PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benzin pompası ve debriyaj balataları ne zaman değişmeli?

suvari_84
25/06/2010, 08:30
arkadaşlar aklıma şu soru takıldı tamam biz km leri geldiği zaman araçlarımızı bakıma götürüm bakımlarını güzelce yaptırıyoruz. peki ya önemli parçalar hanki km ler arasında değişir biliyor muyuz? yağ su vb. bunları değiştirmek kolay ya peki çok masraf çıkartan benzin pompası , debriyaj balatası bunları hangi km bakımlarında değiştirmek zorundayız??? bilen veya değiştiren varsa buraya yazarsa sevinirim...

Erdem Bozdağ
25/06/2010, 09:19
BIRMOT - Fiat (https://www.birmot.com.tr/Pages.aspx?PageID=133)

bu linkten bakım periyodlarını görebilirsiniz

debriyaj ve fren balataları daha çok kullanımla alakalıdır.Kimisi 100 bine kadar baskı balataya elletmez kimisinin 40.000 de biter.Tamamen aracı kullanıyla alakalıdır

OzzY
25/06/2010, 09:23
benzin pompasını bilmiyorumda, debriyaj balatası tamamen kullanımla alakalı. ben 33binde değiştirdim ama sanırım ortalama 60-70bin

pilotender
10/07/2010, 02:02
babamda renault 9 fairway var. 1993 de sıfır almıştı. 175000 km ye geldi araba inanın bana bugüne kadar bir kere bile değişmedi debriyaj balatası. bugünlerde değişim gerekiyor ama gittiği yere kadar gitsin ondan sonra değiştireceğim diyor. bence inanılmaz iyi dayandı. yeni arabaların bu kadar uzun dayanması mümkün değil galiba.

OzzY
10/07/2010, 12:25
abi bilgin olsun, gittiği yere kadar gidince volanında elden geçmesi gerekiyo...

kucukm
10/07/2010, 12:36
selamlar,
bizim arabların debrija seti kac lira? benim arabanın volanından ses geliyor dedi usta..
bu baya pahalı imiş ne kadar acaba? bilen varmı

Ziyaretci046
11/07/2010, 23:09
115 lira valeo marka orjinali düzgün kullanırsa 150,000 km bile gider benzin pompası da ömrü diye birşey yok bozulma nedeni araç lpgliyse depoda az benzin varsa pompa soğuma yapamadığı için az benzinden dolayı ısınır ve yanar lpg de kullanılmıyo pompanın bastığı benzin geri dönüşten tekrar depoya gidiyo haliyle elveda

byspayn
11/07/2010, 23:25
As denilen bi madde var. Eski arabaların balatalarında kullanılıyordu yenilerde kullanılmıyor. Haliyle eski arabalar kadar gitmesi mümkün değil pek bu arabalardaki balataların.

GP COSKUN
11/07/2010, 23:34
araçlarımızda bulunan benzin pompaları uzun ömürlüdür fakat depoda az miktarda benzin bulundurarak devamlı ışık yanarak kullanım sonucu çabucak işlevini yitirip bozulabilirler
elektrikli pompalar 3 çeşittir
şamandıraya bağlı tip
rotorlu tip
manyetik tip
bizim araçlarımızda kullanılan pompa rotorlu tiptir
rotor bir gövde içerisinde endüvi üzerinde dönerek giriş borusundan benzini emer
çıkış borusuna basar
kontağı açtığımız anda devreye girer
benzin pompasının kontrolünde en sağlıklı yol pompanın çıkış basıncını ve debisini ölçmektir bu ölçüm manometre ile yapılır
bir adet T adaptörü çıkış borusuna bağlanır ve araç rolantide çalıştırılır
ölçüm sonucundaki değerlerin kitapçıktaki değerlere uygun olup olmadığına bakılarak
kontrolü sağlanır

ZAK1980
11/07/2010, 23:43
Çoskun abi ansiklopedi gibisin vallahi

aslam0740
12/07/2010, 00:30
multijetlerde yakıt pompası varmı? benzililerde var biliyorumda bizimkilerde(dizellerde) varmı

bluEyes
13/07/2010, 03:11
abi bilgin olsun, gittiği yere kadar gidince volanında elden geçmesi gerekiyo...
ozzy benim yaşadığımı yaşamayın demiş msjında daha dün 44.000de değiştirdim volanada torna yapılmış hatta bilyalarda zarar görmüş yolda kaldım kısacası bitmesini beklememekte fayda var ;)