PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto vites sorunu

GPKaptaN
13/07/2010, 13:37
arkadaslar puntomun her gecen gun vitesinin zor gectigini tespit ettim 1.2. vites zor geciyor geri vitese aldigimda ses yapiyor bunun sebebi ne olabilir.
ben yazliktaim burda gosterecek bir yer yok baski balatasi bitmis olabilir mi ? boyle kullanabilirmiyim 1.5 ay sehirden uzagim buyuk problem cikarmasindan korkuyorum son olarak 1. vitesten 2.vitese aldigimda arabayi kayis sesi gibi motordan bi ses geliyo gaza bastiktan sonra gesiyo sesi. yardimci olursaniz cok sevinirim

GP COSKUN
13/07/2010, 14:06
aracın kilometresi kaç
muhtemel bir debriyaj arızası gibi durum
balatada bitiyor olabilir debriyaj merkezinde de sorun olabilir
debriyajı çift debriyaj yaparak kullanın eğer geçişler yumuşak oluyorsa merkezde sorun var demektir
çift debriyaj yapmak için birden ikiye geçerkenn debriyaja bastığınızda vitesi boşa alın
hızlı şekilde ayağınızı debriyajdan çekip tekrar basın ve 2. vitese geçirin
eğer sorunsuz geçiş yaparsa merkez de sorun sorun yine devam ederse balatanız bitiyordur duyduğunuz kayış sesi ayağınızı debriyajdan kaldırırkenmi geliyor

insomnia06
13/07/2010, 14:13
aynı sorun bende de war.1.vites çok sert geçiyo,geriye aldığımda da her zaman değil ama bazen ses yapıyo.geçen hafta servise götürdüm değiştirin diye,bi sorun olmadığını söylediler.servis müdürü arkadaşım,o çıkıp bir kaç tur attı,bir sorun yok sadece debriyaj biraz sert dedi.inşallah başımıza bir iş açmaz...

GPKaptaN
13/07/2010, 14:39
aracim 80.000 km de debriyajdan ayagimi cektigim zaman geliyor ses ama sadece 1.vitesten 2.ye atarken oluyor kayis sesi birazdan arabayi cift debriyaj yapip dedigin gibi denicem yardimlarin icin tesekurler coskun abi

Ziyaretçi049
13/07/2010, 14:39
Aynı sorun bende de var 1. vitese zor geçiyor geri vitese takarkende bazen dişliler ses çıkartıyor, ama kayış ötmesi felan yok.

Du Hast
13/07/2010, 15:08
puntoların vites kutusu bu şekilde
1 e biraz zor geçiyor.
geriye geçerken klasik fiat garç sesi çıkartıyor.
geriye takarken; vitesi boşa alın, vites kolunu, geri vites yerine doğru hafiften kastırın ama geçirmeyin, 2 3 sn sonra geriye atın garççç sesi çıkmayacak
ya da geri ye atmadan önce araç durur vaziyette 1 e atın sonra geriye atın.

o bu değilde en sevdiğim geri vites gerçisi kuş serisinin geçişi :)
vitesi bastırıp geriye atıp yürür aksamdan gelen hırçç şeklindeki hafif dişli sesi benim için bir zevkti :(
hele arkadan itişin verdiği zevk bir başkaydı..

style07
13/07/2010, 15:09
Orhan bende de oldu aynı problem 70000 km de ben aracı ikinci el aldım birmottan servise götürdüm baskı balatayı değiştirdiler sorun çözüldü senin araç kaç kilometrede?

Ziyaretçi049
13/07/2010, 15:11
52000 de ama ben 48000 km de aldım aldığımdan beri var aynı sorun
Bende geri vites sorununu önce 1. vitese takıyorum sonra geriye takıyorum hallediyorum.

k@pl@n
13/07/2010, 15:13
benimde geçişlerde sorunum vardı ve 57500 km de baskı balata değişti. şimdi pamuk gibi bir debriyaj ve çok rahat vites geçişleri ile arabamı kullanıyorum.

style07
13/07/2010, 15:22
Benimki şirket aracıydı kimibilir kim kullandı herkes bizim gibi özen göstermez bence bundan kaynaklanıyordur.

