PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracını kendisi yıkayanlar buyrun

hsyn28
18/06/2010, 14:59
Arkadaşlar aracını kendisi süngerle yıkayanlar bende sünger,özel oto şampuanı ve mikrofiber kurulama bezi aldım ama aklıma takılan bir nokta var.bu şekilde temizlik yaparken aracım çizilir mi özellikle bel altı çamurlardan dolayı.Bu çamurlu kısımlara ayrı bir şey mi yapmalıyım yoksa bir sıkıntı olmaz mı bu arada araca vuracagım su bahçe tipi el fıskiyesi(tabanca gibi bişey) var onu takacam hortuma fena değil tazyiği iyi sayılır sizce bir sorun olur mu SİYAH arabayı bu şekilde yıkamak süngerle.Yardım ve görüşlerinizi bekliyorum.

SpyHunter33
18/06/2010, 15:07
Hiç bir sorun olmaz.

Önce komple ıslatıyorum kirleri yumuşuyor. İlk kova sabunlu su ve sünger ile yukarıdan başlıyorum ve bel altına gelince bastırmadan bir pas sabunluyutorum sonra ikinci kova su ile tekrar yukardan başlayıp bir daha bel altı zaten iyice çozülmüş oluyor. Aracımın rengi gri olduğundan hata yapıyorsam da peek belli etmiyor. En sonda ıslak cila kullanıyorum süper oluyor.

PLaTiNuN
18/06/2010, 15:16
Kesinlikle ufak tefek toz,kir parçacıkları kalmayacak şekilde basınçlı su tutabilirsen daha sonra süngere yada bezine takılmayacağı için sorun çıkmaz...Süngerinde iri gözenekli olmalı ki gözden kaçan parçacıkları gözeneklerine hapsetsin...

Kriminal
18/06/2010, 15:20
hiç bir sorun olmaz.

önce komple ıslatıyorum kirleri yumuşuyor. Ilk kova sabunlu su ve sünger ile yukarıdan başlıyorum ve bel altına gelince bastırmadan bir pas sabunluyutorum sonra ikinci kova su ile tekrar yukardan başlayıp bir daha bel altı zaten iyice çozülmüş oluyor. Aracımın rengi gri olduğundan hata yapıyorsam da peek belli etmiyor. En sonda ıslak cila kullanıyorum süper oluyor.

+1000

Scottie
18/06/2010, 15:33
valla size imreniyorum ben hevesle yıkamaya başalıyorum. yıkıyorum..silerken sıkılıyorum... gerisini salla pati yapıyorum...

hsyn28
18/06/2010, 15:33
Kesinlikle ufak tefek toz,kir parçacıkları kalmayacak şekilde basınçlı su tutabilirsen daha sonra süngere yada bezine takılmayacağı için sorun çıkmaz...Süngerinde iri gözenekli olmalı ki gözden kaçan parçacıkları gözeneklerine hapsetsin...
Hepsiburada.com : Sonax Mikrofiber Sünger | Oto Aksesuar (https://www.hepsiburada.com/ProductDetails.aspx?categoryid=26001&productid=otson428100#tablnk)
Aldığım sünger bu iyi midir sizce??

Kriminal
18/06/2010, 15:40
Hüseyin o kadarda pimpirik olmaya gerek yok ben kipadan 2 tl ye aldım 1 yıldır bısey olmadı...Ne çizik var nede başka bişey..Çok özenirsek başına bir iş gelir her zaman bı yerınde nazarlık olucak mesela benımkınde arka camurlugun ustunde Ankarada kucuk çaplı bır çarpışmanın eseri var...Yaptırmadım öyle duruyor...Nazar deger

hsyn28
18/06/2010, 15:47
Hüseyin o kadarda pimpirik olmaya gerek yok ben kipadan 2 tl ye aldım 1 yıldır bısey olmadı...Ne çizik var nede başka bişey..Çok özenirsek başına bir iş gelir her zaman bı yerınde nazarlık olucak mesela benımkınde arka camurlugun ustunde Ankarada kucuk çaplı bır çarpışmanın eseri var...Yaptırmadım öyle duruyor...Nazar deger
Abi nazarlardan uzak ol emii:D bıraktın cigarayı keyfin tıkır tabi:D abi araba siyah ya deli oluyom artık herşey belli oluyo bide daha yeni ya azcık parlak bineyim sonra cok detaya girmem zaten 75 lira bayıldım yıkama aparatlarına:D

Kriminal
18/06/2010, 16:09
Bak birde iyi bi abimizden ögrenmıstım ..Arabayı yıkarken kovanın içine az bişeyde cila atın dıyordu hakkaten super oluyor..

