PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : City ve 215 40 r17 lastik..?

tempesty
01/04/2007, 21:31
Arkadaşlar 215 40 zr 17 leri taktıkan sonra city fonksiyonu açık olsa bile elbette direksiyonda farkedilir bir ağırlaşma oldu ve bazen de araba durduğu yerde direksiyonu çevirirken birkaç kez önden ''pıt pıt'' şeklinde ses geldi..lastikleri aldığım yerdeki yetkililer arabayı hareket ettirmeden durduğu yerde lastikleri çok çevirmememi aracı 1.viteste biraz hareket ettirdikten sonra lastikleri döndürmeye başlamam gerektiğini yoksa aracın direksiyonu ve özellikle city motoruna ciddi zararlar verebileceğim konusunda beni uyardılar..sizcede böyle bişey olabilirmi doğruluğu nedir ?? teşekkür ederim

SANtO
01/04/2007, 21:43
1.9 multijetlerde lastik ebadı nedir önce onu öğrenmek gerek. eğer onlardada 205 veya 215 civarı bir lastik varsa ve bütün puntolarda aynı city motorunun kullanıldığını düşünürsek bir problem yaratmamalı diye düşünüyorum.
ama 215 çok değilmi be hocam zaten direksiyon problem yaratmasa bile bizim motor çekermi bu lastiği?

karagümrüklü
01/04/2007, 21:49
Selam Arkadasim.benimde Arabamda 205 45 Zr 17 Ebadinda Lastik Var .sana Soylenen Kesinlikle Yanlis. Aracin Kataloguna Bakarsan Oradada 1.9 Sport Versiyon Lastigi Bu Ebatta Yani Secimin Dogru Onden Gelen Pit Pit Sesi Bence Tikirti Burcundan .ayni Sorunu Taktiktan Sonra Bende Yasadim Direksiyonumda Ise Hic Bir Degisiklik Olmadi.yani Hala Uflesen Donuyo Bence Aracini Bi Servise Goster. Tikirti Burcunu Kesinlikle Degiştireceklerdir

tempesty
01/04/2007, 21:53
1.9 multijetlerde lastik ebadı nedir önce onu öğrenmek gerek. eğer onlardada 205 veya 215 civarı bir lastik varsa ve bütün puntolarda aynı city motorunun kullanıldığını düşünürsek bir problem yaratmamalı diye düşünüyorum.
ama 215 çok değilmi be hocam zaten direksiyon problem yaratmasa bile bizim motor çekermi bu lastiği?

alırken bende ondan korkmuştum ama en çok hoşuma gideni 215 oldu görüntü olarak çok güzel geldi gözüme ve bir deneme sürüşüne çıktım önce aracı test ettim ve gerçektende çok farkedilir bir performans düşüşü olmadı arabada bende hemen aldım..(77 hp ise belki şu an 74 hp olmuştur en düşük) ilerde chip tuning açık filtre ve headers yaptırıcağım için bir problem olmıcak ama şu anda bi problem yok..

https://img152.imageshack.us/img152/5682/dsc00010nj6.jpg (https://imageshack.us)

Mehmet D.
01/04/2007, 21:53
Tempesty kardeş bi şey soracağım bu lastikler ve jant konforu ve performansını çok etkiledimi acaba.

Teşekkürler

tempesty
01/04/2007, 21:54
Selam Arkadasim.benimde Arabamda 205 45 Zr 17 Ebadinda Lastik Var .sana Soylenen Kesinlikle Yanlis. Aracin Kataloguna Bakarsan Oradada 1.9 Sport Versiyon Lastigi Bu Ebatta Yani Secimin Dogru Onden Gelen Pit Pit Sesi Bence Tikirti Burcundan .ayni Sorunu Taktiktan Sonra Bende Yasadim Direksiyonumda Ise Hic Bir Degisiklik Olmadi.yani Hala Uflesen Donuyo Bence Aracini Bi Servise Goster. Tikirti Burcunu Kesinlikle Degiştireceklerdir

sağol kardeş ama ben tıkırtı burcunu zaten 8 ay önce değiştirmiştim araç 5000 km deydi..şu an 10500 km.

tempesty
01/04/2007, 21:57
Tempesty kardeş bi şey soracağım bu lastikler ve jant konforu ve performansını çok etkiledimi acaba.

Teşekkürler

abi kimse inanmaz diye yazmıyordum ama ankaralı arkadaşlar buluşmada arabaya binip bakabilirler 215 40 17 lastik ve 30 mm yay var şu anda aracın konforu azalacağı yerde artmış durumda arabada ses soluk bişey kalmadı çukurlardan çok daha konforlu sessiz şekilde gidiyorum ben bile bu duruma şaşmış durumdayım..performansta ise çok çok farkedilir bir değişiklik yok ama hiç değişmedi desem elbette yalan olur belkkide 3-4 hp düşmüştür..(sadece 5.vitesteyken farkı anlayabiliyorum)

ABNEW
01/04/2007, 22:43
Bora, lastik boyutu ne olursa olsun, city modu açık ya da kapalı direksiyon sistemini fazla yormamak için araç bir miktar hareket halindeyken direksiyon hareket ettirilmeli.Tabi bunu yapmayınca anında city modu ve direksiyon sistemi bozulur demek de pek doğru değil...

