PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gaza basıp bırakınca gelen ses

murat53
08/07/2010, 23:21
slm arkadaşlar aracım 1.3 dizel emotion 65.000 km de.bi sorunum var araca gaza basıp bırakınca önden zırr diye bi ses geliyor sanki pul sesi gibi bu sesi çok yönlü araştırdım bi çok masraf ettim aracın zinciri değişti yağ pompası değişti devirdaim değişti balata ve diskler değişti amartüsörler söküldü kontrol edildi.bu ses hala devam ediyor.şimdi ise tamircim turbadan debriyajdan en son olarakta iticilerden gelebilir diyor başına böyle bişey gelen varmı arabada değişmeyen bişey kalmadı artık yoruldum yardımlarınızı bekliyorum.çok acil yardım

Du Hast
08/07/2010, 23:56
bir ihtimal prizdirek bilyasından olabilir.

makeles
09/07/2010, 00:12
hareket halindeyken mi rölantide mi?

ben de 2. viteste ilerlerken gaza bir süre basıp hızlandıktan sonra gazı bırakınca ara bi cızırtt zırrtt gibi ses duyuyorum..

Ziyaretci046
09/07/2010, 00:17
şarz dinamosunun pulesiyle krank kasnagına baktır

murat53
09/07/2010, 00:21
boşa alıp gaza bastığımda gaz yerken değilde gazı bırakınca zırr diye ses yapıyor giderken 1 ve 2 viteste çok rahat bişekilde duyulabiliyo sanki boşta bir civata veya pul var şıngır şıngır ses yapıyo rolantisinde çalışınca hiç bir ses yok

bu arada şarz dinamosunun bilyeleri ve kasnağıda değişti bunlar boşa yapıldı tabi

mehmet senin sorunun benim sorunuma benziyo fakat bendeki baya bi rahatsız edici bu ses ne azalıyı ne çoğalıyo

sull
09/07/2010, 00:42
bende de aynı sorun var debriyaja basınca ses kesiliyo yani boştayken ses yok ama vitesteyken var.

murat53
09/07/2010, 01:00
süleyman bende debriyaja bas veya basma ses var yalnızca rölantide yok en fazla da gaza basıp bırakınca geliyo 1 ci ve ikinci vites te daha belirgin ve araçtakilerin duyacağı şekilde

GP COSKUN
09/07/2010, 10:58
sevgili murat
bu kadar masraf etmene rağmen halen sorunu bulamadıklarına hem üzüldüm hem kızdım
neyse artık olan olmuş sana yardımcı olmaya çalışayım
anlattığın sorunun ana nedenleri kuvvetle muhtemel iki parçadan ileri gelebilir
bunun biri prizdirek bilyası diğeri debriyaj bilyası
hangisinde sorun olduğunu anlamak için bi iki soru sorucam
bahsettiğin ses debriyaja basınca kesiliyormu tekrar ayağını debriyajdan çekmeye başladığında kavrama noktasında yenidenmi başlıyor
eğer kesiliyorsa prizdirek bilyası yok debriyaja basıncada devam ediyorsa debriyaj bilyası eğer ses sadece bir viteste geliyor olsa idi grubun üzeründeki bilyalardan bir tanesi bozuk olurdu
sorunu bu şekilde bir test ederek tesbit et ve şu dünya parçayı değiştiren saygıdeğer
ustanada bir zahmet ilet
subab iteceklerinde sorun olsa idi ses rolantide de devam edecek ayrıca aracın çalışması düzensizleşecek yakıt artacak eksozda duman gözlenecek idi
şimdiden geçmiş olsun
saygılar