ZAK1980
18/06/2010, 16:09
valla size imreniyorum ben hevesle yıkamaya başalıyorum. yıkıyorum..silerken sıkılıyorum... gerisini salla pati yapıyorum...
Dedıgıne katılıyorum yıkıyorum sunger ıle kuruluyorum sonra sıvı cıla ıle parlatıyorum sıvı cıla canımı okuyor bayagı yorucu kendı kendıme olglum gıt sunu yıkatya dıye soylenıyorum cıla cekerken kanter ıcındeyım fakat sonuca gelınce parıl parıl parlıyor asagıda benım gp nın dynamıcının yanın cektım balkondan daha sonrada baktım ıkısıde egz.kırmızı fakat cıddı fark edıyormus kırmızı bırazdaha koyu ve oldukca parlak gozukuyor anladımkı deıyormus cektıgım eziyete

ZAK1980
18/06/2010, 16:12
Bak birde iyi bi abimizden ögrenmıstım ..Arabayı yıkarken kovanın içine az bişeyde cila atın dıyordu hakkaten super oluyor..
Denız benım kullandıgım cıla sıvı cıla soyle cıf gıbı yogunlugu var nemlı beze dokuyorum sonra kaportaya bıraz kurudugundada mıkrofıber eldıven ıle sılıyorum yanı kovanın ıcıne herhalde dokulmez sızın bahsettıgınız ne olakı

hsyn28
18/06/2010, 16:12
ya bu ıslak cila olayı nasıl birsey nerden alcaz nası uygulayacaz.

Kriminal
18/06/2010, 16:17
Denız benım kullandıgım cıla sıvı cıla soyle cıf gıbı yogunlugu var nemlı beze dokuyorum sonra kaportaya bıraz kurudugundada mıkrofıber eldıven ıle sılıyorum yanı kovanın ıcıne herhalde dokulmez sızın bahsettıgınız ne olakı
Walla sıvı cila migrostan almıstım..Normalde pamukla arabanın uzerıne sürüp temiz bir bezle siliyosun ama yıkama yaparkende kovaya az bısey dök dedı...Sanırım senınle aynı seyden bahsedıyoruz evet cif gibi

Çok basıt..Pamuk veya yumusak bezle yediriyosun kaportaya sonra temız bezle hemen siliyosun..Sonuç mukemmel

PLaTiNuN
18/06/2010, 16:30
Hepsiburada.com : Sonax Mikrofiber Sünger | Oto Aksesuar (https://www.hepsiburada.com/ProductDetails.aspx?categoryid=26001&productid=otson428100#tablnk)
Aldığım sünger bu iyi midir sizce??

evet bu ürün tam isabet olur hüseyin...

Doğru söylüyosun aslında çokta pipirkli olmaya gerek yok ama araba koyu renk olunca iz olsun istemiyosun en ufak bir toz kütlesini bile belli edince tekrardan üstünden geçmeden edemiyo insan...Tabi araç kırmızı olunca çokta toz tutmaz rahatsın :)

