PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Grande Punto Dizel çok mu yakıyor?(ilk kalkışlarda hantallık sorunu ile birlikte)

nejatb
02/04/2007, 21:26
merhaba,

annemlerin 90 bglik 1,3 dynamic, 6 vitesli grande puntosu var. aslında almalarına da ben sebep oldum gibi aracı cok begenmiştim çünkü ama yakıt tüketiminden pek memnun değilim gibi.

özellikle şehir içinde çok tüketiyor diye düşünüyorum. geçen ankara şehir içinde, eskişehir yolu, konya yolu, yokuş inme çıkma vs karışık 150 km yol yaptım ortalama değer yüz kmde 6,5 litre yaktığı idi.

bilmiyorum, çok değil mi bu değer, daha az yakmasını bekliyordum. çünkü özellikle az yakması için çaba gösteriyorum.

birde bir olumsuzluk daha, hafif bayırlarda gaza basmadığımda arabanın kendi kendine inmekte zorlanması, mesela benzinli araçlarda bırakınca, bir üst viteste de olunca araba kendiliğinden açılır iner aşagı.

punto sağlam bayır istiyor moment kazanmak için, ince bir eğimde kendi başına gitmiyor, gazsız. buda tüketimi arttırıyor.

anlık tüketimi hep takip ediyorum, zaten açılışta 15-16 hatta 20leri buluyor. araç sekizbin (8000) km'de bu arada. fazla zorlamadan kullandım.

ayrıca en olumsuz yanı, 1. vitesin ve nerdeise 2 nin ölü olması. şehir içinde adamın canına okuyor 1'e tak, sonra iki, sonra 3 sonra geri başa dön. keşke birinci ve ikinci vites aralıkları biraz daha uzun tutulsaymış.

birde ilk zamanlarda kilima acıkken gittiğinde devir biraz düşünce pat stop ediyordu, şimdi biraz daha iyi toparlanmış motor.

iyi tarafı yok mu, var tabi, yol tutuştan memnunum, güvenlik paketi ile aldık, esp var mı biliyorum ama dün yağmurda zorladım, kaygan zeminde yapişti yere, pati vs çekmedi. kullanımı keyifli. direksiyondan müzik kumandası en efektif araç, yumuşacık debriyajı var, gerci yarım bastığınızda acayip titremesi var ama çok yumusak. mp3 player güzel.

yorumlarınızı bekliyorum, selamlar.

Muhendis06
02/04/2007, 22:41
Yakit tuketimi degerleri hakkinda yorum yapabilmek icin, ortalama hiz degerlerini de belirtebilirsek daha faydali olacaktir. Iyi surusler..

dreamerdaddy
02/04/2007, 22:42
6,5 normal zaten arkadasım ben genelde sehirler arası yolda 80-100 km ile giderken 4-4,5 arası yakıyo daha ne kadar az yakabilirki yani...

multijet
03/04/2007, 00:09
Puntoların yakıt tüketimi oldukça az, fakat dizel araçların yeni iken daha fazla yakıt tükettiği bir gerçek. Motorun kurum bağladıkça yakıt tüketimin düşecektir. Ayrıca 2. vitesin dişli oranını istediğin şekilde değiştirdikleri takdirde aracın seriliği azalacaktır.

pascal
03/04/2007, 00:31
6.5 normal gibi geliyor bana hatta 6.8 yakan biri olarak iyi bir rakam diyebilirim bile. ben de düşürmeye çalışıyorum rakamı ama olmuyor pek...

ufuk61
03/04/2007, 08:27
bencede 6.5 nomal bir rakam hem bu istatisliklerde de verilmiş grande punto ilk üç te yer alıyor(mazotlu arabalarda) ek olarakta dizel arabalar ilk 15 000 km den sonra az yakmaya başlıyor.

Mısafır
03/04/2007, 08:41
dızel olarak degerlendırırsen surus keyfı gercekten cok cok ıyı
ben 17" jant kullanıyorum sehır ıcı yakıt tuketımım 7-7.5
ama performansından ve vıtes aralıklarından hıc rahatsız olmadım...

CAGLARKA
03/04/2007, 10:15
bence de normal tüketim şehiriçi için. benimki 75 hp 6,2 ortalama yakıyor. 2. vitesin öü olduğuna da katılmıyorum. ilk basışta turbo lag den dolayı ve maksimum torkun sağlandığı 1750 devire kadar hantallık olabilir ama o devirden sonra araba akıp gidiyor ikinci vites bile olsa ki benimki 75 hp, 90 hp likte çok daha iyidir bence. biraz beklentiyle ilgisi var bu memnuniyetsizliğin. sonuçta dizel bir araba ve 106 gtı veya 206 gtı değil, süper bir hızlanma beklenirse hayal kırıklığına uğranılabilir. ayrıca bence punto çoğu arabadan çok daha iyi bir araba. dün bir arkadaşım dizel astra aldı sıfır. kullanma şansım oldu ve bir üst sınıf olmasına rağmen birkez daha iyiki punto almışım dedim.

Lewent
03/04/2007, 10:17
Şehir içinde her zaman %5,5 ile %6,0 arası!!! Zorlamayın yaw GP' leri :)

The_Cakhal
03/04/2007, 10:51
benim araba yeni 15000 oldu,
dün şehiriçi keyif sürüşü yaptım; yani yavaş yavaş gittim. Ort 10 km yaptım, eve geldiğimde ort yakıt: 5,5 di, bayağ şaşırdım.

