PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uzun süre yüksek devirde gitmek?

Punto_Can
03/07/2010, 18:03
arkadaşlar merhaba,
uzun yolda tedirgin olduğum bir durumla ilgili bilgi ve deneyimlerinize ihtiyacım var.

biliyosunuz multijet motorlarımızın devir aralıkları kısa. uzun yolda 120-130km/h ile giderken devir 3000d/dk civarında oluyor. hızımız 150km/h'e ulaştığında ise devir 3500d/dk ya geliyor. çok yüksek devirde uzun süre gitmeye motor ömrü açısından birazcık korkuyorum. bu yüzden de otobanda 120-130km/h'ı geçmiyorum. ancak gidilen yol toplam 1000km olunca bu durum epey can sıkıyor :)

bu yüzden 3-4 saat boyunca ortalama 150km/h-3500d/dk ile gitmemizin fazla yakıt tüketimi dışında motor,turbo ve diğer aksamlar için kısa ve uzun vadede ne gibi sıkıntılar yaratacağını merak ediyorum...

Du Hast
03/07/2010, 18:10
arkadaşlar merhaba,
uzun yolda tedirgin olduğum bir durumla ilgili bilgi ve deneyimlerinize ihtiyacım var.

biliyosunuz multijet motorlarımızın devir aralıkları kısa. uzun yolda 120-130km/h ile giderken devir 3000d/dk civarında oluyor. hızımız 150km/h'e ulaştığında ise devir 3500d/dk ya geliyor. çok yüksek devirde uzun süre gitmeye motor ömrü açısından birazcık korkuyorum. bu yüzden de otobanda 120-130km/h'ı geçmiyorum. ancak gidilen yol toplam 1000km olunca bu durum epey can sıkıyor :)

bu yüzden 3-4 saat boyunca ortalama 150km/h-3500d/dk ile gitmemizin fazla yakıt tüketimi dışında motor,turbo ve diğer aksamlar için kısa ve uzun vadede ne gibi sıkıntılar yaratacağını merak ediyorum...
sonuçta sürekli yüksek devirde gitmek(motorun son devrine yakın) her motorun ömründen kısaltır.
ancak dediğiniz gibi uzun mesafede sıkıntı olur. bunun en iyi çözümü motoru arada sırada dinlendirmek. turboyu dinlendirmek için ayağınızı gazdan çekmeniz yeterli.
motoru dinlendirmek ise; belli bir süre yüksek devirde gittikten sonra devri düşürüp bir miktar yol aldıktan sonra tekrar yükseltmektir. belli periyotlarda bunu yaparsanız motorun soğumasını sağlarsınız.

edelsang
03/07/2010, 19:24
bende bu konuda çok muzdaribim
arabayı aldığımız yerde 2500 devri geçmeyin dediler multijeti patlatırmışız 4.5binden fazla masraf olur dediler :S

polis_01_54
03/07/2010, 20:20
arabayı aldığımız yerde 2500 devri geçmeyin dediler multijeti patlatırmışız 4.5binden fazla masraf olur dediler :S
öyle şey mi olur sizin gözünüzü korkutmuşlar akıl var fikir var yaa bir araba bu kadar hassas olur mu hiç :). tabiki dikkat edilmesi gerek çünkü dizel motorlar benzinliye göre daha hassastır ama o kadarda degil tabiki :). allah aşkına bu sitede bu kadar kullanıcı var kaç kişi turbo patlatmış ki çok basmaktan :)

EvoKoray
03/07/2010, 21:14
sonuçta sürekli yüksek devirde gitmek(motorun son devrine yakın) her motorun ömründen kısaltır.
ancak dediğiniz gibi uzun mesafede sıkıntı olur. bunun en iyi çözümü motoru arada sırada dinlendirmek. turboyu dinlendirmek için ayağınızı gazdan çekmeniz yeterli.
motoru dinlendirmek ise; belli bir süre yüksek devirde gittikten sonra devri düşürüp bir miktar yol aldıktan sonra tekrar yükseltmektir. belli periyotlarda bunu yaparsanız motorun soğumasını sağlarsınız.

dediklerini yaparsanız bi sorun yaşamazsınız ;) zaten 1000 km yapacak biri sürekli 150 km ile gidemez malum ülkemizin yolları belirli aralıklarla basabiliyoruz, çay molalarını sıklaştırmak iyi gelir :siritma: Fiat 1.3 75 liklere de 6 ileri şanzuman koymalı bence :)

Scottie
03/07/2010, 21:17

patlasın bu onların sorunu 2500 devirde motor patlarsa dünyaya rezil olur fiat..allah allah ne alaka ya...

EvoKoray
03/07/2010, 21:21
aracı alırken bayi ilk zamanlar fazla zorlamayın kastetmiştir ama biraz abarthmışlar :)

utku952
03/07/2010, 21:31
güzel bi yere değinmişsin bende uzun yola cıkacağım düşünmeye başladım şimdiden :)

...yüksek devirde 140 150 le giderken dip gaz olmamasına dikkat etmek lazım bence, yoksa düz yolda ya da bayır aşşaa prob olmaz diye düşünüyorum turbo vs. de öle kolay patlamaz. ilk 10000km orta devir sürülmeli demişlerdi banada

Punto_Can
03/07/2010, 22:54

bahsettiğin devir aralığında hiçbir sıkıntı olmaz, hatta vites aralıklarını 3000d/dk'ya da çıkarsa sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum...

dediklerini yaparsanız bi sorun yaşamazsınız ;) zaten 1000 km yapacak biri sürekli 150 km ile gidemez malum ülkemizin yolları belirli aralıklarla basabiliyoruz, çay molalarını sıklaştırmak iyi gelir :siritma: Fiat 1.3 75 liklere de 6 ileri şanzuman koymalı bence :)

kesinlike haklısın, 5.vitesta bas bas 180-190 oluyo araç 6.vitesi istiyo gerçekten. neyse bir bildikleri vardır diyelim. 90hp'liklere 6.vites koymuşlar ancak hızlanmada nasıl bir fayda sağlıyor, kullanan arkadaşlara sormak lazım...

ayrıca 1000km'lik yolda en fazla 2 kere mola veriyorum, %70'lik kısım otoban olduğu için mola vermek hiç içimden gelmiyo :)

güzel bi yere değinmişsin bende uzun yola cıkacağım düşünmeye başladım şimdiden :)

...yüksek devirde 140 150 le giderken dip gaz olmamasına dikkat etmek lazım bence, yoksa düz yolda ya da bayır aşşaa prob olmaz diye düşünüyorum turbo vs. de öle kolay patlamaz. ilk 10000km orta devir sürülmeli demişlerdi banada

140-150 de dip gaz olmuyo zaten ama yinede yüksek devir çeviriyo, her ne kadar düzlük veya rapma aşağı olsada motor sonuçta 3500d/dk'da çalışıyor. seninde bahsettiğin gibi yeni araçlarda hemen hemen ilk bakıma kadar motorun rodajı açısından fazla sıkıştırmamak gerekli.

ancak hala yüksek devirde kullanmanın kısa ve uzun vadedeki zararları netliğe kavuşmadı. teknik konuda açıklama yapabilecek arkadaşların yorumlarını bekliyorum :)

dallix
03/07/2010, 23:49
Turboyu dinlendirmek diye bişey yoktur yanlış bilgi vermeyelim lütfen,pancar motorları bile 3.500 devire çıkabiliyor bu kadar ince hesaplar peşinde koşmayalım motorun ömrü bitince 2 bin liraya motor yaptırabiliyorsunuz.istediğiniz şekilde kullanın en fazla 150 binlik motor multijet 150 binden sonra kesinlikle motor yaptırmak gerekir.
+gideceğiniz mesafe atıyorum 1000 km 5.000 devir sürekli giderseniz 200-200 gittiğinizi farzedin 5 saatte alırsınız yolu,öte yandan 3.000 devirde 100-100 gittiğinizi farzedin 10 saatte alırsınız yolu öteki mantığa göre 10 saat çalışan motor daha fazla aşınır.turboya zarar gelir falan yazılmış sıfırı 400 lira mjet turbosunun zarar gelse ne olur her mekanik parçanın ömrü belli aralıklardadır ömrü siz dikkat ederek 2 ye falan katlayamazsınız.