kxlylmz
18/06/2010, 16:30
selamlar,

aracınızı süngerle yıkamamanızı tavsiye ederim içine giren taşlar aracı oldukça çiziyor, fırçadan farkı yok yani. mikrofiber yıkama eldivenlerinden şaşmayın. çok kir olan yerlere önce suyla akıtabildiğiniz kadar akıtın. bende de bahçe hortumu mevcut. çift kova yöntemi ile yıkamanızı öneririm. bir de çiziksiz yıkamak diye birşey mümkün olmuyor, en az çizikle yıkamak olarak bakalım bu işe. iki kova alın birine şampuanlı su diğerine de sadece su koyun. şampuanlı suyu eldiven ile güzelce yayın, her panelden sonra da sadece su olan kovada güzelce durulayın. tekrar şampuanlı su alıp yıkayın. böyle aracı köpükleyin sonra da durulayın gitsin. hızlı cilayı aracı kuruladıktan sonra mikrofiber beze sıkarak kullanabilirsiniz. malzemeler aslında pahalı değil. fırça almıştım zamanında 15 tl ye, mikrofiber yıkama eldiveni aldım 5 tl(kipa).

kullandığım ürünlerden birkaç resim paylaşayım :)

https://i754.photobucket.com/albums/xx186/kxlylmz/DSCF4948.jpg

https://i754.photobucket.com/albums/xx186/kxlylmz/DSCF4949.jpg

https://i754.photobucket.com/albums/xx186/kxlylmz/DSCF4946.jpg

https://i754.photobucket.com/albums/xx186/kxlylmz/DSCF4964.jpg

https://i754.photobucket.com/albums/xx186/kxlylmz/DSCF4963.jpg

https://i754.photobucket.com/albums/xx186/kxlylmz/DSCF4956.jpg

https://i754.photobucket.com/albums/xx186/kxlylmz/DSCF4943.jpg

Kriminal
18/06/2010, 16:42
TAm teşekküllü devlet hastanesi gibi hersey var ..Way arkadaş yaa sana getırelım yıkamaya araçları...

ZAK1980
18/06/2010, 16:46
Ulan ben kendıme bakmıyom bukadar yıkanırken hacısakır ıle yıkan cık olay bıttı .Araba ıcın ozel sampuan ,eldıven,sunger en sonda cıla olayı (Turtle Wax Orijinal Sıvı Cila KOCTAS ta 17.90 )

kxlylmz
18/06/2010, 17:04
TAm teşekküllü devlet hastanesi gibi hersey var ..Way arkadaş yaa sana getırelım yıkamaya araçları...

övünmek gibi olmasın ama bu aslında malzemelerin yarısı sayılır :D

biraz fazla detaylı uğraşıyorum bu işlerle de, elimden geldiğince arkadaşlara yardımcı olmak isterim. bu da yeni aldığım son gözbebeğim :D

https://i754.photobucket.com/albums/xx186/kxlylmz/DSCF4994.jpg

hsyn28
18/06/2010, 17:29
Bi organ nakli cihazı eksik onuda aldın mı tamamdır:D:D Deniz abi gör bunları bide bana laf ediyosun arkadas araba parası harcamış bunlara :D:D:D

kara kız
18/06/2010, 18:20
en sağlıklısı aracı parca parca yıkayıp durulayıp kurulamak ..kullanılan malzeme goreceli ama yıkamaya tavandan başlayım sonra camlar on kaput arka kaput ve kapılar seklınde sıralayabilirim..ama ısın sırrı parca parca yıukayıp işi bitirmekte ..çift kova yontemı uygulamayı unutmayın ve mutlaka mikro fiber bez ile kurulayın ne kadar az bez vurursanız okadar az cizilir aracınız arkadaşlar buyuzden arcıguzel duruladıktan sonra su cek cekıyle suyu alın arac yuzeyınden kalan su damlalarını bez ilen silin ...ben 4 senedir bu sekılde yapıorum bı gun aracımı gormek nasıp olursa farkını anlarsınız..

