PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Açık hava filtesi hakkında bilgisi olanlar

PESCATORE
10/07/2010, 23:48
herkese merhaba,

uzun zamandır istediğim hava filtresine bugün kavuştum sonunda. 8v olmasına rağmen ses mükemmel oldu. ancak kafama takılan bikoç konu var. hava filtesinin borusunu takmak için motorun üzerindeki platik kutu çıkattılar. oradaki herşey meydanda duruyor. ıslanma veya yıpranma gibi sorunlar olabiri mi? veya açık hava filtreisin başka herhangi zararı var mıdır? birde şimdilik denemek için z-tech taktım acaba k&n mi taksam direk? bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsalar sevinirim

slmlr

Romeo_er2
11/07/2010, 00:00
öncelikle hayırlı olsun..resim varsa paylaşırsanız sevinirim..filtrenin durduğu yer motorun hangi kısmındaysa ona göre + güç veya - güç almış olabilirsiniz..o boşta kalan ufak hortumlardan biri krank-öbürü vakum dur..vakum boş dursa bişey olmaz ama yağ atan ve biraz daha kalın olan diğer boru yani krank ın ucuna küçük bir krank filtresi takmanızı tavsiye ederim yoksa motorunuzun içi yağ içinde kalır..

aracınızın motorunda açık filtrenin durması için en idal yer burası oluyor..bu şekilde daha çok soğuk hava çekilmesini ve aracın yakıt tüketiminin azalmasını sağlayabilirsiniz..eski aracımdan 1-2 görüntü..

https://img37.imageshack.us/img37/5439/14082009174.jpg

https://img59.imageshack.us/img59/185/14082009175.jpg

bravo_sercan
11/07/2010, 00:09
sonradan taktıgı hava filtresini çıkartıp stoga donenlerin geneli,;
Bu filtre bana eksi guc veriyormuş yav, orj, haliyle daha iyi gidiyormuş gibi bi kaç muhabbet duymuştum.
Ertugunun dedigi gibi dogru takılması çok Onemli.

PESCATORE
11/07/2010, 00:10
öncelikle hayırlı olsun..resim varsa paylaşırsanız sevinirim..filtrenin durduğu yer motorun hangi kısmındaysa ona göre + güç veya - güç almış olabilirsiniz..o boşta kalan ufak hortumlardan biri krank-öbürü vakum dur..vakum boş dursa bişey olmaz ama yağ atan ve biraz daha kalın olan diğer boru yani krank ın ucuna küçük bir krank filtresi takmanızı tavsiye ederim yoksa motorunuzun içi yağ içinde kalır..

aracınızın motorunda açık filtrenin durması için en idal yer burası oluyor..bu şekilde daha çok soğuk hava çekilmesini ve aracın yakıt tüketiminin azalmasını sağlayabilirsiniz..eski aracımdan 1-2 görüntü..

https://img37.imageshack.us/img37/5439/14082009174.jpg

https://img59.imageshack.us/img59/185/14082009175.jpg
tam olarak bunun olduğu yerde değil sağ çamurluğun iç kısmına dayanmış durumda olduk boş biryer aslında durduğu yer. filtrenin yanında bir hortumun ucunda minik filtre gibi birşey daha var sanırım krank filtresi o. foto yok şuanda çekmek aklıma gelmedi ama yarın çker eklerim görüntüsüde süper oldu bence krom boru ile

Romeo_er2
11/07/2010, 00:12
krom boru ısınma konusundada iyi daha zor ısınıyo..çamurluğun içindeyse iyi ama tek sıkıntı yağmurlu havada çamurluktan su çekebilir filtre..bu hep bir ihtimal dikkatli olmak lazım..

PESCATORE
11/07/2010, 00:13
sonradan taktıgı hava filtresini çıkartıp stoga donenlerin geneli,;
Bu filtre bana eksi guc veriyormuş yav, orj, haliyle daha iyi gidiyormuş gibi bi kaç muhabbet duymuştum.
Ertugunun dedigi gibi dogru takılması çok Onemli.

gidişi ile ilgili güç eksilmesi gibi bişey hissetmedim aksine artış oldu gibi geldi. ama çokta kullanmadım elifte yaptırdım oradan sahil idealtepeye kadar geldim belki cıkardıgı muhtesem sesı dınlemekten hız konusuna dıkkat etmemıs olabılırım

krom boru ısınma konusundada iyi daha zor ısınıyo..çamurluğun içindeyse iyi ama tek sıkıntı yağmurlu havada çamurluktan su çekebilir filtre..bu hep bir ihtimal dikkatli olmak lazım..