Du Hast
04/07/2010, 03:45
Turboyu dinlendirmek diye bişey yoktur yanlış bilgi vermeyelim lütfen,pancar motorları bile 3.500 devire çıkabiliyor bu kadar ince hesaplar peşinde koşmayalım motorun ömrü bitince 2 bin liraya motor yaptırabiliyorsunuz.istediğiniz şekilde kullanın en fazla 150 binlik motor multijet 150 binden sonra kesinlikle motor yaptırmak gerekir.
+gideceğiniz mesafe atıyorum 1000 km 5.000 devir sürekli giderseniz 200-200 gittiğinizi farzedin 5 saatte alırsınız yolu,öte yandan 3.000 devirde 100-100 gittiğinizi farzedin 10 saatte alırsınız yolu öteki mantığa göre 10 saat çalışan motor daha fazla aşınır.turboya zarar gelir falan yazılmış sıfırı 400 lira mjet turbosunun zarar gelse ne olur her mekanik parçanın ömrü belli aralıklardadır ömrü siz dikkat ederek 2 ye falan katlayamazsınız.
turboyu dinlendirmek diye birşey vardır. hemen öyle kestirip atmayalım.. hergün internette yüzlerce şey okuyoruz. az biraz naçizane birşeyler duyuyoruz sanayide. forumlarda takılıyoruz (donanımhaber) orada yaşça benden çok büyük değerli üstatlar bilgiler veriyorlar. kendimi geçtim onlardamı bilmiyorlar işi..
sürekli yüksek devirde tutun bakalım ne olacak.. sonuçta ekzost gazından güç alan bir parçadan bahsediyoruz. sürekli aktif ve yükte çalışan turbo aşırı ısınmaya maruz kalacak. dolayısıyla yataklar bir süre sonra daha fazla tahribata maruz kalacaklar, yağlama kalitesi düşecektir. ara ara ayak gazdan çekilerek turbonun soğumasına yardımcı olursunuz.. turbo dinlendirmek budur. dakikada 18000 devir dönen ve bunu yüksek sıcaklıkta yapan bir parçadan bahsediyoruz. düz boru değil yani...
emin olun yüksek devirde kısa zamanda gitmektense düşük devirde uzun zaman gitmek daha avantajlı ve daha az yıpratıcı olur. yapmayın etmeyin yahu olurmu böyle bir mantık

150 binde motormu biter hocam yalan yanlış konuşmayalım. adam gibi kullanırsan 300 binden aşağı gitmez. kaç tane albea var tanıdığım şimdiye 2 kere motor yaptırmalılardı. üstelik çoğu şirkette. o kadar ödül alan motor istediğimiz gibi kullanırsak kullanalım 150 binde mi bitecek?
https://forum.grandepuntotr.com/genel/12427-autoshow-grandepunto-100-000-km-testi.html
adamlar 100 testi yapmışlar motor tertemiz çıkmış. 100 biden sonra 50 bin içindemi motor bitecek :-)

makeles
04/07/2010, 09:04
yakıtı düşünmüyorsan bas basabileceğin kadar derim..
yılda 3-4 defa 3500km lik uzun yol yapıyorum hızımı kesmeden otoban bitiyorum
44bin kmyi geçti
turbo hortumunda yada kendisinde kullanım şeklinden dolayı arıza vermedi..

alperyonar
04/07/2010, 14:58
ahaha çok güldüm ya :D yok öle bişey 3000 devire kadar vites değiştirebilrsin;)

Punto_Can
04/07/2010, 15:23
ahaha çok güldüm ya :D yok öle bişey 3000 devire kadar vites değiştirebilrsin;)

yer yer 3500 bile olabilir, patlamaz yani :D

eexelanss
04/07/2010, 16:20
Alın bi starjet problem kalmasın :)

Du Hast
04/07/2010, 16:46
Alın bi starjet problem kalmasın :)
puntolara 1.6 multijet getirselermiş Türkiye'ye o zaman mükemmel olurdu starjet hikaye kalırdı yanında :D

eexelanss
04/07/2010, 17:37
puntolara 1.6 multijet getirselermiş Türkiye'ye o zaman mükemmel olurdu starjet hikaye kalırdı yanında :D

Evet Katılıyorum...

skydome
04/07/2010, 18:05
6. vites 2500 devirde 150 km/h o yüzden bi problem yok:D

taneren
04/07/2010, 18:28
Turbolu araç kullanıcılarının dikkat etmesi gereken en önemli şey,aracı kısa bir süre rölantide çalıştırıp stop etmektir.
Kesinlikle gaz verdikten sonra istop etmeyin turbo yataklarına zarar verirsiniz,buda turbonuzun ömrünü kısaltır.

dallix
04/07/2010, 21:28
turboyu dinlendirmek diye birşey vardır. hemen öyle kestirip atmayalım.. hergün internette yüzlerce şey okuyoruz. az biraz naçizane birşeyler duyuyoruz sanayide. forumlarda takılıyoruz (donanımhaber) orada yaşça benden çok büyük değerli üstatlar bilgiler veriyorlar. kendimi geçtim onlardamı bilmiyorlar işi..
sürekli yüksek devirde tutun bakalım ne olacak.. sonuçta ekzost gazından güç alan bir parçadan bahsediyoruz. sürekli aktif ve yükte çalışan turbo aşırı ısınmaya maruz kalacak. dolayısıyla yataklar bir süre sonra daha fazla tahribata maruz kalacaklar, yağlama kalitesi düşecektir. ara ara ayak gazdan çekilerek turbonun soğumasına yardımcı olursunuz.. turbo dinlendirmek budur. dakikada 18000 devir dönen ve bunu yüksek sıcaklıkta yapan bir parçadan bahsediyoruz. düz boru değil yani...
emin olun yüksek devirde kısa zamanda gitmektense düşük devirde uzun zaman gitmek daha avantajlı ve daha az yıpratıcı olur. yapmayın etmeyin yahu olurmu böyle bir mantık

150 binde motormu biter hocam yalan yanlış konuşmayalım. adam gibi kullanırsan 300 binden aşağı gitmez. kaç tane albea var tanıdığım şimdiye 2 kere motor yaptırmalılardı. üstelik çoğu şirkette. o kadar ödül alan motor istediğimiz gibi kullanırsak kullanalım 150 binde mi bitecek?
https://forum.grandepuntotr.com/genel/12427-autoshow-grandepunto-100-000-km-testi.html
adamlar 100 testi yapmışlar motor tertemiz çıkmış. 100 biden sonra 50 bin içindemi motor bitecek :-)

Ben 22 senelik bir turbo tamir bekım servisinin sahibiyim türkiyenin ilk turbocularındanız biz,forum donanım veya sanayide duyduğunuz şeyler amatörce düşüncelerdir, turboların yanında basınç dengeleyen bir aygıt vardır adıda wastegate dir bu turboya ne kadar egzost gazı girerse girsin turbonun basıncını stabil tutmaya yarar,yani siz v8 motora 1.3 mjet turbosu taksanızda wastegate belli bi basınçtan sonra turbonun devrini kısar,artı 18bin devrin üstünde çalışır mjet turbosu 100-150 bin devire kadar çıkan turbolar vardır.yani mevzu şu turbo denen zımbırtı sandalye demirinden eritilip yapılmaz çok yüksek sıcaklıklara dayanabilir ve uzun yolda eğer bir kamera takabilseydik turbonun nasıl kor haline gelip halen çalıştığını görebilirdik,KONYA ANKARA arası sürekli işim gereği yol yapıyorum radarlara ramen 190 altı hızlara hiç düşmeden mola vermeden onlarca sefer yaptım, dediğiniz dinlendirme olayınıda uygulamadım motorum saat gibi bi kere tık demedi.

aracımızın benzinli olduğunu farzedersek.
Hesap şu 100 km mesafeyi 3000 devirle sürekli sabit hız giderseniz hızınızda 100 km olursa saatte pistonlarınız 180 bin kere inip kalkar

aynı 100 km mesafeyi 6000 devirde 200 km sabit hızla yaparsanız 360 bin kere pistonlar inip kalkar ama mesafeyi yarı sürede aldığımız için yine sonuç 180 bin piston hareketi olur devirli kullanmakla devirsiz kullanmak arasında motor ömrü açısından gözle görülür bir fark yoktur,150 bin km mjetler için sınır teşkil eder 150 binden sonra sorun çıkartmaktan başka bi işe yaramaz 300 bine gelenler yokmu var yağ ekleyerek,sinek ilaçlama arabası gibi dumanlayarak,aracın üstünde rezil olmak istemeyen 150 bine gelen araç sorunlu olsun olmasın motor yaptırır kendini sigortalar.

Eğer turbo dinlendirme diye bişey olsaydı her sene yenilenen ve avrupanın en büyük turbo üreticilerinin bizim için hazırladığı servis talimatnamesinde dediğiniz dinlendirme olayından bahseder,en son talimatnamede belirtilen aracı durdurmadan önce motorun rölantide 20-30 saniye bekletilmesinin turbo açısından iyi olacağı ben bunu bile uygulamıyorum sorunda yok,takmayın kafaya.

taneren
04/07/2010, 21:38
Peki salih sence şunu söyleyebilirmiyiz,turbosuz motorlar daha sağlıklı ve daha uzun ömürlüdür diye.

Yada sence vw'nin 1.6 8v motorumu? 1.4 8v tsi motorumu? Daha uzun ömürlü ve kullanışlı motordur.

çünkü anladığım kadarıyla turbo sistemi arızaya çok yatkın bir sistem gibi geldi.

Du Hast
04/07/2010, 21:42
Ben 22 senelik bir turbo tamir bekım servisinin sahibiyim türkiyenin ilk turbocularındanız biz,forum donanım veya sanayide duyduğunuz şeyler amatörce düşüncelerdir, turboların yanında basınç dengeleyen bir aygıt vardır adıda wastegate dir bu turboya ne kadar egzost gazı girerse girsin turbonun basıncını stabil tutmaya yarar,yani siz v8 motora 1.3 mjet turbosu taksanızda wastegate belli bi basınçtan sonra turbonun devrini kısar,artı 18bin devrin üstünde çalışır mjet turbosu 100-150 bin devire kadar çıkan turbolar vardır.yani mevzu şu turbo denen zımbırtı sandalye demirinden eritilip yapılmaz çok yüksek sıcaklıklara dayanabilir ve uzun yolda eğer bir kamera takabilseydik turbonun nasıl kor haline gelip halen çalıştığını görebilirdik,KONYA ANKARA arası sürekli işim gereği yol yapıyorum radarlara ramen 190 altı hızlara hiç düşmeden mola vermeden onlarca sefer yaptım, dediğiniz dinlendirme olayınıda uygulamadım motorum saat gibi bi kere tık demedi.

aracımızın benzinli olduğunu farzedersek.
Hesap şu 100 km mesafeyi 3000 devirle sürekli sabit hız giderseniz hızınızda 100 km olursa saatte pistonlarınız 180 bin kere inip kalkar

aynı 100 km mesafeyi 6000 devirde 200 km sabit hızla yaparsanız 360 bin kere pistonlar inip kalkar ama mesafeyi yarı sürede aldığımız için yine sonuç 180 bin piston hareketi olur devirli kullanmakla devirsiz kullanmak arasında motor ömrü açısından gözle görülür bir fark yoktur,150 bin km mjetler için sınır teşkil eder 150 binden sonra sorun çıkartmaktan başka bi işe yaramaz 300 bine gelenler yokmu var yağ ekleyerek,sinek ilaçlama arabası gibi dumanlayarak,aracın üstünde rezil olmak istemeyen 150 bine gelen araç sorunlu olsun olmasın motor yaptırır kendini sigortalar.

Eğer turbo dinlendirme diye bişey olsaydı her sene yenilenen ve avrupanın en büyük turbo üreticilerinin bizim için hazırladığı servis talimatnamesinde dediğiniz dinlendirme olayından bahseder,en son talimatnamede belirtilen aracı durdurmadan önce motorun rölantide 20-30 saniye bekletilmesinin turbo açısından iyi olacağı ben bunu bile uygulamıyorum sorunda yok,takmayın kafaya.
22 senelik turbocunun 21 yaşındaki sahibinin; 150 binde multijet biter diyen birisiyle daha fazla tartışmam arkadaşım ;) sen bahsettiğin şekilde kullanmaya devam et 150 binde alırsın kucağına..

bir metalin yüksek devirdeki aşınma miktarı daha fazladır. üni de mukavemet dersinde belli miktar bu konuya değinilir. Allah ne verdiyse basarak motor ömrü korunmaz. hiç bir motorun 6000 devir ile 3000 devirdeki aşınma miktarı aynı değildir. öyle şey olmaz yanlış bilgi vermeyin. gelin istediğiniz mühendise, teknikere soralım danışalım. öyle şey olurmu yahu. sen araba alacak olsan sürekli sıkıştırılarak kullanılmış arabamı tercih edersin yoksa kastırılmadan kullanışmışmı?
yalan yanlış bilgi vermeyelim Allah aşkına akıl mantık teknik dışında konuşmayalım.

taneren
04/07/2010, 21:51
genç arkadaşlarım,tartışmayı biraz daha ılımlı hale getirip birbirimizin bilgi ve deneyimlerinden istifade etmeye çalışsak.

mix
05/07/2010, 01:39
25 yıldır jetski ve outboard deniz motorları servisiyiz (2 zamanlı benzine yağ eklemeli motorlar) bilenler bilir bu jetski ve deniz motorları tam şanzumandır (ileri - geri - boş) yani deviri istediğin oranda ayarlama şansınız yoktur .. sayısız motor açtım yada yanımda açıldı ve benim gördüğüm sürekli 5500-6000 devirde kullanılan ki bazıları ticari amaçlı (su kayağı banana çekmiş) ortalama 10 yaşında motor piston sekmanları bile kayda değer bi aşınma olmadan karşıma çıktı ki bu motorlar 50litre benzine 1 litre yağ karıştırılarak kullanılmışlar... kaldıki otomobiller 4 zamanlı motora sahipler yani tamamen yağın içinde çalışıyor hareketli parçalar otomobilin bakımları zamanında yapılmış ise özelliğini kaybetmiş motor yağı hemen değiştiriliyor ise bi aşınma (kısa vadede)söz konusu değildir... ama turbo konusuna bende hakim değilim

Du Hast
05/07/2010, 03:00
25 yıldır jetski ve outboard deniz motorları servisiyiz (2 zamanlı benzine yağ eklemeli motorlar) bilenler bilir bu jetski ve deniz motorları tam şanzumandır (ileri - geri - boş) yani deviri istediğin oranda ayarlama şansınız yoktur .. sayısız motor açtım yada yanımda açıldı ve benim gördüğüm sürekli 5500-6000 devirde kullanılan ki bazıları ticari amaçlı (su kayağı banana çekmiş) ortalama 10 yaşında motor piston sekmanları bile kayda değer bi aşınma olmadan karşıma çıktı ki bu motorlar 50litre benzine 1 litre yağ karıştırılarak kullanılmışlar... kaldıki otomobiller 4 zamanlı motora sahipler yani tamamen yağın içinde çalışıyor hareketli parçalar otomobilin bakımları zamanında yapılmış ise özelliğini kaybetmiş motor yağı hemen değiştiriliyor ise bi aşınma (kısa vadede)söz konusu değildir... ama turbo konusuna bende hakim değilim
2 zamanlı motor ile 4 zamanlı motor arasında dağlar kadar fark vardır.
2 zamanlı motorlar yüksek devir için yapılmışlardır.
piyasadaki normal kullanım amaçlı 4 zamanlı motorlar ortlama max 8000 devir çevirir. 8000 devirde kısa bir süre tutarsanız ne olacağı malum zaten.
siz motorun max limitine yakın kullanmaktan bahsediyorsunuz. zaten 8000 binde ya da dizelse 5000 binde max devrini verip kısa bir sürede bu devirlerde kol çıkartan ya da yatak saran motoru son devrine yakın kullanıp birşey olmamasını beklemek hatta düşük devirden daha iyi olacağını iddaa etmek gerçekten hayal ürünüdür.

LeoN48
05/07/2010, 09:32

Bravo satamazlardı o zaman :)

Kriminal
05/07/2010, 10:54
Yüksek devirlerde gıdersek eger yuksek oranlarda radar cezası yerız.
Ayın 15 ınde 1000 km (Sivas) yol gıdecegım düşündüğüm hız 110-120 dir..Hem ekonomık hemde motoru yormadan..

murti82
05/07/2010, 11:27
Araçlarda max hız nedir kitapçıkta ona bakın. O değerde istediğiniz kadar gidebilirsiniz tabiki en yüksek viteste, daha hızlı da gidebilir araç ama uzun zaman gitmez :)

edelsang
05/07/2010, 15:21
Bana 2.500 devir dediler :D patlar falan tırsttım bende gözüm habire devir saatine kaçıyor

Kriminal
05/07/2010, 15:41
Hiçbişey olmaz basın abıcım yaaaa...

edelsang
05/07/2010, 22:32
Hiçbişey olmaz basın abıcım yaaaa...
Tmm :D antalyadan dönerken basalım bakalım ne olucak :D

GP COSKUN
06/07/2010, 17:30
birim zamanda yapılan iş ne kadar fazla ise aşınma o kadar fazla olacaktır
devamlı çok yüksek devirlerde kullanmak elbetteki motor için fayda değil zarar getirecektir
nasıl siz hep koşarak yol alamaz iseniz motorda devamlı yüksek devirde sıkıştırıldığı zaman aşınma olsun yağlama olsun zorlanacaktır
motorunuz ısınacak yağınızın viskozitesi azalacak aşınma artacak yağ pompasının pompaladığı yağın kartere dönmesi gereken zaman azalacak ve 6- 7 bin li devirlerde
üst taraflara pompalanan yağ miktarında azalma olacaktır
basit bir deney yapın avucunuzu patlanunuza hızlıca sürtün aşığı yukarı doğru
daha sonra daha hızlı bir şekilde sürtün aradaki ısınma farkını ve sürtünmeyi hissedeceksiniz
unutmayın f1 yarışlarında bile bazı pistlerde pistin büyük bölümünün tam gaz geçildiği yarışlarda motorların daha çok zorlandığı ve normal pistlere göre motorların daha çok iflas ettiği gözlemlenir
araçlarınızı yani motorlarınızı limitleri fazla zorlamadan sıkıştırmadan yumuşak kullanın
biraz amiyane olacak ama herkesten özür diliyorum
hızlı giden atın moku seyrek düşer

Kriminal
06/07/2010, 17:46
birim zamanda yapılan iş ne kadar fazla ise aşınma o kadar fazla olacaktır
devamlı çok yüksek devirlerde kullanmak elbetteki motor için fayda değil zarar getirecektir
nasıl siz hep koşarak yol alamaz iseniz motorda devamlı yüksek devirde sıkıştırıldığı zaman aşınma olsun yağlama olsun zorlanacaktır
motorunuz ısınacak yağınızın viskozitesi azalacak aşınma artacak yağ pompasının pompaladığı yağın kartere dönmesi gereken zaman azalacak ve 6- 7 bin li devirlerde
üst taraflara pompalanan yağ miktarında azalma olacaktır
basit bir deney yapın avucunuzu patlanunuza hızlıca sürtün aşığı yukarı doğru
daha sonra daha hızlı bir şekilde sürtün aradaki ısınma farkını ve sürtünmeyi hissedeceksiniz
unutmayın f1 yarışlarında bile bazı pistlerde pistin büyük bölümünün tam gaz geçildiği yarışlarda motorların daha çok zorlandığı ve normal pistlere göre motorların daha çok iflas ettiği gözlemlenir
araçlarınızı yani motorlarınızı limitleri fazla zorlamadan sıkıştırmadan yumuşak kullanın
biraz amiyane olacak ama herkesten özür diliyorum

Şimdi ne dıyosun abi yavasmı gıdelım motor aşınacak dıye

hsyn28
06/07/2010, 17:48
Bütün olay bu cümlede yatıyor:D

Kriminal
06/07/2010, 17:54
Bütün olay bu cümlede yatıyor:D

At arabasımı bu kı seyrek dussun...