Kriminal
18/06/2010, 18:22
Bi organ nakli cihazı eksik onuda aldın mı tamamdır:D:D Deniz abi gör bunları bide bana laf ediyosun arkadas araba parası harcamış bunlara :D:D:D

Walla hüseyin şaştım kaldım evinin altında kesın oto yıkama vardır kendıne ait...
Walla benım bunları yapmaya hıc zamanım olmaz hayat kısa yarın çeşmedeyim mesela...

hsyn28
18/06/2010, 18:26
Walla hüseyin şaştım kaldım evinin altında kesın oto yıkama vardır kendıne ait...
Walla benım bunları yapmaya hıc zamanım olmaz hayat kısa yarın çeşmedeyim mesela...
Çeşmedesin vayyy şeklimi yaparım diyosun yani o zaman senin için hayat kısa değilde hayat sana güzel diyelim:)

Kriminal
18/06/2010, 18:28
Çeşmedesin vayyy şeklimi yaparım diyosun yani o zaman senin için hayat kısa değilde hayat sana güzel diyelim:)

Aynen öyle diyelim öyle olsun..Zaten kış gelınce yazı cekıyorum iple gelsede deniz gitsek dıye bıraz ayayorgi koyunda kulaç atalım :)

StrawBeeRy
18/06/2010, 22:14
tam teşkilat bendede var köpük makinası,250 bar tazyikli su makinası,özel güderi kurulama bezi,cam bezi,meguıars lastik parlatıcı jant temizleyici :D yıkama dükkanımız olunca malum bu kadar malzeme oluyor daha var ama yazmadım :)

kaptan_ahab
19/06/2010, 10:47
Aracı komple ıslattıktan sonra aldığım Banat marka yumuşak uçlu ve sapıda plastik olan fırçaya hortumu takarak orta şiddetteki tazyik ile aracı öncelikle baştan aşağı hızlıca yıkıyorum.Ardından bir kovaya sonax yıkama şampuanından bir miktar dokerek yıkama süngeri ile iyice köpürtüyorum.Yine baştan aşağı sünger ile sampuanlıyorum.Durulamanın ardından bir sigara içtikten sonra mikrofiber bez ile aracı kuruluyorum.Kapı içlerinide ayrıca nemli bir bez ile siliyorum.Paspasları kattıktan sonra carpex plastik parlatıcı ile iç kısımlara geçiyorum.Ardından aracın içine göz gözü görmeyecek kadar araç parfümü sıkarak kapatıyorum ve Pazartesi sabahı aracın içine bindikten sonra bugün iyi geçecek diyorum.(Not:Ayda bir kez bu yıkama işlemden sonra sadece cila için kullandığım mikrofiber bez ile araca sonax hızlı cila uyguluyorum.Her yıkamada motoruda açarak ulaşabildiğim yerleri siliyorum.İç temizlikte ise kesinlikle elektrikli süpürge şart)

Scottie
19/06/2010, 10:50
birazdan çıkıp yıkamacıya gideceğim.... elimde gazete ve çayla... Gp mun yıkanışını seyredeceğim.. bu kadar basit..

kaptan_ahab
19/06/2010, 10:59
birazdan çıkıp yıkamacıya gideceğim.... elimde gazete ve çayla... Gp mun yıkanışını seyredeceğim.. bu kadar basit..
Eser bey o kadar basit evet.Sanmıyorumki burda 10-15-TL vererek aracını yıkatamayacak birileri olsun.Bu bir zevk ve uğraş meselesidir.Kimi aracını yıkarken 4-5 saat harcar, kimi ise yarım saatte sıkılır.Tabi burda yer meseleside çok önemli, ama ben müsait bir yerim olmasada kendim uğraşmayı tercih ederdim.Dürüst çalışanları tenzih ediyorum ama çoğu yıkamacı aracı yıkarken özen göstermiyor, kapı içlerine makina ile su tutuyor,dolayısı ile aracın içine giriyor bu su.Göğüsü parlatıyor,yarım saat sonra bakıyorsunuz göğüs benek benek olmuş.En azından sizin gibi aracın başında durarak bazı konularda yıkamacılara uyarılar yapılabilir.

