PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ESP'yi denedim

asqhelon
01/04/2007, 13:03
İstanbul Kadıköy'de oturanlar bilir minibüs yolunda Hasanpaşaya inerken Belediye'ye gelmeden keskin bi U dönüşü vardır, köprüden gelip Bostancı yönüne dönmek isteyenler kullanır... dün oraya girdim yollar malum ıslak biraz gaz verdim viraj içinde direksiyonu tek elle tutuyordum.. hemen arka attı kendini ve tahminimce sol arka teker kitlendi ve araba viraja oturdu.
Bu deneme iki şey öğrendim
a- direksiyonu iki elle tutmak lazım
b- yerler ıslaksa ESP'ye %100 güvenmeyin, araba yine de kayıyor :)

herkesin ESP'yi sadece eğlence amaçlı test etmesi dileğiyle

jeoenis
01/04/2007, 13:12
%100 olmasada güvenliği bayağı arttırdığı kesin. BENDE ESP İSTİYORUM

SANtO
01/04/2007, 13:34
bendede yok yaw. çok içerliyorum valla keşke bendede olsaydı.

Linos
01/04/2007, 14:56
Ne kadar güvenli olduğu aşikarsa da, yine de tedbiri elden bırakmamak lazım! :ok:

Little F.K
01/04/2007, 16:24
Araba esp lide olsa yağmurda,hele ki ilk yağan yağmurda esp de fayda etmeyebilir.Aman dikkat.Esp var diye sınırları zorlamamak gerek :ok:

ABNEW
01/04/2007, 22:29
Aman arkadaşlar dikkat, 50 tanede esp olsa aracın güvenliğini sağlayan en önemli faktör sürücüdür.

gokhan_genc
01/04/2007, 23:34
Bütün iş sürücüde biter.Onlar sadece sürücüye yardımcı ekipmanlar.Faydaları ise tartışılmaz.

nejatb
02/04/2007, 22:12
esp'yi bende denedim, gecen ankara'da yağmur yağdı. aracın esp sistemi fena degil, ve yol tutusa cok etkili zaten punto çok kötü bir araba değil yol tutuş konusunda.

ama yine de çok zorlamamakta fayda var. limitler dahilinde iyi lastik kullanımı ile esp cok fark ettiyor.

Gianfranco
02/04/2007, 22:22
ESP yagmurlu havalarda pek etkili olmuyor. ESP ye fazla guvenmeyin...

ynr
02/04/2007, 23:01
hiç böyle denemelere kalkmamak lazım...

asqhelon
03/04/2007, 17:14
aslında trafikte değilde uygun bi yerde, tam tersi, tüm yardımcı sistemleri denemek lazım.. kaza anında ne yapacağını bilmek çok önemli

SANtO
03/04/2007, 17:21
aslında trafikte değilde uygun bi yerde, tam tersi, tüm yardımcı sistemleri denemek lazım.. kaza anında ne yapacağını bilmek çok önemli

Sana katılıyorum. Aracı iyi tanımak lazım. Ne zaman ne tepki vereceği bilinmeliki ona göre davranılmalı :ok:

femoli
03/04/2007, 17:24
yok diye niye küçümsüyosunuz napalım koymamış fıat vardıda bizmi istemedik keşke olsaydıda bizde kaydırsaydık.... :):):):)

civcivx
03/04/2007, 17:47
Islak yolda veya virajda çok şükür ESP ışığım yanmadı ama çamurlu Tekirdağ arazilerinde bolca deneme imkanım oldu :)

Çamurlu-balçık gibi yolda aracın konrolünü tamamen ESP devralıyor sanki. Zaten ESP ışığı aynen selektör yapar gibi, sürekli göz kırpıyor. Aracın neresi kayarsa anında orayı frenliyor. ASR sayesinde de araç patinaja düşmüyor. Balçığın içinden, kelimenin tam anlamıyla tereyağından kıl çeker gibi kurtuldum 2 ayrı zamanda.

