PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kampana kilitlenmesi :(

kolombo
22/07/2010, 09:32
arkadaşlar salı günü evimizden 500 mt ileride bulunan benzin istasyonunda aracımı kendim yıkadım. yalnız tekerlere dahi su tuttum, yani kampanalarada.Oraya giderkende araba soğuktu.Hiç gezme filan yapmamıştım. az önce aracıma bindim ne ileri gidiyor ne geri...El freni çekikmiş gibi araba yaylanıyor. Komşum arabayı yıkarken balatalara su tuttuysan ondan olmuştur dedi. Biraz zorla geçer dedi..Doğrumudur. Ne yapmalıyım.

ademtahir
22/07/2010, 09:38
geçmiş olsun.
kış günü olsa dediği doğru buz tuttu kaldı öyle ama yaz gününde yıkamayla bi alakası yok el freni takılı kalmıştır...

kolombo
22/07/2010, 09:53
geçmiş olsun.
kış günü olsa dediği doğru buz tuttu kaldı öyle ama yaz gününde yıkamayla bi alakası yok el freni takılı kalmıştır... servisemi götürmeliyim yani. zorlama yapmıyayım değilmi

ademtahir
22/07/2010, 09:55
servise götürecek kadar bişey yoktur bence halat asılı kalmıştır az biraz anlayan biri sorunu çözecektir yakınında her hangi bir tamirci varsa çözer bu işi servisle uğraşma.

kolombo
22/07/2010, 09:59
tşk.ederim adem bey. Diğer arkadaşlarda bu şekildemi düşünüyor acaba. Yanlış birşey yapmayalım.

Scottie
22/07/2010, 10:01
Otomobillerde sıcak havalarda en çok zorlanan aksam frenler. Frenlerinizi sağlıklı kullanmak için yapmamanız gerekenler
**
Sıcak havalar otomobiller için zararlı olmaya başladı. Özellikle ısınan hava otomobillerin lastiklerinde aşınmalara, fren sistemlerindeki tahribatları arttırmaya başladı. En büyük sorun olarak görünen ise fren sistemindeki tahribatlar. Bunun sebebi ise sürücülerin bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor.
Sıcağın had safhaya ulaştığı noktalarda frenin verimli kullanılması gerekiyor. Yokuş inişlerinde motor freninden faydalanılıp aracı yavaşlatmak en doğrusu. Aksi takdirde balatalar, diskler ısınır frenler tutmamaya başlar. Hele ki bunun üzerine herhangi bir dinlenme tesisinde mola verdiğinizde hemen yıkamacının aşırı derecede ısınmış tekerlere ve disklere su tutması fren sisteminde tahribat yaratır.
Sıcak günlerde otomobiliniz normal bir sıcaklığa inmeden kesinlikle yıkamaya sokmayın! Yıkatmak zorunda kalırsanız da tekerleklerine su tutturmayın. Sıcak diskler soğuk su ile karşılaşınca özelliğini kaybeder ve yamulur. Bunun sonucunda frenlerde dengesizlik, frene basıldığında tiz bir ses çıkar. Problemin giderilmesi içinse diskler tornaya girer ya da yenisi ile değiştirilir.
Tornaya giren diskler ilk karşılaştığı su darbesinde yeniden eski haline döner. Bu sebepten dolayı disklerinizi orjinali ile değiştirmenizi tavsiye ederim. Fren balatalarınızı da orjinal almaya gayret gösterin. Aksi taktirde servise veya bakıma gittiğinizde cebinizden 400-500 TL çıkabilir. (Alıntdır)

Bir konudan alıntı...

Sıcakta Frenleri Korumak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar (https://forum.grandepuntotr.com/genel/18546-sicakta-frenleri-korumak-icin-dikkat-edilmesi-gereken-hususlar.html?highlight=frenler) konusunu okuyabilirsin.. yada Çoşkun abi gelince sorunu gelince yanıtlayacaktır..

OzzY
22/07/2010, 16:01
marea yapıyodu arasıra gaza basınca 1-2 metre gitmeden çözülüyodu. ama bu şekilde zorlamanın zararı olurmu bilmiyorum.

tolgaank88
22/07/2010, 16:05
bana arabayı aldıgımın ilk haftası olmustu ocak ayı idi sabah 8 de arabaya indim bi gun once yıkatmıstım ondan dolayı sanırım olmustu
artık kampana mı ne ise o buz tutmus araba gıdım ilerlemiyor arabayı bıraktım 2-3 saat sonra havanın hafif yumusamasi ile çalıştırıp hareket ettirdim bişe olmadı yazın olması cok cok ilginç

GP COSKUN
22/07/2010, 17:32
korkulacak bir durum değil balata yapışması sadece
geri vitese takarak sertçe kalkışa zorla tak diye atacaktır
su kut,ruyunca pas la beraber balatayı kampananın yüzeyine yapıştırması