PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arabam gaz yemiyor

yavuz75
14/06/2010, 15:12
Arkadaşlar bende 2008 1.3 multijet active (70 hp) var. Aracımı sıfır almıştım, tüm bakımlarını serviste yaptırdım. Bundan 3-4 ay önce aracımla giderken aniden hız kesti ve ne kadar gaza bastıysam araç gitmedi. Kaplumbağa gibi eve ulaştım. Gece olduğu için servise gitmedim, sabah servise gitmek için hareketlendiğimde araçta hiç bir sorun yoktu. Bir süre sonra aynı sorun tekrar oldu, servise gittim herhangi bir sorun görünmedi. Sonra bir iki kere dizel katkısı enjektör temizleyici kullandım sorun biraz gitti, ancak son günlerde yeniden aynı sorunu yaşamaya başladım. Çok fazla değilse de araç giderken gaza bastığımda hani LPG li araç kullananlar bilir araç gaz yemez siz ne kadar gaza basarsanız basın araba gitmez ya aynen öyle oluyor. Bir duraksıyor gitmiyor bir bakıyorum tekrar açılmış.... sorunu nasıl çözeim lütfen yardım...

Kriminal
14/06/2010, 17:44
Büyük ihtimalle mazot filitresinde sorun oluşmuş.Aldıgıız yakıt filtrede tıkanma yapmıs ...Umarım mazot pompasında sorun oluşmamıstır acilen carbon clean yaptırın derim...

pdr42
14/06/2010, 22:16
gaz kelebegi diyecez ama araba dizel, yakıt bozuk olsa tekleme gibi sorun yapmazmı

MURAT_41_41
14/06/2010, 23:45
yaptıgı zaman debımetrenın sanayi usulu hava akıs metrenın fısını cek bı bakalım duzelıcekmı

siyahinci83
15/06/2010, 00:23
sizin sorunun tam olarak aynısı olmasa da bir benzerini ben yaşadım birmot'a gittim würth'ün dizel katlı maddesini önerdiler eğer fayda almazsanız carbon clean yapacaklarını söylediler bende hemen gidip würth ün common rail katkı maddesini aldım depoya koydum ve sorunum ortadan kalktı!!! belki sizde kullanırsanız çözüm olabilir denemek lazım!!!

https://www.elrincondelautomovil.com/data/productos/Wurth_aditivo_dieselCR_n.jpg

Du Hast
15/06/2010, 01:47
arkadaşlar
eğer kurumlaşma gibi bir durum olsaydı araba bir yapmaz bu durumu. aracın genel olarak çekişi düşer. sürüş esnasında motor isteksiz devirlenir.

muhtemel sorun mazot filtresi tıkanmaya yüz tutmuş olabilir.
egr valfi sorunu olabilir
yukarıdaki arkadaşında dediği gibi debimetre sensörü ya da diğer bir sürü zımbırtı sensörlerinden kaynaklı olabilir.

yavuz75
15/06/2010, 09:44
carbon temizliği yapılmıştı, herhangi bir arıza lambası falan yanmadığı için net bir şeyde çıkmadı. servistede bir sorun bulunamadı. bende mazot pompasından kuşkulanıyorum umarım öyle değildir. birde şu würth ü deneyelim bakalım...

Bora
15/06/2010, 21:43
mazot filtresini kontrol ettir.

GP COSKUN
16/06/2010, 00:27
ilk önce mazot filtresini değiştir
eğer sorun devam ederse sensörler ve turbo üzerinde yoğunlaş

Erdem Bozdağ
16/06/2010, 13:40
aynı sorun benim de başıma geldi
benim turbo hortumlarından kaynaklanmıştı
araç 3000 den sonra gaz yemiyordu ama en onemlisi aracın motor sesi bile değişmişti

selimoglu
16/06/2010, 21:32
Buna benzer bir sorun bende de olmuştu ve malesef turbo mu değiştirmek zorunda kaldım. bence turbo yada baktır..

FARUK91
21/06/2010, 20:53
Serviste egr parçasına baktır aynı sorun bendede vardı egr degişti simdi bi sorun yok

dallix
21/06/2010, 21:15
Aynen katılıyorum egr turbo hava akış metresi üzerinde yoğunlaşın garantin yoksa yetkili servise gitme hava akış bozuk diye 5 kere sıfır turbo takan ve her seferinde yeni turboda bozukmuş diyen yetili servisler biliyorum carbon clean büyük bir yalandır kanmayın sakın würth common rail temizleyicilerden kullanabilirsiniz.

Du Hast
21/06/2010, 22:53
Aynen katılıyorum egr turbo hava akış metresi üzerinde yoğunlaşın garantin yoksa yetkili servise gitme hava akış bozuk diye 5 kere sıfır turbo takan ve her seferinde yeni turboda bozukmuş diyen yetili servisler biliyorum carbon clean büyük bir yalandır kanmayın sakın würth common rail temizleyicilerden kullanabilirsiniz.
carbon clean neden yalan?
yaptırdım, iyi oldu diyenlerde mi yalancı?

yavuz75
28/06/2010, 10:52
arkadaşlar yan ürünler ve filtrelerin değişimi sorunu çözmedi. ancak bugün başıma bir şey geldi. araba yine resmen gitmiyordu, bir süre gidip açılıyor sonra yine duruyordu. Kırmızı ışıkta beklerken aracı stop edip tekrar çalıştırdıktan sonra normal şekilde uçuşa geçer gibi kullandım aracımıı. Araç şimdi serviste bekliyor, bakalım ne olacak çıldırmamak elde değil...

polis_01_54
28/06/2010, 11:33
aynı sorun bende de olmustu ara sıra araç gaz yemiyor bazen de hiç bir sorun olmuyordu ama sorun turbodaymış degiştirdim yaklaşık bir sene önce sonra hiçbir sorunla karşılaşmadım sorun kesinlikle yurboda bence

Kriminal
28/06/2010, 11:35
Turbomu...!!!