Cnyt01
03/04/2007, 12:05
daha ne kadar az yakabılır kı ? hıc 2000 motor aracla tanısıklıgın oldu mu ? bence gp cımrı bıle sayılır yanı...:ok:

BGRAYS
03/04/2007, 12:08
bence sınıfının en az yakan arabası olmasada sahibini uzmeyecek degerleri yakılıyo..

uzun yol tecrubem olmadı ama sehır ıcınde cok yuksek degıl bence ..

shoparr_
03/04/2007, 12:15
fabrika verilerinin üstüne en az 1 lt konmalı zaten..kullanım ve hangi şehirde olduğun vs çok etkilidir..hantallığa gelince aynı motora sahip araçlarımız benim black cat 2.viteste koltuğa yapıştırıyo beni!!

ekleme:zamanla alışıcaksınız eminim çünkü sınıfında performans olarakta önde bir araç..

Ziyaretçi047
03/04/2007, 14:14
aracın yakıtı iyi düzeyde. şehir içi kullanımda ağırlıktan ötürü yakıtı biraz fazla. bir de motor her zaman canlı kalması için ayarlanmış. bu da yakıtı önemli ölçüde artırabiliyor.

aracın kalkışına gelince. benim bu güne kadar bindiğim araçlar arasında en hızlı kalkan arabalardan biridir. o ilk hoplama ve turbo anında aracın öne atlaması mükemmel bir olay. en kral araba ile bile kalkışta kapışıyorum. mutlaka bir burnum bir kez öne geçiyor. 30km/s ten sonra diğer araba sizi geçebilir bu normal. ama o sürate kadar torku hissediyorsunuz. ben 75hp ile bunu söylüyorum. 90hp nasıl test etmedim.

yerolan
03/04/2007, 16:27
bence arabanın yakışı normal.GP nin 6 vitesli modellerinde vites aralıkları birbirine daha yakın olduğu için sık vites değiştirme ihtiyacın olmasıda normal.ayrıca dizel araçların silindir sıkıştırma oranları benzinlilere göre daha fazla olduğu için yokuş aşağı gazı bırakıp gitmek istediğinde arabanın benzinliye göre daha yavaş gitmeside normal.

ABNEW
03/04/2007, 16:44
Bahsettiğin güzergahta normal trafikte benim aracımın ortalaması 5lt./100km oluyor en fazla.Ancak iş çıkışına kalınca bu miktarı geçebilir.Bir de motor soğukken ve kısa mesafeli yolculuklarda daha fazla yakabilir.Sürücü en önemli faktör tabi...
1. ve 2. vites oranlarını uzatırsan aracından daha fazla şikayet etmeye başlarsın:)

Sezgintr
04/04/2007, 22:25
Bende o motordan kullanıyorum. Ne vites oranı nede motorun cansız olması gibi bişey yaşamadım vede bilhassa yakıt şehiçi sakin kullanımda en son 5.2 gördüm.
Ama sen daha önceden 1.8 veya 2.0 motor kullandıysan sana cansız gelmiş olabilir. Keşke arabayı almadan önce bi test sürüşü yapsaydınız. Ben dci den tut tdi yına kadar kullandım 1.6tdci dışında hiçbiri bana bukadar seri gelmedi.

ABNEW
04/04/2007, 23:16
Bende o motordan kullanıyorum. Ne vites oranı nede motorun cansız olması gibi bişey yaşamadım vede bilhassa yakıt şehiçi sakin kullanımda en son 5.2 gördüm.
Ama sen daha önceden 1.8 veya 2.0 motor kullandıysan sana cansız gelmiş olabilir. Keşke arabayı almadan önce bi test sürüşü yapsaydınız. Ben dci den tut tdi yına kadar kullandım 1.6tdci dışında hiçbiri bana bukadar seri gelmedi.

1.6 Tdci 110bg lik olan mıydı? 90bg liği beni çok tatmin etmedi açıkçası...

TEZEL PUNTO 45
05/04/2007, 19:17
Valla Ben Puntolarin 1 Km Sinde 7 Kuruş Yaktigini Duydum Bana Servisim Oyle Soyledi Benzinlilerin Yakiti Dizellerden Daha Az Bence.su An Da Arabamda Bir Sorun Yok Allah Cok Sukur Sadece Bu Jantlarin Içi Diskler Kuflenio Butun Puntolarda Gordum Ben Acaba Nie Cvp Bekliorum

Reddline
05/04/2007, 20:27
ewet bizim diğer araba c-max 1.6tdci gerçekten çekiş konuşunda üstüne tanımıorm ama motor çok hassas olduğu için yakıtla ilgili sürekli problem yaşıyoruz opet ten almamıza rağmen. punto da bu sorunla allahıma bin şükür daha hiç karşılaşmadım

ABNEW
05/04/2007, 22:27
ewet bizim diğer araba c-max 1.6tdci gerçekten çekiş konuşunda üstüne tanımıorm ama motor çok hassas olduğu için yakıtla ilgili sürekli problem yaşıyoruz opet ten almamıza rağmen. punto da bu sorunla allahıma bin şükür daha hiç karşılaşmadım

Bence mjtd 90bg ile C-max 1.6 tdci arasında gerek tüketim gerekse performans olarak önemli bir fark yoktur.Hatta 0-100km/s değeri neredeyse aynıdır :) Focustaki 1.6 tdci nin performansı daha iyidir tabi...