kxlylmz
22/06/2010, 08:49
açıkçası ben keyif alıyorum aracımı yıkamaktan ona bakım yapmaktan. stres atmamı sağlıyor. bu arada kaptan hocam banatın fırçasından bende de vardı. güzel çizik yapıyor her ne kadar yapmaz desem de, örnek resim :D

https://i754.photobucket.com/albums/xx186/kxlylmz/kk7.jpg

bu da fırçayı atıp pastamı yaptıktan sonrası :D

https://i754.photobucket.com/albums/xx186/kxlylmz/kk8.jpg

siz olsanız artık böyle boyaya fırça vurur musunuz? ;)

kaptan_ahab
22/06/2010, 11:19
Şükür böyle bir çizilme henüz yok bende

kxlylmz
22/06/2010, 13:57
rengi açık olduğu için belli olmuyor olabilir ama akşam sokak lambası altında kontrol etmenizi tavsiye ederim, umarım yoktur ve hiç olmaz :)

hsyn28
22/06/2010, 14:15
Bütün malzemeler geldi bu aksam İstanbul a yagmur yagmazsa aracı yıkayacam inşallah kuruyunca siyah araba çizikli siyah olmaz ilk yıkamam olacak bu arabayı sonucu yazacam inşallah bezler ve şampuanlar iş yapar.

StrawBeeRy
22/06/2010, 21:46
Bütün malzemeler geldi bu aksam İstanbul a yagmur yagmazsa aracı yıkayacam inşallah kuruyunca siyah araba çizikli siyah olmaz ilk yıkamam olacak bu arabayı sonucu yazacam inşallah bezler ve şampuanlar iş yapar.
kurularken bezinizi iyice yıkayın içine taş felan girmesin vede dikişli taraflarını sürmeyin çiziyor :)

hsyn28
23/06/2010, 10:10
Arkadaslar her ne kadar bugun yagmurda tekrar camur olsada dün arabayı yıkadım.aksam saatinde yıkadım tam net göremedim dün cizik var mı yok mu diye sabah kalkıp baktım araba 10 numara olmus çizik yok gercekten dedikleri kadar varmıs bu bezler cok işe yarıyormuş.meguiarsın shine beziyle kuruladım silmiyo sanki arabanın üstündeki suyu içiyo öyle güzel bir bezmiş:)

brabus
23/06/2010, 10:40
hüseyin hayırlı uğurlu olsun yıkama tecrüben :) çok güzel konu olmuş.
Ben senelerdir kendim yıkıyorum uygun yer olursa. Aracını çizsen de örnek toz varsa bezde onu gözle görmen zor 1 kerede ancak 5-10 yıkama sonra çıkar.

Malzemeler
Kir çıkartma özelliği olan şampuan : Sonax turuncuyu kullanıyorum
Notmal Hortum, basınçlı sisteme gerek duymuyorum.
Yumuşak kıllı Fırça. Sırf bu işte kullanıyorum kesinlikle yere değdirmiyorum, güzelce temizliyorum her seferinde.
Olursa yıkama süngeri, eldiven vs. Bunları da temizlemek önemli.
Kaliteli kurulama bezi, sen zaten kalitelisini almışsın

Yıkarken
Önce hortumla sert bir şekilde komple arabaya suyu tutuyorum 5 dk bekliyorum kirler biraz yumuşuyor. Suyu çok kir bölgelere bir daha basınçlı tutup çoğu kiri suyla çıkartıyorum. 1 er dk geçmek yeterli bu işlem için
Şampuanı güzelce köpürtüp, fırça veya süngerle temiz yerde kir yere doğru yayıyorum. hiç bastırmadan sonra duruluyorum. Çok kirse gerek varsa 2. kez köpüklüyorum.
Durulayıp aracı güzelce kuruluyorum. kapı eşiklerini falan da temizliyorum. 15 dkda bitiyor işlem

Fırça sünger eldiven farketmez, tozluysa ve bastırırsan arabayı çizersin. Bu yüzden kiri yumuşatıp olabildiğince suyla kiri indirip yumuşak bir şekilde temizlemek önemli

bir daha yıkarken çağır beni zevkle yardım edeyim :) haftasonu izmire gidersem ben de şampuan, eldiven, bez ve CİLAmı getireceğim

hsyn28
23/06/2010, 11:08
hüseyin hayırlı uğurlu olsun yıkama tecrüben :) çok güzel konu olmuş.
Ben senelerdir kendim yıkıyorum uygun yer olursa. Aracını çizsen de örnek toz varsa bezde onu gözle görmen zor 1 kerede ancak 5-10 yıkama sonra çıkar.

