PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kontağın takık kalması

atom43
07/07/2010, 12:14
merhaba abilerim arkadaslarım ben bu fiatlar hakkında karşılaştıgım bir durumdan bahsetmek istiyorum şuana kadar fiatın hemen hemen tüm modellerine bindim sürdüm ve hepsinde farkettigim birşey vardı neden bu arabaların kontakları bazen takıklık yapıyor cevrilmiyor donmuyor mesela uzun sure ustunde kaldıgında kontak acılıyor ama marş vermek icin döndürmüyor tekrar sola cevirip saga ceviriyorum ve ben bunu marea palio doblo punto bravo brava hepsinde aynı problemi yaşadım sebebi nedir sizde farkettinizmi bunu yani marşı vercem diye zorlasam belkide anahtarı kıracagım o derecede dönmüyor

brabus
07/07/2010, 12:17
bende de nadiren oluyor bu durum,
GP 2006 starjet 55binde.
Daha önceki sahip olduğum araçlarda bu durumu yaşamadım :(

Kriminal
07/07/2010, 12:17
Direksiyonu hafif saga sola cevır döner...

Genelde aracı kilitlerken kapı kılıtleme dugmesıne " 1 defa basıp 10 sn içinde bırdaha basınca dıreksıyonda kılıtlenıyor....

atom43
07/07/2010, 12:19
direksiyon kilitlenmesiyle alakalı degil bu durum baska bişey direk kontakla alakalı diyorum ya sadece puntoda olmadı yani

ademtahir
07/07/2010, 12:22
bende farkındayım bir kaç defa başıma geldi stop edip kontok üstünde takılı bıraktığımda oldu benim tahminimce bu bir emniyet şekli diye düşünüyorum aracın içinde çocuk falan olsa arabayı çalıştıramaz bence bir arıza değil ama arıza olduğunu tespit eden arkadaşımız varsa yardımcı olacaktır bize...

Kriminal
07/07/2010, 12:23
direksiyon kilitlenmesiyle alakalı degil bu durum baska bişey direk kontakla alakalı diyorum ya sadece puntoda olmadı yani

Senin bilekte bir sorun var sanırım :D

kxlylmz
07/07/2010, 12:24
benim araçta da oluyor buna benzer bir durum ama kapıların veya direksiyonun kilitli veya açık olmasıyla alakasız, kontakta anahtar dönmüyor. biyere sordum yedek anahtarını kullan zorlarsan kontağı bozarsın dedi ama yedek anahtarla da durum değişmiyor? kontağı söktürüp bi elden mi geçirticez acaba başka çaresi yok mudur? şu kontak yağlayıcı ürünlerden kullansak bir sıkıntı yaşar mıyız acaba?

gemlikli_55
07/07/2010, 12:33
aynı sorun bendede olmustu.su an olmuyor ama zaman zaman başıma geliyorrr

ademtahir
07/07/2010, 12:41
Senin bilekte bir sorun var sanırım :D
deniz sen çok güldürüyorsun beni :)

siyah
07/07/2010, 13:13
bekleyince oluyor o sanırım güvenlik gibi bişey olsa gerek bendede oluyor direksiyon kitli değil ve fazla beklemeden marşa basın olcağını sanmıyorum!!

Sertac.Ustaoglu
07/07/2010, 14:14
Arkadaşlar ben daha önce 1 konuda okumuşum bunu, kronik arıza denebilecek bir durum var aslında bnm aracımda da var aynı problem hafif bir WD40 sıktım problem biraz azaldı ama tamamen çözülmedi...

Du Hast
07/07/2010, 14:19
araba öğrenmeyi tofaş ta öğrendiğim için bana hiç bir problem var gibi gelmiyor :)
sert davranıyorum birazcık kontağa karşı ;)

GP COSKUN
07/07/2010, 16:28
dünden beri takip ediyorum bakalım bilen çıkacakmı diye ....

arkadaşlar bu bir sorun değil bir özellik
kontaklarınızda bir elektrik devresi anahtarınız 1 veya 2 .devrede belli bir süre açık kaldıktan sonra anahtarın marş durumuna geçmesine izin vermiyor
tekrar anahrtarı kapalı açık konumuna getirdikten sonra marş basıyor
bunun nedeni ve faydası ise acemi sürücüler veya dalgın sürücüler için marş motorunu korumak için yapılması bazı kişiler aracın çalıştığını unutup marşa basmaya çalışmasın diye uygulanmış bir özellik
süresi ise yanlış hatırlamıyorsam 30 saniye olmalı

Scottie
07/07/2010, 16:43
Valla Çoşkun abi sen söylemeseydin ben söylecektim... ama konuyu yeni gördüm.. tüm yazılanları okudum.... senin kadar güzel açıklayamazdım ama..

