PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Geri viteste debriyaj sesi

deha
04/04/2007, 13:46
Arkadaşlar
Son zamanlarda geriye gitmek için ve debriyajı kaldırdığımda bir uğultu sesi geliyor. debriyaja bastığımda ses kesiliyor tekrar arabayı yürütmek için gaza hamle yapıp debriyajı kaldırdığımda yine ses yapıyor. öne giderken yok. sadece geri giderken özellikle yarım debriyajda yapıyor. Bilgisi olan?

matrox
04/04/2007, 16:07
arkadaşım yarım debriyajda yapıyorsa debriyaj baskı balatan sıyırıyor diyeceğim ama ileri giderken yapmaması ilginç
belkide sen geri geri gelirken daha yavaş hareket etmek istediğin için ayağın debriyajda daha fazla kalıyor eger arabanda koku da yapıyorsa debriyaj yakıyorsun demektir

bunun dışında debriyajda pürüzdirek bilyası diyeceğim ama o da ya debriyaja basınca yada çekince ses yapar sadece geri viteste yapmaz

İbrahimKC
04/04/2007, 16:14
VAlla geri vites e takıp hareket edince bende bir ses geliyor. O depriyaj sesimiymiş...

EE ne yapacagız....

SANtO
04/04/2007, 16:23
VAlla geri vites e takıp hareket edince bende bir ses geliyor. O depriyaj sesimiymiş...

EE ne yapacagız....

O ses normal, geri vites dişlisinin sesi. (ama benim dediğim ayağını debriyajdan komple kaldırınca ve hareket halindeyken çıkan ses.)

matrox
04/04/2007, 16:29
O ses normal, geri vites dişlisinin sesi. (ama benim dediğim ayağını debriyajdan komple kaldırınca ve hareket halindeyken çıkan ses.)
evet arkadaşım haklısın

ayagını komple debriyaj dan kaldırıp geri gelirken

hııııııııııııı diye ince bir ses gelir bu ses geri vites dişlisi yüzünden ki bu çok normal
ama başka sesler geliyorsa bir sorun olabilir arkadaşlar

ibrahim geri gelirken debriyajdan ses gelmez bunu kim söylediyse bir gariplik var debriyajdan ses gelirse geri geri gelirkende ileri giderkende gelir
geri gelirken birtek yukarıda dediğim gibi dişliden gelir

İbrahimKC
04/04/2007, 16:33
Benim bahsettiğim ses, tam geri gitmeye başladığım anda garc gurc gibilerinden gelen bir ses. Bir anlık gelip sonra kesiliyor.

Depriyaj olayını hiç düşünmedimama sesin geldiği an sanki ayağımı depriyajdan kaldırdığım anmış gibime geldi bir anda..

ama her zaman gelmiyor namussuz...

yerolan
04/04/2007, 16:35
Arkadaşlar
Son zamanlarda geriye gitmek için ve debriyajı kaldırdığımda bir uğultu sesi geliyor. debriyaja bastığımda ses kesiliyor tekrar arabayı yürütmek için gaza hamle yapıp debriyajı kaldırdığımda yine ses yapıyor. öne giderken yok. sadece geri giderken özellikle yarım debriyajda yapıyor. Bilgisi olan?

Deha bu ses, kliman açıkkende kapalıykende geliyomu?wğer sadece açıkken geliyosa bendede oluyo.ama bende ileri giderkende aynı bahsettiğin gibi tam kalkış yaparken motorun düşük devrinde yapıyor.kalkışı yapıp motor devri artınca kesiliyor.benimki direkt klimayla alakalı bir durum.bununla ilgili servise gidicem.belki seninkide böyledir.klima kapalıyken dene bakalım gelecekmi....

matrox
04/04/2007, 16:38
hemen sorunu söylüyorum o ses normal ibrahim

o ses arka kampanalardan geliyor birde süspansiyon sisteminden
arabanın süspansiyonlarını iyice temizlet yıkamacıda birde serviste kampanalarını temizlesinler sorun biter
ama yine bir süre sonra çıkacaktır bütün fiat marka arabalarda olan bir durum
korkulacak bişey değil

pascal
04/04/2007, 20:54
Arkadaşlar
bende de war o ses, hatta garip bir ses. başlarda ben de korkmuştum ama bi sorun yok merak etme, normal bir ses yani. gündüz farkedilcek bir ses bile değil aslında gece sessizliğinde farketiim ben de ama dediğim gibi bir sorun yok..

