PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.3 mjet duman atıyor

mehmetbasli
16/06/2010, 15:30
çok ihtimamlı kullanıp tüm bakımlarını özenle yaptırmama rağmen henüz 40000 de aracım duman atıyor. dumanın rengi siyah zengin karışıma alamet. chip yok carbon clean yapılalı henüğz 2000 km oldu. filtre yeni yakıtı totalde euro dizel alıyorum. yakıt tüketimim çekiş normal sayılır. ama anlayamadım. ya enjektörleryada pompada var birşey. ilk etapta yeni enjektörlerle deneyeceğim duman kesilirse gitti 600 lira. eğer kesilmezsa daha vahim. Bu konuda bilgi ve tecrübeleri olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.

Scottie
16/06/2010, 15:34
yağ seviyesini kontrol ettin mi. yağ yakıyor olabilir..

Kriminal
16/06/2010, 15:34
Duman iyidir bırak azda olsa atsın...Dizel arac kullanıyoruz dumansız olurmu ..

Şaka bı yana bende merak edıyorum ama cozumu yok gıbı sankı yağına bak

imdesign
16/06/2010, 15:51
Yağına baktır conta yakma sakın.

taneren
16/06/2010, 15:55
DİZELDİR, NE YAPSA YERİDİR.:scooter0:

Alp
16/06/2010, 16:32
Ecu yu kontrol ettir.

Du Hast
16/06/2010, 17:54
duman atar illahaki. hele ara hızlanmalarda atması gayet normal. aşırı derecede değilse tabi..

mehmetbasli
16/06/2010, 18:09
doğrudur dizeller anvale gazda duman yapar biraz ama benimki kamyopn gibi. yağ seviyesi normal ve eksiltmiyor. ancak aklıma alpin dediği gibi ecu geliyor. çünkü bu gün yeni enjektörlerle denewdik bir fark yok comman rail pompaya bakacağız ama eminimki orada da bir şey çıkmayacak. bir usta demişti motor kontrol ünitesi yazılımını gincelleştir diye bakalım.

MURAT_41_41
16/06/2010, 18:36
arac sıyah duman atıyorsa hava ıle alakalı sıkıntısı vardır hava emıs hattını kontrol ettır derım lamda sensöru calısıyormu ona baktır

mehmetbasli
16/06/2010, 18:39
olabilir

sakinkaradas
16/06/2010, 18:57
kardeş yag seviyesini mutlaka kontrol ettir.zira turbodan kaçak varsa eksozdan siyah duman atar.yani turbonun içinde keçe vardır.onda problem varsa turbonun içine yag verir.buda duman yapar.
ayrıca duman süreklimi yoksa sadece gaz verdigindemi.şayet sadece gaz verince en başta attıgı ise bu normal sayılır.ama sürekli ise mutlaka bir problem verir.turboda problem varsa basınç düşmeyecegi için arıza lambası yakma şansı çok zor.

Du Hast
16/06/2010, 20:36
arkadaşlar araba yağ yaksa mavi duman atar, siyah değil.
yanlış bilgilendirme yapmayalım.
ayrıca araç yağ eksiltmiyorsa kompresyonda pek sorun yoktur demektir.
muhtemelen yakıt enjeksiyon sisteminde ya da ecu da sorun vardır.
ek olarak hava filtre ve hava emiş sisteminide gözden geçirin derim. motor iyi hava ememezse siyah duman atar..

mehmetbasli
16/06/2010, 21:51
teşekkürler hepsine baktıracağım. aslında duman hep var gaz vermelerde daha fazlalaşıyor.

murti82
17/06/2010, 22:08
Ben total'in yakıtına hiç güvenmiyorum. Daha çok Shell ve Opet alıyorum.