Elmedin
07/07/2010, 17:10

kontaklarınızda bir elektrik devresi anahtarınız 1 veya 2 .devrede belli bir süre açık kaldıktan sonra anahtarın marş durumuna geçmesine izin vermiyor
bunun nedeni ve faydası ise acemi sürücüler veya dalgın sürücüler için marş motorunu korumak için yapılması bazı kişiler aracın çalıştığını unutup marşa basmaya çalışmasın diye uygulanmış bir özellik
ne kadar garip konu diyodum, neden kimse sorun gördüğü şeyi aslında bir önlem olarak algılamaz diye okuyodum. tam yazacaktım ki senin açıklamanı gördüm :) . çok hızlısın coşkun, hiç gözünden kaçmıyo benden önce davrandın. eh napalım çok faal değilim forumda :(

Kriminal
07/07/2010, 17:12
Walla Gp kullanan herkesın bıldıgını sandıgım bıseydı ama kımsenın bılememesı enteresting

kxlylmz
07/07/2010, 17:24
bu durumda kontağa anahtarı taktıktan sonra son sürat marşa mı basmak lazım? ben normalde kontak açık 2-3 sn bekler öyle çalıştırırım. milyonda bir olacak bir olaya karşı önlem alacaklarına torpidoya aydınlatma koysunlar.

bilgi için teşekkürler.

Kriminal
07/07/2010, 17:50
bu durumda kontağa anahtarı taktıktan sonra son sürat marşa mı basmak lazım? ben normalde kontak açık 2-3 sn bekler öyle çalıştırırım. milyonda bir olacak bir olaya karşı önlem alacaklarına torpidoya aydınlatma koysunlar.

bilgi için teşekkürler.

Torpido okadar buyukkı emın ol ışık olsa kendını göremezdı :)

atom43
07/07/2010, 18:46
demekki olay benim bileklerde degilmiş ;)

Kriminal
07/07/2010, 18:48
demekki olay benim bileklerde degilmiş ;)

Mustafa alınmadın dımı ...

Bi ara bileklerine bakarım :):X

atom43
07/07/2010, 18:52
yok abi ya ama dalgaya alınmış konu ona bozuldum da neyse önemli olan acıklamasıydı onu ogrendim neden yaptıgını demekki nazik olmak gerekiyormuş kontağa

ZAK1980
07/07/2010, 19:52
merhaba abilerim arkadaslarım ben bu fiatlar hakkında karşılaştıgım bir durumdan bahsetmek istiyorum şuana kadar fiatın hemen hemen tüm modellerine bindim sürdüm ve hepsinde farkettigim birşey vardı neden bu arabaların kontakları bazen takıklık yapıyor cevrilmiyor donmuyor mesela uzun sure ustunde kaldıgında kontak acılıyor ama marş vermek icin döndürmüyor tekrar sola cevirip saga ceviriyorum ve ben bunu marea palio doblo punto bravo brava hepsinde aynı problemi yaşadım sebebi nedir sizde farkettinizmi bunu yani marşı vercem diye zorlasam belkide anahtarı kıracagım o derecede dönmüyor
Mustafa gp ıcın sunu dıyebılrım kontagı cıkarttıktan veya kapattıktan sonra dıreksıyona mudahale olursa saga sola cevırmeye calısırsan bu olay aktıf hale gelıyor bır nevı dıreksıyon kilidi zaman zaman bendede oluyor kontagı cevırmeye calısıyorum oynama yok tak cıkar kontagı taktıgımda cevırmeye calısıtım aynı anda dıreksıyonuda cevırınce normale donuyor olmaması ıcın dıreksıyona dokunma dırekt ın aractan :=)

gurik
08/07/2010, 14:49
o bir güvenlik önlemidir çoluk çocuk için.Eski bir yöntem ama etkili.Fiat vazgeçmedi bu sistemden.
Deneyin kontağı test konumuna alıp ısıkların snmesini bekleyin ve marş yapın takılmadan çalışır.
Test konumuna alıp hafif öne itin bırakın.Marşa basmayacaktır.

