PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GP klima fan devrinin düşüp yükselmesi

coolsea
21/07/2010, 15:05
merhaba arkadaşlar.
aracım 2006 model grande punto active
klimayı çalıştırdığım zaman üfleme devri düşüp yükseliyor ,ayarı yükselltiğim zaman bu dahada barizleşiyor fan bir duruyor bir yükseliyor ve aynı zamanda farlar kısılıyor.servise gittim çok yoğundu gün verdiler kablolardan olabilceğini söylediler.
bu konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.teşekkürler

MURAT_41_41
21/07/2010, 16:04
fan devreye gırıyor o zaman yapıyor şasi almıyor olabılır altarnetörden yapabılır aküden yapabılır

krakercocuk
21/07/2010, 16:23
fan devreye gırıyor o zaman yapıyor şasi almıyor olabılır altarnetörden yapabılır aküden yapabılır

+1

GP COSKUN
21/07/2010, 17:01
deniz aklıma 3 ihtimal geliyor
bunlardan 2 tanesi senin bile halledebileceğin basit sorun
diğeri elektrikçi veya servisin halledeceği bir problem
ihtimalleri sıralarsak

1- aracın ana elektrik kablosu gevşektir
2- aracın ana şase kablosu gevşektir
3- şarz dinamosunda problem vardır

ana elektrik kablosu aküden + kutup başından çıkan kırmızı renkli kaplodur akünün altına doğru bakarsan bağlandığı yer var siyah bir kapakçık onu aç orada muhtemelen 13 lük
civatayla sıkılmıştır onu sık eğer oksitlenme varsa sök temizle zımparala yerine sık

şase kablosu gevşek ise oda akünün - kutup başından çıkar şaseye bağlıdır onun bağlı
olduğu yeri kontrol et ve aynı işlemi yap sorun düzelecektir
eğer düzelmez devam ederse aracın şarz dinamosunda problem vardır şarzı ölçülüp kontrol edilesi gereklidir

coolsea
21/07/2010, 22:33
arkadaşlar öncellikle önerileriniz ve cevaplarınız için teşekkür ederim,bugün bir elektirikçi arkadaş şarj dinamosu dedi fakat mantıklı gelmedi,yarın çoşkun arkadaşımıızn dediği gibi şase kablosu vs kontrol edeceğim,bu arada bu olay sadece klima devredeyken oluyor birde radyatörün fanı kısa aralıklarla devreye giriyor ve kapanıyor

GP COSKUN
21/07/2010, 22:34
elektrikçi arkadaşın aracın şarzını ölçtümü peki

coolsea
22/07/2010, 16:09
elektrikçi arkadaşın aracın şarzını ölçtümü peki

ölçtü, devrin düşüp yükselmesiyle ölçü cihazındaki sonuçlarda düşüp yükseliyordu.şu an başıma daha büyük bir dert açıldı ,aracı aldığımdan beri ön düzende tıkırtılar vardı,,
,bugün usta ya götürdüm takoz ve amartisörler komple değişecek dedi, grande puntolarda kronik hastalıkmış, bir çift monroe amartisör ve bir çift takoz siparişi verdik,haydi hayırlısı

coolsea
03/08/2010, 16:20
Merhabalar,
hem bu konuyu neticelendirmek hemde bu tür arızayla karşılaşanlara yardımcı olmak adına (bence forum ların en güzel yönü,tecrube paylaşımı),,,,
ben problemimi çözdüm bu arada tavsiyeleri ve ilgisi için çoşkun a teşekkür ederim,tavsiyen doğrultusunda önce şase de herhangi bir oksitlenme yada bir bağlantısızlık göremedik.elektrikçi arkadaşımın düşüncesi ise şarj dinamosu vss idi.aküde de sorun yoktu fakat akünün küçücük ve 50 aH (amper) olması dikkatimi celbetti, ve saolsun bir ferhat ustam var kendisi bodrum konacık sanayisinin en kral ustasıdır :) bana sıfır 60 ah (amper) bir akü verdi bir taktık sorun çözüldü,,kısacası grande puntolara takılan bu 45 yada 50 amperlik fabrikasyon aküler bu araçlara yeterli değil.

GP COSKUN
03/08/2010, 20:52
sorunun hallolduğuna sevindim deniz
keyifli sürüşler

byspayn
03/08/2010, 22:01
İlginç bi şekilde çözülmüş :)

Geçmiş olsun...