bambogie
06/04/2007, 10:51
valla dediğiniz şeye ben katılmıyorum 1. vites tamam çok keyifli değil ama 2 ve 3 te arabaya istediğinizi yapıp kalktıktan sonra lambalarda yanınızdakilere el sallarsınız :) 3üncü viteste ilk iki vitesi azcık zorlarsanız rahat rahat 80km yi gördüm ki ölyle limitöre falan gelmeden gayette seri kalkıyor ama benzinli kullanan arkadaşıma verdim geçen gün bırakın kalkmayı yoldabile hızlanamadı dizel kullanımı ve aracı tanımak önemli.uzun yol için bursa esk arası 4.3 le esk ank arası 4.8 le gittim aracım daha 4000e yeni geldi.5000den sonra heralde fabrika verisi altına inicem :D ortalama hızımda esk bursa 85 esk ank 88 di.şehir içinde 5.5 le 7.0 arası gördüm o kullanıma devre dur kalka göre değişiyo ama 7.5in üstünü daha göremedim ne kadar zorlasamda.

ufukbzk84
06/04/2007, 13:20
bende katılmıyorum daha önce bi çok dizel kullandım şimdiye kadar bana gp kadar zevk veren bi sürüş esteğini hiç bir arabada bulamadım bi kere araba 1. vitesde hantal ve kısa ama bu dizellerin kronik yapısından kaynaklanıyo yanı her dizelde böledir sadece kalkış amaçlı kullanılır ama 2. vitese attığında bide hiç bi otoda olmayan bişi 1750 deviri aştığında araba inanılmaz bir zevkle kendini öne atıyo ben gpnin bu özelliğini bi kedinin fareyle oynamısına benzetiyorum önce alt devirlerde dalga geçiyosunuz üst devirlerde sizin nallarınızı topluyosunuz işin özeti budur ben 75 hp kullanıyorum böle bi zevk alıyorum arabamdan 90hp tahmin edemiiyorum şunu unutmayınki kullandığımız araçlar dizel kıyaslamaıy ona göre yapalım daha doğru olur...

ABNEW
06/04/2007, 14:31
Bizim araçların 1. vitesleri yeterince kısa, olması gerektiği gibi ama dizellerin ilk hareketlenme anında biraz ağır olma durumları vardır.Bu da yüksek devirle kalkış yapılarak giderilebilir...

microab
06/04/2007, 15:29
Motor soğukken deli gibi burnunu dikiyor :)

Auto engineeR
06/04/2007, 15:37
bence dizel arabalara karşı bir yabancılığın war. düşük dewirlerde ölü olması çok doğal. benzinli motorlar gibi 4000-5000lerde de kullanılmamalı.
2000-3000 arasında kullanmalısın. eğer ekonomi yapmaya çabaladığın halde eskişehir-konya yolu gibi yerlerde 6.5 anca tutturuyorsan, ya sürüş stilinde ya da arabada bir problem war. ben beytepede oturuyorum we örneğin buradan çıkıp bahçeliye gidip geldiğimde ekonomi istediysem 5.5 i çok rahat tutturuyorum. bastığımda ise 7 ciwarı yakıyor..

ABNEW
06/04/2007, 16:06
bence dizel arabalara karşı bir yabancılığın war. düşük dewirlerde ölü olması çok doğal. benzinli motorlar gibi 4000-5000lerde de kullanılmamalı.
2000-3000 arasında kullanmalısın. eğer ekonomi yapmaya çabaladığın halde eskişehir-konya yolu gibi yerlerde 6.5 anca tutturuyorsan, ya sürüş stilinde ya da arabada bir problem war. ben beytepede oturuyorum we örneğin buradan çıkıp bahçeliye gidip geldiğimde ekonomi istediysem 5.5 i çok rahat tutturuyorum. bastığımda ise 7 ciwarı yakıyor..

Benim performanslı kullanımımla senin ekonomik kullanımın aynı gibi Alper:D

dejavu
06/04/2007, 16:24
ben uzun yolda ankara denizli yolunda 5 beş kişi full bagaj 4,6 lt ortalama tutturdum hemde 2200 devir civarında kullanarak... aynı yolda giderkende biraz bastım 5.2 idi.. ankara içinde kızılay trafiğinde genelde 6,7 lerde kaldım hep.... birinci ekonomik olmak istiyorsan aracını beşinci vitesde değil dördüncü vitesde 80 km hızda sabit tutmalısın... araç 5 vitesde daha çok yakar bu hemen hemen butun araçlarda böğledir... bugun bile sihhiye yolunda dördüncü vites 80 km reye sabitlediğimde anlık tüketim 2.8 lt lere bile düştü aracı doğru kullandığınızda fabrika değerlerinin altına bile inebilirsiniz.. (tabi aracınız bakım ve güzel bir yerden güzel bir yakıt aldıysanız..) unutulan hesaplanmayan bir husus da aracınızın bakımlı olması ve emin bir yerden doğru temiz yakıtın alınması.. temiz olmayan bir yakıt her zaman yakıt değerlerini artırır.. tabi türkiyede temiz yakıtı ne kadar bulabilşyoruz... arkadaşlar...