Kriminal
09/07/2010, 11:15
Abi şiir gibi okudun valla saol

Punto Efo
09/07/2010, 12:22
Sorununuz debriyaja basmayla ilgili değilse başka yerde aramak lazım. Benzer bir sorun bende de vardı. İlk başlarda ayağımı gazdan çekince sadece uğultu şeklinde geliyordu. Daha sonra sesler tıkıtrı cızırtı şeklinde gelmeye başladı. Aracım garantide olduğundan Ankara'da ki Kartaş yetkili servise götürdüm. Servis formeni Sedat bey çok ilgilendi. Sonunda sesin klima kompresörü veya su pompasından birisinden geldiğini saptadı. İki parçada çalışır durumdayken aynı kayıştan güç aldıklarından sesi hangisinin yaptığını bulmaları zordu. İlk önce su pompasını değiştirdiler, ses tam olarak geçmedi. Sonunda klima kompresörüde değişti ve tıkırtı cızırtı sesleri kesildi. Ancak çok az da olsa uğultu sesleri halen geliyor ve sanırım bu Punto ların genel bir özelliği. Bir miktar kayış sesi malesef geliyor ve yapacak pek bir şey yok. Eğer sizinkilerde benzer sesler ve sorunlar ise dediğim parçalara baktırmanızda yarar var.

PLaTiNuN
09/07/2010, 12:57
Murat abi geçen sene başıma gelmiş ufak bi olayı anlatayım belki sende de bu tür birşey vardır bilemiyorum bu kadar işinin ehli arkadaşın anlattıkları yanında çok basit gözükebilir ama baya uğraştırmıştı anlayana kadar...
Normal yıllık bakımdan çıktıktan sonra eve gitmiştim birazda yüksek sesle müzik dinlediğimden ses falan duymamıştım ama bikaç saat sonra tekrar yola çıktığımda senin bahsettiğin gibi ayağımı gazdan çektiğimde ve 2. 3. viteslerde daha yoğun olarak pul sesi gibi yada zincir sesi gibi bir ses duymaya başladım tabi o akşam bana zehir oldu pervane oldum arabanın etrafında...Kaputu açıyorum rölantide ses yok gaz veriyorum boştayken bi ses yok...Alttan bakıyorum ses yok üstten bakıyorum ses yok ama yolda giderken çıldırtıyo bu ses...Herneyse bakıma girdiğim servise ertesi gün sabahtan gittim durumu anlattım onlarda baktılar baktılar bulamadılar arabanın altına girdiler yok...gel dedim ustaya bi tur atalım duyarsın sesi çıktık duydu anlayamadı nerden geldiğini...artık 2-3 usta birden bakmaya başladı ki birisi arızayı buldu...Hava almayı sağlayan boruyu yerine oturtmayı unutmuş filtreyi değiştiren arkadaş..Tabi her gazı bırakışımızda o da içerde sallanmış ve bu sesi çıkarmış çok ilginçti bu kadar basit bişeyden olması neyse ki halloldu artık o sesi duyarsam bilicem ki yine boruyu yerine oturtmayı unutmuşlar :)

murat53
11/07/2010, 00:34
arkadaşlar herkeze çok teşekkür ederim sorun çözüldü çok pahalı bi şekilde aracın debriyaj bilyesi debriyaj seti en önemliside volantı değişti bunların hepsi sonunakadar bitmiş ve bozulmuş.ses kesildi araba tamamen değişti sanki sesi hangisinin yaptığı ise kesin değil ama ses artık yok.volant denilen parça 400 tl debriyaj 210 tl bilye 235 tl şanzıman yağı 30 tl bunları değiştirmesi 150 tl fiyatlarını bilmeniz açısından bu parçaların bu denli çabuk bozulmasının sebebi ise özellikle volantın tamamen kullanım hatası benden önceki sahibi bayandı bayan kullandığı için bu halde ani kalkışlar aracı silkeleyerek kalkışlar vs volantın düşmanı ayrıca bizim volantlar oynar volantmış biraz hassas yani dikkat etmek lazım coşkun abi ve tüm arkadaşlara tekrar teşekkür ederim.