pilotender
10/07/2010, 01:51
arkadaşlar bahsettiğiniz direksiyon kiliti. öyle zannediyorum ki konu başlığını açan arkadaş da direksiyon kilidinden bahsetmiyor. anahtar hiç dönmüyor diyor. direksiyonu sağa sola oynatarak anahtarı yine çeviremiyorum diyor. bende de takılma oluyor bazen anahtarda. ben bu tip bir takılma ile karşılaşınca direksiyonun yükseklik ve derinlik ayarını değiştiriyorum. biraz oynatınca anahtar dönüyor. neden oldugunu bilmiyorum ama bazen bu sorun oluyor ve bu şekilde düzeliyor. bazen de direksiyon kilidi aktif hale geçmiyor kontak anahtarını cıkartmama rağmen. direksiyon kilidi aktif olmadığı durumlarda da yine aynı şekilde derinlik ayarını bir miktar değiştirince direksiyon kilitleniyor.

siyah
12/07/2010, 12:19

ozaman ben doğru cvplamışım :)

GP COSKUN
12/07/2010, 16:29
eh sayılır işte
yinde tebrikler doğru tahmin

kxlylmz
12/07/2010, 16:57
valla arkadaşlar dün akşam özellikle dikkat ettim bu güvenlik olayına ama bence kontak bozuk gibi, yani en azından bendeki öyle. anahtarı takıyorum bekleme yapmadan normal hızında çeviriyorum kontağı açana kadar ama takılıp kalıyor 1. veya 2. kademede. üstüne bastırıp çeviriyorum o zaman zor bela dönüyor. hani güvenlik önlemi olsa zorladığımda da dönmemeli öyle değil mi?

atom43
12/07/2010, 17:21
valla arkadaşlar dün akşam özellikle dikkat ettim bu güvenlik olayına ama bence kontak bozuk gibi, yani en azından bendeki öyle. anahtarı takıyorum bekleme yapmadan normal hızında çeviriyorum kontağı açana kadar ama takılıp kalıyor 1. veya 2. kademede. üstüne bastırıp çeviriyorum o zaman zor bela dönüyor. hani güvenlik önlemi olsa zorladığımda da dönmemeli öyle değil mi?

yok bu bir problem olsa fiat bunu tüm arabalarında uygulamaz yani ben bunu sadece puntoda görmedim hemen hemen tüm fiatlarda aynı şey var yani

kxlylmz
12/07/2010, 19:00
daha önce yalova-istanbul git gel yaptım doblo ile (2007-08) model civarı o sırada hiç böyle birşey dikkatimi çekmemişti. kontağı sağlıklı çalışan bir arkadaştan video rica edicem en sonunda :)

mix
12/07/2010, 20:09
tamamiyle katılıyorum size bekleme yapmadan çeviriyorum bende ama yok damarı tuttumu dönmüyor kontak ama canı istedimi dönüveriyor...

srkn15
13/07/2010, 19:02
iki yerde takılıyor bu.

çok nadir oluyor ama bendede oldu.

birincide anahtar ilk konuma gelmiyor. onda direksiyonu hafif oynatmak yetiyor.

ikincide ise marş basmıyor onda uğraşıyorum işte.

bi kere acil çıkmam gerekirken rastladı kızdırdı beni kerata...

patkuma
13/07/2010, 22:26
bilgilendirme için teşekkürler herkese..

GP COSKUN
13/07/2010, 22:38
bilgilendirme için teşekkürler herkese..

tanışma bölümünde kendinizi tanıtırsanız memnun oluruz

vtec368
13/07/2010, 22:58
benim arabanında kontak takılıyordu bazen servis bir yağ sıktı içine düzeldi şimdi hiç takılmadan dönüveriyor

brabus
14/07/2010, 15:16
benim takılma da bu şekilde güvenlikle ilgili bir durum değil bazen ilk taktığımda hiç çevrilmiyor. Ben de baştan beri Wd40 bulsam da sıksam diyorum haftaya hallederim :)

brabus
09/08/2010, 15:13
benim takılma da bu şekilde güvenlikle ilgili bir durum değil bazen ilk taktığımda hiç çevrilmiyor. Ben de baştan beri Wd40 bulsam da sıksam diyorum haftaya hallederim :)

WD 40 sıktım bendeki sorun düzeldi. Yani artık takılma olmuyor Oradaki sert geçişi de %90 düzeltti diyebilirim.