Hızlı gıden atın çiftesi pek olur :D

GP COSKUN
06/07/2010, 17:58
yavaş gidin demiyorum deniz
sadece fazla sıkıştırmayın bende araca basarım ama devamlı sıkıştırarak zorlamam
190 yapın ama 3- 5 dakka yapın yarım saat boyunca motoru zorlamayın

Du Hast
06/07/2010, 18:17
yavaş gidin demiyorum deniz
sadece fazla sıkıştırmayın bende araca basarım ama devamlı sıkıştırarak zorlamam
190 yapın ama 3- 5 dakka yapın yarım saat boyunca motoru zorlamayın
ek olarakta yüksek süratlere aracı sıkıştırarak çıkmayın.
atıyorum 130 km ye 20 sn de çıkmak yerine 35 sn de çıkmak daha az sıkıştırmak demektir.

kul yapısı bunlar zorlamaya gelmez nitekim..

Punto_Can
06/07/2010, 18:53
coşkun abi en net ve öz açıklamayı yapmış :)
teşekkürler abicim :)

alpaguter
06/07/2010, 20:10
arkadaşlar benim şirket arabam 1,3 multijet albea,multijet motorlu 3 tane arabam oldu,toplam kilometrelerim 3 arabayla 410000 km.inanmayın yok 150 ile gidersen şöyle oluyor yok 4000 devirde böyle oluyor,boşverin multijet motorlar sorunsuz olararak çalışan tek motorlardır daha bu motorda arıza olan bir araç rastlamadım.toplantılar oldumu albeamla çeşme-izmir otobanına çıktımmı 190a kadar yoluvar hiçte gaz kesmeden hiçte tekleme hoplama zıplama yapmadan.sadece yapmanız gereken bu motorları yüksek devirde kullanmanız yüksek devirde vites değiştirmeniz. motorunuzun uzun olmasını isterseniz kapatmadan önce 15 saniye kadar rolantidede çalıştırmanızdır o kadar.şimdi kendime ait bi benzinli puntom var çok zevkli ve keyifli tamam dizelin torkunu vermiyor ama kilometrede 0,193 tl yakıyor seviyorum arkadaş fiatı.hiç değilse servisi pahalı değil ve yedek parçası ucuz...şöyle izah edeyim citroen c4 ün amortisörün tanesi 750 tl iken puntonun amortisörünün tanesi 130 tl...sevgiyle kalın...

PUNTO33
06/07/2010, 23:15
arkadaşlar benim şirket arabam 1,3 multijet albea,multijet motorlu 3 tane arabam oldu,toplam kilometrelerim 3 arabayla 410000 km.inanmayın yok 150 ile gidersen şöyle oluyor yok 4000 devirde böyle oluyor,boşverin multijet motorlar sorunsuz olararak çalışan tek motorlardır daha bu motorda arıza olan bir araç rastlamadım.toplantılar oldumu albeamla çeşme-izmir otobanına çıktımmı 190a kadar yoluvar hiçte gaz kesmeden hiçte tekleme hoplama zıplama yapmadan.sadece yapmanız gereken bu motorları yüksek devirde kullanmanız yüksek devirde vites değiştirmeniz. motorunuzun uzun olmasını isterseniz kapatmadan önce 15 saniye kadar rolantidede çalıştırmanızdır o kadar.şimdi kendime ait bi benzinli puntom var çok zevkli ve keyifli tamam dizelin torkunu vermiyor ama kilometrede 0,193 tl yakıyor seviyorum arkadaş fiatı.hiç değilse servisi pahalı değil ve yedek parçası ucuz...şöyle izah edeyim citroen c4 ün amortisörün tanesi 750 tl iken puntonun amortisörünün tanesi 130 tl...sevgiyle kalın...
bukadar anlatılır bence...

siyah
06/07/2010, 23:30
dizelleri bilmemde bizim araç benzinli ve 120 130 ile devir 3.5 4.5 buluyor normalmi sizce ?

PUNTO33
06/07/2010, 23:43
Şenol, bende sormuştum , normal dediler...yinede bilemiyorum.

pdr42
07/07/2010, 00:01
1.4 77 beygir puntoda 90 ı gecersen devir de 3000 ustune cıkıyor 120 de 4000 ndu sanırım yanlıs hatırlamıyorsam 190 a cıktııgmda devir 6000 di galiba

utku952
07/07/2010, 00:11
benzinlide normal ya sizinkiler 5 6 bine kadar çevirir galiba bizimkilerde 3bin dd 120km civarına oluyor

Marker
09/02/2011, 23:35
Merheba konuyu hortlatmak istemezdim ama yazmadan duramadim. 2006 model 148.000km gp sahibiyim(0 km aldim). Neredeyse herhafta sonu ankara aksaray arasi 220km yol yapmaktayim yaklasik 1:20dk ila 1:35 arasinda aksarayda oluyorum elimden geldigince 150km/s in uzerinde seyehat ediyorum(yolculuklarimin buyuk bolumunde dipgaz gidiyorum), ayrica sehir icindede agrefis kullaniyorum (3500-4900dd arasinda), seytan kulagina kursun hic bir sorun yok aracimda. 10.000 bakimlarini iki elim kanda olsa bile aksatmam yetkili serviste yaptiririm. Bana gore 150.000de motor yer yok 2500dd i asarsan motor yakar yok turbo patlarit hepsi hurafe patlasa benimki bugune kadar 50.000 kez patlari diye dusunuyorum. Yagina suyuna zamaninda baktirin filitrelerini degistirin iyi mazot koyun hic bir sikinti yasamazsiniz. Yazdiklarim tamamen kendi tecrubelerim kimseyi baglamaz.

barakuda26
09/02/2011, 23:44
palio 1.3 multijet 2500 devirde 110 km oluyor..

rodopian16
10/02/2011, 00:10
benim derdimde düşük devir kullanmak 1200-2200 arası. arasıra turbo paslanmasın:) diye basarım.bizim eniştede dizel motor düşük devir kullanılmaz birazdaha yüksek devirde kullan diyor 30 yıllık tır şoförü kulak ardıda edilmez ya dediği...

shellcininabisi
10/02/2011, 17:39
konu hortlamış :) bari ben de yazayım.. eski aracım seat cordoba marka.. servise götürmüştüm aks başı değişimi için geçen sene o zamana kadar hep 3500 devirde falan vites deiştirirdim :) 80 - 90 KM ARASI 3.VİTESTEN 4 E ATARDIM :) adam teslim etmeden önce birlikte teste çıkardık aracı :) 3. vites 110 kmde 4. vites 140 ta 5. vitese atınca bi şaşırmıştım. ALDIĞIM CEVAP : E BU ARABA 220 Yİ NASIL YAPACAK?

