PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : LPG yi ruhsata işletme adımları ve maliyeti

ssss2292
28/06/2010, 23:34
Merhaba arkadaşlar,
LPG nin ruhsata işletilmesi ile ilgili yapılmsı gerekenleri içeren bir konu daha önce açıldımı bilemiyorum. Forumumuzda konuyu aradım fakat bulamadım.

Bende bugün sonuçlandırdığım LPG yi ruhsata işletme işlemlerimi bu işlemi kendisi takip edip halledecekler için anlatmak istedim. Öncelikle küçük bir yerde yaşıyorsanız ve yeterli boş vaktiniz varsa takipçiye fazladan para vermeden kendiniz çok rahat bu işlemleri takip edebilirsiniz. Büyük şehirlerde belki ilgili yerleri bulmak sorun olabilir.

Sırasıyla yapılacak işlemler ve maliyetini anlatayım. Bu işlemlere başlamadan Vergi borcunuz varsa ödemenizi ve Trafik sigortanızı yaptırmış olmanızı tavsiye ederim. Sonradan koşuşturmamanız için :)

1- Öncelikle LPG yi takdırdığınız yerden LPG ile ilgili fatura ve proje ile ilgili işlemlerinizi halletmeniz gerekiyor. (LPG takılan yer fatura ve gerekli evraklarla anlaşmalı olduğu makine mühendisine yönlendiriyor oda proje ile ilgili işlemleri tamamlayıp evrakları onaylayıp size teslim ediyor) Bu aşamada LPG nin takılması sırasında fiyata herşey dahil olarak anlaştıysanız makine mühandisine ayrıca bir bedel ödemiyorsunuz genellikle.

2- Makine mühendisinin size teslim ettiği evraklarla Sızdırmazlık Raporu için bulunduğunuz yerdeki Makine Mühendisleri Odasının ilgili istasyonuna gidiyorsunuz. Aldığınız sızdırmazlık raporu 1 ay geçerli. Sızdırmazlık Raporu için 25 TL harç ödüyorsunuz. (Sızdırmazlık Raporunu 3 Adımda bahsedilen işlemlerden sonrada alabilirsiniz sırası önemli değil.)

3- Fatura, Proje ve Sızdırmazlık Raporu evraklarınızla birlikte bulunduğunuz yerdeki Şoförler ve Otomobilciler Odasına gidip LPG yi ruhsata işleteceğinizi belirtip EK-1 belgesini doldurtun yada alıp kendiniz doldurtun. (Burada size bazı bilgiler için trafik sigortanızın poliçesini soracaklardır. Bu adımdan önce Trafik sigortanızın süresi geçmişse yaptırın.) EK-1 belgesinin hazırlanması için ben şoförler odasına 15 TL ödedim. (İstenirse Sızdırmazlık Raporu bu adımdan sonrada alınabilir.)

4- Fatura, Proje, Sızdırmazlık Raporu, EK-1 belgesi, Trafik sigortası poliçeniz ve birde Egzos Emisyon Ölçümü yaptırdıysanız onunla ilgili belge ile birlikte TÜVTURK e müracaat ediyorsunuz. Borcu yoktur yazısı falan almanıza gerek yok çünkü sistemde otomatik görünüyor. Ayrıca Egsoz Emisyon Ölçümünü buradada yaptırabiliyorsunuz. Ben Muayene ve Egsoz Emisyon Ölçümü için 152,26 TL ödedim. Sadece Muayene için ödenecek bedel ise 126,26 TL imiş. Bu bedellerin Vergi dairesine yatırılması gerekmiyor. TÜVTURK tahsilatı yapıyor.

5- Muayene sonucu olumlu ise TÜVTURK ten alacağınız belgeler ve diğer tüm belgelerle birlikte bulunduğunuz yerdeki ilçe trafik müdürlüğüne başvurarak ruhsat değişikliğini yaptırmanız gerekiyor. Ruhsat değişikliğininde maliyeti ruhsatın iki sayfası birden değişecekse 108 TL ödemeniz gerekiyor. Sadece 1 sayfa değişecekse 48 TL gibi bir rakam diye hatırlıyorum.