Malzemeler
Kir çıkartma özelliği olan şampuan : Sonax turuncuyu kullanıyorum
Notmal Hortum, basınçlı sisteme gerek duymuyorum.
Yumuşak kıllı Fırça. Sırf bu işte kullanıyorum kesinlikle yere değdirmiyorum, güzelce temizliyorum her seferinde.
Olursa yıkama süngeri, eldiven vs. Bunları da temizlemek önemli.
Kaliteli kurulama bezi, sen zaten kalitelisini almışsın

Yıkarken
Önce hortumla sert bir şekilde komple arabaya suyu tutuyorum 5 dk bekliyorum kirler biraz yumuşuyor. Suyu çok kir bölgelere bir daha basınçlı tutup çoğu kiri suyla çıkartıyorum. 1 er dk geçmek yeterli bu işlem için
Şampuanı güzelce köpürtüp, fırça veya süngerle temiz yerde kir yere doğru yayıyorum. hiç bastırmadan sonra duruluyorum. Çok kirse gerek varsa 2. kez köpüklüyorum.
Durulayıp aracı güzelce kuruluyorum. kapı eşiklerini falan da temizliyorum. 15 dkda bitiyor işlem

Fırça sünger eldiven farketmez, tozluysa ve bastırırsan arabayı çizersin. Bu yüzden kiri yumuşatıp olabildiğince suyla kiri indirip yumuşak bir şekilde temizlemek önemli

bir daha yıkarken çağır beni zevkle yardım edeyim :) haftasonu izmire gidersem ben de şampuan, eldiven, bez ve CİLAmı getireceğim

Zaten bastırmadan uyguladım ve bahce tipi tazyikli su veren tabanca kullanıyorum kirlerin üzerine çok fazla uyguladım tazyikli suyu sonra sonaxın yıkama süngeriyle üsten en alta dogru köpükledim sonra verdim suyu sildim mis gibi oldu çizik olsa farkederdim çünkü ilk yıkamada tırstım cok detaylı inceledim umarımda yoktur pişman olmam inşallah.yıkamacıların yıkaması hosuma gitmiyor istedigim gibi temizlemiyorlar biniyorum yine her yerde bir sürü toz camur kalıo böylesi su an için daha iyi gibi en azından keyifleniyorum yıkadıktan sonra.

StrawBeeRy
23/06/2010, 11:10
Zaten bastırmadan uyguladım ve bahce tipi tazyikli su veren tabanca kullanıyorum kirlerin üzerine çok fazla uyguladım tazyikli suyu sonra sonaxın yıkama süngeriyle üsten en alta dogru köpükledim sonra verdim suyu sildim mis gibi oldu çizik olsa farkederdim çünkü ilk yıkamada tırstım cok detaylı inceledim umarımda yoktur pişman olmam inşallah.yıkamacıların yıkaması hosuma gitmiyor istedigim gibi temizlemiyorlar biniyorum yine her yerde bir sürü toz camur kalıo böylesi su an için daha iyi gibi en azından keyifleniyorum yıkadıktan sonra.

abi yolun düşerse bizim dükkana beklerim beylikdüzü gürpınar yolu üzerindeyiz :)

brabus
23/06/2010, 11:16

Mis gibi yapmışsın zaten. Keşke evin orada benim de imkan olsa ben de yapabilsem. Yıkamacıya ben yardım ederek hallediyorum çok daha güzel oluyor. Bir dahaki yıkamaya çağır beni de :) Sen dikkat edersen, fırçan süngerin temizse neden çizik olsun ki. Hiç takma kafana.