ABNEW
06/04/2007, 17:29
ben uzun yolda ankara denizli yolunda 5 beş kişi full bagaj 4,6 lt ortalama tutturdum hemde 2200 devir civarında kullanarak... aynı yolda giderkende biraz bastım 5.2 idi.. ankara içinde kızılay trafiğinde genelde 6,7 lerde kaldım hep.... birinci ekonomik olmak istiyorsan aracını beşinci vitesde değil dördüncü vitesde 80 km hızda sabit tutmalısın... araç 5 vitesde daha çok yakar bu hemen hemen butun araçlarda böğledir... bugun bile sihhiye yolunda dördüncü vites 80 km reye sabitlediğimde anlık tüketim 2.8 lt lere bile düştü aracı doğru kullandığınızda fabrika değerlerinin altına bile inebilirsiniz.. (tabi aracınız bakım ve güzel bir yerden güzel bir yakıt aldıysanız..) unutulan hesaplanmayan bir husus da aracınızın bakımlı olması ve emin bir yerden doğru temiz yakıtın alınması.. temiz olmayan bir yakıt her zaman yakıt değerlerini artırır.. tabi türkiyede temiz yakıtı ne kadar bulabilşyoruz... arkadaşlar...

Düz bir yolda, sabit devirde ve gaz basıncında 5. ve 6. viteste araç daha az yakar...

nejatb
09/04/2007, 15:11
valla dediğiniz şeye ben katılmıyorum 1. vites tamam çok keyifli değil ama 2 ve 3 te arabaya istediğinizi yapıp kalktıktan sonra lambalarda yanınızdakilere el sallarsınız :) 3üncü viteste ilk iki vitesi azcık zorlarsanız rahat rahat 80km yi gördüm ki ölyle limitöre falan gelmeden gayette seri kalkıyor ama benzinli kullanan arkadaşıma verdim geçen gün bırakın kalkmayı yoldabile hızlanamadı dizel kullanımı ve aracı tanımak önemli.uzun yol için bursa esk arası 4.3 le esk ank arası 4.8 le gittim aracım daha 4000e yeni geldi.5000den sonra heralde fabrika verisi altına inicem :D ortalama hızımda esk bursa 85 esk ank 88 di.şehir içinde 5.5 le 7.0 arası gördüm o kullanıma devre dur kalka göre değişiyo ama 7.5in üstünü daha göremedim ne kadar zorlasamda.

arkadaslar yanıtlarınıza ayrı ayrı tesekkurler.

gp annemlerin arabası, bende su an toyota corolla xei ye biniyorum, efsane kasa. hali ile punto ile arasındaki farkı tahmin edersiniz. bu efsane kasa ile hala isiklarda diger bircok arabanın tozu attırılıyor.

gp 90 bg dizele gelince. uzun yolu gercekten keyifli ama sehir ici kullanımı arabanin agırlıgı ve birinci vitesinin kısa olması nedeniyle biraz zor. yine bu yuzden sehir icinde cok yaktıgını dusunuyorum.

ama konforu harika.

Akincl
09/04/2007, 15:20
Senin motorun açılmamış biraz zorlayarak kullanmanı tavsiye ederim.

multijet ne şehir içi ne de şehir dışı çok yakmıyor.

sen ağırlıklı 1. vites kullanıyorsun ve sonuna kadar gaz verip 2 ye çekiyorsun.

1. vitesi fazla kullanma direk 2 ye al ve gaza bas.

dizel arabada turboyu açmadan momentum veremezsin.

dejavu
09/04/2007, 16:09
Düz bir yolda, sabit devirde ve gaz basıncında 5. ve 6. viteste araç daha az yakar...

tamamda türkiyede o düz yolu nerden bulacaksın.... düz yol ve uzun yol dersen ewet haklısın ama şehir içinde düz kısa düzyolda en ekomik kulanım 4 dür.. aslında aracın en rahat vitesi 4 dür.. tabi benimki 5 vites birde altıncı vtes olanlar var.. üst gp paketli olanlar onlarda altıda beşten daha fazla yakar diye düşünüyorum.. ama yine tekrarlıyorum.. en hızlı vitesde momentum kazanmışsa ozmaman az yakar ama şehir içinde o momentumu yakalamak çok zor her zaman o yuzden en üst vitesin bir altı (genel kelime kullanıyorumçünkü 5 viteslide var 6 viteslide) kullanmak gerek.. ekonomik kullanım için..

BGRAYS
09/04/2007, 17:00
abi kusura bakmayın da 4 vıteste daha ekonomık olmasını anlayamadım ? sehirici olarak mı bahsettin 4.vitesi ?

ABNEW
09/04/2007, 21:10
tamamda türkiyede o düz yolu nerden bulacaksın.... düz yol ve uzun yol dersen ewet haklısın ama şehir içinde düz kısa düzyolda en ekomik kulanım 4 dür.. aslında aracın en rahat vitesi 4 dür.. tabi benimki 5 vites birde altıncı vtes olanlar var.. üst gp paketli olanlar onlarda altıda beşten daha fazla yakar diye düşünüyorum.. ama yine tekrarlıyorum.. en hızlı vitesde momentum kazanmışsa ozmaman az yakar ama şehir içinde o momentumu yakalamak çok zor her zaman o yuzden en üst vitesin bir altı (genel kelime kullanıyorumçünkü 5 viteslide var 6 viteslide) kullanmak gerek.. ekonomik kullanım için..