ŞİMDİ punto evomu bekliyorum peki düşük devirli kullanırsak bu arac 170 ti heralde maksimumu NASIL YAPACAK?

tayfux
10/02/2011, 20:46
2 tane punto aldım sattım birisi active 75hp şimdiki ise 90 lık emotion arkadaşlar dizel arabalar kesinlikle devirinde vites değiştirilmelidir tecrübelerim ve servisim bana vites değişim oranı olarak 3000-4000 arası diyor..90 lıklarda evet 6 vites ama vites aralıkları uzatılmış 6 ya vitesi atmak için 130 u görmek lazım..sürekli uzun yol gidenler için harika birşey hem kulak için (motorsesi) hem de motor sağlığı bakımından..ama şehir içi 6 vites çok da yararlı değil 5 vites ile aynı..turbo olayına gelince orjinali 800 lira diye duymuştum yanlışsam düzeltin arkadaşlar..ama 150-160 binde bir turbo bence çok normal ki böyle birşey genelde olmuyor..BU ARADA UNUTMAYALIM Kİ BAHSETTİĞİMİZ MOTOR YÜZYILIN MOTORU SEÇİLDİ....

rodopian16
10/02/2011, 23:17
2 tane punto aldım sattım birisi active 75hp şimdiki ise 90 lık emotion arkadaşlar dizel arabalar kesinlikle devirinde vites değiştirilmelidir tecrübelerim ve servisim bana vites değişim oranı olarak 3000-4000 arası diyor..90 lıklarda evet 6 vites ama vites aralıkları uzatılmış 6 ya vitesi atmak için 130 u görmek lazım..sürekli uzun yol gidenler için harika birşey hem kulak için (motorsesi) hem de motor sağlığı bakımından..ama şehir içi 6 vites çok da yararlı değil 5 vites ile aynı..turbo olayına gelince orjinali 800 lira diye duymuştum yanlışsam düzeltin arkadaşlar..ama 150-160 binde bir turbo bence çok normal ki böyle birşey genelde olmuyor..BU ARADA UNUTMAYALIM Kİ BAHSETTİĞİMİZ MOTOR YÜZYILIN MOTORU SEÇİLDİ....
3000-4000 arası vites değiştirmek serviste işleri biraz açar gibi geliyo bana. opelin yazın sanal ortamda eco flex testi vardı orda 2000 deviri geçince 'doğadaki ayak iziniz çok büyük' diye mesaj veriyordu sonuçta opelde aynı dizel motoru kullanıyor...
gerçekten şu dizel motorun ekonomik ve uzun ömürlü kullanımı hakkında bi usta paylaşımda bulunsa iyi olacak...

femoli
10/02/2011, 23:29
Araci vw cady ile karistiriyorsunuz galiba her 10 binde turbo patlasin simdiye kadar turbo patlatan bir puntocu gormedim patlasa once benimki patlardi ortalama yakitim 7.8 di nasil bastigimi soylemek icin ortalamami verdim ben kirmizi yandiginda bile ilk sirayi kapmak icin frenleme yerine gaza asilan adamim :) yani korkmayin daha cok 150 bin yapar .. Fakat uzun sure yuksek devir gitmek pistonlardaki yaglamayi geciktirir ve kisa zamanda zarara yol acar fakat kisa dedigimde 150 200 bin :) arada bir turboyu dinlendirmek gerek ..

Birde araci stop etmeden once calistimanin manasi yok denilmis litaraturde boyle bisi yok denmis koca hks dbs ve gredy, turbo timer i bosuna icat etmis olmali sirf hava olsun diye :)

Marker
10/02/2011, 23:34
Kesinlikle katiliyorum femoli.

tayfux
11/02/2011, 00:41
3000-4000 arası vites değiştirmek serviste işleri biraz açar gibi geliyo bana. opelin yazın sanal ortamda eco flex testi vardı orda 2000 deviri geçince 'doğadaki ayak iziniz çok büyük' diye mesaj veriyordu sonuçta opelde aynı dizel motoru kullanıyor...
gerçekten şu dizel motorun ekonomik ve uzun ömürlü kullanımı hakkında bi usta paylaşımda bulunsa iyi olacak...
hocam sizin dediğiniz 2000 uygulaması daha çok yüklü araçlar için geçerli bizim araçlarımız binek olduğu için bu veriyi verdim ki 3000 minimum 4000 ise max. veridir.. dizel arabalar kesinlikle devirli kullanılması gereken arabalardır ki devirsiz kullanılan dizellerin daha çabuk motor yediğini araştırırsanız göreceğinizi umuyorum..ilgi gösterdiğiniz yorumladığınız için teşekkürler:notworth:

Du Hast
11/02/2011, 16:46
hocam sizin dediğiniz 2000 uygulaması daha çok yüklü araçlar için geçerli bizim araçlarımız binek olduğu için bu veriyi verdim ki 3000 minimum 4000 ise max. veridir.. dizel arabalar kesinlikle devirli kullanılması gereken arabalardır ki devirsiz kullanılan dizellerin daha çabuk motor yediğini araştırırsanız göreceğinizi umuyorum..ilgi gösterdiğiniz yorumladığınız için teşekkürler:notworth:
dizel devirli kullanılmalıdır ancak 3000 - 4000 devir arası hiç bir binek dizel kullanılmaz.
interneti alt üst edin hiç bir şekilde bahsettiğiniz gibi 3000- 4000 devirlere kadar zorlayın diyen çıkmaz.
aracın tork beygir grafiğini incelerseniz, bu motorun 2000 - 3000 devir arasında kullanılması gerektiğini anlayabiliriz. 3000 devirden sonra hele 4000 devirde motor zaten tork vermiyor, aracın ivmelenmesi yok denecek kadar azdır o devirlerde.
1500 devirde gazı yapıştırın
3000 e kadar ivmelenmesini sürdürür sonra kesilir.

max devri 5000 olan motoru 4000 e kadar zorlamak demek, benzinli motoru sürekli 6000 - 7000 devirde kullanmak demektir

Marker
11/02/2011, 16:59
dizel devirli kullanılmalıdır ancak 3000 - 4000 devir arası hiç bir binek dizel kullanılmaz.
interneti alt üst edin hiç bir şekilde bahsettiğiniz gibi 3000- 4000 devirlere kadar zorlayın diyen çıkmaz.
aracın tork beygir grafiğini incelerseniz, bu motorun 2000 - 3000 devir arasında kullanılması gerektiğini anlayabiliriz. 3000 devirden sonra hele 4000 devirde motor zaten tork vermiyor, aracın ivmelenmesi yok denecek kadar azdır o devirlerde.

max devri 5000 olan motoru 4000 e kadar zorlamak demek, benzinli motoru sürekli 6000 - 7000 devirde kullanmak demektir

Ya ben cok sansliyim yada yuksek devir araclara zarar vermiyor.

2001-2006 arasi 1.2 16v Fiestam vardi gencligin verdigi heycanla surekli 4000-6900 dd arasinda kullanirdim sonra 2006 da gp mu aldim geldigi gunden beri surekli devirli kullaniyorum 4000-4500 olmadan hayatta vites degistirmem (Sehir ici yada uzun yolda hic farketmez). Fiestayi 125.000 de sattim puntom 148.000 de seytan kulagina kursun tik yok.

tayfux
11/02/2011, 21:58

bir konuda size katılıyorum bir konuda ise katılmıyorum hocam..evet 3000 devir uygun bir devirdir ki ben min 3000 dedim ama yüksek motorlu yüksek beygirli dizel binek araçlar pekala 4000 devir de büyük turbosunun da etkisi ile hala yüksek güç verebilir..söz konusu eve 1.3 multijet motorlar için servisim ve ben tecrübelerim ile en fazla 4000 devir yapıyorum o da zorda kalırsam genelde 3000 - 3200 civarı değiştiririm vitesi ki bence en sağlıklısı bu..teşekkürler yorumumu dikkate alıp cevap verdiğiniz için :)

Du Hast
11/02/2011, 22:09
bir konuda size katılıyorum bir konuda ise katılmıyorum hocam..evet 3000 devir uygun bir devirdir ki ben min 3000 dedim ama yüksek motorlu yüksek beygirli dizel binek araçlar pekala 4000 devir de büyük turbosunun da etkisi ile hala yüksek güç verebilir..söz konusu eve 1.3 multijet motorlar için servisim ve ben tecrübelerim ile en fazla 4000 devir yapıyorum o da zorda kalırsam genelde 3000 - 3200 civarı değiştiririm vitesi ki bence en sağlıklısı bu..teşekkürler yorumumu dikkate alıp cevap verdiğiniz için :)
büyük dizeller elbette daha yüksek devirlerde güç verebilir ama benim görüşüm motorun max torkundan yararlanmaktır her zaman.
şuanda piyasadaki en güçlü binek dizellerden birisi olan Audi q7 V12 TDI 500 Hp 1000 nm tork

1000 nm torku 1750 - 3250 devirler arasında 3750 devirde de 500 hp gücü veriyor
buda demek oluyorki 3750 deviri geçtikten sonra motorun gücü düşmeye başlıyor kısacası diyorki daha fazla basma kardeşim ben yapacağımı yaptım benden bu kdar vites büyüt diyor

bu arada
q7 v12 nin ufak bir videosu
araç 2600 kg
1.07 deki ivmelenmeye bakın :)

YouTube - 250 km/h en Audi Q7 V12 TDI (Option Auto) (https://www.youtube.com/watch?v=c4muTCdqSx8)

tayfux
11/02/2011, 23:08
evet can hocam aslında aynı şeyi sözylüyoruz ama niyeyse farklı konuşuyormuş gibiyiz :)

Du Hast
11/02/2011, 23:11
evet can hocam aslında aynı şeyi sözylüyoruz ama niyeyse farklı konuşuyormuş gibiyiz :)
olur öyle arada :D

tayfux
11/02/2011, 23:32
olur öyle arada :D
:):):):):)

Luc
14/02/2011, 16:16

+1

Düşük devirde araç kullanmak arabayı daha beter yapıyor, aynen katılıyorum :)

GP COSKUN
14/02/2011, 23:57
bu uzun süre basa bas giden arkadaşlar
dizelle devamlı 4000 ve üstü devir çevirerek basan arkadaşlar
benzinlilerle redlıne kadar motorun canını çıkaran arkadaşlar
bir şey olmuyor multijetin yada fıre nın starjetin allahı var ne kadar basarsan o kadar gidiyo diyen arkadaşlar acaba bu yorumu yaparken
limitlerinde kullanılan bir motor ile devamlı sıkıştırılan motorun içindeki aşınmanın
ne boyuttta olduğunu neyle ölçtüler nasıl gördüler de bu kadar rahat konuşuyorlar şaşırıyorum doğrusu
dünyada her şeyin fazlası zarardır arkadaşlar kısa ve öz

