PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto evo yere yapışması için gerekenler?

ufuk_punto
22/07/2010, 14:45
2 gün önce istanbuldaydım.her yer otoban we trafikte hız yapmamk elde degil.puntomla o virajlara girsem aracım dewrilcek diye korkarım.bir de hafif tümsekte audi a4 ile 120 km hızla giderken arac tümsekten gectigi an cok az hissettirio havalanmıyor.benim puntoda kafamı tavana carpıorm.bizim bu aracta bu olayı yasamamk için ne yapmam lazım.

sowhat788
22/07/2010, 14:54
Yere yakın her araç zıplar hoplar engel olamazsın,esneme kabiliyetini kaybeder yoksa tekerler aracın içine girer :)

CaGRi
22/07/2010, 14:54
5cm eibach ;)

ufuk_punto
22/07/2010, 14:55
jeep gibi mi yapmak gerek:d a4 te yere yakn.pek karsılastırılcak gibi degil ama onun gibi olmasa da o kadar ucmasını istemiorm.suan aracımda her sey standart

hsyn28
22/07/2010, 14:56
3.5 luk H&R yay at bide 17 ofsetli jantla geniş lastik bu iş tamam olur.artı korkma ben her gün deniyom o virajlarda arabayı devrilmiyo:D

ufuk_punto
22/07/2010, 14:56
5cm eibach ;)
5cm liklerle ben mersinde bir gün içinde arabayı dagıtırım:d peki cok vurmazmı?

ufuk_punto
22/07/2010, 14:57
3.5 luk H&R yay at bide 17 ofsetli jantla geniş lastik bu iş tamam olur.artı korkma ben her gün deniyom o virajlarda arabayı devrilmiyo:D
yay varmı peki sizin aracta..hoplama zıplama işine ne yapabilirz bir de.:d kafamı bozan o:d

hsyn28
22/07/2010, 15:01
yay su anda yok en kısa zamanda olacak garanti dısı kalır dediler serviste onu düsünüyorum biraz nasıl hallederim garanti işini diye ondan atamadım.ama bi tane coil-over evo vardı orda muhtesem olmustu araba serviste calısan birinindi tabi coil işi biraz pahalı.
ben zıplamadan gectim viyadüklerde cekiyo araba 100 le felan giderken ona ayar oluyorum belki yay atınca saga sola cekmez diye düsünüyorum.
Bu arada feyyaz diye bi arkadasın evosunda yay var galiba.https://forum.grandepuntotr.com/vbgarage.php?do=view&id=10150

ufuk_punto
22/07/2010, 15:03
anladım.coil over n etkisi nedir ki bi aracta?

hsyn28
22/07/2010, 15:12
coilover olayı yay ve amortisörler beraber takım halinde oluyor bizim araclardaki amortisörlere direk yay atınca esneme payı az oluyor ama coiloverda esneme payı daha yüksek oldugu için aracın cukurlardan felan gecişlerde esnemesi daha iyi olmakta bu yüzden A4 teki gibi daha az bi hisle sizin tabirinizle kafanız tavana vurmadan gecersiniz.yanlısım olabilir düzeltir arkadaslar ama bildiğim şekli budur.

sowhat788
22/07/2010, 15:19
Spor yaylı araba standart yollarda giderken hoplar zıplar birşey yapamazsın,yapmaz diyen yalan söyler :)

CaGRi
22/07/2010, 15:43
Spor yaylı araba standart yollarda giderken hoplar zıplar birşey yapamazsın,yapmaz diyen yalan söyler :)

illaki hoplar zıplar ama önemli olan en az hoplayanı zıplayanı almak. misal eibach, h&r.

ben 5 kullanıyorum, ankara hiç bir şekilde yere sürtme problemi olmuyor. 3.5 düşürmüyor gibi birşey.

ufuk_punto
22/07/2010, 15:49
anladım.5 cm iyidir yani.peki kule gergisi denen olay nedir?

sowhat788
22/07/2010, 16:48
Benden 2 madde:

