PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : mazot lambası yanması

ufuk61
01/04/2007, 18:43
arkadaşlar cuma günü bakım için servise gittim ustalar araca bakarken mazot lambasını yandığı farkettiler bana mozot lambası yanmadan mazot almam gerektiğini söyledi ve almassam zamanla deponun tortusu,pisliği motora bayağa sahar vereceğini söyledi.
ilgilinenlere duyurulur selamlar:ok:

CAGLARKA
01/04/2007, 19:38
mazot lambası derken depo azaldığı zaman yanan sarı ışığı kastediyorsan doğrudur deponun dibinde tortu birikir bi süre sonra bu da enjektörleri tıkayabilir ben kırmızıya geldiği zaman ışık yanmadan alıyorum

tempesty
01/04/2007, 19:53
ben bunu pek inandırıcı bulmuyorum arkadaşlar bence bizim arabalarımızın benzin lambası çok erken yanıyor..yandığında depoda 7 lt daha benzin bulunuyor ve ben 80 km daha yapıyorum ışık yandıktan sonra...

mTk
01/04/2007, 20:01
Peki motor mazotu deponun altından çekmiyormu? Ne fark ediyor peki? pislikler zaten altta birikiyor ışıkda yansa fullde olsa fark eden bişey yok.

kara kız
01/04/2007, 20:37
arkadaşlar zaten odediklerinmiz hep eskıden olan seyler.benim hiç başımada gelmedi gelen bir arkadasşımda olmadı.yanlız depoda az yakıt varken aracı kullanmanın sağlıksız tek bir nedeni var oda enjektörleri bozması.çünkü bir arkadaşımın başın geldi.2001 polosu aynı orundan 2 kere servise gitti

ufuk61
01/04/2007, 21:22
mazot lambası derken depo azaldığı zaman yanan sarı ışığı kastediyorsan doğrudur deponun dibinde tortu birikir bi süre sonra bu da enjektörleri tıkayabilir ben kırmızıya geldiği zaman ışık yanmadan alıyorum

evet abi depo azaldığı zaman yanan ışıktan bahsetmiştim

h k
01/04/2007, 21:31
düsük seviyedeki yakitla gitmek belki yakit basincinin yeterli yükselememesine ve pompa ile enjektörlerin zarar görmesine sebep olabilir ama tortu pislik olayina pek takilmayin pompa zaten deponun dibinden emis yapiyor. yakit filtresinin isi ne ki tutsun pislikleri :)

tempesty
01/04/2007, 21:36
ben biraz inatla birazda istemeden de olsa bir kez benzin bittiği için yolda kaldım ve benzinliğe kadar arabayı ittim 400 metre :) yani hiçbir problem olmadı şimdiye kadar

ABNEW
01/04/2007, 22:45
ben biraz inatla birazda istemeden de olsa bir kez benzin bittiği için yolda kaldım ve benzinliğe kadar arabayı ittim 400 metre :) yani hiçbir problem olmadı şimdiye kadar

Bora sen yine de o kadar bekleme benzin almak için:D
Bence de en güzeli ışık yanmadan yakıt almak...

tempesty
01/04/2007, 22:49
Bora sen yine de o kadar bekleme benzin almak için:D
Bence de en güzeli ışık yanmadan yakıt almak...

arda haklısın ama işte tuhaftır ki ışık yandıktan sonra 80-90 km daha gidiyor kereta :)

MOZDİ
01/04/2007, 22:56
bora eğer ışık yandığında 80-90 km gidiyorsan valla çok süper. bana ışık yandığında anca 45 - 50 gidebilirsin demişlerdi , eğer sen tecrübe ettiysen o zaman daha iyiymiş. mazot ışığı yanınca bende psikolojik olarak bir korku başlıyordu da şimdi sen böyle deyince rahatladım artık :) paylaşımın için saol

tempesty
01/04/2007, 22:59
bora eğer ışık yandığında 80-90 km gidiyorsan valla çok süper. bana ışık yandığında anca 45 - 50 gidebilirsin demişlerdi , eğer sen tecrübe ettiysen o zaman daha iyiymiş. mazot ışığı yanınca bende psikolojik olarak bir korku başlıyordu da şimdi sen böyle deyince rahatladım artık :) paylaşımın için saol

kardeş benim araba üstelik benzinli yani 1.4 fire 77 hp olan model ve evet emin ol ışıktan sonra en fazla 85 km yapmıştım ki benzin orda bitti kaldım :)

ama ben çok sakin araç kullanan birisiyim yani şehir içinde bile olsa bazı aylar ortalama 5.5 lik rakamları yakaladığım olmuştur..sert kullanımda evet belkide 50 kmden fazla gidemezsin ama senin araç dizel zaten abi korkma bence :ok:

MOZDİ
01/04/2007, 23:05
:ok: bora teşekkür ederim gerçekten çok saol verdiğin bilgi için :ok: ama yinede yorum yapan arkadaşlarımızın dediği gibi ışık yanmadan almakta fayda var:) malum hergün benzine ve mazota yeni bi zam oluyor doldurursak bari yeni zamdan etkilenmemiş oluruz bari he he :)

the_Algn
01/04/2007, 23:07
şehirler arası 100km yide geçiyoo ışık yandıktan sonra benzinli ilee....multijetleri sölemeye gerek yok.......
zararlı mı bilemem ama..aldığımda aracın benzin göstergesii en allttaydı zarar görse o zaman görürdü...

ABNEW
02/04/2007, 00:14
arda haklısın ama işte tuhaftır ki ışık yandıktan sonra 80-90 km daha gidiyor kereta :)

80-90km+ 400metre:D:D:D

tempesty
02/04/2007, 00:18
80-90km+ 400metre:D:D:D

öyle oldu be kardeş inat yapmıştım walla :ebebe:

eryamandan çiftliğe kokoreç yemeğe gitmiştik birazda alkol aldık tekrar eryamana dönerken traktör fabrikasının ordan istanbul yoluna çıktım tam köprüden yukarı çıktım bitti sonra total istasyonuna kadar ittik arabayı..total olmasaydı eğer heralde carrefour a kadar iterdik gece gece :) kırmızı yandığında km sıfırlamıştım o yüzden iyi hatırlıyorum 84 km de bitti :)

Ziyaretçi047
02/04/2007, 01:06
adam kırmızı yandığında sıfırlamış :D baştan niyetliymiş itmeye :D aceba ne zaman iticezzz :D

tempesty
02/04/2007, 01:08
adam kırmızı yandığında sıfırlamış :D baştan niyetliymiş itmeye :D aceba ne zaman iticezzz :D

evet cihancım arkadaşlarla girilen gereksiz bir iddia sonucu yani 84 km sonra şortla gece 3 te araba ittik birde ama öğrendik işte mesela kırmızıdan sonra 80 km yapabilirsin demek :) ben kendimi sizin için feda ettim :icon_smile_tongue:

matrox
02/04/2007, 01:40
arkadaşlar kesin ve net cevabı veriyorum

bizim arabalarımızda yakıt pompaları deponun içindedir ve bir filtre ile yakıtı çeker diğer arabalarda bu tip arızaların olması normaldir çünkü pompa deponun dışındadır

bizim pompalarımızdan pisliğin geçme olasılığı çok düşüktür çünkü filtre ve pompa deponun içindedir

bu arada ben arabamda çok fazla yakıt bırakmam
bunun nedenide eger araba çalınırsa çok fazla gidemiyorlar arkadaşlar

yakıt almaya çalıştıklarında direk bulunuyorlar

benim tavsiyem arabanızda çok fazla yakıt bırakmayın
1 arabanız çalınsa bile bulunma ihtimali fazla
2 arabanız ağırlıktan dolayı daha az yakıt yakar

:D

pascal
02/04/2007, 02:02
çok teşekkürler paylaştığın bilgiler için. kafamdaki soru işaretlerinden biri de buydu:)

matrox
02/04/2007, 02:08
@ pascal
kafandaki soru işareti derken??
ben anlamadım açıklarsan daha fazla bilgi verebilirim

Mısafır
02/04/2007, 09:06
benzın ısıgı yandıktan sonra mumkun olan en kısa surede yakıt alınması yeterlı
yanmadan alınacaksan ozaman nıye adamlar 7 8 lıtre rezerv koymuslar...

h k
02/04/2007, 20:34
benim tavsiyem arabanızda çok fazla yakıt bırakmayın
1 arabanız çalınsa bile bulunma ihtimali fazla
2 arabanız ağırlıktan dolayı daha az yakıt yakar

:D

işte benim yakıt alma prensibimde bu :D

hiç bilmediğim bir yöne uzun yola gideceksem ancak o zaman full alırım , yoksa uzun yola çıkarken bile fullemem :)

mTk
03/04/2007, 15:06
Bende hep 50ytl alıyorum. zamlardan etkilenmiyorum. :P Kendimi kandırmanın yolları :D

Mısafır
03/04/2007, 15:51
bazen 50 bazen 30 ytl lık alırım ısık yanmadan 2. yakıtı almam...

CAGLARKA
03/04/2007, 16:08
ben hep az alınca daha çabuk bitiyomuş gibi geliyor.hırsız olayına da katılmıyorum bu arada :)