Du Hast
11/07/2010, 02:09
sevgili murat
bu kadar masraf etmene rağmen halen sorunu bulamadıklarına hem üzüldüm hem kızdım
neyse artık olan olmuş sana yardımcı olmaya çalışayım
anlattığın sorunun ana nedenleri kuvvetle muhtemel iki parçadan ileri gelebilir
bunun biri prizdirek bilyası diğeri debriyaj bilyası
hangisinde sorun olduğunu anlamak için bi iki soru sorucam
bahsettiğin ses debriyaja basınca kesiliyormu tekrar ayağını debriyajdan çekmeye başladığında kavrama noktasında yenidenmi başlıyor
eğer kesiliyorsa prizdirek bilyası yok debriyaja basıncada devam ediyorsa debriyaj bilyası eğer ses sadece bir viteste geliyor olsa idi grubun üzeründeki bilyalardan bir tanesi bozuk olurdu
sorunu bu şekilde bir test ederek tesbit et ve şu dünya parçayı değiştiren saygıdeğer
ustanada bir zahmet ilet
subab iteceklerinde sorun olsa idi ses rolantide de devam edecek ayrıca aracın çalışması düzensizleşecek yakıt artacak eksozda duman gözlenecek idi
şimdiden geçmiş olsun
saygılar
doğru tahmin etmişisz çoşkun hocam :)
ah bu bilyalar ve baskı sistemi. gerçekten hassas parçalar aslında..

sorun çözülmüş ya gerçekten sevindim. insan mutlu oluyor kafasına taktığı şeyin çözülmesine :)

GP COSKUN
11/07/2010, 16:39
MURAT SORUNUN HALLOLDUĞUNA SEVİNDİM
keşke daha önce irtibata geçip fazla masraf etmeden seni bu sorundan kurtarabilseydik
neyse artık zararın neresinden dönersen kardır
tekrar geçmiş olsun

murat53
11/07/2010, 23:05
tşk ederim çoşkun bey keşke daha önceden yardım isteseydim zincir değişmezdi arabanın.direk şanzımanı söktürürdüm.olacağı varmış sağlık olsun.

edelsang
12/07/2010, 00:48
benimkindede gaz pedalının bir bölümünde şır diye bir ses geliyor sanki böyle su makinası çalışır gibi yada su gıcırtısı gibi çok sinirimi bozuyo bu durum ama 0 araç diye önem vermiyorum göstersem mi acaba ?

murat53
12/07/2010, 22:03
bence hemen göster başka iş açmadan başına bende öyle bi ses yok.

makeles
30/09/2010, 20:14
bende de başladı bu ses..
4. vitesten 3. vitese takıp devir 2500 civarlarından aşağı doğru düşerken hafif bir ses,
3. vitesten 2. vitese takınca yine 2500 dvr/dk civarlarında daha belirgin,
2. vitesten 1. vitese takınca yine hafif bir ses,

debriyaja basınca koybolan kavrama ve sonrasında devam eden bir ses..
vites geçişlerinde cartlama zorlanma vs yok..

bu başlıktan prizdirek bilyası olabilir sonucunu çıkardım..
garanti karşılıyor mu acaba?

cemal arslan
30/09/2010, 20:51
yaşlı kurt tecrbüsini konuşturdu :)

hilmiusta
26/10/2010, 02:40
ya murat hocam bu dedıgın olay ben dede var aracım 40000 km de ama klıma kasnagada olabılır kafam karıstı yaaa

makeles
05/11/2010, 22:53
bugün 50bin bakımı yapıldı.. 2. viteste hızlanıp yavaşlarken gelen ses prizdirek bilyasından değilmiş..
sağ ön iç aksa bağlı rulman varmış (tam tarif edemiyorum) orada boşluk oluşmuş araç kompresyona girince ileri geri hareket yaptığından zırıltı yapıyormuş..
zincirli kuyu birmot sağolsun hemen halletti ses olayım çözüldü..
prizdirek bilyasında ve senkromeçlerde sorun olmadığı söylendi..

cartlama olayına gelince 1. viteste 5-6 kez 4500 devirlerde 2. vitese taktım devir 3500lere inmeden cartlama vs. olmadı..
ara sıra olması telaş içinde erken vites atma çabama bağlıyorum..

