostatın kaçlık olduğuda önemli eğer üzerindeki termostat 72 lik felan ise su 72 derceye kadar soğuyana dek termostat kapanmaz buda soğumaya neden olur
aracın satılacağı yere ve kullanılacağı iklim şartlarına göre değişik derecelerde termostat kullanabiliyor

Harıkasın Çoşkun abi.. Olay ancak bu kadar güzel anlatılır :D:D

motor kulakları ve şanzıman pek alıma gelmedi. Bu noktarıda kontrol ettirmeliyim.Bugün ustayla beraber test çık namussuz 1 kere ses çıkardı. iyice bakmak gerek dedi.

Balata için daha idare eder dedi.

elektrik kablolarını kendim kontrol ettim. Akü kutup başları ter temiz oksitlenme yok. ama önümüzdeki günlerde şarj dinemosunu kontroll ettrip elektrik tesisatında sonrun var sanırım.

GP COSKUN
26/07/2010, 21:09
Harıkasın Çoşkun abi.. Olay ancak bu kadar güzel anlatılır :D:D

motor kulakları ve şanzıman pek alıma gelmedi. Bu noktarıda kontrol ettirmeliyim.Bugün ustayla beraber test çık namussuz 1 kere ses çıkardı. iyice bakmak gerek dedi.

Balata için daha idare eder dedi.

elektrik kablolarını kendim kontrol ettim. Akü kutup başları ter temiz oksitlenme yok. ama önümüzdeki günlerde şarj dinemosunu kontroll ettrip elektrik tesisatında sonrun var sanırım.

elektrik kabloları derken akünün kutup başlarını kastetmedim kerem
kutup başından çıkan elektrik kablosu kırmızı renkli olan akünün altına doğru iner orada siyah bir kutu gibi bir kapağın altına 13 lük somunla sıkılır buranın gevşek olup olmadığı
aynı şekilde - kutup başından çıkan şase kablosuda aracın şasesine bağlanan yerde gevşeklik olabileceği
sen bir oto elektrikçiye git
aracın elektrik ve şase kablolarını kontrol edermisiniz diye söyle onlar hallederler en son şarz dinomasuna baktır aracın şarzını ölçtür bakalım sonuç ne olacak bizimlede paylaşırsan sevinirim

joe_black
26/07/2010, 21:56
dostum birinci sorun aynısı bendede vardı bugün amortisörleri değiştirdik ondan değilmiş direksiyon takımından dedi usta yani sadece amortisörden olmuyor bu sesler. direksiyon takımına bir baktır.

M@GIC
27/07/2010, 09:12
forumda eski konular göz attım, genelde herkes şu amortisör takozlarından şikayettci. acaba bende de mi aynı sorun var. kafamda ii ce allak bullak oldu. sanki benle dalga geçiyor usta kullanıca ses çıkarmıyor bende direksiyona oturuyorum başlıyor tak tak diyer vurma sesi. Aracın altınıda sürtmedim ki bir yer eğilsin. gece uykumda bile araçla uğraşıyorum..

acaba bu aralara gp yeteri kadar özen göstermedim. yıkamadım, temiz kullanmadım, eşya taşıdım, diye bana darıldımı? Nazlanıyor mu ne :D:D

M@GIC
28/07/2010, 17:09
Gp gönülünü aldım artık barıştık ;)

Baskı balatanın değişmesi sonucunda debrajım pamuk gibi ve harika çalışıyor.

alttan gelen sesin kaynağı z rotili hafice boşluk yapmış ve ses oradan geliyordu. Onuda değiştirdik ve saat gibi çalışıyor.

Çoşkun abi dün bütün gün telefonda bana zaman ayırdı sorunu çözme konusunda bi hayli ilgi gösterdi. uzaktan da olsa sorunları tek tek nokta atışı yapar gibi buldu.

Birlik Motordan Murat kardeşimde pazartesiden beri epeyce ilgindi ve bütün sıkıntılarımı halletmemi sağladı. Hazır servise gitmişken çatlayan deri vites topuzumuda garantiden değişim için sipariş çıkarttık.

Buradan Coşkun Abiye ve Murat Kardeşime sonsuz teşekkür ederim..

Diğer yorum yapan arkadaşlarada tşkler...

GP COSKUN
28/07/2010, 17:24
KEREM BİRAZ ZOR OLDU BEYİN JİMNASTİĞİ YAPTIK AMA
en başta dediğim gibi ufak tefek sorunlar baskı balata hariç
puntişinle barıştığına sevindim
hadi geçmiş olsun kardeşim

M@GIC
28/07/2010, 17:37
KEREM BİRAZ ZOR OLDU BEYİN JİMNASTİĞİ YAPTIK AMA
en başta dediğim gibi ufak tefek sorunlar baskı balata hariç
puntişinle barıştığına sevindim
hadi geçmiş olsun kardeşim

evet abi sinekte ufak ama işte mide bulandırıyor.
beyin fırtınası yaptık o kadar :D ama doğru şeyler öğrendim ilerde de lazım olunacak şeyler.

coolsea
28/07/2010, 17:44
kerem bu 3. sorun ne oldu??
klima açıkken fan bi yavaşlayıp bi hızlanıyor. aynı sorun bendede var .bugün akümü değiştirdim üzerinde 50 Ah varta akü vardı 60 ah il değiştirdim. sorun hala devam ediyor

MURAT_41_41
28/07/2010, 17:51
rica ederim kerem anlasılan klıma sorununu coskun abı halletmıs bana gerek kalmadı yanı:)

M@GIC
28/07/2010, 18:09
rica ederim kerem anlasılan klıma sorununu coskun abı halletmıs bana gerek kalmadı yanı:)

klima çalıştırmıyorum sorun hallomuş oluyor :D:D:D (kesin çözüm aç camı serinle :D:D)

şu kemer ikaz illetinden kurtulmuş olmaktan duyduğum hazzın kelimelrle ifadesi de mümkün değil. ;)

M@GIC
28/07/2010, 18:13
kerem bu 3. sorun ne oldu??
klima açıkken fan bi yavaşlayıp bi hızlanıyor. aynı sorun bendede var .bugün akümü değiştirdim üzerinde 50 Ah varta akü vardı 60 ah il değiştirdim. sorun hala devam ediyor

O konuyla Murat ilgileniyor... Dİnle Murat Kardeşim kulak ver... :)
Yarın çayını içmeye geliyorum.. malum kilmasız gezilmiyor... :)

Hepsini birden bi günde bitirmek istemiyoruz. yavaş yavaş olsun ki tekrar görüşmek için ;)

GP COSKUN
28/07/2010, 20:19
KEREM
MURATA git sana bir kahve ısmarlasın halleder klimanı
zaten oda bu konuda profesyonel
deniz senin içinde aynı şeyi söylüyorum
aracın ana elektrik kablosu veya şase kablosuna baktır
şase almıyor yada gevşeklik veya oksitlenme var
çaresi çok basit bir problem senin şansızlığın sizin orada bir birlik oto ve murat yok

MURAT_41_41
29/07/2010, 10:57
tamam gel bakarız kahvede ısmarlarız kerem :) :) fırsattan ıstıfade hazır iş güç yok bunları aradan cıkartım dıyorsun

Alp
30/07/2010, 09:09
Kerem oncelikle sorunlarinin cozuldugune cok sevindim. Zaten murat kardesim varsa, sorunda olsa farketmez hersekilde cozer :) tarafimdan tecrubeyle sabittir.

MURAT_41_41
30/07/2010, 11:18
sagolasın abı nerelerdesın özlettın kendını