PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ses izolasyonu

fraust
21/07/2010, 15:20
.

Arkadaşlar sizlerden, özellikle de tecrübesi olanlardan, Ses iZALASYONU ile ilgili bilgi almak istiyorum.

Aşama aşama yaptırmayı düşünüyorum izalasyonu. Yani fırsatını bulunca ve özellikle de gövenebileceğim bir yerler bulunca yaptıracağım (kendim yapamam bunu cok iyi biliyorum :) ). Tabi bununla ilgili fiyat da önemli benim için. Yani uçuk kaçık rakamlara yaptırmayacağım...

Özellikle şehirler arası yollarda izalasyonun önemi bir kaz daha görülüyor. Çeşitli asfalt koşulları-hız-çevre şartları falan derken Yol sesi/Rüzgar sesi/Taş toprak sesi/Motor sesi bazen yolculuğu çekilmez hale getiriyor.

1) Öncelikle neren başlamam gerekiyor? TEKERLEK-TABAN-BAGAJ-... bunlardan hangisiyle başlamam gerekiyor?

2) Bunların bana tek tek maliyeti tahminen ne kadar olur?

3) Ankara'da bunları uygun fiyata ve güvenerek yaptırabileceğim bir yer var mı?

.

GRDEDE
21/07/2010, 16:34
Çok iyi birşey istiyorsan Dynamat öneririm ama epey masraflı olur.Ben Bravomda Bitum esaslı bantlardan kullandım çok fark etti hatta müzik kalitesi bile değişti.bu bitum esaslı malzemeleri yapı marketlerde ve yalıtım malzemesi satan yerlerde bulabilirsin.Ziebart ta uygulanan yalıtım sistemide iyi sayılır.aracın altına püskürtme sistemiyle kauçuk gibi bir malzeme kaplıyorlar.ama 500 tl gibi bir rakam.kolay gelsin

aslam0740
21/07/2010, 19:28
muharrem ben önümüzdeki hafta izine çıkacam ve bu ses izalasyonunu kendim yapacam. benim kalımdan ziftli keçe geçiyor. benim memleket antalya olduğu için izinde antalyadayım. bu arada 1 günümü vererek arabanın içini komple sökeceğim koltuklar arka bagaj taban halısı ve 6 metre ziftli keçe işimi görür herhalde, komple tabana döşeyeceğim, ben bi yapayım bakalım iyi olursa sizlerede önereyim. bu arada tabana ziftli keçe atan varmı, varsa nasıl oldu? ses kesildimi? bilgilendirirse iyi olur. tofaş grubu arabalara önceden bunlar döşenirdi. puntonun ziftli keçesi varmı yokmu bilmiyorum ama. varsa döşememe gerek yok, ama sanırm yok gibi

StrawBeeRy
21/07/2010, 20:48
yakında aracın içine komple tesisat yaptırıcam o zaman ses yalıtımıda yapılıcak yapılan bir araçta gördüm hem kapı sesleri kesiliyor hemde arabanın kapısı mercedes kapısı gibi oluyor tavsiye ederim

fraust
21/07/2010, 21:40
muharrem ben önümüzdeki hafta izine çıkacam ve bu ses izalasyonunu kendim yapacam. benim kalımdan ziftli keçe geçiyor. benim memleket antalya olduğu için izinde antalyadayım. bu arada 1 günümü vererek arabanın içini komple sökeceğim koltuklar arka bagaj taban halısı ve 6 metre ziftli keçe işimi görür herhalde, komple tabana döşeyeceğim, ben bi yapayım bakalım iyi olursa sizlerede önereyim. bu arada tabana ziftli keçe atan varmı, varsa nasıl oldu? ses kesildimi? bilgilendirirse iyi olur. tofaş grubu arabalara önceden bunlar döşenirdi. puntonun ziftli keçesi varmı yokmu bilmiyorum ama. varsa döşememe gerek yok, ama sanırm yok gibi

Yaptığın işlemler ile ilgili açıklayıcı bilgiler verirsen ve bir de fotolarsan tadından yenmez. açıkcası ben koltuklar bile nasıl sökülür onu bile bilmiyorum. sen yaptıktan sonra tavsiyelerini dikkate alacağım.

şimdiden kolay gelsin.

GRDEDE
21/07/2010, 23:03
[QUOTE=aslam0740;345312]muharrem ben önümüzdeki hafta izine çıkacam ve bu ses izalasyonunu kendim yapacam. benim kalımdan ziftli keçe geçiyor. benim memleket antalya olduğu için izinde antalyadayım. bu arada 1 günümü vererek arabanın içini komple sökeceğim koltuklar arka bagaj taban halısı ve 6 metre ziftli keçe işimi görür herhalde, komple tabana döşeyeceğim, ben bi yapayım bakalım iyi olursa sizlerede önereyim. bu arada tabana ziftli keçe atan varmı, varsa nasıl oldu? ses kesildimi? bilgilendirirse iyi olur. tofaş grubu arabalara önceden bunlar döşenirdi. puntonun ziftli keçesi varmı yokmu bilmiyorum ama. varsa döşememe gerek yok, ama sanırm yok gibi[/QUOT

Aracın bazı bölümlerinde bu keçelerden kullanılmış lakin drekt sac üzerine yapıştırma yötemi daha etkili oluyor.Ben Bravomda kapı döşemelerini söküp elimin ulaştığı iç kımlara bu bitum(ziftli 2 mm kalınlığında çift taraflı bant gibi 25 cm eninde)esaslı bantlardan yapıştırdım.Ayrıca stepne yuvası arka çamurlukların üzeri gibi kaporta aksamı olan ulaşabildiğim yerlere de yapıştırdım.Ses çok fark etti toplam maliyet 50 tl oldu.Şimdi kapılar,bagaj kapandığında buzdolabı kapısı gibi kapanıyor,tok bir sesle...artık teneke sesi duymuyorum.Tecrübeyle sabit tavsiye ederim.

dj_sisart
27/07/2010, 14:24
hocam yapınca her anını fotolamayı unutma özellikle halı bölümünü nasıl söktüğünü göster.bir öneri davlumbazlara dikkat et içten emikotla dıştan keçele .bende düşünüyorum ama halı korkutuyor.