ZAK1980
14/02/2011, 23:59
bir şey olmuyor multijetin yada fıre nın starjetin allahı var ne kadar basarsan o kadar gidiyo diyen arkadaşlar acaba bu yorumu yaparken
limitlerinde kullanılan bir motor ile devamlı sıkıştırılan motorun içindeki aşınmanın
ne boyuttta olduğunu neyle ölçtüler nasıl gördüler de bu kadar rahat konuşuyorlar şaşırıyorum doğrusu
kısa ,öz, ve sekıl bır cevap Ümit Coskun'ada bu yakısır

erhan0677
15/02/2011, 00:15

ben iki tane dizel eskittim 1.3 birini 180 000 bin diğeride 260 000 binde sattım sizin dediğiniz gibi 150 000 bin gibi bir ömrü yok motorun

tayfux
15/02/2011, 00:24
kesinlikle fazla sıkıştırmak ile limitlerinde kullanmak farklı şeyler haklısınız fakat sizinde dediğiniz gibi limitlerinde limit altı kullanılan motorların da zarar gördüğü bilinmektedir..

GP COSKUN
15/02/2011, 10:54
kesinlikle fazla sıkıştırmak ile limitlerinde kullanmak farklı şeyler haklısınız fakat sizinde dediğiniz gibi limitlerinde limit altı kullanılan motorların da zarar gördüğü bilinmektedir..

tabiki
düşük devirli kullanmakta yağlama açısından ve aşınma açısından zarar verir motora bunuda eklayelim

bvulgari
15/02/2011, 13:53
Ben nerdeyse devamlı 1500 ile 3000 devir aralıgın da kullanıyorum arada bir 1200 devire düsüyo surat oluncada 3500 civarına cıkabiliyo..benim düsüncem 1750 devirin altına eger gaza fazla basmak gerekmiyosa inilebilir yönünde..yani hafif yokus asagı egimli yolda biraz düsük devirde gitmenin bir sakıncası oldugunu dusunmuorum lakin devir saati 1200 civarını gosterse bile gaza pek basılmıyor neticede.Bu benim düsüncem umarım dogru dusunuyorumdur.

sakinkaradas
15/02/2011, 15:40
Ben geçen yıl istanbula giderken 400 km boyunca 140 ın altına hiç düşmeden gittim.hiçde bişey olmadı.ayrıca bizim araçlarda çok basmakla uzun mesafede yakıt çok farketmiyor.benim ortala 4,8 di.benim için o basmaya hiç bişey degil.zaten basmasam 100 km de 1 lt düşer totalde 4 lt hadi ben diyeyim 5 lt oda taş çatlasa 15 lira.ama sıkılmıyorum en azından.

Marker
15/02/2011, 15:59

Limilterde kullanilan motorda asinma illaki olacaktir ama bu asinma 150.000 de motoru yaptirilacak kadar degildir. Tabiki motoru acip bakmadim icine sadece tecrubelerime dayanarak soyluyorum ilk aracima 16 yasimda sahip oldum o gunden bu gune kadar da hep limitler kullandim Kullandigim araclarimi 4 5 sene den once satmadim. Uzun lafin kisasi mekanik parcalarda yipranma illaki olur kullanima gorede bu yipranma artar ama bu yipranma da makul olarak kabul edilecek duzeydedir yoksa fabrikalar devir kesicileri 5000 dd yerine 3000 e koyarlardi.

chief
15/02/2011, 16:32

Siz makine mühendisi misiniz de bu kadar kesin konuşuyorsunuz. Tabi ki turboyu dinlendirip soğutmak gerekir. Ayrıca 150binden sonra motor bitmez. Mjet ödül alan bir motor, 650-700binde hala motor yaptırmadan giden ticari taksiler var. Her mekanik parçanın ömrü kullanımla doğru orantılıdır. Bir parçanın ömrü 10bin saatse; nasıl kullanırsan kullan 10bin saat olabilir mi? Mantıklı olalım biraz.

Marker
15/02/2011, 16:45
Bu postu okuduktan sonra forumda herkez bana dusman olacak bunun farkindayim ama yazmasamda icimde kalacak, postlari okudukca sanki ilk kez arabaya biniyormuscasina yazilmis postlar goruyorum bukadar takilmayin arkadaslar arabalar ve motorlari dusunudugunuz kadar narin yapilar degildir bakimlarini duzenli yaptirdiginiz surece kolay kolay sorun cikarmazlar dayanamadim az once Aksaray Enerji otomotiv den ustamla gorustum ve yuksek devir olayini sordum verdigi cevap aynen susekildeydi evet omrunu kisaltir ama oyle 150.000km falan olmaz madem oyleymis senin arac 150.000i nasil gordu? Peki daha nekadar masrafsiz kullanabilirim mjetlerin omru nekadardir dedim 400.000km yi gorenler var dedi. Benimkide 350.000 bilemediniz 300.000km yi gorsun kim 200.000 km den fazla biniyor aldigi araca?

smartmavi
15/02/2011, 21:52
Ben 10 ayda 40bin kilometre yaptım. inşallah 200bin kilometreden fazla binicem arabama :)

Düşük devrin zarar verdiği nereden çıktı? bizim dualogiclere neden "eco" düğmesi konmuş o halde? Sakin kullanımda 1500 dd/dk'da üst vitese geçiyor. Ben hızı sevmem, çok basmam, 100 km/sa hızla giderken 1800-2000 d/dk görüyorum.

düşük devir zararlıysa benim motor ölmek üzere desenize.....

Marker
15/02/2011, 21:55
Ben 10 ayda 40bin kilometre yaptım. inşallah 200bin kilometreden fazla binicem arabama :)

Allah daha iyilerini versin insallah :)

pose744
15/02/2011, 22:02
biz 150000 de motor yaptıralım ki bazıları para kazansın... 750.000 giden multijet var,daha motor açılmamış..

ibrahim06
15/02/2011, 22:09
Ben de hangi devirde vites değiştirme konusunu sorayım. Benim arabam da yok ama arkadaşımın yeni doblosunda yol bilgisayarında devir 2000i geçer geçmez SHIFT (vites değiştir) uyarısı çıkıyor buna ne diyeceksiniz. Sanırım aynı şey evolarda da var.

Marker
15/02/2011, 22:23
Ben de hangi devirde vites değiştirme konusunu sorayım. Benim arabam da yok ama arkadaşımın yeni doblosunda yol bilgisayarında devir 2000i geçer geçmez SHIFT (vites değiştir) uyarısı çıkıyor buna ne diyeceksiniz. Sanırım aynı şey evolarda da var.
O soylediginiz olayin bir benzeri sene 1990larda tempra ve tipolarda da vardi Power Economi yazardi Shift dediginde degistirirseniz araciniz daha az yakar.

GP COSKUN
16/02/2011, 01:40
şu 750 bin kmdeki multijeti merak ettim doğrusu
aracın motor numarasını verirseniz bir incelemek isteriz servis kayıtlarını

bu arada bazı arkadaşların yorumları var 3000 devir 4000 devir arası kullanıyorum hiç bir şey olmadı diye yazıyorlar
bizim bahsettiğimiz durum bu değil yanlış anlaşılıyoruz uzun süre redlına yakın devirlerde yani 15-20 dakka boyunca dizelle 4500 devire yakın benzinliyle 6000 devirlere yakın devir çevirerek motoru sıkıştırmanın zararlarından bahsetmek için konuşuyoruz
ha bana hala hiç zararı yok derseniz o zaman sizin bildiklerinizden yada bilmediklerinizden şüphe ederim

Marker
16/02/2011, 01:44
şu 750 bin kmdeki multijeti merak ettim doğrusu
aracın motor numarasını verirseniz bir incelemek isteriz servis kayıtlarını

bu arada bazı arkadaşların yorumları var 3000 devir 4000 devir arası kullanıyorum hiç bir şey olmadı diye yazıyorlar
bizim bahsettiğimiz durum bu değil yanlış anlaşılıyoruz uzun süre redlına yakın devirlerde yani 15-20 dakka boyunca dizelle 4500 devire yakın benzinliyle 6000 devirlere yakın devir çevirerek motoru sıkıştırmanın zararlarından bahsetmek için konuşuyoruz
ha bana hala hiç zararı yok derseniz o zaman sizin bildiklerinizden yada bilmediklerinizden şüphe ederim
Hocam haftasonlar aksaraya giderken yolun %90lik bolumunde dip gaz giderim hic ayagimi kaldirmam sert virajlar ve radar noktalari haricinde bahsettiginiz sey buysa eger evet o sekilde kullaniyorum yaklasik 1:30dk suruyor yolculugum yani 20dk daha uzun suruyor 750.000 bende hic duymadim ama enerjide 370.000km yi gordum.

edit: bu sekilde
https://img43.imageshack.us/i/grnt028w.jpg/

edit2: ben hic zarari yok demedim illaki zarar verir ama bu zarar 150.000 de motoru bitirecek bir zarar degildir.

