PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Belli yokuşlarda arabayı boşta götürmek mi tasaruflu yoksa?

siyah
05/07/2010, 23:47
hep bir soru işareti olmuştur kafamda kimi visteste diyor kimi boşta bunun gerçeği zararsız olanı hangisi boşta gitmek mi yoksa 5 vites te takılı ama gaza basmadan mı hangisi yakıt tasarufu sağlar ve boşta gitmenin zararı varmıdır? ben boşa sık sık atarım ve yakıt tasarufu yapıyor gibime geliyor........

byspayn
05/07/2010, 23:49
Viteste takılı ama gaza basmadan daha tasarruflu oluyor injeksiyonlu arabalarda. Karbüratörlülerde farketmez. Sık sık boşa atmak motorun çabuk soğumasına neden olduğundan zarar verir. Motor freni dediğimiz etki ortadan kalkar aracın durması güçleşir. En güzeli viteste yolculuk ;)

AYDINKILIC
05/07/2010, 23:51
Yakıt tasarrufu olayı değilde , dayım eski arabamızda hep ; vitesteyken inmenin hem yakıt pompasıyla bağlantılı olarak boştaki durumun aksine daha tedbirli ve yavaş inmeyi sağladığını , aynı zamanda da balatalara zarar vermiyeceğini söylerdi.. Ne kadar doğru yada yeni sistem araçlarda bu durum nasıl bilemem ama beni öyle alıştırmıştı. Daha bilgili üyeler vardır mutlaka , bir açıklık kavuşturabilirler..

byspayn
05/07/2010, 23:55
Balatalar derken inerken fren yaparsan daha çok aşınacağından bahsetmiş sanırım. Yoksa debriyaj balatasına falan zararı olacağını sanmıyorum.

Evet dayınız motor freninden bahsetmiş olmalı daha yavaş ve tedbirli derken.

MURAT_41_41
05/07/2010, 23:56
yokusta bosta göturemezsın zaten ama rampa asagı göturursun :)

onurrun
06/07/2010, 00:47
benim ustam şanzumandan gelen sesin sürekli boşa atarak kullanmadan olabileceğini söyledi şuan şanzımanı indi :(

Romeo_er2
06/07/2010, 03:00
hiç yapmadım yapmamda viteste inin gazsız..daha iyi..

tüfekçi
06/07/2010, 07:43
Vites boştayken yakıt tüketimi olur mu?
Araçla normal bir hızda ilerlerken ve araç vitesteyken gazı bırakınca yakıt tüketimi tamamen kesilir mi? Yakıt tüketimi 0 (sıfır) olabilir mi; yoksa yol bilgisayarı ölçüm mü yapmaz?
15:46 | 02 Temmuz 2010
Araç aynı hızda ama vites boştayken bilgisayar yaklaşık 1.3 lt /100 km olarak gösteriyor fakat vitesteyken sıfır gösteriyor. Bu farklılıklar neden kaynaklanmaktadır?
Kısaca belirtmek gerekirse yeni nesil araçlarda normal bir hızda ilerlerken ve araç vitesteyken gazı bırakınca yakıt tüketimi kesilir.
Yol bilgisayarının ölçümü kesmesi gibi bir şey söz konusu değildir. Sadece yakıt tüketilmediğinden ekranda “0” görünür. Enjeksiyonlu motorların görev yaptığı araçlarda yokuş aşağı inerken gaza basılmazsa yakıt kesme stratejisi devreye girer.
Ancak yokuş inerken kesinlikle vitesi boşa atmayın ve kontağı kapatmayın. Vites boşa alındığında motorayakıt girişi kesilmediğinden tüketim azda olsa devam eder. Ayrıca motor kompresyonu ortadan kalkacağından otomobili durdurmak güçleşir.
Kontak kapatıldığındaysa fren sistemi bir süreden sonra çalışmayacağı için yapılacak yakıt tasarrufuna karşılık ciddi kazalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Şu notu düşerek değerlendirmemi bitireyim. Ön paneldeki yol ve araç bilgi ekranına yansıyan değerlerin yansımasında bir miktar gecikme olduğu da unutulmamalıdır. (Otohaber)

lionT-JET
06/07/2010, 08:32
her zaman yokusu cıktıgınız vıtesle ının..

Scottie
06/07/2010, 08:40
Vitesteyken daha az yakar...... vitesle inmeyi deneyin... aynı yokuşu boşta inin boşa attığınız zaman yol bilgisayarını kontrol edin... farklılık göreceksiniz...

Kriminal
06/07/2010, 08:45
Vitesteyken yakmaz diyelim daha dogru olur..Cut off var o bakımdan yakıt girişini kesiyor.. :D

pdr42
06/07/2010, 10:17
bu konu icin cute off konusunu ineleyin arkadaslar zaten tartısıldı. orayı inceleyin

aslam0740
06/07/2010, 11:25
ARKADAŞLAR araba vitesteyken inerken yakmnaz, ama bişey daha diyeyim iniş binmesine yakın boşa atın ki arabanızın hızı kesilmesin gittiği yere kadar orda tekrar vitese atar devam edersiniz böyle daha yakıt tasarruflu olur

siyah
06/07/2010, 12:40
herkeze teşekürler mustafa aynen dediğin gibi yapıyom daha tasaruflu oluyor....

femoli
06/07/2010, 13:24
Asla boşa atmayın , daima inişleriniz vitesli olsun kontrolsuz benzin tasarrufu olmaz..

GP COSKUN
06/07/2010, 14:38
ARKADAŞLAR araba vitesteyken inerken yakmnaz, ama bişey daha diyeyim iniş binmesine yakın boşa atın ki arabanızın hızı kesilmesin gittiği yere kadar orda tekrar vitese atar devam edersiniz böyle daha yakıt tasarruflu olur

+1000
imzamı atıyorum

aslam0740
06/07/2010, 14:58
hoşgeldin çoşkun bey siz nerelerdeydiniz, tekrar geçmiş olsun diyorum.

Kriminal
06/07/2010, 15:00
En güzeli kontak kapatmak :D

eskibur
06/07/2010, 15:25
En güzeli kontak kapatmak :D

Aman birisi dener falan :)

Bir de yukarda arkadaşlar yokuş aşağı viteste , yol bilgisayarının 0 olduğunu söylemişler benim 2 lt /100km oluyor daha aşağısı ----- oluyor o da yalnızca araç duruken rölantide oluyor

Kriminal
06/07/2010, 15:36
Walla kontak kapatmayı deneyecek arkadas varsa eger bu forumda dırek satsın arabasını bıdaha otobusten baska araca bınmesın bence :P

ugurozer
06/07/2010, 16:34
asla boşa atmayın yokuşun bitmesine yakın gaza çok hafif dokunmak çok daha mantıklı olacaktır düşüncesindeyim, boşa attığınızda aracı relantide tutmak için harcanacak yakıt sizin gaz pedalına çok hafif dokunduğunuzda aynı miktarda olmasına karşın araca kendi momentinden daha fazla itme gücü sağlayacaktır.