PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yağ eksiltme yardım lütfen (sizinki ne kadar eksiltiyor)

eskibur
16/06/2010, 22:58
Kendi konumu hortlattım :) Güncel sorunumu aşağıya da yazdım ilk msjı da değiştirdim.
Ben çözemedim bu aracın yağ durumunu, aracımdan geçekten çok memnunum fakat, araç 40.000kmdir ben de.Ara. 80.000binde aldığımdan beri durum aynı şekilde devam ediyor. Vitesleri 3.500 devirde atıyorum genellikle. Her gösterdiğim servis ne yağ kaçağı ne de yağ yakma var diyor. Size sorarak en son değiştirdiğimde 10-40 koymuştum 5.40la kıyaslayamayacağım henüz ama bir miktar eksiltme yine var. Pek takmıyordum doğrusu fakat şu sıralar lpg taktırmayı düşünüyorum fakat anormal bir durum varsa masraf yapmak da istemiyorum. Kullanışımın da sakin olduğunu düşünüyorum.
Bir fikri olan var mı acaba ?

Moosty
17/06/2010, 09:08
Merhaba,

5000 bakımı (gözden geçirme) için Birmot'a gittiğimde 1 çay bardağı kadar yağ eklediler.

Sonra 10 000 bakımına kadar neredeyse hiç yağ eksiltmedi, MIN seviyesinin biraz üzerine kadar indi.

Yabancı forumları da araştırdım, 10 000 km de 1.5 litre normal gibi görünüyor, ancak 10 000 km de 3 litre yakanlar da olmuş, onlara da üst sırında olmalarına rağmen normal denmiş.

Sanırım sizinki de biraz fazla, ama kabul edilebilir bir seviyede anladığım kadarıyla.

Bende 93 Tempra vardı, 1000 km de 1 litre yakardı.

brabus
17/06/2010, 09:15
Yabancı forumları da araştırdım, 10 000 km de 1.5 litre normal gibi görünüyor, ancak 10 000 km de 3 litre yakanlar da olmuş, onlara da üst sırında olmalarına rağmen normal denmiş.

10 bin km 1.5 lt'ye hiç katılmıyorum. Bence 10bin km yarım lt den sonrası fazladır. hatta normal şartlarda periyodik bakım aralığında min. çizgisinin altına düşmemesi bile gerekiyor.

ince yağ kullanıldığında daha çok eksiltir diye biliyorum. Bir de yağın kalitesine bağlı kullanım şeklinde bağlı, sürekli kısa mesafe kullanan biriyle sürekli usun yol kullanan birinin yağ eksiltmesi de farklı olacaktır

Moosty
17/06/2010, 09:58
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/13428-yag-eksiltme-problemi.html

Daha önce de benzer bir konu açılmış. Kullanma kılavuzunda bahsedilen değere bakmak için kullanma kılavuzunu indirdim, İngilzcesi daha az yer kapladığı için onu indirdim ayen şöyle diyor:

---
The maximum engine oil consumption is usually 400 grams every 1,000 km.
During the initial period of usage for the vehicle, the engine is bedding in therefore the engine oil consumption may settle down only after the first 5,000–6,000 km.

IMPORTANT The oil consumption depends on driving style and the conditions under which the car is used.

IMPORTANT After adding or changing the oil, let the engine over for a few seconds and wait a few minutes after ing it off before you check the level.

The gap between MIN and MAX is equal to around 1 litre of oil.
---
Çevirisi:

Yağ tüketimi her 1000 km için genellikle en fazla 400 gramdır.

Aracın ilk kullanımında motor yatağı oluştuğu için yağ tüketimi sadece ilk 5000 - 6000 km den sonra düzene girebilir.

ÖNEMLİ: Yağ tüketimi sürüş tarzına ve aracın kullanıldığı ortama bağlıdır.