ABNEW
03/04/2007, 20:57
yok diye niye küçümsüyosunuz napalım koymamış fıat vardıda bizmi istemedik keşke olsaydıda bizde kaydırsaydık.... :):):):)

Mehmet dükkana gelsek sen halledersin esp yi:D

Gajiin
04/04/2007, 18:48
bende de isp yok ama golfte denedim. inanılmaz bi güvenlik ekipmanı bence de. bi sonraki aracımda kısmetse mutlaka olucak.

mustafa
10/04/2007, 11:31
Arkadaşlar ben arabayı geçen hafta aldım ve Adana'dan şu an görevli bulunduğum Alanya'ya getirdim.Mersin Antalya yolunun nasıl bir yol olduğunu anlatmaya gerek yok herhalde: virajö viraj viraj... Bir yanın uçurum diğer yanın dağ.Araba virajlarda savrulur gibi oluyor ama toparlıyordu.O yol için çok kısa sayılabilecek bir zamanda (adanadan alanyaya 5,5 saatte ulaştım) bitirdim yolculuğu.Ama hala emin değilim bende ESP varmı varsa nasıl anlayabilirim??? Açıklayacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

Linos
10/04/2007, 12:35
Ama hala emin değilim bende ESP varmı varsa nasıl anlayabilirim??? Açıklayacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

Bu başlıktan takip edebilirsin! ;)

deltree
29/09/2008, 19:32
Konuyu pek alakasız şekilde hortlattım kusuruma bakmayın.
Bugün GP Multijet Dynamic 1.3 16V 90Bg 2006 model aldım araçta esp varmı yokmu bilmiyorum aldığım adam var dedi ama olduğuna dair bir gösterge göremedim. Nerden öğrenebilirim olup olmadığını appliğimi maruz görün lütfen.

krakercocuk
29/09/2008, 20:06
dörtlu sınyallerı yaktıgın kırmızı tusun yanında esp tusu olması lazım ordan annayabılırsın 5. tuş olarak

ftwda
29/09/2008, 20:28
dörtlu sınyallerı yaktıgın kırmızı tusun yanında esp tusu olması lazım ordan annayabılırsın 5. tuş olarak

tuşun üstünde ASR OFF yazar, ASR'yi kapatmaya yarar (bu da zincir takılıyken gerekliymiş arkadaşlar ben merak ediyordum insan neden kapar diye ASR'yi öğrenmiş oldum)

bu arada yanlış anlaşılma olmasın ASR olan araçlarda ESP de oluyor.

makeles
30/09/2008, 00:19
ESP her zaman devrede olsa da daha çok frene basıp manevra yapmaya başlayınca belirgin devreye giriyor.. virajda ani yavaşlama yaparken ve viraj içinde ani şerit değitirirken mesela.. yada 60-70km/h arası kaygan yollarda ardı ardına virajlarda hep devrede..

deltree
30/09/2008, 13:35
hım sanırım yok öyle bir tuş görmedim :(

ms777
30/09/2008, 13:56
tuşun üstünde ASR OFF yazar, ASR'yi kapatmaya yarar (bu da zincir takılıyken gerekliymiş arkadaşlar ben merak ediyordum insan neden kapar diye ASR'yi öğrenmiş oldum)

bu arada yanlış anlaşılma olmasın ASR olan araçlarda ESP de oluyor.

Birde şöyle bir şey genelde spor özellikli araçlarda oluyor bu tuş, asr off konumundayken biraz daha canlı oluyor araç, ben öyle gözlemledim.
Bazı usta sürücüler bu tip şeylerden rahatsız olabiliyorlar, hatta bazılar absyi bile yadırgıyor birazda onlar için konulmuş bir seçenek olsa gerek.
Zincir meselesini bilmiyorum daha hiç zincirli araç sürmedim