En ekonomik vites en yüksek vites, en az ekonomik olanıda 1. vitestir her zaman.Tabiki yol durumuna göre seçilen vitesler yakıt tüketimini etkiler.Ama 4. vitesle sabit hız giderken eğer 5.vitese geçip daha düşük deviri sabit gaz basıncıyla koruyabiliyorsak 5. vites 4. vitesten daha ekonomiktir.Aynı şey 6. vites için de geçerli...

nejatb
10/04/2007, 00:32
En ekonomik vites en yüksek vites, en az ekonomik olanıda 1. vitestir her zaman.Tabiki yol durumuna göre seçilen vitesler yakıt tüketimini etkiler.Ama 4. vitesle sabit hız giderken eğer 5.vitese geçip daha düşük deviri sabit gaz basıncıyla koruyabiliyorsak 5. vites 4. vitesten daha ekonomiktir.Aynı şey 6. vites için de geçerli...

en ekonomik olan en yüksek vites diye bir kayide yok. asıl onemli olan devir.

ben bunu uzun sure takip ettim. gp'de deviri 2000-2250lerde tutmak gerekiyor, maksimum 2500.

yuksek vitese atıp motor devrini cok dusurdugunuzde, anlik tuketim artıyor. o anda vites kucultup deviri optimum aralıga yaklastırdıgınızda anlık tuketim bariz dusuyor.

aslında ince bir denge var, olay deviri ayarlamakta.

6. vitese gelince. altıncı vites belli bir hızı astıktan sonra yararlı oluyor, cunku 5. viteste devir 2500 u asinca araba cok yakıyor, o anda altıya atınca iste anlik tuketim yine dusuyor.

ama burada devri korumak onemli mesela rampa cikıyorsaniz, cok gaz gerekiyor o da tuketimi arttırıyor.

hesaplı kullanmak hem ustalık hemde emek istiyor. bazen devir saatininde, vitesinde, anlık tüketiminde canı cehenneme deyip basıyorsunuz gaza.:).

nejatb
10/04/2007, 00:36
Senin motorun açılmamış biraz zorlayarak kullanmanı tavsiye ederim.

multijet ne şehir içi ne de şehir dışı çok yakmıyor.

sen ağırlıklı 1. vites kullanıyorsun ve sonuna kadar gaz verip 2 ye çekiyorsun.

1. vitesi fazla kullanma direk 2 ye al ve gaza bas.

dizel arabada turboyu açmadan momentum veremezsin.

tesekkurler yalnız, bizim punto'da soyle birsey oluyordu.

motor birden stop ediyordu, devir dusunce ozellikle klima acikken. kalkıslarda oluyordu bu, mesela dar bir sokakta saga donecegim, araba yavasladı, gazı biraz az tuttum -ki bu benzinlide hesaplı kullanımdan gelen bir alıskanlık- araba tak stop ediyor.

ozellikle 2. viteste oldugundan 1. vites mecburu kullanıyordum.

simdi biraz daha iyi motor, 8bin kmyi devirdi, az toparladı. motoru acmaya calısıyorum aslında hala.

birinci vitesi iste bu stoplama yuzunden cok kullandım ama simdi ozellikle klimada olmadıgından ve motor toparlandıgından daha az kullanabiliyorum.

ama oda cok gaz istiyor, sonucta yine tuketim olumsuz etkileniyor.

Akincl
10/04/2007, 08:51
İlk kz dizel kullandığın için böyle olmuş.

baştan konu açsaydın.bu tip şyler yaşamazdın.

dizel benzinli gibi kalkmaz.1. vites iyi gaz verip kaldırıp hemen 2 ye çekiceksin.

1 de beklersen çok yakarsın.

çıkıp otobana 3 . ve 4. vitesler de zorlayacaksın.

200 bas demiyorum ama bunları yapmadığın için motorun kendine gelmesi için 8000km beklemiş.daha da tam açık değil.

normalde rodaj kalktı sıfır arabayı alıp ilk 1500km kademeli olarak zorlarsan motor rahat devirlenir.tüketim de kademeli olarak düşer.

ABNEW
10/04/2007, 13:35
en ekonomik olan en yüksek vites diye bir kayide yok. asıl onemli olan devir.
ben bunu uzun sure takip ettim. gp'de deviri 2000-2250lerde tutmak gerekiyor, maksimum 2500.
yuksek vitese atıp motor devrini cok dusurdugunuzde, anlik tuketim artıyor. o anda vites kucultup deviri optimum aralıga yaklastırdıgınızda anlık tuketim bariz dusuyor.
aslında ince bir denge var, olay deviri ayarlamakta.
6. vitese gelince. altıncı vites belli bir hızı astıktan sonra yararlı oluyor, cunku 5. viteste devir 2500 u asinca araba cok yakıyor, o anda altıya atınca iste anlik tuketim yine dusuyor.
ama burada devri korumak onemli mesela rampa cikıyorsaniz, cok gaz gerekiyor o da tuketimi arttırıyor.
hesaplı kullanmak hem ustalık hemde emek istiyor. bazen devir saatininde, vitesinde, anlık tüketiminde canı cehenneme deyip basıyorsunuz gaza.:).

Kesinlikle öyle bir kayide var:ok: Tabiki motoru zorluyorsanız, özellikle de rampa çıkarken vites düşürmek yararlı ama önceki mesajımda da belirttiğim gibi sıfır eğim ve sabit gaz basıncıyla örneğin 5. viteste 1500d/d gitmek, 4. viteste 2000d/d gitmekten daha ekonomiktir.Zaten yazının alt bölümlerinde kendin de belirtmişsin:ok:

Akincl
10/04/2007, 13:42
Kural 1:

Kasayı kaldıramıyorsan düşük devirde de olsan çok yakarsın

Kural 2:

Torkun geldiği deviri tutturamazsan yine çok yakarsın.