Bu arada ilk sayfada Onur (kara kız) arkadaşımızın da dedikleri çok doğru. Cila konusunda bana çok güzel altın değerinde bilgiler verdi bu sektörde 3 sene çalıştığı için de tecrübesi fazla.

brabus
23/06/2010, 11:18
abi yolun düşerse bizim dükkana beklerim beylikdüzü gürpınar yolu üzerindeyiz :)

bu teklifi kendi üzerime de alıyorum, beylikdüzü'ne geçtiğimde uğruyorum sizin dükkana :)

hsyn28
23/06/2010, 11:23
Silivri ye giderken bir gün ugrarım yanına E5 ten gelirim senin için ayıpsın kardesim bu arada dükkanın tam adresini pm at bana yanlıs yerlerde seni aramayayım:)

StrawBeeRy
23/06/2010, 11:25
bu teklifi kendi üzerime de alıyorum, beylikdüzü'ne geçtiğimde uğruyorum sizin dükkana :)
teklif etmeme gerek yok abi buyrun gelin her zaman beklerim :)

kxlylmz
23/06/2010, 11:37
arkadaşlar fırçanız ne kadar yumuşak olsa da zamanla çizer boyayı. boyayı çizen sadece toz toprak değildir. sonuçta ne kadar itinalı yıkarsanız yıkayın, fırça da sünger de eldiven de çizer. ama en az çizeni eldivendir, doğru şekilde uygulanırsa. haa derseniz ki o kadar da olsun sorun değil o da kişinin tercihi tabi ki. ayrıca bahçe hortumu ne yazık ki basınçlı yıkamanın yerini tutmuyor, bende ikisi de mevcut. birebir karşılaştırma yaptım. mikrofiber bezlerinizi çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz ama yumuşatıcı kullanmayın, deterjan kullanabilirsiniz ve diğer mikrofiber olmayan bezlerle birlikte yıkamayın. bezlerinizin diğer bezlerdeki hav ve tozları çekerek özelliğini yitirir.

Scottie
23/06/2010, 11:39

Eser bey o kadar basit evet.Sanmıyorumki burda 10-15-TL vererek aracını yıkatamayacak birileri olsun.Bu bir zevk ve uğraş meselesidir.Kimi aracını yıkarken 4-5 saat harcar, kimi ise yarım saatte sıkılır.Tabi burda yer meseleside çok önemli, ama ben müsait bir yerim olmasada kendim uğraşmayı tercih ederdim.Dürüst çalışanları tenzih ediyorum ama çoğu yıkamacı aracı yıkarken özen göstermiyor, kapı içlerine makina ile su tutuyor,dolayısı ile aracın içine giriyor bu su.Göğüsü parlatıyor,yarım saat sonra bakıyorsunuz göğüs benek benek olmuş.En azından sizin gibi aracın başında durarak bazı konularda yıkamacılara uyarılar yapılabilir.

İrfan bu konuda yazdığım diğer mesajlarıda okursan ne demek istediğimi anlarsın. ben kimse o paraları veremez diye bir şey ima etmedim... ben yıkayamadığımı anlatmak istemiştim... sen yanlış anlamışsın.... ben öyle bir şey kastetmedim.... bunun bir zevk meselesi olduğunu bende biliyorum ama. bunun için zaman da gerekiyor.. ben bu zamanı bulamıyorum....

Kriminal
23/06/2010, 11:40
Yaw bırakın çizilsin gözümüz gibi bakıyoruz bır dolu yagıyo arabalar ne hale gelıyor..Sivrihisar izmir yolunda ne kadar mıcır taşı varsa kafama yagdı..
Bırakın içinizden nasıl gelıyosa öyle yıkayın,yıkatın...

StrawBeeRy
23/06/2010, 11:41
Yaw bırakın çizilsin gözümüz gibi bakıyoruz bır dolu yagıyo arabalar ne hale gelıyor..Sivrihisar izmir yolunda ne kadar mıcır taşı varsa kafama yagdı..
Bırakın içinizden nasıl gelıyosa öyle yıkayın,yıkatın...
geçmiş olsun deniz abi

brabus
23/06/2010, 11:51
arkadaşlar fırçanız ne kadar yumuşak olsa da zamanla çizer boyayı. boyayı çizen sadece toz toprak değildir. sonuçta ne kadar itinalı yıkarsanız yıkayın, fırça da sünger de eldiven de çizer. ama en az çizeni eldivendir, doğru şekilde uygulanırsa. haa derseniz ki o kadar da olsun sorun değil o da kişinin tercihi tabi ki. ayrıca bahçe hortumu ne yazık ki basınçlı yıkamanın yerini tutmuyor, bende ikisi de mevcut. birebir karşılaştırma yaptım. mikrofiber bezlerinizi çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz ama yumuşatıcı kullanmayın, deterjan kullanabilirsiniz ve diğer mikrofiber olmayan bezlerle birlikte yıkamayın. bezlerinizin diğer bezlerdeki hav ve tozları çekerek özelliğini yitirir.