ıslanmaya dayanıklı degılmıdır acaba bunlar

KaMiKaZe
11/07/2010, 00:16
borular bende mevcut bilgine :D

bravo_sercan
11/07/2010, 00:31
gidişi ile ilgili güç eksilmesi gibi bişey hissetmedim aksine artış oldu gibi geldi. ama çokta kullanmadım elifte yaptırdım oradan sahil idealtepeye kadar geldim belki cıkardıgı muhtesem sesı dınlemekten hız konusuna dıkkat etmemıs olabılırım

ilk taktırdıgım gun aynı hissi bende yaşamıştım, sesi duymak için yuksek devirde vites atmalar vs.. o an guzel geliyor ama sonradan bi fark yok oldugu anlaşılıyor bence, kıcı kırık 2 boru ve ucundaki filtre ne kadar guc verebilirki...

Romeo_er2
11/07/2010, 00:54
ıslanmaya dayanıklı degılmıdır acaba bunlar

malesef suyu çekerse sıkıntı olabilir..

bulut
11/07/2010, 02:00
Kardeşim bu da benim kullandıgım sistem. Jsv kutu içi filtre kullandım ki benim araç fazla alçak ve karter yaptıramıyorum. Bundan ötürü filtre çabuk kirlenmesin (kir-çamur almasın diye) kapalı kutu daha iyi::)
borular da yine jsv nin hazır alüminyum boruları. (havayı cabuk sogutmak gerekli)
ve ben fotograftada gördügün gibi en uygun bölüme yerleştşrdşm filitreyi ve filtrenin ucu ön ızgarada. Radyatörün hemen yanındaki plastik malzemeyi kestik ve filitreyi ızgaranın önüne kadar uzattık. Yani havayı kaput içinden sıcak değil, direk dısarıdan soguk alıyoruz

PESCATORE
11/07/2010, 14:15
Kardeşim bu da benim kullandıgım sistem. Jsv kutu içi filtre kullandım ki benim araç fazla alçak ve karter yaptıramıyorum. Bundan ötürü filtre çabuk kirlenmesin (kir-çamur almasın diye) kapalı kutu daha iyi::)
borular da yine jsv nin hazır alüminyum boruları. (havayı cabuk sogutmak gerekli)
ve ben fotograftada gördügün gibi en uygun bölüme yerleştşrdşm filitreyi ve filtrenin ucu ön ızgarada. Radyatörün hemen yanındaki plastik malzemeyi kestik ve filitreyi ızgaranın önüne kadar uzattık. Yani havayı kaput içinden sıcak değil, direk dısarıdan soguk alıyoruz

bundan guzel ses alabılıyormusun pekı?

bulut
12/07/2010, 01:50
Araca binenler yada arabadan cok anlamayan kişiler bana ''egzos mu taktın'' gibi ilginç sorular soruyolar. Yani ses yeterince tatminkar. özellikle boruların gercek (ince)alüminyum boru olması sesin cıkısını değiştiriyo illaki. Cünki daha önce hava filtresini baglamak için çeşitli malzemeler denedim ama en cok bu alüminyum borulardan memnunum

WiSTaRiA
14/07/2010, 01:06
Benim yaptığım sistem daha farklı murat.. 1-2 güne kadar resim eklerim sana bilgi olarak faydası olur belki...

WiSTaRiA
15/07/2010, 18:36
Benim aracıma taktığım hava filtremin resmini ekliyorum belki yardımcı olur sana....
https://i1101.hizliresim.com/2011/1/29/5075.jpg (https://urlal.com/dqqf)

kuhi
22/12/2010, 13:36
Gerçekten güç artırıyormu yoksa sadece ses efektimi yapıyor :)
Güç artıyorsa yakıta nasıl bir etkisi oluyor acaba?
Yakıtta artış yada azalma gözleniyormu acaba?
Kullanan arkadaşları deneyimlerini bizlerle paylaşırsa ,

