PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : AUX ses problemi

utku952
14/07/2010, 00:32
-Dün Blaupunkt servisinde aux kablosu bağlattım ipod vs için ancak birşey aklıma takıldı. Arabada sağ ve sol hoparlörler arasında fark var yani sol tiz veriyor sağ da bass veriyor gibi bazı vocal sesler mesela sol hoparlörlerden gelmiyor. Bu normalmidir? yoksa bir yanlışlıkmı var?
-daha önce yaptıranlar sizde varmı acaba böyle bir problem?

sawyer
14/07/2010, 00:47
biz kendimiz yaptık aux kablosu böle bi hata vermedi
yaparlarken baktın mı mesela arkada 3 yer var birini sol haparlör birini sağ haparlör birinide şase olarak alıyorsun sorun çıkarmaması lazım

utku952
14/07/2010, 00:59
nasıl yaptıklarını görmedim ama lehim yapmışlar pek anlamam elektrik devresinden ama cızırtı parazit vs. yok yani yarın gidip göstereyim bari...

SpyHunter33
14/07/2010, 08:45
Lehim mi :S

birde şu olabilir. Kimi şarkı stereo özelliğinden dolayı aracın ayrıştırılmış hoparlöründen herbirini dolanabilir. yani bir ses diğer hoparlöre gelirken diğer hoparlörden farklı bir ses gelebilir.

ademtahir
14/07/2010, 08:48
femoliden hazır her şeyiyle bir kablo aldım kendim taktım kullanıyorum dediğin gibi bir bişey söz konusu değil gayet rahat kullanışlı ses kaliteside cd den daha iyi :)

OzzY
14/07/2010, 09:24
benim kablo diziliminden kaynaklanan benzer bi sorun olmuştu,
şema üzerinde gösterilen şema farklı çıktı, sonra deneye deneye çözdüm.

femoli
14/07/2010, 10:05
Hazırlarda böyle bir sorun yok muhtemelen bir hata yapmışlardır ;)

imdesign
14/07/2010, 11:52
Bu arada lehimlendiyse düzeltelim derken daha büyük sorun olmaz umarım...

sawyer
14/07/2010, 12:14
Bu arada lehimlendiyse düzeltelim derken daha büyük sorun olmaz umarım...
daha büyük sorun olmaz

utku952
14/07/2010, 13:10
Ses kalitesi, diğer hoparlörler de aynı şekilde çalışsa mükkemmel olacak ama işte garip bir durum oluştu yani. Stereo olayını da denedim, ondan olmadıgı kesin... İpod shuffle kullanıyorum, hoparlörleri kulaklık olarak düşündügümde, kulaklıklarda bass yine her iki kulaklıktan da geliyor, yani heralde lehim yaparken bi yanlışlık olmuş.

-Sorun olacagını sanmam yetkili blaupunkt yani, gerekirse teybi deiştrtirim valla :D

femoli
14/07/2010, 13:15
Utku kaç para verdin ?

Moosty
14/07/2010, 14:17
benim kablo diziliminden kaynaklanan benzer bi sorun olmuştu,
şema üzerinde gösterilen şema farklı çıktı, sonra deneye deneye çözdüm.

Benim de aklıma o geliyor, kablo dizilimi farklı olabilir. Öğrenciyken bir arkadaşın volkmeni için hoparlör bağlamıştık, hoparlörün bir ucuna L, diğer ucuna R verdik.

Ses çıkıyordu ama şu şekilde:
- Kulaklıkla dinlerken her iki kulaklıktan da gelen ortak sesler bastırılıyor, solistin sesi kuyu dibinden gelir gibi
- Sesi ne kadar açarsan aç, çok yükselmiyor
- Kulaklıktan gelen sesler sadece stereo farkı yaratan sesler, örneğin gitar sesi normalde sadece sağ kulaklıktan geliyorsa bizim bağladığımız hoparlörden çıkıyor.

Sonuçta L-R şeklinde bağlayınca sağ ve sol kanal arasındaki farkı çalıyordu.

Tek hoparlörümüz olduğu için hoparlörün bir ucuna (L+R), diğerine de ortak ucu (toprak) bağlayınca düzelmişti.

Sizinkinde de sıralamalar karışmış olabilir. Problem teybin arkasında olabileceği gibi, fişin içindeki sıralamanın yanlış olmasından da kaynaklanabilir.

Bahsettiğin gibi farklı kanallardan farklı sesi verme işi şöyle bir bağlantı sonucu olabilir mesela:

L --> E
E --> R
R --> L

L: Sol kanal, R: sağ kanal, E: toprak.

Böyle bir bağlantı varsa ne olur:

- Arabanın sol hoparlöründen gelmesi gereken ses L-R olur, yani bahsettiğim gibi, ortak sesler (solistin sesi gibi) bu hoparlörde çok az duyulur, ancak farklı olan sesler yüksek sesle duyulur.
- Sağ hoperlörden gelmesi gereken seste bir problem olmaz, ama gelen ses aslında sol hoparlörden gelmesi gereken sestir.

Genellikle müzik parçalarında bas sesler ortak verilirken (çünkü bir çok müzik sisteminin sadece bir tek bas çıkışı vardır, zaten bas sesin frekansı da çok düşük olduğu için insan kulağı bas sesin kaynağını çok iyi ayırt edemez, bu nedenle stereo bas çıkışının çok anlamı yoktur.) tiz sesler sağa sola bölüştürülür, bu nedenle yukarıdaki gibi bir yanlış bağlantıda sağ hoparlörden basları algılarsınız. Tizler her ikisinden de gelir ama solda daha baskın algılarsınız.

Sanırım pinlerin sıralaması farklı, ve tarifinize bakılırsa yukarıda anlattığım gibi.

Doğru sıralama:

L->L
E->E
R->R

şeklinde olmalı.

ERDİ
14/07/2010, 15:06
bende birtane arkadaşa taktım sürekli hışırtı yapıyordu ekolayzr ayarını normala getirdim sorun ortadan kalktı
ekolayzırı normal modda kullan belki bir ihtimal düzelir

eser1959
14/07/2010, 16:15
benim bravoya aux kablosu bulamadım,servistede yok

utku952
14/07/2010, 18:08
-Mehmet abi 40tl ye yaptrdım, biliyorum sende kablo vardı ama o sırada bahçelideydik abim karşılayacam deyince ses etmedim :)

-Mustafa abi iyi açıklamışsın valla problem bu olsa gerek bugun gidemedim yarın halletmeye çalıacağım senin şemayı da çizip götüreyim bari bulunsun eyv.

*****Sorunu hallettik, teybin üstünde yazan şemayı yanlış yorumlamışlar ğek anlamam ama şase bağlantısı ile ilgiliymiş. Şu an ses mükemmel cd kalitesine yakın mp3 128k 320k farkı olarak yani...