PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yakıt tüketimi 0 olabilirmi..?

serdar2362
02/07/2010, 18:00
Araç aynı hızda ama vites boştayken bilgisayar yaklaşık 1.3 lt /100 km olarak gösteriyor fakat vitesteyken sıfır gösteriyor. Bu farklılıklar neden kaynaklanmaktadır?
Kısaca belirtmek gerekirse yeni nesil araçlarda normal bir hızda ilerlerken ve araç vitesteyken gazı bırakınca yakıt tüketimi kesilir.
Yol bilgisayarının ölçümü kesmesi gibi bir şey söz konusu değildir. Sadece yakıt tüketilmediğinden ekranda “0” görünür. Enjeksiyonlu motorların görev yaptığı araçlarda yokuş aşağı inerken gaza basılmazsa yakıt kesme stratejisi devreye girer.
Ancak yokuş inerken kesinlikle vitesi boşa atmayın ve kontağı kapatmayın. Vites boşa alındığında motorayakıt girişi kesilmediğinden tüketim (https://www.milliyet.com.tr/index/tuketim) azda olsa devam eder. Ayrıca motor kompresyonu ortadan kalkacağından otomobili durdurmak güçleşir.
Kontak kapatıldığındaysa fren sistemi bir süreden sonra çalışmayacağı için yapılacak yakıt tasarrufuna karşılık ciddi kazalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Şu notu düşerek değerlendirmemi bitireyim. Ön paneldeki yol ve araç bilgi ekranına yansıyan değerlerin yansımasında bir miktar gecikme olduğu da unutulmamalıdır. (Otohaber)

Scottie
02/07/2010, 20:19
gerçekten.. öyle... tüketimin 0 olması söz konusu değil... ayağını gazdan çekince rolanti ayarı kadar benzin veya mazot yakar...

ugurozer
02/07/2010, 21:52
kesinlikle 0 olur. pistonlar araç vitesde olduğu için tekerlekten alınan güç ile döner, araç stop etmemiş olur alternatorde tekerlekten gelen güç ile döner elektrik aksamıda aküden güç almadan çalışır, devir aşırı düştüğünde araç bilgisayarı motora yakıt gondermeye başlar. Bu sistemden bu forumda çok bahsettik arkadaşlar siz nerelerdeydiniz. Sistemin ismi cut off dur.

byspayn
02/07/2010, 22:08
Evet cut off sisteminin çalışma prensibi böyledir diye biliyorum bende... Yani araç viteste iken gazdan ayağımızı çektiğimizde araba yakıt tüketmez tüketim sıfır olur.