6- Ve işlem tamam. Artık basın gaza doyasıya :)

Yaptığım tüm ödemelerle ruhsat değişikliğinin toplam maliyeti
Sızdırmazlık 25 TL
EK-1 Belgesi 15 TL
Muayene 126 TL
Egzos Emisyon 26 TL (daha önce yapılmışsa gerek yok)
Ruhsat Değişim 108 TL

Bilgilerin Yararlı olması dileklerimle....

opn21
30/06/2010, 22:22
ben muameleci arkadaşa yaptırmıştım ; 400 tl vermiştim .

ssss2292
06/07/2010, 00:22
muameleci için normal bir fiyat 100 kağıt avantası olsun o kadar :)

usermm1
06/07/2010, 14:05
çok güzel bir paylaşım olmuş elinize sağlık. şuan düşünmesemde ilerde lpgye geçersem lazım olucaktır.

ssss2292
06/07/2010, 15:27
çok güzel bir paylaşım olmuş elinize sağlık. şuan düşünmesemde ilerde lpgye geçersem lazım olucaktır.
Faydalı olduysa ne mutlu bana. bilgi paylaştıkça artar değil mi?.. :)

GPunto19
13/07/2010, 13:41
Arkadaşlar benim lpg ruhsata işli..Muayene yaklaştı.Sormak istediğim "Gaz sızdırmazlık raporunu" her hangi bir ilden alabiliyor muyuz..Misal Çorum..Kartal çok yoğun oluyor..Eğer alamıyorsak Kartaldan almak için en uygun gün yada saat?Teşekkürler..

GPunto19
14/07/2010, 00:18
Bilgisi olan yok mu?

fraust
14/07/2010, 10:42
...Ruhsat değişikliğininde maliyeti ruhsatın iki sayfası birden değişecekse 108 TL ödemeniz gerekiyor. Sadece 1 sayfa değişecekse 48 TL gibi bir rakam diye hatırlıyorum....

Eğer ruhsatta yazılacak yer varsa ve o bölüm boş ise 1 sayfa yeterli oluyor. Emniyette bunu hatırlatın işlemi yapan memura. Aksi halde hemen 2 sayfayı değiştirme işlemi yapıyorlar.

matias
14/07/2010, 11:51
Bende 300 tl ile kapatıcaktım ki muayanede arka frenler komple elden geçcek diyene kadar 160 tl'de ordan vurmuştu beni oldu 460 :D

35mert
18/08/2010, 12:30
sızdırmazlık tüv hepsi bitti şimdide takipciye gidip dilekçe ve evrakları hazırlatma zamanı..... bide onada mı para verecez...
işte dosya düzeni.
Orjinal Lpg faturası Tüvtürk'ten alınan belge ve trafik sigorta policesi birlikte zımbalanır (trf. Poliçesi yeni ruhsatla geri verilecek)
Ek 1 (bandrollü olan), ruhsat, tüvtürk muayene makbuzu, dilekçe, lpg faturasının fotokopisi, montaj tespit raporu, uygunluk belgesi, onay belgesi, hizmet yeterlilik belgesi, mühendisler odası tescil belgesi, yetki belgesi, lpg aksam listesi, hepsi bir arada zımbalanır
Sarı dosya alınıp nüfus fotokopisi sol iç yüzüne zımbalanır dosyanın ön yüzüne plaka isim işlem tamamdır.
Sonra artık yogunluga göre sıra beklenir zaman öldürülür..birde 108 tl
Akşam dilekçe örnegini word de yazıp ekliyecem
Kolay gelsin

suvari_84
18/08/2010, 12:58
mert ne sırası artık emniyet bu işleri randevulu yapıyor gir sitelerine randevu al ruhsat değişimi yapılacak sendede sakın iş takipçilerine para bayılma :)

35mert
18/08/2010, 14:01
öyle birşey yok bildiğim kadarıyla (ızmırde )sıra numarasını aldım bekledim bu gün tam bana sıra geldi sistem arıza yaptı dediler kahroldum yarın öbür gün yine gidecem

emresan87
18/08/2010, 19:41
Arkadaşlar benim aracıma da yarın lpg takılacak, fakat sorunum şu; geri vites lambamda ve yanındaki yansıtıcıda çatlak var, lamba sağlam bi şekilde yerinde sabitlenmiş durumda ve gayet iyi çalışıyor, fakat dediğim gibi üzerindeki camında çatlak var.. Sizce muayeneden geçer mi?