GP COSKUN
16/02/2011, 01:54
evet senin kullanım tarzınla kullanılan bir motor
normal sıkıştırılmadan kullanılan bir motora göre daha çok aşınır ve daha çok yıpranır
bunun aksini söyleyebilecek ne servis ustası nede motorcu çıkamaz karşıma
ama dediğin gibide 150 binde motor yaptırırsında demiyoruz sadece yıpranma ve aşınma daha fazladır sadece motorda da değil frenlerden tutta lastiklere turbo milinden tutta
bilyalara kadar bütün aksam aşırı yük altında çalışır ve ömrü muadillerine göre kısa olur
ufak örneklerle 60 bin km gidecek bir set lastik 40 binde silinir
80 bin görecek olan fren balataların 50 binde biter
en ufak şarz dinamosu bilyan bile daha erken iflas eder
çünki altımızdaki araçlar maalesef performans için değil ekonomik kullanım için üretilmiş araçlardır
muhtemelen aracında kullandığın lastiklerinin hız serisi bile senin çıktığın hızlara uygun
derecede değil eğer devamlı bu hızlarda kullanıyorsan bence ilk önce lastiklerini sürat lastikleriyle değiştir

Du Hast
16/02/2011, 01:56
Hocam haftasonlar aksaraya giderken yolun %90lik bolumunde dip gaz giderim hic ayagimi kaldirmam sert virajlar ve radar noktalari haricinde bahsettiginiz sey buysa eger evet o sekilde kullaniyorum yaklasik 1:30dk suruyor yolculugum yani 20dk daha uzun suruyor 750.000 bende hic duymadim ama enerjide 370.000km yi gordum.

edit: bu sekilde
ImageShack® - Online Photo and Video Hosting (https://img43.imageshack.us/i/grnt028w.jpg/)

edit2: ben hic zarari yok demedim illaki zarar verir ama bu zarar 150.000 de motoru bitirecek bir zarar degildir.
sürekliden kasıt hiç ayak kalkmadan gitmek.
o yolu iyi bilirim bir kaç defa gittim ama gerek yolun gerekse trafik durumunda dip gaz şeklinde max 3 4 dk gidilir, bir süre ayak gazdan çekilir araç yavaşlar devir düşer sonra tekrar gaza basılır şeklinde döngü halinde gidilir.
elbette bu şekilde kullanımda motor 150 binde gitmez ancak atıyorum 200 binde normal kullanımda motor güçten düşecekse 120 binde güçten düşmeye başlar, segmanlarda aşınma meydana geldiği için kompresyon kayıpları yaşanmaya başlar, düzensiz komresyonda motor düzenli çalışmamaya başlar, duman atma başlar v.s.v.s. diye motor ömrünü tamamlar.

Marker
16/02/2011, 02:00
evet senin kullanım tarzınla kullanılan bir motor
normal sıkıştırılmadan kullanılan bir motora göre daha çok aşınır ve daha çok yıpranır
bunun aksini söyleyebilecek ne servis ustası nede motorcu çıkamaz karşıma
ama dediğin gibide 150 binde motor yaptırırsında demiyoruz sadece yıpranma ve aşınma daha fazladır sadece motorda da değil frenlerden tutta lastiklere turbo milinden tutta
bilyalara kadar bütün aksam aşırı yük altında çalışır ve ömrü muadillerine göre kısa olur
ufak örneklerle 60 bin km gidecek bir set lastik 40 binde silinir
80 bin görecek olan fren balataların 50 binde biter
en ufak şarz dinamosu bilyan bile daha erken iflas eder
çünki altımızdaki araçlar maalesef performans için değil ekonomik kullanım için üretilmiş araçlardır
muhtemelen aracında kullandığın lastiklerinin hız serisi bile senin çıktığın hızlara uygun
derecede değil eğer devamlı bu hızlarda kullanıyorsan bence ilk önce lastiklerini sürat lastikleriyle değiştir
Soylediklerine bende katiliyorum fren balatalarim normalden daha cabuk bitiyor ve yipranma normalden fazla oluyor haklisin ama bazi arkadaslar araclari cok nazik makinalar olarak goruyorlar benim kullanimim ile sakin kullanim arasinda toplam motor omrunde 50.000km ya ornar ya oynamaz. 2 elim kanda bile olsa 10.000km olmadan butun filtrelerimi ve yagimi serviste degistirtiyorum bu arada lastiklerim suan kar tipi havalar duzeldiginde eagle f1 kullaniyorum.

sürekliden kasıt hiç ayak kalkmadan gitmek.
o yolu iyi bilirim bir kaç defa gittim ama gerek yolun gerekse trafik durumunda dip gaz şeklinde max 3 4 dk gidilir, bir süre ayak gazdan çekilir araç yavaşlar devir düşer sonra tekrar gaza basılır şeklinde döngü halinde gidilir.
elbette bu şekilde kullanımda motor 150 binde gitmez ancak atıyorum 200 binde normal kullanımda motor güçten düşecekse 120 binde güçten düşmeye başlar, segmanlarda aşınma meydana geldiği için kompresyon kayıpları yaşanmaya başlar, düzensiz komresyonda motor düzenli çalışmamaya başlar, duman atma başlar v.s.v.s. diye motor ömrünü tamamlar.
Yolu nerelerinde hiz kesilir soylermisiniz? Ben sadece soforler cemiyetinin virajina gelirken karahamzali girisinde(Radar noktasidir) Bolge Trafige gelmeden(Kapadokya tesislerine radar yatar) ve Kochisarin giris ve cikisinda (tam kochisar levhasinin altinda durur radar ilerdeki kavakliklarin altinda cevirirler!) hiz keserim aksraydan donerken kochisardan sonraki 15kmlik bozuk yolda bile ayagimi gazdan cekmem yiyidi olurun ama hakkini yemeyin simdi 6 senedir ankaradayim nerdeyse her hafta sonu aksaraya giderim yoldaki cukura kadar ezbere bilirim.

pose744
16/02/2011, 03:20
bizzat görmediğim fakat güvendiğim birinden duyduğum 750.000 olduğu yönünde... ancak motor ömrü tamamen kullanımla alakalı... bunu bilmek için turbo tamircisi,motor ustası olmaya gerek yok...an basitinden bi gözlük alıyoruz,iyi kullanırsan 10 yıl kötü kullanırsan 3 ayda yıpranmıyor mu... fazla bilmişlik taslamaya,hiç gerek yok kasmayın...

iyi de kullansan kötü de kullansan 150.000 miş, bunu söyleyen de sanayici... of allahım of,nedendir hep zorda sana gelişim..

Marker
16/02/2011, 03:38
iyi de kullansan kötü de kullansan 150.000 miş, bunu söyleyen de sanayici... of allahım of,nedendir hep zorda sana gelişim..
Nerde yaziyor bu ben goremedimde?

GP COSKUN
16/02/2011, 11:00
heee şimdi anladım

öyle 750 bin km osuruk değil hiç kusura bakmayın
bunlar boş muhabbetler motor kaputu açmadan anahtar vurmadan hikaye masal bunlar
şöför muhabbetleri işte
her duyduğumuza inansak kafayı yerdik arkadaşlar
bunu söyleyeni görürseniz alın motor numarasını görelim şu 750 bin nasıl çevrilmiş
havada mı karadamı ?

pose744
16/02/2011, 12:13
kardeş tavrını yumuşat!!!ossuruktan hikaye anlatıyorum ben dinleme

Marker
16/02/2011, 12:13
heee şimdi anladım

öyle 750 bin km osuruk değil hiç kusura bakmayın
bunlar boş muhabbetler motor kaputu açmadan anahtar vurmadan hikaye masal bunlar
şöför muhabbetleri işte
her duyduğumuza inansak kafayı yerdik arkadaşlar
bunu söyleyeni görürseniz alın motor numarasını görelim şu 750 bin nasıl çevrilmiş
havada mı karadamı ?
:w00t2000:

Du Hast
16/02/2011, 13:45
Soylediklerine bende katiliyorum fren balatalarim normalden daha cabuk bitiyor ve yipranma normalden fazla oluyor haklisin ama bazi arkadaslar araclari cok nazik makinalar olarak goruyorlar benim kullanimim ile sakin kullanim arasinda toplam motor omrunde 50.000km ya ornar ya oynamaz. 2 elim kanda bile olsa 10.000km olmadan butun filtrelerimi ve yagimi serviste degistirtiyorum bu arada lastiklerim suan kar tipi havalar duzeldiginde eagle f1 kullaniyorum.