ÖNEMLİ: Yağ ekledikten veya yağı değiştirdikten sonra motoru bir kaç saniye çalıştırın, durdurduktan sonra yağ seviyesini kontrol etmeden önce bir kaç dakika bekleyin.

MIN ve MAX arasındaki boşluk yaklaşık 1 lt yağa karşılık gelmektedir.

---

Kullanma kılavuzu iyice coşmuş, 1000 km de 400 gram. 400 gram yağ yarım litre falan yapar. 10 000 km de 5 litreye kadar normal diyor yani.

Bu bilgilere göre, servis yağ seviyesini ortada bırakıyorsa, yağ seviyesi de çubuğun alt ucuna düştüyse tahminen 1.5 litre kadar yakmış, çünkü neredeyse MIN-MAX arası kadar daha bir mesafe var aşağıda. 3000 km de 1.5 litre, kılavuza göre üst sınırda.

Eğer bakımdan sonra MAX daysa 3000 km de 2 litre falan yapar ki, üst sınırın da üzerinde.

Benim araçta da aynı motordan var, 10 000 km de yarım litre civarında azaltmış. Benim araçla karşılaştırınca çok fazla, ama kılavuza bakınca üst sınırda veya üst sınırın da biraz üzerinde.

Arabayı park ettiğiniz yerde yağ lekesi falan kalıyor mu? Veya eksozdan duman atıyor mu?

jakabo_ank
17/06/2010, 10:45
bizim gp ler maalesef yağ eksiltiyor. aynı sıkıntıyı geçen hafta yaşadım. servis normal dedi. sormak istediğim birşey var bilen varsa yardımcı olursa sevinirim. aracıma yağ tamamlamış arkadaşım .fakat bizim araçların kullandığı marka değil. 1 litre civarı ekleme yapmış sıkıntı olurmu acaba bu olay.

brabus
17/06/2010, 10:49
bence sadece ilk 5 bin km için kastedilmiş yoksa her bin kmde o kadar yakarsa sürekli yağ çubuğuna bakmamız lazım. benim eski aracım için periyodik bakımlar arası yarım litreden fazla yağ farkı oluşuyorsa yağ yakıyor incelemek lazım diyordu usta. hiç bir zaman da eskiltmiyordu ama doğru yağ kullanıyordum. Tabi sürekli kontrol ediyordum.

Grande de 10W-40 koydum 1500 km oldu hala üst çizgide. Bakalım yaz sonu belli olur

brabus
17/06/2010, 10:50
bizim gp ler maalesef yağ eksiltiyor. aynı sıkıntıyı geçen hafta yaşadım. servis normal dedi. sormak istediğim birşey var bilen varsa yardımcı olursa sevinirim. aracıma yağ tamamlamış arkadaşım .fakat bizim araçların kullandığı marka değil. 1 litre civarı ekleme yapmış sıkıntı olurmu acaba bu olay.

kesinlikle aynı marka aynı tipte yağı al. Zor durumda kalırsan aynı tipte başka markada olabilir ama kimsenin tavsiye edeceğini düşünmüyorum. ben şahsen yapmam.

PO 10W-40 ile Magnatec 10W-40 çok farklı olduğunu düşünüyorum

sanyu
17/06/2010, 12:36
serhat kardeş benim aracımda 60000 km bakımından sonra yağ eksiltmişti.aynı senin anlattıgın gibi dipteydi.

carbon clean yaptırdın mı? eger yaptırdıysan sebebi o.