Ziyaretçi047
10/04/2007, 13:57
Yorumların hepsi doğru. Yakıt ekonomisi yapmak istiyorsanız 1. de hareket edip hemen 2. ye geçin. Dizel bu. Torkunu düşük devirlerde verir. Ben şehir içi 1200 devirlerde felan kullanıyorum. Motorumuz çok iyi olduğu için gıkını çıkartmıyor. Yalnız şunu da bilin . Çok basmak nasıl motor ömrünü biraz kısaltıyor ise çok ekonomi yapmak da kurumlaşma sağırlaşma açısından motor ömrünü kısaltacaktır. Ayrıca şanzımana ve baskı balataya diğer ekipmanlara da olan sürtünmeyi ve aşınmayı artıracaktır. Ama 5000 devirlerde sürmek kadar değil tabi. Ben bu şekilde sürüyorum. 1200 devirlerde yokuş bile çıkıyorum 4. viteste bana mısın demiyor. Size de tavsiye ederim. Çok hantal bir sürüş oluyor fakat en ekonomiği de bu. Bilgisayardan da takip edebilirsiniz.

Ayrıca motorumuz çok güzel. Babamın fabia tdi da bırakın 1200 deviri 1700 devirde bile araba hır hır hır hantal ve gaz istiyor. Bu da multijet farkı. Daha arabanın titrediğini duymadım. O kadar zorlamama ramen.

Akincl
10/04/2007, 14:11
vw, devrim yaptım devrim yaptım diye bas bas bağırıyor ama devrimi asıl yapan

fiat dır.

common-rail i bulan da fiat dır.yüksek basınçlara dayanıklı enjektör gereksinimi gereği patenti seri üretime geçirebilmek için bosch a satmıştır.

kontağı kapatın multijet ne vuruntu ne titreme yapar.benzinli gibi kapanır.

ABNEW
10/04/2007, 14:14
Kural 1:

Kural 2:

Kural 1 e: Ne kadar çok ağırlık o kadar çok tüketim, düşük devir ya da yüksek devir.Katılıyorum:ok:
Kural 2 ye:Tork turboyla beraber gelir ve tüketimi arttırır:)

Akincl
10/04/2007, 14:17
Tabiki arttırır ancak tork gelmediği devirde rampa çıkmaya çalşırsan açık turbodan daha çok yakarsın.

:)

ABNEW
10/04/2007, 14:25
vw, devrim yaptım devrim yaptım diye bas bas bağırıyor ama devrimi asıl yapan

fiat dır.

common-rail i bulan da fiat dır.yüksek basınçlara dayanıklı enjektör gereksinimi gereği patenti seri üretime geçirebilmek için bosch a satmıştır.

kontağı kapatın multijet ne vuruntu ne titreme yapar.benzinli gibi kapanır.

Katılıyorum kesinlikle.Hatta ilk direkt enjeksiyon da Fiat ın eseri.Fiat dizel konusunda dünyada oldukça tecrübeli Tr de hala inkar edilse de...

Tabiki arttırır ancak tork gelmediği devirde rampa çıkmaya çalşırsan açık turbodan daha çok yakarsın.

Haklısın Akıncı zaten her mesajımda bunu belirtiyorum: Sıfır eğim ve sabit gaz basıncında düşük devir ve yüksek vites daha ekonomiktir.Rampada bu devir korunamayacağı için tabiki vites küçültüp turboyu kullanmak gerekli...

Akincl
10/04/2007, 14:39
O inkar edenler de gayet iyi biliyorlar.:)

dizeli elbet fiat bulmadı ancak dizelin bugünlere gelmesinde en büyük pay sahibi firma mercedes dahi değil fiat dır.

vw dahi yıllardır kendi pompa-meme sistemini kullanmakta direttiği halde daha fazla dayanamayıp common-rail e geçişi başlattı.

nejatb
10/04/2007, 15:18
Kural 1:

Kural 2:

bu tesbite imzamı atarım, cunku benim kullanımlarımda birebir gozlemledigim olaydir.

ABNEW
10/04/2007, 15:53
O inkar edenler de gayet iyi biliyorlar.:)

dizeli elbet fiat bulmadı ancak dizelin bugünlere gelmesinde en büyük pay sahibi firma mercedes dahi değil fiat dır.

vw dahi yıllardır kendi pompa-meme sistemini kullanmakta direttiği halde daha fazla dayanamayıp common-rail e geçişi başlattı.

Pompa meme nin avantajı yüksek püskürtme basıncı sonucu düşük tüketim ve emisyondu.Ancak common-raillere uygun yüksek basınçlı enjektörlerin üretilmesiyle VW grubu da çarketti doğal olarak:)

the_Algn
10/04/2007, 16:44
Fiat köklü bir markadır ve dizel konusunda ilklere imza atmıştır.

https://img408.imageshack.us/img408/9029/scan10005os4.jpg (https://imageshack.us)
Auto Bild Dizel seçimi 2006 yılında
Küçük hacimde:
1.Renault 1.5dCi 86hp ,
2.Hyundai Accent 1,5CRDI 110hp ve 235Nm tork
3.Toyota Yaris 1.4 D-4D
2.2 lt Hacime kadar
1.Mercedes E-220 CDI 170Hp-3800d/d - 400Nm/ 2000d/d
2.Toyota 2.2 D-Cat 177 Hp-3600d/d - 400Nm/2000d/d
3.BMW 520D 163Hp-4000d/d - 340 Nm-2000d/d
3.0 Litre de
1.BMW 535d 272hp-4000d/d - 560Nm-2000d/d
2.Mercedes E320 CDI 224Hp - 3800d/d - 540Nm - 1600d/d

nejatb
11/04/2007, 02:54
Fiat köklü bir markadır ve dizel konusunda ilklere imza atmıştır.