the_Algn
01/04/2007, 23:02
eskiler bize aracı hareket ettirmeden direksiyonu cevirmeyin derlerdi ama yeni araçlarda çokda uygulanacak bir durum değildir diye düşünüyorumm...city modumuz açıkken elini atsan oynuyoo direksiyonn

otoritec
01/04/2007, 23:08
direksiyon kutusu + city motorum değişti sebebi ise kaldırıma çıkmam anlatıyım olayı, haznedarı bilen bilir dar sokaklar ve müthiş araç kalabalığı (orada evi olana allah sabır versin birkeredaha) müsahit biyer buldum ve aracımı kontrollü şekilde sol ön ve sol arka lastiği kaldırımda kalacak şekilde yavaş ve nazikçe park ettim. arabayı o günden sonra direksiyonumu her sol tarafa çevirişimde güngeçtikçe artan bir uğulama sesi duymaya başladım ve direksiyon kutusu ile city motoru değiştirildi... bana göre motorun değişmesine tek neden kaldırıma çıkmamdı... şunu sölemek istiyorum o kadar özenerek ve nazikçe çıktığım halde kaldırıma az zorlamadan motor sorun çıkarıyorsa hareketsiz haldeyken direksiyonu çevirmekte hali ile motoru bozabilir gibime geliyo (ilginç) ve bu arada şunu da sölim sanki eski hafifliğinde değil city modu!!!! yada bana öle geliyo... ben başımdan geçen bi tecrübeyi aktardım sana belki bi faydası olur...

tempesty
01/04/2007, 23:15
direksiyon kutusu + city motorum değişti sebebi ise kaldırıma çıkmam anlatıyım olayı, haznedarı bilen bilir dar sokaklar ve müthiş araç kalabalığı (orada evi olana allah sabır versin birkeredaha) müsahit biyer buldum ve aracımı kontrollü şekilde sol ön ve sol arka lastiği kaldırımda kalacak şekilde yavaş ve nazikçe park ettim. arabayı o günden sonra direksiyonumu her sol tarafa çevirişimde güngeçtikçe artan bir uğulama sesi duymaya başladım ve direksiyon kutusu ile city motoru değiştirildi... bana göre motorun değişmesine tek neden kaldırıma çıkmamdı... şunu sölemek istiyorum o kadar özenerek ve nazikçe çıktığım halde kaldırıma az zorlamadan motor sorun çıkarıyorsa hareketsiz haldeyken direksiyonu çevirmekte hali ile motoru bozabilir gibime geliyo (ilginç) ve bu arada şunu da sölim sanki eski hafifliğinde değil city modu!!!! yada bana öle geliyo... ben başımdan geçen bi tecrübeyi aktardım sana belki bi faydası olur...

kardeş teşekkür ederim çok geçmiş olsun sorun halledilmiş yinede sevindim yani..garantiden yapmışlardır muhtemelen şanslısın yani şimdi benim böyle bir sorunum olursa eğer garanti kapsamında da yapmazlar çünkü orj lastikler değil diye bahane edebilirler..benim zaten 40 yanakla kaldırımların yanından geçebilmem bile mümkün değil :) bende oldukça hassas olduğunu düşünüyorum..8 ay önce araba yaklaşık 5000 kmdeyken tıkırtı burcu değişmişti ve servisten çıktığımda bende sanki aracın direksiyonun biraz ağırlaştığını hissetmiştim senin gibi aynen...ve şimdi araç 10500 kmde o günden beri bir değişiklik olmadı yumuşamadı yani belkide psikolojik bilemiyorum...

otoritec
01/04/2007, 23:33
evet benim garantiden halledildi... lastik değiştirme ile orjinallik bozuluyo muki?

tempesty
01/04/2007, 23:35
evet benim garantiden halledildi... lastik değiştirme ile orjinallik bozuluyo muki?

abi bilmiyorum ama mesela bana bu aracın orjinalleri 175 65 r 15 ama sen 215 40 r 17 takmışsın bu araba bunu kaldırmaz falan diye bahane edip garanti dışı kalabilirim...

2Tone
02/04/2007, 10:09
i understand you are talking about difference between tyres.....could i help you?

Mısafır
02/04/2007, 10:16
90 hp dızel ve 75 hp dızel aracların on takımında farklılıklar var eperden ıncelersenız gorebılırsınız
75 hp araca 17 lastık takılmıyor ve aracınızın tescıl belgesıne bakarsanız gorursunuz
90 hp de tescıl belegısınde alternatıf lastıklerde 205 45 17 mevcut.
bu durumda aracınız 75 hp ıse o takımazarar verebılırısınız dıkkat etmenız gerekıyor
19 130 hp ve 1.3 90 hp lerın on takımlar aynı bkz. eper.

tempesty
02/04/2007, 12:40
i understand you are talking about difference between tyres.....could i help you?

thanks luca :ok: this is different topic that i cant understand how can i use city mode 215 tyres ?? :ebebe:

they said me some damage will be happened on steering wheel system when ı am going to use 215.....

Bülent A.
03/04/2007, 12:25
Ben 215/40/18 kullanıyorum.Gayette iyi çekiyor ama 175 km de tıknıyor.

tempesty
03/04/2007, 20:32
Ben 215/40/18 kullanıyorum.Gayette iyi çekiyor ama 175 km de tıknıyor.

evet bülent abi bende genelde farkı 5. viteste daha çok hissediyorum yoksa gerçektende araç performansında çok hissedilir bir değişiklik olmadı ama elbette yakıtın biraz artmasını beklemekteyim şu anda..

dreamerdaddy
04/04/2007, 14:18
Zaten her koşulda araba durdugu yerde direksiyonu çevirmemek gerekir oldugu yerde cevirdiginiz zaman lastikler normalden çok aşınır..

ABNEW
04/04/2007, 15:15
Haklısın dreamerdaddy, en güzeli hareket halindeyken direksiyonu çevirmek önceden de belirttiğim gibi:ok: