PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Geri vites boşa geçiyor

mehmetsafran
24/07/2010, 17:01
Merhaba arkadaşlar aracımda geri vitesten araba boşa atıyor sebebi ne olabilir acaba, tam takamıyo muyum anlamadım yeni kullanmıyorum 6 aydır kullanıyorum. Arabayı geri vitese atınca 2 defa başıma gledi. Böyle bi kütlemeyle boşa geçiyor vites.

alperyonar
24/07/2010, 17:06
Tam takmıyor olabilirsiniz..

mehmetsafran
24/07/2010, 17:20
ya tamam tam takmıyor olabilirim o benim de aklıma gledi ama ben diyorum ya 6 aydır kullanıyorum bu arabayı 4 gündür iki defa oldu. bana tuhaf geldi

Scottie
24/07/2010, 17:29
takınca hiç cırtlama falan yapıyor mu... tam takmazsan böyle cırtlama yapar araba hiç hareket etmez eğer hareket halinde yaparsa sorun var demektir... Çoşkun abi yanıtlayacaktır..

mehmetsafran
24/07/2010, 18:13
ya araba hareket edecekken küt diye bir ses gelip boşa atıyor vitesi

WiSTaRiA
24/07/2010, 23:44
Geçen gün aynı olay benim başımada geldi... Vites tam girmediğinden yapıyor.

Birde şöyle deneyin..; Seyir halindeyken durdunuz ve geri gideceksiniz, fren debriyajla durduğunuz için hala ayağınız debriyajda geri vitese takmadan önce ayağınızı debriyajdan kaldırıp tekrar basın ve bakın ki hiçbir sorun olmadan cuk diye vites geçmiş olucak... İyi geri gitmeler :)

GP COSKUN
25/07/2010, 00:21
mehmet vitesin geriye geçtiğinden eminsen ve bu atma olayı meydana geliyorsa
şanzumanında sorun var kardeşim
atma olayına sebeb olabilecek bir kaç şey var
geri vites dişlisinde kırık olabilir
yada geri vites ayının üzüerinde sabitleme bir başka deyişle kilitleme yayı var
bu yay kırılmış olabilir
bir de genelde rastlanan aracın motor kulağında veya şanzuman kulağında deformasyon veya kopuk var ise sen geri kalkmaya çalıştığında kulaklarda sorun var ise şanzuman kasıntı yapar ve vites kolu kasma yapacağından vites tak diye yerinden atar
sen öncelikle aracının motor kulaklarına ve şanzuman kulaklarına baktır bunlar sağlam ise sorun yüksek ihtimalle geri vites dişlisindeki bir kırıktan yada dişlerin bitmesinden
yada geri vites dişlisi ayının üzerindeki yay kırılmıştır
geçmiş olsun
sorunu bulunca ve halledince bizide bilgilendirirsen seviniriz

mehmetsafran
25/07/2010, 01:59
ya ben geri vitese tam geçirip geçrimediğimden emin değilim dikkat etmiyorum açıcası, bu olay olduktan sonra tekrar geri vitese geçirirken dikkat ederek tam geçiriyorum bi sorun olmuyor. Ama dediğim gibi sonuçta insan alıştığı gibi kullanır, benim kullanmamda da bir fark yok şuanda karabükteyim gösterecek servis yok burada. biraz dikkat ederek kullanayım bakalım tekrar yapacak mı? çok teşekkür ediyorum cevaplarınız için

WiSTaRiA
25/07/2010, 11:45
Bir baktırın ve sonucu bizede bildirin..

GP COSKUN
25/07/2010, 17:02
ya ben geri vitese tam geçirip geçrimediğimden emin değilim dikkat etmiyorum açıcası, bu olay olduktan sonra tekrar geri vitese geçirirken dikkat ederek tam geçiriyorum bi sorun olmuyor. Ama dediğim gibi sonuçta insan alıştığı gibi kullanır, benim kullanmamda da bir fark yok şuanda karabükteyim gösterecek servis yok burada. biraz dikkat ederek kullanayım bakalım tekrar yapacak mı? çok teşekkür ediyorum cevaplarınız için

tam geçmemiş olduğu zaman jırrrrr diye bir ses yapar yada yerine oturttuğunu sanarsın debriyajdan ayağını çektiğinde hiç hareket gelmez
senin anlattığın o küt diye vurarak çıkma sesi vitesin geçtiğini ama
kalkış esnasında dişlinin karşılığındaki dişliye tutunamayıp attığını ifade ediyor
bana sorarsan en kısa zamanda kulaklara baktır sorun onlarda değil ise şanzumanı baktırman gerek
eğer geri vites dişlisinde kırık var ise bu kırık olan parça şanzumanın içinde
dişliler dönerken araya falan alırsa bütün dişlilere çatır çatır doğrarsın başına büyük masraf çıkar

ZAK1980
25/07/2010, 18:45
Mehmet senın olayın aynı bendede var arac 2009 model bu aracların vıtesı boyle takıyorum gerıye gectı sanıyorum debrıyajdan cekınde hafıfte gaza basınca jırrrrrrrrrrrrr sesı gelıyor uyuz edıyor ama cok sık olmuyor benımkıde
bunun ıcın gerıye taktıgında ayagını cok yavas yavas debrıyajdan cek hıssedeceksın kendılıgınden gectıgını ve vıtesın yerıne oturdugunu yada gerıye atmadan once 1 tak 1 cm falan ılerı gıt sonra tekrar gerıye at sorunsuz oturuyor aynı dert bendede var servıse sordum bısey yok demıslerdı servıse gıdersen bunun ıcın yazarsan yada sanzumanı degıstırırlerse bende gıdeyım.
Arkadaslar bu arada bu nadır oluyor ama oluyor ıste servıse gıdıyoz orada olmuyor servıste hersey normmal dıyor kendımden suphe ettım abıme ,enısteye kullandırıyorum zaman zaman onlarda da oluyor ama nadır

GP COSKUN
25/07/2010, 19:44
Mehmet senın olayın aynı bendede var arac 2009 model bu aracların vıtesı boyle takıyorum gerıye gectı sanıyorum debrıyajdan cekınde hafıfte gaza basınca jırrrrrrrrrrrrr sesı gelıyor uyuz edıyor ama cok sık olmuyor benımkıde
bunun ıcın gerıye taktıgında ayagını cok yavas yavas debrıyajdan cek hıssedeceksın kendılıgınden gectıgını ve vıtesın yerıne oturdugunu yada gerıye atmadan once 1 tak 1 cm falan ılerı gıt sonra tekrar gerıye at sorunsuz oturuyor aynı dert bendede var servıse sordum bısey yok demıslerdı servıse gıdersen bunun ıcın yazarsan yada sanzumanı degıstırırlerse bende gıdeyım.
Arkadaslar bu arada bu nadır oluyor ama oluyor ıste servıse gıdıyoz orada olmuyor servıste hersey normmal dıyor kendımden suphe ettım abıme ,enısteye kullandırıyorum zaman zaman onlarda da oluyor ama nadır

zeynel senin sorunun mehmetin anlattığı ile aynı değil
onun anlattığı vitesten atma sorunu
senin bahsettiğin fiat şanzumanın klasikleşmiş hastalığı
geri vitese takma ve geçiş zorluğu

mehmetsafran
28/07/2010, 00:52
merhaba arkadaşlar dediğim gibi burada servis yok ustaya söyledim o da tam takamamışsın dedi baktı falan bişey bulamadı ben de o günden beri dikkat ediyorum tam böyle geriyo doğru oturtuyorum yapmadı. Kendimden şüphe eder oldum :)

Scottie
28/07/2010, 08:21
ben özellikle dikkat ediyorum.. iyice durup sonra geri vitese takıyorum.. cırlama faln yok çok şükür..

WiSTaRiA
28/07/2010, 10:31
bazen yapıyor.. Fark etmesen bile ufak cırtlama yapıyor..