pascal
04/04/2007, 20:56
Deha bu ses, kliman açıkkende kapalıykende geliyomu?wğer sadece açıkken geliyosa bendede oluyo.ama bende ileri giderkende aynı bahsettiğin gibi tam kalkış yaparken motorun düşük devrinde yapıyor.kalkışı yapıp motor devri artınca kesiliyor.benimki direkt klimayla alakalı bir durum.bununla ilgili servise gidicem.belki seninkide böyledir.klima kapalıyken dene bakalım gelecekmi....
arkadaşım aynı sorun bende de oldu. hemen serwise git. kalkarken hırlama yapıyor dimi araba???

Linos
04/04/2007, 21:03
Ben de ses yok ama titreme yapıyor kalkışlarda! Bunu da geçen gün aracımı kullanan Femoli farketti sağolsun! Eşim de ben de farkedememişiz durumu... Kullanımımızdan kaynaklanıyor zannediyorduk!

Cahillik işte...:ebebe:

Servise götüreceğim haftaya...

Ziyaretçi047
05/04/2007, 11:46
Arkadaşın dediği ses düşündüklerinden farklı. İlk aldığımdan beri bende de var. Gittikçe azalıyor. Açıklayım. Aracına dikkat et balatalar soğukken yapıyor bu sesi. Hatta balatalar çok soğukken 1.viteste bile geliyor o ses. Git serviste göstermek için serviste ses mes gelmeyecektir.

Önemli bir sorun değil. Sadece ses geliyor. Bir süre sonra da kesiliyor. Bence dert etme. Sabah 1 kez geri giderken geliyor ondan sonra yok.

gokhan_genc
05/04/2007, 14:41
Önemli bir şey olmadığını düşünüyorum.

deha
05/04/2007, 15:25
Bu arabanın geri geri giderken yaptığı ses değil arkadaşlar. Bariz bir şekilde vonultu geliyor. Geri giderken gelen ince tiz ses değil yani. Ayrıca klima ile alakalı değil. Klima kapalıykende açıkkende var.

Ziyaretçi047
05/04/2007, 18:34
evet vowwwwwwwww diye bir uğultu geliyor.

TOTEK
23/04/2007, 09:08
Arkadaşlar geri kalkışlarda deb. sisteminden gelen bu ses normal.Nedeni ise motor dönüyorken deb. baskı va balata birleşik halde volana basılı ve beraber dönüyorlar.aracı kaldırmak için biraz gaz verdiğinizde yarım kavrama yapınca uğultu şeklinde ses yapıyor.yarım kavrama esnasında balata volana sürtme yapıyor. peki ileri viteste neden yapmıyor?nedeni balatanın yapısı ile ilgili bildiğiniz gibi balatalardan as alındıktan sonra (fren ve deb.balataları) kazıma ve uğultu sesleri çıkmaya başladı.Bu sesin nedenide bu.Bu bir arıza değildir.Bilgilerinize.

fox41
23/04/2007, 11:02
söylenenlerı okudum hakketende gerı kalkışlarda ses gelıyor sevıs bı sorun yok dedı motor sogukken gelen ses servıste cıkmadı Dogru bu bır arıza degıl arabanın huyu gıbı

BURSALI
22/05/2007, 12:21
Arkadaşlar aynı sesten dolayı komple debriyaj setimi değiştirdiler. Sanırım her servisin olaya bakış açısı farklı. Ve şuan ses mes yok.

Ziyaretçi047
22/05/2007, 12:37
ne servismiş yaw :)

Linos
22/05/2007, 13:51
Arkadaşlar aynı sesten dolayı komple debriyaj setimi değiştirdiler. Sanırım her servisin olaya bakış açısı farklı. Ve şuan ses mes yok.

Peki garanti kapsamından mı değiştirdiler? Ne kadar sürdü?

BURSALI
22/05/2007, 17:10
Evet garanti kapsamından değiştirdiler. Yaklaşık 24 saat serviste kalıyor.