Yolu nerelerinde hiz kesilir soylermisiniz? Ben sadece soforler cemiyetinin virajina gelirken karahamzali girisinde(Radar noktasidir) Bolge Trafige gelmeden(Kapadokya tesislerine radar yatar) ve Kochisarin giris ve cikisinda (tam kochisar levhasinin altinda durur radar ilerdeki kavakliklarin altinda cevirirler!) hiz keserim aksraydan donerken kochisardan sonraki 15kmlik bozuk yolda bile ayagimi gazdan cekmem yiyidi olurun ama hakkini yemeyin simdi 6 senedir ankaradayim nerdeyse her hafta sonu aksaraya giderim yoldaki cukura kadar ezbere bilirim.
hocam birşey demedim tamam ama sürekli ayak gazda gidilmez, illahaki sollmaya çıkan araba, kestirilemeyen hareket v.s. v.s.
ben doğduğumdan beri ankaradayım :)
bende geçen yıl 8 ay boyunca hergün, bu yılda haftada 2 kez olmak üzere ankara - kırıkkale yapıyorum ki o yoldaki çatlaklara kadar bilirim

o yol lalahandan sonra gayet düz sayılır viraj bakımından, en baba viraja 140 ile girilir ama benim önüme illahaki birileri çıkıyor hız kesmek zorunda kalıyorum ne bilim 40 - 50 km boyunca ayak gazdan kalkmadan gitmek otobanda falan olur yani.

Marker
16/02/2011, 13:59
hocam birşey demedim tamam ama sürekli ayak gazda gidilmez, illahaki sollmaya çıkan araba, kestirilemeyen hareket v.s. v.s.
ben doğduğumdan beri ankaradayım :)
bende geçen yıl 8 ay boyunca hergün, bu yılda haftada 2 kez olmak üzere ankara - kırıkkale yapıyorum ki o yoldaki çatlaklara kadar bilirim

o yol lalahandan sonra gayet düz sayılır viraj bakımından, en baba viraja 140 ile girilir ama benim önüme illahaki birileri çıkıyor hız kesmek zorunda kalıyorum ne bilim 40 - 50 km boyunca ayak gazdan kalkmadan gitmek otobanda falan olur yani.

Benim dersler paraztesi sabah 9:30 da baslardi gecen donem ben sabah 6:30 7:00 gibi yolacikardim yolda bi ben bi kamyoncular 3 5 de otobus olurdu o saatte zaten radar olmaz rahat rahat gidersin. Kirikkaleye niye aksaray ustu gidiyorsun golbasindan ayrilip daha cabuk gidebilirsin diye biliyorum ayni yoldanmi bahsediyoruz acaba? cunku o yolun buyuk bolumunde dip gaz gidebilirsiniz.

Edit: Simdi kontrol ettim ankara - kırıkkale arasi gittigin yolla benim bahsettigim yolun hic alakasi yok. google mapten bakabilirsin.

Du Hast
16/02/2011, 15:51
Benim dersler paraztesi sabah 9:30 da baslardi gecen donem ben sabah 6:30 7:00 gibi yolacikardim yolda bi ben bi kamyoncular 3 5 de otobus olurdu o saatte zaten radar olmaz rahat rahat gidersin. Kirikkaleye niye aksaray ustu gidiyorsun golbasindan ayrilip daha cabuk gidebilirsin diye biliyorum ayni yoldanmi bahsediyoruz acaba? cunku o yolun buyuk bolumunde dip gaz gidebilirsiniz.

Edit: Simdi kontrol ettim ankara - kırıkkale arasi gittigin yolla benim bahsettigim yolun hic alakasi yok. google mapten bakabilirsin.
kırıkkle - ankara arasını örnek olsun diye verdim ezbere, iyi bildiğim yol olmasına rağmen sürekli yüksek süratte gitmenin zor olduğunu anlatmak için. ha gidilir mi elbette gidilir ama yolun çok çok çok müsait olması lazım.

eniştem aksaraylı o yüzden sık sık gidip geldim gerek koçhisara gerek aksaraya o yüzden aksaray yolunuda iyi bilirim :)

Marker
16/02/2011, 15:58
:) 1 saat 10dk da ankaradan aksaraya inmisligimiz var gidilir yani neyse konu nerden nereye geldi.

GP COSKUN
17/02/2011, 00:07
kardeş tavrını yumuşat!!!ossuruktan hikaye anlatıyorum ben dinleme

bu tür cevaplar almak istemiyorsan dayanağın ve ispatın olmadan sağdan soldan duyduklarını yazmadan önce düşüneceksin
burada sende dahil kimseye osuruktan hikaye anlatmasına izin vermem
bundanda haberin olsun

Marker
17/02/2011, 00:15
Aksaraya gittigimde benim dede yadigari 23m in kadraninin fotosunu cekeyimde gozunuz bi km gorsun :P

Du Hast
17/02/2011, 02:09
:) 1 saat 10dk da ankaradan aksaraya inmisligimiz var gidilir yani neyse konu nerden nereye geldi.
ortalama 190 km hız ile gitmek lazım
audi A6 bmw 5 serisi, merso e class falan lazım

Marker
17/02/2011, 02:12
ortalama 190 km hız ile gitmek lazım
audi A6 bmw 5 serisi, merso e class falan lazım
mondeo ve e250 cdi :)
220km olarak dusunme agaclinin onunden golbasinin isiklar 170-180km ancak gelir. :)

Edit: Aksaray il olurken Rahmetli Turgut Ozal gelmisti polisler yol 2 yonlu kesmislerdi ozman gidis gelis duble yok 1 saatte gelmisti. :)

Du Hast
17/02/2011, 02:13
mondeo ve e250 cdi :)
e250 olsa hoplatırım vallahi :D

Marker
17/02/2011, 02:19
e250 olsa hoplatırım vallahi :D
hehehe umarim birgun olur :)

feyzullah
04/06/2016, 19:34
Yaz tatili yaklaşıyor malum. Pek çoğumuz yaz boyunca puntolarımızla uzun yolculuklara çıkacağız. Kurallara uyarak hiç kimseyi rahatsız etmeden güvenli ve herhangi bir tatsızlık olmadan seyahatlerimizi tamamlamak öyle inanıyorum ki hepimizin birinci önceliğidir. Bu başlık altında paylaşılan mesajların tamamını okudum. Bilhassa dizellerde kullanım devriyle ilgili güzel mesajlar yazılmış. Fakat lpgli puntolarımızda sorunsuz bir şekilde yol almak için en fazla ne kadar devir çevirebiliriz? Benzin ve lpgnin yanma ısıları farklı olduğu için redline'da biraz azalma olması gerektiği pek çok forumda konuşuluyor fakat somut bir devir/dakika parametresi yok. Lpgli puntolarımızda "yüksek devir" nedir kaçtır bununla ilgili tecrübesi ve fikri olan arkadaşlar ne derler?

fluminense
05/06/2016, 10:09
Lpg li puntonun 3500 devirde 110 km/h yaptığı düşünülürse 3500 devir normal sayılır.3500 devirin % 30'a kadar aşılması normal sayılır yani 4500 devire kadar ben basıyorum uzun yolda.Bazen şehir içinde 3.vitese 4-5 bin devirde attığımda olur.Dizel olmadığı için uzun yolda 3000-4500 aralığının çok zararlı olduğunu düşünmüyorum.

feyzullah
05/06/2016, 15:43
Ben de uzun yolda 110 km. Hıza cc sabitlerim ve bence bizim fire'in en tatlı gittiği devir budur. Ama bazen bizim delikanlının huysuzlanma ihtimali tebellür edince 4000 devire sabitliyorum. Çok yüksek değil ama yine de kafama takıldı.

xzamazingox
08/06/2016, 16:10
Ben İzmit-Ankara arası ayda 1 kez yol yapıyorum fakat otoyolda içim gidiyor resmen 140 la 4500 devirde gidiyorum. 350 km boyunca bu devirlerde gitmek insanın içini acıtıyor.

cavalier79
08/06/2016, 17:46
Ben sürekli yüksek devri sevmiyorum. CC ile 3000 devire ayarliyorum 110 km ile seyehat ediyorum otoban bile olsa max bu. Duble yıllarda 100 km 2800 devir bandindayim 3000 devri sollamalarda gecsemde hemen güvenli sınırına donerim

feyzullah
08/06/2016, 19:07
Ben sürekli yüksek devri sevmiyorum. CC ile 3000 devire ayarliyorum 110 km ile seyehat ediyorum otoban bile olsa max bu. Duble yıllarda 100 km 2800 devir bandindayim 3000 devri sollamalarda gecsemde hemen güvenli sınırına donerim

Bizim fire motorda 110 için 3500 devir lazım. Ben yıllık iznime çıktığımda bir günde 1020 km. Yapıyorum. Ister istemez o gün 4000 devire çıkma ihtiyacı hasıl oluyor ama arabaya da acıyorum. Basmasam yol bitmiyor. 200-300 km. olsa yine 110'u aşmam ama işte mecbur.

halilimo
08/06/2016, 23:29
Dizelde 2800 devir 120 oluyor. Fire motor icin 4000 devir normal. Aksi taktirde hic basmamak gerek..

cavalier79
09/06/2016, 11:01
Starjet motorların neden tutulmadığını ( Efsane bu yönde ) kesinlikle anlamıyorum.
Sorunsuz ekonomik güçlü bir motor. İnanın 6 ileri ve bu devirleri gördükten sonra asla güçsüz bir motora binmem diyorum.
3000 Devirde 115 gibi bir hızı yakalıyorsunuz. Gerçi CC konforu için 3200 mantıklı oluyor. Yoksa 6. Vites dik ve uzun rampalarda bayılıyor.