Auto Bild Dizel seçimi 2006 yılında
Küçük hacimde:
1.Renault 1.5dCi 86hp ,
2.Hyundai Accent 1,5CRDI 110hp ve 235Nm tork
3.Toyota Yaris 1.4 D-4D
2.2 lt Hacime kadar
1.Mercedes E-220 CDI 170Hp-3800d/d - 400Nm/ 2000d/d
2.Toyota 2.2 D-Cat 177 Hp-3600d/d - 400Nm/2000d/d
3.BMW 520D 163Hp-4000d/d - 340 Nm-2000d/d
3.0 Litre de
1.BMW 535d 272hp-4000d/d - 560Nm-2000d/d
2.Mercedes E320 CDI 224Hp - 3800d/d - 540Nm - 1600d/d

fiat niye yok listede, ban.

:poster_oops::poster_oops:

BGRAYS
11/04/2007, 11:56
renaultun 1.5 86hp lik motorunun olayı nedır neden bırıncı secılmıstır ??

ABNEW
11/04/2007, 13:10
Alman dergisi ondan Fiat ın Mjtd sini sıralamaya almamıştır:)

Akincl
11/04/2007, 13:19
Alman dergisi ondan Fiat ın Mjtd sini sıralamaya almamıştır:)

opel astra 1.3 cdti da yazabilirlerdi.

belki de yazdılar da autoshow silmiştir.

fiat ı karalamak , vw ni de şişirmek için yıllardır ellerinden geleni yaptılar.

uydurma fren mesafeleri,saçma sapan eksiler.

sedici testini bulursanız okuyun ve gidip aracı test edin.

ben artık autoshow almıyorum.

the_Algn
11/04/2007, 15:12
Bunlar test sonuçları felan değil sadece öneri mahiyetinde...
Fiat neden yok bilmiyorum,,,, Reanult'taki kendi kendini temizleyen partikül filtresinden dolayı olabilir... toyota yaris partikül filtresiyle satılmıyordu ozaman

fatihhhh
11/04/2007, 18:17
ben arabamı aldım ve 1 hafta içinde 3500 km yaptım.
ben benzinli broadway kullanırkende ekonomik ve güvenli bi sürüş içeirsindeydim kendimce.
0-20km/h da 2. vitese, 40 civarı 3. vites e 60 civarı 4. vitese 80 civarı 5 vitese geçerdim. benim düldül de devir saati olmadığı için bu hız larda bu vites orranlarında kaç devir de olduğumu hiç bilemezdim.
puntomdada aynı hız da aynı vites oranlarını kullandım.
gördümki 1500-1750 ila 2250 devirler arasında oynuyo.
bana da 1 vites hantal geldi.
haa, ilk 3500 km yol boyunca ortalama değer 4,5 i geçmedi (şehir içide kullandım şehirler arasıda ama en çok şehirler arası tabii)
bu hızlarda bu vites oranları ve bu devir nasıldır?
ben ekonomik ve güvenli sürüş için 85 km hız ı geçmem. (85km/h ve 5. vites)
siz ne dersiniz?

the_Algn
11/04/2007, 19:11
?

Tüketimin ii , hız yapmaman daha da iyi..:ok:

ABNEW
11/04/2007, 19:30
Ortalama 4.5 oldukça güzel bir değer dizel de olsa...

MEHMET
21/04/2007, 02:02
kardes gorduklerın jantları degısıkmı? ben jantları degıstırdıkten sonra ole oldu....... ıyı gunler

armani_
21/04/2007, 02:57
:ok: kesinlikle katılıorum...

Senin motorun açılmamış biraz zorlayarak kullanmanı tavsiye ederim...?????????????????????????

motor açma diye birşey yoktur ark.larım ,yapmayın 1 arkadaşım konu ile ilgili bass zorla demiş daha neler ?? insanlarıda yanlış bilgilendiriyosunuz...rodaj lı çıkıyoo artık araçlar fabrika çıkışı..konu ile ilgili forum sayfalarında teknik açıklama yapan ark.larım oldu araştırınız...!!

6,5 normal zaten arkadasım ben genelde sehirler arası yolda 80-100 km ile giderken 4-4,5 arası yakıyo daha ne kadar az yakabilirki yani...
fabrika değerleri 3,8 - 3,9 u weriyor bilginize...