ORS15
06/01/2018, 21:25
Arkadaşlar araştırdım ama bir sonuca varamadım, turbodan diyende ustada da oldu, ikinci vites dişlisinden diyende oldu, prizdirek bilyasından diyende oldu araç daha 52.000 km de.
Şuan aracımda 2. viteste giderken gazdan ayağımı cekince bir uğultu (ötme sesi)geliyor.
Diğer viteslerde bu ses gelmiyor.
Ne olabilir?

arenas
06/01/2018, 22:06
Bir arkadaşın sıfır aldığı 1.2 69 bg benzinli atmosferik puntosunda da bu sorun vardı,henüz 5-10bin km civarıydı.
Üçüncü viteste ayağı gazdan çekince bahsettiğiniz uğultu geliyodu.Ben de test ettim,3. Vitese atıp araç devrini bulunca ya da hafif yokuş aşağı ,gazdan ayağı çekince uğulduyodu.
Servis,teşhis koy(a)madı , arkdaşın yaptığı kazaya bağlamaya çalıştı ve kaza dosyası da kapandığı için bu şikayetle uğraşmak istemedi.Yaptığı kaza da sağ çamurluktan hasar aldığı,sokak arası basit bi kazaydı.
Birlikte bostancı Rese otoya gittiydik ,Recai usta (-ki yaklaşık 20yıl yetkili servis ustası),bir tur attı ve prizdirek bilyasından olduğunu,yaptığı kazayla alakası olmadığını,şanzımanda üretim hatası olabileceğini,servise baskı yapmasını söylemişti.Daha sonra ben arkadaşla iletişimi kaybettim,ne yaptı etti bilmiyorum.

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ORS15
06/01/2018, 22:26
Benim sadece ikinci vitesde giderken gazı kesince araç kompresör yapmaya başlayınca bir uguldu veya ötme var. Araç garantili ve yetkili servisin biri turbodan geliyor ve degişmesi gerek dedi, bir servis vites dişlisinden olabilir ama ağırlık olarak prizdirek bilyasından dedi.
Şimdi hangisi,tamamen kafam karıştı.
Sizin araçlarda az da olsa bu ses var mı?

ORS15
07/01/2018, 09:13
Arkadaşlar, daha önce bu durumu yaşayan olmuş nasıl cözdünüz veya hala devam mı ediyor ,bu ses? Gerci konu acılalı baya olmuş ama bir bilen vardır forumda diye düşünüyorum.

ORS15
07/01/2018, 15:45
Arkadaşlar bu gün birazdaha inceledim bu sesi araç 2000 devir altında yapıyor, turbo 2000 altında kapanıyor dimi veya devreden çıkıyor diye hatırlıyorum. 2. vitesde gazı kesince 2000 devir altına düşünce ötme sesi başlıyor?

ORS15
10/01/2018, 08:50
Yardım edebilecek biri yok mu?

fotobelit
10/01/2018, 13:27
Ali bey Turbo herzaman devrededir ama 1800 devir ve sonrasında etkisi hissedilmeye başlar..Yani bu yazdıklarından ben Turbo ve hortumları ile ilgili bir sorunmuş gibi geldi..Belkide sorunda değildir..Belki Turbo hava basıncını boşaltırkenki sesi veriyordur..Kışın turbolar yağ daha az akışkan olduğu için fazla ses yapıyorlar sanırım..Turbo sesleri ile ilgili youtube ta videolar mevcut..İsterseniz bir bakın ve sizin çıkan sese benzer sesmi bir karşılaştırın..
Burda bir kaç örnek var bir bakın isterseniz :
https://www.youtube.com/watch?v=uz-SJN7xVm0
https://www.youtube.com/watch?v=0k19c3h8Fs8