EvoKoray
18/06/2010, 17:23
Fiat Opet i öneriyor(anlaşması olduğundan heralde) :D Shell yakıt konusunda iyi..

detay
22/06/2010, 21:55
Yakıttan olabilir. Geçenlerde tvde izledim. Bu konuda uzman bir kişi bazı istasyonların dizellere 10 numara yağ kattığından bahsediyordu.
Esasında normal dizel arabalar için(common rail olmayan) faydalı olduğu da çevrede söylenip duruyor. Belki de sizin aracın durumu böyle olabilir. Yakıtınızı inceletmenizde fayda var. İnşallah düzelir.

utku952
22/06/2010, 21:58
10 numara yağ ı uzun yol kamyon otobus vs koyuyor ama sanmam ünlü benzin istassyonları yapmaz ama tabi yakıtı kontrol etmekte fayda var.

detay
22/06/2010, 22:19
Bu 10 numara yağın fiyatı ucuz olduğundan kullanımı yaygınmış. Ayrıca kendileri bunun yararlı olduğuna inandıkları için kullanmakta bir sakınca görmüyorlar.(Dürüst istasyonlara sözüm yok.) Hatta onlar bunun faydalı olduğunu bile düşünüyorlar. Gelelim bizim araçlara, bu şekilde bir kaç depo kullanırsak enjektörlerin tıkanması, bozulması muhtemel. Büük hacimli araçlara bu uygulama yararlı olabilir. Bazıları özellikle de kullanabilir, fakat küçük hacimli motorlara kesinlikle zararlı.

Romeo_er2
22/06/2010, 22:41
duman = güç :D

dallix
22/06/2010, 23:25
kardeş yag seviyesini mutlaka kontrol ettir.zira turbodan kaçak varsa eksozdan siyah duman atar.yani turbonun içinde keçe vardır.onda problem varsa turbonun içine yag verir.buda duman yapar.
ayrıca duman süreklimi yoksa sadece gaz verdigindemi.şayet sadece gaz verince en başta attıgı ise bu normal sayılır.ama sürekli ise mutlaka bir problem verir.turboda problem varsa basınç düşmeyecegi için arıza lambası yakma şansı çok zor.

Turbonun içinde keçe olmaz,burç olur, siyah duman sebebi ise hava akış metresi veya pompa enjektör arızasıdır bizim araçlarda common rail sistem olduğu için arıza vermesi çok alışılmış bişey değil çok sağlam yakıt sistemine sahibiz,her yerde söylüyorum bu carbon clean temizleme olayı büyük bir yalandır kanmayın kurum en güzel her parça tek tek sökülerek mazot,gaz ve özel temizleme asitleriyle temizlenir bunuda araca segman attıracağınızda yaptırırsınız.

aeron
23/06/2010, 00:38
ilk sahibi degilseniz sizden önceki sahibi chip yaptirmistir belki

Erdem Bozdağ
23/06/2010, 01:14
valla ben direk kara tren modunda geziyorum :):)

mehmetbasli
24/06/2010, 09:18
samsundaki servisten randevu almayı düşünüyorum önümüzdek hafta içi için .ön tamponu daha önce başka bir yetkili serviste boyatmışltım rengi tutmadı hem kapı ayarları hem de bu duman olayını ve tamponun boyanması için servis farz oldu. umarım sorunumu acıtmadan çözerler

ilk sahibi degilseniz sizden önceki sahibi chip yaptirmistir belki
yok chip olayı falan yok arkadaşı ve aracı tanıyordum. ama sanki motor yıkandıktan sonra böyle bir sorun başladı gibi çünkü aldığım günde beri aynı terden alıyorum yakıtı hatta yeni yakıt geldiğinde abi daha sontra gel falan diye de yardımcı oluyorlar. tanıdık bir yer çünkü.. behsettiğiniz dalavereyi yapacaklarına ihtimal vermiyorum

murti82
25/06/2010, 22:50
Fiat Opet i öneriyor(anlaşması olduğundan heralde) :D Shell yakıt konusunda iyi..

Opette Tofaşda Koç'un tabi birbirlerini önerecekler :) Opette pompaların otomasyon sistemine bağlı olduğunu duymuştum ve bu yüzden kolay kolay gelen yakıttan fazla yakıt satamazlar ;)

ozdem
25/06/2010, 23:25

Opet i öneriyor ancak benzin kapağında total yazıyor.
Sizin araçlarda öylemi?

krakercocuk
26/06/2010, 00:33
en iyi dizel PO ..kükürt oranı %1 diğerleri %10 ..ama bende shell kullanıyorum