İlk defa duyuyorum o kadar basıtmı degıstırmek ?

Alp
28/06/2010, 11:38
Sorunun buyuk ihtimal debimetrededir.

Erdem Bozdağ
28/06/2010, 11:48
benim araçta da aynı sorun olmustu bendeki sorun turbo hortumlarıydı

yavuz75
28/06/2010, 13:56
şimdi servisi aradım herhangi bir arıza bulamamışlar, hem bilgisayara bağlanmış hem test sürüşüne gitmişler ama bir halt çıkmamış. şimdi arabanın soğumasını bekliyorlar soğukken deneyecekler birde... az kaldı çıldırıcam....

Kriminal
28/06/2010, 14:03
Arkadaşlar bende 2008 1.3 multijet active (70 hp) var. Aracımı sıfır almıştım, tüm bakımlarını serviste yaptırdım. Bundan 3-4 ay önce aracımla giderken aniden hız kesti ve ne kadar gaza bastıysam araç gitmedi. Kaplumbağa gibi eve ulaştım. Gece olduğu için servise gitmedim, sabah servise gitmek için hareketlendiğimde araçta hiç bir sorun yoktu. Bir süre sonra aynı sorun tekrar oldu, servise gittim herhangi bir sorun görünmedi. Sonra bir iki kere dizel katkısı enjektör temizleyici kullandım sorun biraz gitti, ancak son günlerde yeniden aynı sorunu yaşamaya başladım. Çok fazla değilse de araç giderken gaza bastığımda hani LPG li araç kullananlar bilir araç gaz yemez siz ne kadar gaza basarsanız basın araba gitmez ya aynen öyle oluyor. Bir duraksıyor gitmiyor bir bakıyorum tekrar açılmış.... sorunu nasıl çözeim lütfen yardım...

Bendede önceden bı kaç kez olmustu mazot filtresinin gözlerinin tıkanıklıgındanmış degiştirdim tertemız oldu...
Gelende alınan akaryakıtın kalıtesı ve devamlılıgıyla ilgili..
Aynı yerden almalı po,opet gb yerlerden almak lazım

smartmavi
20/08/2010, 10:45
8. Aydayiz, cozum yok mu?

Naaptiniz arabayi?

yavuz75
20/09/2010, 16:22
en son yazdığım günden itibaren düne kadar tık demedi araba dün yine yaptı sonra yine yapmadı. ne servis çözebiliyor ne de başka ustalar çıldırmamak elde değil...

yavuz75
27/11/2010, 12:04
Arkadaşlar en sonunda arızanın debimetreden kaynaklandığını bulduk ve debimetreyi değiştirince sorun çözüldü aracım sanki yeniden doğdu... Eğer yolda giderken birden araç gaz kesiyor ve gitmiyorsa ya da kalkışlarda gazı kökleseniz bile kaplumbağa gibi hareket ediyorsa ve bu arızalar gittikçe artıyorsa yada kontağı kapatıp açınca bir süre düzeliyorsa debimetreyi değiştirin... bana bosch marka işçilik dahil 210 TL ye maloldu. serviste 300 civarında mal oluyor. bilginize. ayrıca kesinlikle yan sanayi falan taktırmayın arada çok fark yok değmez derim. Çok şükür bitti sorun...

gemlikli_55
27/11/2010, 15:16
debimetre arzalı ise neden arıza lambası yakmadı araba fişini cekip surduğunda bile işik yakıyor bu sure uzadığında yanı fişi çok uzun sureli takmadığın zaman stop ettiğinde tekrar çalışmıyor fişi takana kadar yanı bukadar hassas parca bozulduğunda ısık yakmalı bence

yavuz75
29/11/2010, 09:13
Gemlikli kardeş yanmadı ışık mışık. servis dahi bulamadı. sanayide bir test yapan usta buldu. değiştirdik şu anda arabam eskiye döndü ve sıkıntı yok...

pfeiffer
16/06/2011, 11:43
bu debimetrenin nerede olduğunu bilen varmı, tarif edebilirmi. yada resim atabilirmi. bi türlü arabamda bulamadım.

punto34
16/04/2015, 01:37
Merhaba arkadaşlar
Aracım Grande punto 1.4 fire aktive modeli 113.000 de ve lpg lidir.
Aracımla belli bir müddet yol yaptıktan sonra stop ediyorum bir kaç dk sonra tekrar çalıştırıyorum ilk kalkışta gaza bastığımda ilk bir kaç sn gaz yemiyor gitmiyor gibi oluyor sonra birden açılıyor bu olayı lpg de yapıyor zannettim ilk önce sonra benzinde de denedim aynı sorunu yaptı bujilerini yeni değiştirdim lpg ayarını filtrelerini değiştirdim ama hala aynı sorun devam ediyor bu sorun neden kaynaklı olabilir acaba buji kablolarında veya bobinden kaynaklı mıdır yoksa gaz kelebeğinden midir acaba bu konuda yardım ederseniz sevinirim...