doktorstress
30/09/2008, 17:37
Ben ford renç koçibey ralli organizasyonunda eğitimlere katılmış ve yarışmıstım bundan 4-5 sene önce ve orda serdar bostancının bize anlattığı şey ii bir pilotun yardımcı ekipmanlara ihtiyac duymayacağı ve o yuzdende standart bir otomobilin ralli arabasına dönüştürülmesi sırasında ilk sokulenlerin bu ekipmanlarla birlikte ağırlığı nedeniyle klima sisteminin olduğunu an latmıstı.
Gerçektende orda serdar bostancı ve burak cukurovanın otomobiline konuk olmustum ve ordada anladımki ralli pilotluğu başka bir kulvar sürekli kayan sağa sola yatan bazen virajı full gazla bazende el freniylle dönenlerin ve hep konsantre olanların dünyası,bide türkiye şartlarında sağlam bir bütçeye sahip olanların

ftwda
01/10/2008, 00:27
ESP her zaman devrede olsa da daha çok frene basıp manevra yapmaya başlayınca belirgin devreye giriyor.. virajda ani yavaşlama yaparken ve viraj içinde ani şerit değitirirken mesela.. yada 60-70km/h arası kaygan yollarda ardı ardına virajlarda hep devrede..

yahu bana da arada bir ışığı yanmasada devreye giriyor gibi geliyordu ama emin olamıyordum..

ASR kapalı olduğunda arabanın daha atak olması büyük ihtimal.. ama arabayı hızlı kaldıracam derken kalkışta sağa sola savurabilmek de o derece ihtimal dahilinde bence..

son olarak,
zincir meselesini aracın el kitabında okudum.. doğrudur heralde:))

ilbilge_11
09/10/2010, 16:44
esp diye yazıyormu yada sadece kendisi mi devreye giriyor

GRDEDE
09/10/2010, 16:51
İstanbul Kadıköy'de oturanlar bilir minibüs yolunda Hasanpaşaya inerken Belediye'ye gelmeden keskin bi U dönüşü vardır, köprüden gelip Bostancı yönüne dönmek isteyenler kullanır... dün oraya girdim yollar malum ıslak biraz gaz verdim viraj içinde direksiyonu tek elle tutuyordum.. hemen arka attı kendini ve tahminimce sol arka teker kitlendi ve araba viraja oturdu.
Bu deneme iki şey öğrendim
a- direksiyonu iki elle tutmak lazım
b- yerler ıslaksa ESP'ye %100 güvenmeyin, araba yine de kayıyor :)

herkesin ESP'yi sadece eğlence amaçlı test etmesi dileğiyle

ESP sanıldığı gibi kaymayı önlemez!..Araç kaydığında hemen toplar ve doğru çizgiye sokar kontrolü kaybetmezsiniz... kazasız sürüşler...

smartmavi
09/10/2010, 23:39
ESP devreye girdiğinde gösterge panelinde sarı ışık yanıp sönüyor (asr ışığıyla aynı)

ExTReMe_
10/10/2010, 02:49
Arabamda ESP bnm :D

Du Hast
10/10/2010, 03:07
Arabamda ESP bnm :D
çift el freni sistemini arabaya uygulayıp pekala manuel yarı esp yapılabilir :D

fetser
11/10/2010, 02:49
bende ankara da anettepede denedim daha kameralar takılmamıştı herhalde esp sayesinde nerdeyse kaza yapıyordum ki topladım sağa kırınca arabayı araba kaymamak için esp devreye girdi ama ben tam düzelteyim derken sola kırdım arabayı araba tekrardan esp devreye girdi zarzor topladım neyseki kontrol etmiştim kise yoktu verilmiş sadakam varmış o gün bu gündür esp yi denemeye korkuyorum esp devreye girdiğini hisssettim ama aracın ekranında herhangi bir ışık yanmadı bu bir sorunmudur....

faithless1905
11/10/2010, 13:19
kanatsız elektronik melek ESP :)

pdr42
12/10/2010, 22:47
orada asr tusu var ama ona da aldanma zira bende de var o tus aracım active