temel
17/06/2010, 12:57
dostum servisin eksik yağ koymak gibi bir şeyi olamaz şimdi senin yağa nasıl baktıgın önemli aracı stop eder etmez baktıysan yanılırsın en az 10dk beklemen lazım yağ kartere süzülsün birde öyle bak yağ göstergesinin ortasında olması lazım
birde panelde uyarı ışığı yanıyormu? ona bak ok

eskibur
17/06/2010, 21:39
arkadaşlar, abiler bugün araca yarım litre yağ koydum servisin önerisiyle. bana dediği biz yarıya gelecek şekilde koyuyoruz eğer en alta geldiyse fakat değiyorsa 500ml'den az eksiltmiştir çünkü min max arası zaten 1lt demişti.
Onun da dediği gibi yağı koyunca orta seviyenin üzerine çıktı yağ.
Bu benim ilk aracım olsa da küçüklüğümden beri arabamızın yağına suyuna babamla bakarım böyle bir şey ilk defa gördüm ve yağ çubuğunu çekince şok oldum deyim yerindeyse.
Servisin dediği gibi oldu durum fakat bana hiç normal gelmiyor hem de hiç...

tamam belki min max arası mesafe çok kısa ondan hemen altlara kayabiliyor fakat uzun yapsınlar o zaman yahu insan şok oluyor böyle :):)

usermm1
19/06/2010, 18:21
bende 7000kmde 1lt civarı eksiltiyor. (28000kmdeyim)

aslam0740
19/06/2010, 19:02
yağ değişeli 7000 km oldu 3000 km kaldı yağ değişmesine daha hala aynı yerinde benim bildiğim yağı olacak ben her zaman maxta tutarım seviyesini

eskibur
30/10/2011, 01:00
Kendi konumu hortlatıcam :)
Ben çözemedim bu aracın yağ durumunu, aracımdan geçekten çok memnunum fakat, araç 40.000kmdir ben de.Ara. 80.000binde aldığımdan beri durum aynı şekilde devam ediyor. Vitesleri 3.500 devirde atıyorum genellikle. Her gösterdiğim servis ne yağ kaçağı ne de yağ yakma var diyor. Size sorarak en son değiştirdiğimde 10-40 koymuştum 5.40la kıyaslayamayacağım henüz ama bir miktar eksiltme yine var. Pek takmıyordum doğrusu fakat şu sıralar lpg taktırmayı düşünüyorum fakat anormal bir durum varsa masraf yapmak da istemiyorum. Kullanışımın da sakin olduğunu düşünüyorum.
Bir fikri olan var mı acaba ?

sezerism
30/10/2011, 12:17
Merhaba 2 adet punto Evo 1,4 105 hp sahibi olarak İlk arabada vitesleri yüksek devirlerde değiştirdim ,pek yağ eksiltme yaşamadım ve memnunum ikincisinide km artsın onuda öyle kullancam bu motorlar harika motor açıldıkça performansı artıyor.

OzzY
30/10/2011, 17:55
beim ortalama 10000kmde değişiyor yağ, bugune kadar hiç eklemem gerekmedi.

demekki hiç 10000de 1 lt yakmamış
47000kmdeyim

ecosi26
31/10/2011, 06:58
Yağ eksiltme ile karşı karşıya kalmadım arada bir ustama uğruyorum yağına suyuna bakıyolar ve o da şaşırıyo hiç yağ eksiltmemiş diyor bu yüzdende gayet memnunum...Yağ eksiltme olayını sürekli duyuyorum ama başıma gelmediği içinde memnunum...

ZAK1980
31/10/2011, 20:48
300 cc eksıltmıs 5W40 opet yag ekledım

eskibur
31/10/2011, 20:59
beim ortalama 10000kmde değişiyor yağ, bugune kadar hiç eklemem gerekmedi.

demekki hiç 10000de 1 lt yakmamış
47000kmdeyim

Benim araç hesabıma göre 250-300ml civarı eksiltiyor 1000kmde. Bu değer kataloğa göre çok normal fakat kullanıcıya göre pek de normal sayılmaz.
Aklıma bir sebep gelse baktıracağım fakat sanırım kabullenmem gerekecek :wacko000:

Düzenleme :1000kmde olduğunu belirtmemişim.

ykaya1983
31/10/2011, 21:12
Benim 20000 km de max-min aralığının dörtte biri kadar eksiltiyor.Bunun sebebini de lpg ye bağlıyorum.