Du Hast
19/08/2010, 02:36
Arkadaşlar benim aracıma da yarın lpg takılacak, fakat sorunum şu; geri vites lambamda ve yanındaki yansıtıcıda çatlak var, lamba sağlam bi şekilde yerinde sabitlenmiş durumda ve gayet iyi çalışıyor, fakat dediğim gibi üzerindeki camında çatlak var.. Sizce muayeneden geçer mi?
geçer birşey olmaz :)

guven_ogun
19/08/2010, 02:46
Ankaradaki arkadaşlara benden uyarı;belge yenileme,ruhsat çıkartma gibi işlemleriniz için sabahın çok erken saatlerinde emniyet müdürlüğünde olmanız gerekiyor,online randevu yok bildiğim kadarıyla,saat 9 sularında sıra bitiyor ve bir sonraki güne kalıyor işiniz.
sabah 7 civarı emniyetin kapısında oluşan kuyruğun arkasına takılmanız önerilir:)

PNT 34
19/08/2010, 09:32
aracına LPG yi ilk taktıran arkadaşlar muayene istasyonlarında sıra beklemiyorlar..muayene istasyonunda bulunan sıra numarası otomatlarından montaj / yenileme tuşundan ön numara alıp araçlarını direkt sokuyorlar..bilmediğinizi düşündüğüm bir konu aklınızda bulunsun..

suvari_84
19/08/2010, 10:22
Ankaradaki arkadaşlara benden uyarı;belge yenileme,ruhsat çıkartma gibi işlemleriniz için sabahın çok erken saatlerinde emniyet müdürlüğünde olmanız gerekiyor,online randevu yok bildiğim kadarıyla,saat 9 sularında sıra bitiyor ve bir sonraki güne kalıyor işiniz.
sabah 7 civarı emniyetin kapısında oluşan kuyruğun arkasına takılmanız önerilir:)

arkadaşlar ben yeni kuzenimin ruhsatı yeniledim ve online sıra aldım:) ankarada başladı arkadaşlar boşuna sıra beklemeyin. online sıradaki vezneler tamamen boş. ankara akköprü online yapıyor haberiniz olsun:)

Misafir-1
29/09/2010, 12:38
yeni yaptırdım

Yaptığım tüm ödemelerle ruhsat değişikliğinin toplam maliyeti
Sızdırmazlık 25 TL
EK-1 Belgesi 10 TL
Muayene 126 TL
Egzos Emisyon 26 TL (daha önce yapılmışsa gerek yok)
Ruhsat Değişim Tek yaprak 46 TL

zammuray
22/02/2011, 22:04
Ruhsat eşimin adına.
Vekalet almadan Trafik Tescil'de LPG Değişim işlemini ruhsata ben işletebilir miyim yoksa eş de olsa illa ruhsat sahibi mi müracaatta bulunmalı ?Arkadaşlar bilgisi olan varsa paylaşmasını rica ederim.

yklklc
05/03/2011, 23:25
Ruhsat eşimin adına.
Vekalet almadan Trafik Tescil'de LPG Değişim işlemini ruhsata ben işletebilir miyim yoksa eş de olsa illa ruhsat sahibi mi müracaatta bulunmalı ?Arkadaşlar bilgisi olan varsa paylaşmasını rica ederim.

Ruhsat sahibi yapabiliyor sadece. Aksi durumlarda vekalet lazım.

Bende yeni işlettim LPG yi

Sızdırmazlık 25 lira
Ek1 belgesi 10 lira
Muayene 135 lira
ruhsat tek yaprak 50 lira
ve birde daktilodan dilekçe istemişler 10 lira :)

TOPLAM da 230 Liraya geldi.