Merhaba,
koyu renkli kısmı neye göre yazdınız?
Yumuşak fırça ile dikkat ederek yıkandığında çizmez ama gidip de yıkamıcaya bırakıp fırçanın tüylerinin tutulduğu sert kısmı her tarafına sürterse veya fırçanın tahta sapını tavanı vs yıkarken kaputa sürterse tabi çizilir.
Sünger de eldiven de kir bir yere dokundurulduğunda fırçaya göre küçük taşı,tozu daha iyi tutacağından daha çok çizeceğini düşünüyorum bu gibi durumda tüm ürünlerin yıkanması gerekiyor.
Basınçlı yıkamanın yerini tabi hortum tutmaz. Ama dediğim gibi aracı ıslatıp biraz bekleyip sonra hortuma basınç vererek aracı geçtiğinizde kirlerin çoğundan kurtulursunuz.

kxlylmz
23/06/2010, 12:33
selamlar,

kendi aracıma banatın yumuşak fırçasından alıp kullandım ve sadece araç yıkamada ve sadece kendi aracımı yıkamada kullandım. zaten az çok aracıma ne kadar özendiğimi görmüşsünüzdür. süngerle, mikrofiber eldiven arasında ciddi farklar var. sünger tozu toprağı üst kısmında tutar ama mf eldiven iç kısmına doğru alır. süngeri yıkadığınızda mf eldiveni yıkamanızdaki kadar kirler kovaya veya yere akıp gitmez. siz ne kadar yumuşak fırça da kullansanız arasında biriken toz toprak yine çiziklere neden olur. benim şu an ki hedefim foam lance aparatı alarak fırçasız köpüklü yıkamadır. çünkü en çiziksiz yolun bu olduğuna inanıyorum ;)

brabus
23/06/2010, 13:23
ben de 5 sene aynı aracı sadece kendim, 3TL ye sattığımız yumuşak fırça ile yıkadım. Hiç bir şekilde çizilmedi. Ama özenerek dediğim şekilde yıkadım. Bir çok arkadaşım da sünger veya eldiven kullandığı halde araçları çizildi. Bu aracı doğru kullanmakla alakalı. Bende de şu anda 3 tane süngeri eldiven ve fırça var

ocean_1919
23/06/2010, 14:04
Şu opetlerde falan köpüklü yıkama yapıyorlar ya, bu köpük nedir acaba bilen var mı? Uzun vadede zarar verici birşey olmasında... Onların da kalitelisi farklı farklıdır diye düşününce köpükletmekte istemiyorum bazen.

kxlylmz
23/06/2010, 14:28
size kolay gelsin ertan hocam :)

ilker hocam o tip yıkamalarda tabi ki en ucuz şampuanlar kullanılır. aracınızda cila varsa cilayı sürekli yıkadığınızda sökecektir. cila yoksa renginde zamanla matlaşma yapabilir ama cilalı şampuan olursa parlak gösterecektir. kullanılan ürünü çaktırmadan öğrenmek lazım :D

StrawBeeRy
23/06/2010, 19:55
Şu opetlerde falan köpüklü yıkama yapıyorlar ya, bu köpük nedir acaba bilen var mı? Uzun vadede zarar verici birşey olmasında... Onların da kalitelisi farklı farklıdır diye düşününce köpükletmekte istemiyorum bazen.
pirilden başka bir şey değildir 1 tl ye köpük veriyor iyi bir şey beklemeyin biz boşuna dükkanda 7 liraya yıkamıyoruz