ORS15
10/01/2018, 14:02
Ali bey Turbo herzaman devrededir ama 1800 devir ve sonrasında etkisi hissedilmeye başlar..Yani bu yazdıklarından ben Turbo ve hortumları ile ilgili bir sorunmuş gibi geldi..Belkide sorunda değildir..Belki Turbo hava basıncını boşaltırkenki sesi veriyordur..Kışın turbolar yağ daha az akışkan olduğu için fazla ses yapıyorlar sanırım..Turbo sesleri ile ilgili youtube ta videolar mevcut..İsterseniz bir bakın ve sizin çıkan sese benzer sesmi bir karşılaştırın..
Burda bir kaç örnek var bir bakın isterseniz :
https://www.youtube.com/watch?v=uz-SJN7xVm0

Cemil bey, videodaki sesler benim araçta yok. benim arac da rölantide ses gelmiyor, boşta gaz verince de ses gelmiyor, sadece ikinci viteste gazı kesince arac devri 2000 devrin altına düşünce bir inleme veya ötme sesi geliyor. Gerci bu ses de az duyuluyor, etrafınızda arac varsa duyulmuyor, sesiz bir ortamda duyuluyor, turbo hortumlarından da olma ihtimali var ,ayrıntılı kontrol için, başka bir servise daha da gitmeyi düşünüyorum veya aynı servise tekrar gitmeyi düşünüyorum ama normal olabilir mi bu ses.

fotobelit
10/01/2018, 17:03
Rahatsız etmeyecek kadar yani zor duyulan bir sesse bence Turbodan(hava boşaltma sesi diye düşünüyorum) ve normal olduğunu düşünüyorum..Tek kafama takılan,1.vitestede ses yapması gerekirdi...3 ve 4 te biraz zor duyuluyor..

ORS15
11/01/2018, 08:47
Rahatsız etmeyecek kadar yani zor duyulan bir sesse bence Turbodan(hava boşaltma sesi diye düşünüyorum) ve normal olduğunu düşünüyorum..Tek kafama takılan,1.vitestede ses yapması gerekirdi...3 ve 4 te biraz zor duyuluyor..

Cemil bey, bende tam anlayamadım ama turbonun hava boşaltma sesi ile ilgili bildiğiniz video var mı? nasıl bir ses oluşuyor o esnada. birinci viteste ayrıntılı bir kontrol yapacağım belki vardır ondada ama 2. viteste rahat belli ediyor. aslında ses ölümüne rahatsız etmiyor ama ben buradayım da diyor.
müzik acınca duyulmuyor, gürültülü yollardalar duyulmuyor ama şehir için sakin kullanımlarda ses nasılsın ben buralardayım diyor.
Eger bu turbonun hava boşalma sesi ise, bütün puntolarda olması gerek diye düşünüyorum.

fotobelit
11/01/2018, 11:37
Sesi duyamadığımız için malesef tahmini fikirlerimizi sunuyoruz...Bu tip ses şikayetlerinde genelde ilk akla gelen Turbo oluyor..

ORS15
11/01/2018, 15:48
Cemil bey, sizin acarlarda turbonun havayı boşaltma sesi duyuluyor mu?

fotobelit
11/01/2018, 18:46
Şöyle bir örnek video var..İlk Yorumdaki Yasin bey böyle bir söylemde bulunmuş..Birçok kişide buna benze yorumlar yapmakta..Eğerki buna benzer bir ses ise..
https://www.youtube.com/watch?v=XbU5BeLoosw

Seagate189
12/01/2018, 08:56
Şöyle bir örnek video var..İlk Yorumdaki Yasin bey böyle bir söylemde bulunmuş..Birçok kişide buna benze yorumlar yapmakta..Eğerki buna benzer bir ses ise..
https://www.youtube.com/watch?v=XbU5BeLoosw

Bu sesin aynısı benim aractada oluyor ustama sordum hava bosaltma sesi demisti,ayrica turbocuyuda gösterdim hic bisey yok normal diye belirtti.

ozank90
19/02/2018, 12:43
bu sorunun aynısı bende de var. nasıl hallettiniz acaba ?