PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Triptronik vites ve debriyaj balatası arızası için yardım

rock333
04/07/2010, 22:47
Arkadaşlar cuma günü arabamın triptonik vitesi ile ilgili sorun yaşadım. kırmızı ışıkta durduk yere vites kedini boşa aldı ve öle kaldı. ne yaptıysam çözemedim en son servisi aradım. Çekici ile aracı servise aldırttık ve sonuç;

garanti kapsamında değişen vites ünitesi ve garanti kapsamında olmayan debriyaj balatası ve bu araç triptronik. servis yetkilisinin demesi bu araçlarda baskı yok ama balata sistemi var ve aşınmış. sebebini sorduğumda ise kullanıcı hatası ve yanlış devirde vites değişikliği dedi. benim vitesle ilgli tek değişikliğim ise manuel mi yoksa otomatik mi kullanayım şeklinde idi ama balata yenmiş. Aracım daha 10 bin km yi görmeden debriyaj balatası değişiyor ve fiyat 307 tl

bu balata fiyatına ne diyosunuz ve böle bi olay başından geçen varmı arkadaşlar?

OzzY
04/07/2010, 23:52
tüketici mahkemesi vs hakkınızı sonuna kadar arayın böyle saçmalık olmaz.

her ne kadar manuel kullanıma olanak versede, nasıl vites değiştiriceğine kullanıcının karar vermesi mümkün değil. sonuçta manuel kullanımda bile devir uygun değilse kendisi müdahale ediyo... gerekirse bilirkişi inceler aracı.

Moosty
05/07/2010, 08:32
Diyebilecekleri tek şeyin 'aynı anda frene ve gaza basılmış' olabileceğini düşünüyorum.

smartmavi
05/07/2010, 13:21
Diyebilecekleri tek şeyin 'aynı anda frene ve gaza basılmış' olabileceğini düşünüyorum.

O zaman motor da sorun cikarirdi. Denecek biseyler yok. Bence tamami garantiden yapilmaliydi.

opn21
05/07/2010, 22:39
kesinlikle kabul etme garantiden olması lazım tamamının.

rock333
05/07/2010, 22:43
garantinin kapsamına baktım lastik, baskı balata, fren balatası, yağ, hava filtresi, yağ filtresi vb ürünler garanti kapsamı dışında kullanıcı tarafından yapılır diyo buna okey dedik ama çekici ücreti istendi bide toplam 307 lira...

smartmavi
06/07/2010, 02:42
Onu gec. Forumda bir arkadas 40000 kilometrede dualojik balata degistirdi garantiden. Sarf malzemeleri icin de bir kilometre limiti var. Siz henuz 10000 desiniz, kesinlikle garanti kapsaminda.

Du Hast
06/07/2010, 04:21
duallogic de debriyaj mı var ben bilmiyorum?
yalnış devirde vites değişikliği ne alaka yani..
araba kendi yarım debriyaj yapıyorsa ya da debriyajı adam akıllı kullanmıyorsa bunun kullanıcı hatası olması ne gariptir.
ben olsam sağlam kavga çıkardı orada.

usermm1
06/07/2010, 13:36
dualogicte de kullanıcı hatası olabiliyor. bir örnek vereyim;

jant takmak için bir jantçıya gittim. arabayı dükkanın önüne perkettim. içeri girdim fiyatı konuştuk anlaştık. sıra takmaya geldi. bi eleman geldi anahtarı istedi "abi arabayı içeri alayım" dedi. bende anahtarı vermeyi pek sevmemekle beraber ne olacakki şuracıkta diyerekten verdim. adam arabayı aldı arka taraftan servisin içine soktu neyse bende gittim yanına birde ne göreyim arabada hafif debriyaj balatası kokusu var!! tepem attı dedimki "ya arkadaşım sen nasıl başardın kaşla göz arasında bu işi, ben 2 senede boyle bişi başaramadım, gazla firenemi ayna anda bastın soyle" diyerek çattım elemana. adam "valla bişi yapmadım abi" filan kızardı bozardı. neyse olan oldu diyerek olay çıkarmadım.

sonra düşündüm nasıl boyle oldu diye. tahminlerime göre olay şöyle oldu. eleman arabayı çalıştırınca araba boşa aldı, sonra vitese takıcam diye ileri itti ama heralde olmadı diye bidaha itti ve araba 2.vitese girdi. sonra arkayı dönerken bir rampa var orda ikiyle zorladı. tahminim bu yani uzun lafın kısası dualogicte kullanıcı hatası olmaz diye birşey yok ne yazıkki.

siyah
06/07/2010, 14:24
sana şöle söleyim sen anla bizim araçı sıfır aldık ve şanzıman problemi yaşadık komple şanzıman değişti ucretsiz kesinlikle hakkını ara garantin varsa!!!