Ziyaretçi049
13/07/2010, 15:33
Benim aracıda ilk önce avukatın elemanların sonrada bi bayan kullanmış :D
Açıkcası çok sorun çıkartmadığı için değiştirmiyorum ama bellide olmaz biraz rahatlayınca değiştirebilirimde

kxlylmz
13/07/2010, 17:22
geri vitesteki şu gacırtı bende de mevcut. çift debriyaj yöntemini bir deneyeyim, tşk.

matias
13/07/2010, 17:28
puntoların vites kutusu bu şekilde
1 e biraz zor geçiyor.
geriye geçerken klasik fiat garç sesi çıkartıyor.
geriye takarken; vitesi boşa alın, vites kolunu, geri vites yerine doğru hafiften kastırın ama geçirmeyin, 2 3 sn sonra geriye atın garççç sesi çıkmayacak
ya da geri ye atmadan önce araç durur vaziyette 1 e atın sonra geriye atın.

o bu değilde en sevdiğim geri vites gerçisi kuş serisinin geçişi :)
vitesi bastırıp geriye atıp yürür aksamdan gelen hırçç şeklindeki hafif dişli sesi benim için bir zevkti :(
hele arkadan itişin verdiği zevk bir başkaydı..

Benim ford'da 1 e zor geçiyor duyduğuma göre vites koruma sisteminden dolayıymış ki bundan önce 3-4 farklı araç kullandım onlarda öyleydi

Geri vites sesine gelirsek ben bu sesi yeni passat mercedes kompresör gibi araçlarda bile duydum her araçta olur geriye takarken tak diye ses gelmesi normal ama gacur gucur geliyorsa dişliler bişiy olabilir sizin sorununuz debriyajın aşağıda kavramasıda olabilir yada yorumlarda yazıldığı gibi balata bitmişte olabilir.

Ben arkadaşın dediği gibi yapıyorum önce boşa alıyorum debriyajdan ayağımı çekiyorum tekrar basıp 1 e alıyorum daha sonra geriye alıyorum hiç bi ses çıkmıyor..

insomnia06
14/07/2010, 12:07
arkadaşlar,artık geriye atarken önce 1e takıyorum sonra geriye atıyorum ve ses falan yok :)bu bi sorunsa,yaptığım işlem sorunu gidermiyor ama en azından ses duymuyorum :)

Can_SOLEY
15/07/2010, 11:42
Bende şöyle bir sorun var aracı 3 ncü vitese geçirince kavramaya başlayınca vites bir miktar geri geliyor bu normal mi , birde zaman zaman duruken 1 nci vitese geçmiyor araç , sıcak soğuk fark etmiyor yeşil yanıyor 1 e almak istiyorum ama geçmiyor vitesi boşa alıp deneyince ancak geçiyor

patkuma
17/07/2010, 13:20
merhaba;
aynı sorun bende de var pazartesi günü servise götürüyorum. Sorun debriyaj üst merkez arızası. Fiat marka araçlarda genelde olan bir probllem bu. Yanlız parça hiç bir yerde yok sipariş üzerine getiriyorlar dışarı servis parça vermiyor. Parça 200tl fiyatı var. değiştikten sonra sizlerle paylaşıcam sonucu.

Ziyaretçi049
17/07/2010, 13:41
Volkan senden haber bekliyoruz o zaman ;)

GP COSKUN
17/07/2010, 14:35
bakınız
konuya yazılmış ilk mesaj
bir doğru tesbit daha

testo19
17/07/2010, 14:55
Rossi moto GP'nin doktoru sen de bizim GP'lerin doktorusun Coşkun abi :)

GP COSKUN
17/07/2010, 15:06
şu anda alp izmir yolunda karacabeyde aynı sorundan yolda kalmışlar
beni aradı debriyaj pedalı geri gelmiyor dedi kurtarıcı çağırmışlar
yine debriyaj merkezi arızası olduğunu söyledim
bakalım gittikleri servisin elinde varmı tam tatil yolunda bu parça elinde yoksa servisin
rezilliğe bakın o zaman

patkuma
17/07/2010, 17:14
bence ellerinde var parça ama dışarı vermemek için yok diyorlar. 2güne getiririz diyorlar ve ciddi anlamda işçilik parası alıyorlar.

aslam0740
17/07/2010, 17:47
1. vitesten 2. vitese geçtikten sonra gırrrrrrr giye mi bi ses geliyor bu ise debriyaj değişcek demektir. şimdi bi sorun daha söylediler debriyaj üst merkezi; bu tamir olmazmı sonuçta içindeki keçeler değişcektir bana göre, hiç incelemedim parçayı ama büyük ihtimal içindeki keçelerdendir.