Budweiser
23/12/2010, 22:02
Bu konu defalarca tartışıldı. Ben son nokta olması niteliğinde birşeyler yazacağım.
Öncelikle şu zihniyeti ortadan kaldırmak lazım. Açık hava filtresi çok yakar. Hayır kesinlikle filtreyle gelen bir extra yakış söz konusu değildir. Fakat filtrenin vereceği hoş sportif sesi duymak için insan gaz pedalına normal kullanımından biraz daha fazla oynadıgı için (gaz kesip gazlamalar veya yüksek devirlerde kullanmalar) haliyle araç fazla yakıyor. Yani filtrenden değil sizden kaynaklı. 123546346 milyon dolarlık açık hava filtresi olsun isterse yinede yok+5hp yok +10hp kazandırır bunların hepsi tatava. Açık hava filtresi daha rahat nefes aldıracagı için aracımıza ölü devir diye tabir ettiğimiz alt devirlerde canlanma saglayacaktır vites arttırmalardaki yığılmayı azaltacaktır. Gaz tepkiniz biraz olsun alt devirlerde daha düzgün hale gelecektir. Fakat bunları elde etmek istiyorsanızda. Filtrenin konumu çok önemli. Motor soğuk ve en temiz havayı emdiğinde rahatlar sıcak hava emerse tam tersine güç kaybı olur yığılmalar olur. Dikkat ederseniz çoğu drag arabalarının farlarından biri söküktür ve filtre oraya yerleştirilir ki daha temiz daha soğuk havayı emebilsin diye. Bazı araçlarında ön tamponlarında delik vardır yine temiz hava çekebilsin diye. Uzun lafın kısası Açık hava filtresi yakıtı arttırmaz aracı seriileştirir. Daha mutlu motorunuz olur. umarım yeteri kadar açıklayıcı ve son noktayı koyan bir yazı olmuştur.

Budweiser
23/12/2010, 22:03
Bu arada yanlışım varsa düzeltin Romeo_Er adlı arkadaşımız krom borunun zor ısınacagını söylemiş. Benim bildiğim kadarıyla crom boru aksine daha cabuk ısınabilen bir metal diye biliyorum bu yüzdende genelde Aliminyum kullanılır. Cai lerde.

femoli
23/12/2010, 22:45
Sg taraftaki bosluk fire icin en ideal yerdir camurlugun hemen yani davlumbaziniz saglamsa bir sorun olmayacaktir ici metal pvc karisimli lastik hortum pekqlq isinizi gorur isinma olayi zorlasir ve esneklik ile titresimin onune gecersiniz , filitre ye gelincede dunya para verilenle ucuz filitre arasinda hemen hemen hic bir fark yoktur ( uzun omurluluk haric) yani istediginizi takin performans ve yakit ayni olacaktir ( boyut farki degistirir) sadece ..

Ufak krank hirtumunuda ek bir hortum alarak sag taraftaki camurluk arasindan assagiya sallandirabilirsiniz ucuna ister filitre takin ister takmayin ama assagi sarkitin ve onu bosta olsun ..

Filitre normal kullanimlarda kesinlikle oncekine oranlq daha az yakar ama ses duymak icin surekli abanirsaniz haliyle fazla yakacaktir .. Rahat nefes alan arac alt devirlerde daha iyi toparlar ..

Budweiser
23/12/2010, 22:58
filitre ye gelincede dunya para verilenle ucuz filitre arasinda hemen hemen hic bir fark yoktur ( uzun omurluluk haric) yani istediginizi takin performans ve yakit ayni olacaktir ( boyut farki degistirir) sadece ..

U

Nası fark yok abi gözünü seveyim. Yed le JSV ile AEM i K&N i bir tutma abi :D Malzeme kalitesi var bir kere hava geçirgenliği daha temiz daha düzgün. Bu arada buluşmaya gelemedim abi özel nedenlerden dolayı bi ara anlatırım.

femoli
23/12/2010, 23:49
Bende hepsi var ama emin ol farki fark edecek kadar fark yok :D sadece omur degisken olabiliyor ikisinede ayni oranda basinc verelim ucuzlar daha fazla gecirgen oldugunu goreceksin , suzme babinda dusunursek fark bir miktqr olacaktir ' biri 20 ,30 biri 90, 100 :)

Zaten ifadeni alcam gelde;) nerdesin sen .

sabanci
24/12/2010, 00:19
mehmet abi hazır konusu açılmışken eli ayağı düzgün filtre ne kadar ? :D

femoli
24/12/2010, 00:29
Eli ayagi duzgun hanim hanimcik bir filitre 30 , 40 tl arasinda 20 tl den 120 tl ye kadar var :)

sabanci
24/12/2010, 00:37
peki ara boruyu her yerden bulabilirmiyim yoksa sende varmı?

Budweiser
24/12/2010, 10:29
Heryerde bulunurda pahalı yani o kadar vermek gereksiz aliminyum borucular var ordan temin edersiniz aracınıza göre parça parça.

@Femoli :D abi valla sağlam bahanem var ona göre:D