OzzY
07/07/2010, 09:11
dualogicte de kullanıcı hatası olabiliyor. bir örnek vereyim;

jant takmak için bir jantçıya gittim. arabayı dükkanın önüne perkettim. içeri girdim fiyatı konuştuk anlaştık. sıra takmaya geldi. bi eleman geldi anahtarı istedi "abi arabayı içeri alayım" dedi. bende anahtarı vermeyi pek sevmemekle beraber ne olacakki şuracıkta diyerekten verdim. adam arabayı aldı arka taraftan servisin içine soktu neyse bende gittim yanına birde ne göreyim arabada hafif debriyaj balatası kokusu var!! tepem attı dedimki "ya arkadaşım sen nasıl başardın kaşla göz arasında bu işi, ben 2 senede boyle bişi başaramadım, gazla firenemi ayna anda bastın soyle" diyerek çattım elemana. adam "valla bişi yapmadım abi" filan kızardı bozardı. neyse olan oldu diyerek olay çıkarmadım.

sonra düşündüm nasıl boyle oldu diye. tahminlerime göre olay şöyle oldu. eleman arabayı çalıştırınca araba boşa aldı, sonra vitese takıcam diye ileri itti ama heralde olmadı diye bidaha itti ve araba 2.vitese girdi. sonra arkayı dönerken bir rampa var orda ikiyle zorladı. tahminim bu yani uzun lafın kısası dualogicte kullanıcı hatası olmaz diye birşey yok ne yazıkki.

bu yine sistem hatası bence... madem zorlanıyo çeksin 1e(corsa düşürüyodu)(corollada düşürüyo)

usermm1
07/07/2010, 13:28
o zaman su eksik diye hararet yapan arabanın motoru niye yanıyor, motor kapatsın kendini oda sistem hatası :)

Du Hast
07/07/2010, 14:24
o zaman su eksik diye hararet yapan arabanın motoru niye yanıyor, motor kapatsın kendini oda sistem hatası :)
1'e geçmeden 2 ye atması sistem hatası değil mi sizce? arabayı 2 de kaldırmaya çalışıyor?
şanzuman yazılımına 2 tane "if" koyacak yazan eleman olacak bitecek...

GP COSKUN
07/07/2010, 14:55
DURUM SİSTEM HATASINDAN KAYNAKLI
2 le zorlandığı yerde sensörler vasıtası ile robotun komutuyla otomatik olarak 1.vitese geçmesi lazım zaten işin espiriside bu
balata kokmasının sebebi büyük ihtimal eleman rampayı çıkmaya çalışırken sol ayağı ile frene sağ ayağı ile gaza basması ile kavrama yaptırarak balatayı kokutmuştur

OzzY
07/07/2010, 15:24

2si bir mi? bi tarafta otomatik olan ama görevini yerine getirmeyen bi sistem(otomatikse vitesi küçültçek)

bi taraftada bakımsızlıktan doğan sorun, ki ondada uyarı veriyo vermesede göstergesi var.

usermm1
07/07/2010, 15:57
1'e geçmeden 2 ye atması sistem hatası değil mi sizce? arabayı 2 de kaldırmaya çalışıyor?
şanzuman yazılımına 2 tane "if" koyacak yazan eleman olacak bitecek...

böyle bir özellik var karda 2 ile patinajsız kalkmak için.

DURUM SİSTEM HATASINDAN KAYNAKLI
2 le zorlandığı yerde sensörler vasıtası ile robotun komutuyla otomatik olarak 1.vitese geçmesi lazım zaten işin espiriside bu

normalde devir düşünce alt vitese alır ama 2ye alıp kalkarken zorlandı diye 1e almıyor.

rock333
08/07/2010, 02:18
bu 40 binde balata değiştiren arkadaş nasıl becermiş bunu merak ettim, çünkü garanti belgesinin içinde açık bi şekilde yazıyor bende serviste konuştum ama motor yağı değişimi ile aynı dedi, o zaman motor yağınıda garanti kapsamında değiştirelim şeklinde espiri yapıldı ortam yumuşasın die ama gel görki ben manueli doğru düzgün hiç kullanmadım otomatikte zaten elimi sürmüyom nasıl bi yanlış kullanım oldu anlayamadım...

smartmavi
08/07/2010, 08:04
Bahsettigim arkadas sanirim pilottu, kullanici avatrindaki resimde bir ucagin onunde duruyor ama adini bilmiyorum.

Yavuzsamur
30/04/2015, 12:55
bu sorunla ben cok ugrastim heryerde de cevabını yazmaya calisiyorum arkadaslar, vitesin kendi kendine boşa alması robot yağı ile alakalıdır yağ eksilmiştir lütfen eklettirin ve devam edin butun probleminiz halloluyor

hilmsu
12/05/2015, 13:25
2011 doblo otomatik vites aracım var vites boşa atıyor siz forumda bu konuyla ilgili yazmışsınız. servise götürdüm şanzıman yağı eksikti tamamladılar düzelmedi baskı balata deişecek olmazsa robot tamire gidecek diyorlar.ne yapmalıyım