GP COSKUN
18/07/2010, 23:42
1. vitesten 2. vitese geçtikten sonra gırrrrrrr giye mi bi ses geliyor bu ise debriyaj değişcek demektir. şimdi bi sorun daha söylediler debriyaj üst merkezi; bu tamir olmazmı sonuçta içindeki keçeler değişcektir bana göre, hiç incelemedim parçayı ama büyük ihtimal içindeki keçelerdendir.

debriyaj üst merkezin tamir takımını henüz yapmadılar punto için
kopmle değişiyor
ayrıca içinde keçe değil bir piston yay ve yuvarlak lastikler var
zamanla lastikler aşınıyor yada yırtılıyor ve hidroliği basamıyor
bu yüzden debriyaj çatalını ittiremiyor sistem ve arıza meydana geliyor
genelde sıcak havalarda yaşanan ve ortaya çıkan bir problem

aslam0740
18/07/2010, 23:53
debriyaj üst merkezin tamir takımını henüz yapmadılar punto için
kopmle değişiyor
ayrıca içinde keçe değil bir piston yay ve yuvarlak lastikler var
zamanla lastikler aşınıyor yada yırtılıyor ve hidroliği basamıyor
bu yüzden debriyaj çatalını ittiremiyor sistem ve arıza meydana geliyor
genelde sıcak havalarda yaşanan ve ortaya çıkan bir problem

bahsettiğiniz lastiği kastetmiştim ben yanlış söyledim onu, tm(levent)lerde biz onu açadık değiştirirdik sorun çözülürdü, önceden ne güzel yapardık, şimdi getir yenisini tak

GP COSKUN
18/07/2010, 23:55
bahsettiğiniz lastiği kastetmiştim ben yanlış söyledim onu, tm(levent)lerde biz onu açadık değiştirirdik sorun çözülürdü, önceden ne güzel yapardık, şimdi getir yenisini tak

evet haklısın mustafa
biz kamyonlardada tamir takımını alıp değiştiriyoruz
ama
henüz puntonun yan sanayi üretimi sanayilere düşmediği için
böyle bir yöntem şu anlık yok
ama tahminim bir kaç sene içinde yaparlar herhalde

patkuma
21/07/2010, 22:54
bugün arabamı aldım servisten. debriyaj üst merkezi değiştirdim 200tl+işçilik toplamda 280 tl fatura çıktı bana.. arabanın çalışması yürüyüşü değişmiş. ama hala geri vitese takınca gırcccc die ötmesi devam ediyor düzelmedi. sorduğumda fiat buna çözüm bulamadı önce 1.vitese sonra geriye takın diyor. istedğim olmadı açıkcası ses yapmaması için vermiştim servise ama vites geçişleri debryaj eskisine göre daha güzel. nasıl yapıcaz bilmiyorum bu sesi neden olduğununuda hala tam olarak bilemiyorm.

GP COSKUN
21/07/2010, 22:57
geri vitese takarken bu sorunu yaşamamak için iki yol var
ya ilk önce bire takıp sonra geriye takacaksın
yada
geriye takmak için hamle yaptığında debriyaj pedalından hafifçe ayağını kaldırıp basacaksın sorunsuz ve sessiz bir geçiş olur
ayrıca bu bir sorun değil fiat şanzumanlarının karakteristik bir özelliğidir

patkuma
22/07/2010, 00:13
peki coskun bişi daha sorucam benm debriyaj çok dipte milim oynatınca daha gaza basmama fırsat wermeden titreme yapıyo araba çok dipte kavrıyo neden dir düzelme şansı varmıdır?

GP COSKUN
22/07/2010, 00:25
peki coskun bişi daha sorucam benm debriyaj çok dipte milim oynatınca daha gaza basmama fırsat wermeden titreme yapıyo araba çok dipte kavrıyo neden dir düzelme şansı varmıdır?

debriyaj ayarı otomatik ayarlı ama
bu kadar aşağıda kavramaması lazım üst merkezi değiştiren yere git
durumu anlat
ayar yapılmıyor diyebilirler debriyaj pedalının arkasında ayar cıvatası var
eğerki ayarla kurtarmayacak gibi ise durum baskı balatanın ayaklarına ve yaylarına bakarlar sonuçta böyle kullanırsan vites geçişleri sert olur tam ayırma olmaz cartlama da yapar normale ayarlamalrı lazım

icel33
08/08/2010, 15:18
gırc sesi ve vitesler arası geçiş problemini neden garanti kapsamına almıyorlar anlamıyorum aracım 2009gp 30.000de servise götürdüm fiat araclarının genellıkle bu sorunu verdıgını söyledıler sonrada kullanıcı hatasından kaynaklandıgını bahsettiler.aracı sert kullanan biri degılım.aranızda fiat merkeze telefon acıp sikayette bulunan oldumu ?