con_caner
21/04/2007, 09:48
arabanın hantal olmasının sebebi ilk 3,000 kmde devirli kullanılmamasıdır eğer devirli kullansaydınız yüksek performans alırdınız benım 1,4 77 bg puntom var babam ilk 3,000 km de motoru çok ii açtı sana şukadırını söliim 77 bg gücündeki bir arbanın 195 km hız yapabildiğni duydunmuu bilmiorum çok yakmasına gelelim aslında 6 ileri vitesli otomobiller az yakıt tüketimi içindir eğer devrili bi şekilde aracanı kullanırsan emın az yaktığını görceksindir

con_caner
21/04/2007, 09:51
sana şöle bişii diimm ben balıkesirden izmir karşıyakaya 50 ytllık benzinle gidip geliyorum bence 80 geçme en az ozamzn yakıo 1,4 77 hp

pdr42
21/04/2007, 11:32
arkadaslar bu rodaj konusuna katılmıyorum.
soylei alırken bende sordum nasıl kullancam servistekiler bunda gerek yok dediler zaten rodajlı bende arabayı hiç zorlamadım. fakat gordumki hiç iyi etmemişim benim araba benzinde 160 ı zor goruyou lpgye gectm 170 gordu baskada gormedi. ee şimdi bunu nasıl acıklıycaksınız. bence ilk zamanlar arabayı belli bir devirde kullanmalı buda normalden biraz yuksek olmalı diye dusnuyorum.teknik bilgim yok ama gorerk bunu yasadıgım için soyluyorum

ABNEW
21/04/2007, 22:23
üşukadırını söliim 77 bg gücündeki bir arbanın 195 km hız yapabildiğni duydunmuu bilmiorum

Ben şahsen çok duydum burda:D

yücesoy
22/04/2007, 22:23
ben modül taktırdım 75 bg den 100 bg ye çıktı %4 yakıt tasarrufu yapıyo yol gidişi süper tavsiye ederim

BGRAYS
22/04/2007, 22:55
modul nedır powerbox mı? bıraz acıklar mısınız

yücesoy
22/04/2007, 23:35
italyan malı hatta 110 beygire çıktı eşim kullanancak diye düşürttüm çarşamba kocaeliden ankaraya gittim 2 saat 10 dakika arabada sigara içmediğimiz için göllü parkta mola verdim mola dahil aracın hızı yükseldikce ses azalı 180-200 araçta tık yok

microab
23/04/2007, 00:11
%50 lik bir artışdan söz ediyorsunuz ama pek olası değil...

SANtO
23/04/2007, 00:21
italyan malı hatta 110 beygire çıktı eşim kullanancak diye düşürttüm çarşamba kocaeliden ankaraya gittim 2 saat 10 dakika arabada sigara içmediğimiz için göllü parkta mola verdim mola dahil aracın hızı yükseldikce ses azalı 180-200 araçta tık yok

hocam hız yükseldikçe ses nasıl azalıyor. heralde hızlandıkça devir düşüyor.. :)
şaka bi yana fiyatı nedir bu modülün?

Ryu
23/04/2007, 11:05

110 beygir mi. bir yanlışlık olmasın. abicim bu beygirler pazardan alınmıyor. oyuna gelmeyin.

mugurg
14/12/2009, 23:55
Arkadaşlar ben arabalardan çok anlayan biri değilim. Yeni işe başlaıdm sayılır ve ilk arabamı alacağım inşallah. Bu sebeple bir kaç aydır piyasaları e forumları takip ediyorum, arkadaşlara falan da soruyorum. Şu an GP ve Getz'lere bakıyorum. 6.5 çok değil daha ne olsun denmiş fakat daha ağır, 90 beygir getz'ler 5.5 civarı yakarken 75 beygir GP'nin 6.5 yakması gayet de çok bence..
Ayrıca bi arkadaş cevaben 2.vites gayet uygun demiş ama ilk yazan arkadaşın arabası 6 vites..

batuhann80
15/12/2009, 09:05

ABNEW
15/12/2009, 17:45
Arkadaşlar ben arabalardan çok anlayan biri değilim. Yeni işe başlaıdm sayılır ve ilk arabamı alacağım inşallah. Bu sebeple bir kaç aydır piyasaları e forumları takip ediyorum, arkadaşlara falan da soruyorum. Şu an GP ve Getz'lere bakıyorum. 6.5 çok değil daha ne olsun denmiş fakat daha ağır, 90 beygir getz'ler 5.5 civarı yakarken 75 beygir GP'nin 6.5 yakması gayet de çok bence..
Ayrıca bi arkadaş cevaben 2.vites gayet uygun demiş ama ilk yazan arkadaşın arabası 6 vites..

Uğur, yakıt tüketimi fazla diye getzini satan çok kişi de var,

GP ile Getz i satış fiyatı dışında hiçbir şekilde karşılaştırmak mümkün değil bence.Belki i20 ile karşılaştırmak doğru olur,

Tasarım, donanım, güvenlik, konfor her açıdan GP Getze göre daha iyi.

Araç alırken sorunsuzluk, düşük km ve kazasızlık çok önemli.Bu kriterlere en uygun Getz ya da GP yu seçebilirsin,
Hayırlısı olsun...

desmicare
03/11/2010, 00:50
şehiriçi kullanım 7.4 tl. araba 73.000 km baskı balata değişti ondan sonra çok yakmaya başladı bundan olur mu acaba? bu arada çok yakıyor diye yağ, hava filtresi ve mazot filtresi değişti yine de aynı değişen birşey olmadı...

sabanci
03/11/2010, 17:21
arkadaşlar ben bu işi anlamıyorum yakıt konusundaki forumlarda 6 litreye çok yazan çoğu arkadaş burda benim 6.2 gayet iyi diyor nasıl oluyor anlamadım... Neyse size şöyle söyleyeyim benim arabam şu anda şehiriçi 5.0 _ 5.4 arası oynuyor eğer 6 litreyi geçerse neden dizele biniyoruz bence bu kullanımla alakalı ama 75 liklerin dahada az yakması gerekiyor diye biliyorum