1-Otoban ve düz yollarda çok güzeldir
2-Bozuk yollarda canınızdan bezdirir

ufuk_punto
22/07/2010, 16:51
:d ahh abicim ahh birde su yollr güzel olsa..cok vurmasından korkuyorum.yoksa hemen takıcam

zafermutlu
22/07/2010, 17:01
benim kişisel fikrim yaşadımız yerin yol durumuna göre seçim yapmak.. yazın yaşadıgım yere yurtdışından spor arabalar gelir ve bunları burda kullanmak gerçekten ölümdür.. yollardan bahsetmiyorum bile çile gibidir.. geniş taban lastik vede arabayı alçaltmak otoban gibi yolu olan yerlerde süper ama bizim burda can sıkıntısı yaratacak bir durum.. ben 17 jant geniş taban lastik almayı düşünüyorum tek güvendigim yolları iyi bilmem arabayı çukurlara mümkün oldugu kadarıyla düşürmeyecegimi bilmem.. ama hala 16 da alabilirim karar vermedim.. ama dümdüzz yolları olan bir yerde yaşasaydım yapacagım şeylerin başında gelir bu iki modifiye..

hsyn28
22/07/2010, 17:02
5 lik takıpta aracı zay etme 3.5 H&R al yeterli olur araç dizel 5 lik önermiyolar pek zaten nedenini tam olarak bilen yok ama önermiyorlar.dizel için olan H&R işini görür tahminimce.

ufuk_punto
22/07/2010, 17:47
Abicim 3.5 cm atip da goruntu de bni tatmin etmzse ise yaramaz.d islev acisindan zaten ok

hsyn28
22/07/2010, 17:58
seçim senin tabiki 5 lik takıp alt takımı eline alma ihtimalinide göze almak lazım ki arac garanti dısı kalıyor yayla ilgili bir sorunda.

StrawBeeRy
22/07/2010, 21:40
5 cm eibach al bak keyfine :)

methko
23/07/2010, 00:13
benim araçta 3,5 h&r var cok memnunum yaylarımdan. eıbach h&r gore cok dusurmuo bence tabi. ama cok yüksekte durmasın cokta indirmesin diosan h&r 3,5 tam ortası en ideali bence yani ben kullanıyorum tavsiye ederim cokta memnunum garajda resimleri ekledim onlardan bakabilirsin

CaGRi
24/07/2010, 01:18
5 lik takıpta aracı zay etme 3.5 H&R al yeterli olur araç dizel 5 lik önermiyolar pek zaten nedenini tam olarak bilen yok ama önermiyorlar.dizel için olan H&R işini görür tahminimce.

önermeme gibi bir şeyi ilk defa sizden duyuyorum. ancak şunu söyleyebilirim, önerilmeme sebebi, araç alçalacağından altını vurma ihtimali arttığından dolayı önermeme durumu olabilir.

seçim senin tabiki 5 lik takıp alt takımı eline alma ihtimalinide göze almak lazım ki arac garanti dısı kalıyor yayla ilgili bir sorunda.

yaklaşık 3 senedir kullanıyorum. en ufak bir sıkıntım olmadı.

abicim sen bırak düşünmeyi,5 al keyfine bak. altını çizerek söylüyorum keyfine diye, çünkü rahatına bakamicaksın :) sonuçta bu sportifliğe yönelik bir malzeme olduğundan dolayı kesinlikle konfordan çalacaktır, ama yukarılarda da bahsedildiği gibi eibach ve h&r bunu minimum seviyede tutmaktadır.

kule gergisine gelecek olursak, diğer bir deyişle viraj denge çubuğu olarak geçer. adı üstünde olan, virajda aracın daha dengeli yol almasına yarayan zımbırtı :D genelde amortisörleri üst kısımlarından birbirlerine bağlayan bir çubuktur. ancak bildiğim kadarıyla bizim puntolara olmuyor. sebebi de ön amortisörlerin yeri bu çubukların montajını imkansız kılıyor.

krakercocuk
24/07/2010, 09:54
5lik eibach;)

ufuk_punto
25/07/2010, 14:36
peki sizlerde bunun fotosu warmı? takılmadan önce we 5cm takıldıktan sonra