Sonra kız arkadaşımın daire girişinde olan özel emniyet kilidinde kullandım kilitleme aşamasında 2sinden birinde takılıyordu 10 snde yeni kilit gibi yaptı

Kendi evimde ses çıkartan kapı kolu vardı söktüm. Kilit rulmanına ve kapı kolu mekanizmasına sıktım burayı da düzeltti :)

yaşasın WD 40

Erdem Bozdağ
09/08/2010, 17:14
birisi bilek mi dedi?
herzaman hazırım denemeye:)

Ayrıca Çoşkun abi gerçekten sen olmasan napardık acaba herşeye son noktayı koyuyorsun çok sağol tekrardan

emin tahir
09/08/2010, 20:11
Araçlarda emniyet sistemi var ama arkadaşın bahsettiği konu kesinlikle bu emniyet olayı değil,ben de bugün bi nedenle birmot'a aracı bıraktım oraya da söyledim bunu bakacak heralde arkadaşlar.
bunun beklemeyle filan alakası yok bazen takıyosun anahtarı 1'inci konuma bile alamıyorsun takılıyor direksiyonu oynatmak filan fayda etmiyor ya da olmadı marşa basarken sıkıntı oluyor(benim aracım için) hatta bi ara çok zorladım plastik olan kumanda bölümü baya bi zorlandı az kalsın kırıyorum.birde özellikle acelen varsa meret kesinlikle dönmüyor:)

brabus
09/08/2010, 20:17
Araçlarda emniyet sistemi var ama arkadaşın bahsettiği konu kesinlikle bu emniyet olayı değil,ben de bugün bi nedenle birmot'a aracı bıraktım oraya da söyledim bunu bakacak heralde arkadaşlar.
bunun beklemeyle filan alakası yok bazen takıyosun anahtarı 1'inci konuma bile alamıyorsun takılıyor direksiyonu oynatmak filan fayda etmiyor ya da olmadı marşa basarken sıkıntı oluyor(benim aracım için) hatta bi ara çok zorladım plastik olan kumanda bölümü baya bi zorlandı az kalsın kırıyorum.birde özellikle acelen varsa meret kesinlikle dönmüyor:)

aynen yukarda yazdığım gibi WD40 ile düzeldi

emin tahir
09/08/2010, 22:49
aynen yukarda yazdığım gibi WD40 ile düzeldi

bahsettiğin ürün bu mu;
Hepsiburada.com : Wd 40 Çok Amaçlı Pas Sökücü | Yapı Market / Hırdavat (https://www.hepsiburada.com/Liste/ProductDetails.aspx?productId=hrwd40&categoryId=455797)

brabus
10/08/2010, 09:40
bahsettiğin ürün bu mu;
Hepsiburada.com : Wd 40 Çok Amaçlı Pas Sökücü | Yapı Market / Hırdavat (https://www.hepsiburada.com/Liste/ProductDetails.aspx?productId=hrwd40&categoryId=455797)

evet o
zaten bir serviste bunun benzeri şekilde düzeltmişler
Wd40 la düzelten başkası da var
bende de Wd40 la düzeldi

aeron
10/08/2010, 09:44
wd40'ı nekadar sıkalım arkadaslar yani kabaca kaç sn, oradaki elektronik bölüm zarar görmesin yani(naağaadar elektronikse artık)

brabus
10/08/2010, 10:13
wd40'ı nekadar sıkalım arkadaslar yani kabaca kaç sn, oradaki elektronik bölüm zarar görmesin yani(naağaadar elektronikse artık)

ben 2 kere hafif sıktım, yarım saniyelik düşün.
Kontakt yukarı doğru baktığı içinaçıkçası yağ dibe doğru gidiyor ne oluyor bilmem :)
ben burada gazeteyi katlayarak içine soktum kenarlarında çıkan yağı da papiks (kulak temizleyici) ile temizledim. Tabi simsiyah oluyor

2 sene önce evde bir kilidi sökmüştüm Wd40 la temizlemiştim sıkıyordum o ne varsa akıtıyordu aşağı

nesen
21/02/2012, 22:49
konu güncel değil ama benim gibi ilk kez fiat araç kullananlar için faydalı bir açıklama teşekkürler aldığım 2009 bravo da sorun olarak algılamıştım.

Solitude
22/02/2012, 09:26
Arasıra bende de oluyor.

faku
23/02/2012, 10:20

bilgi için teşekkürler.
O koca (?) torpidoyu nasıl bir ampülle aydınlatacaklar?

hayalci79
23/02/2012, 17:07
Benim de başıma iki defa geldi kontak kilitlenmesi. Arabayı yıkatmaya götürdüm, yıkama sürecinde aracın yerini değiştirdiler. İşlem bitip aracıma bindiğimde her ne yapmışlarsa kontak anahtarı çevrilmiyor ve frene basılmıyordu, sertleşmişti. Araç Dualogic. Direksiyonu çok zorlayınca çevirebildim kontağı ve fren yumuşayıverdi. Aynısını daha önce marşı bir kaç defa açıp, arabayı çalıştırmadan kapayınca da yaşamıştım.