PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ön cama hava üfleyen zımbırtı

eskibur
10/06/2010, 22:24
Arkadaşlar ön cama hava üfleyen kısım (galiba difüzörmüş adı) bunun sol ayağı kırılmış ve biraz havaya kalkmış.Serviste sorduğumda değişimle beraber 200TL fiyat verdiler. Görüntü olarak bir sıkıntı yok fakat inanılmaz derecede sinir bozucu ses çıkartıyor dişli yollarda bu sesi kesebilir miyim acaba? Başka arkadaşların da başına gelmişti onlar ne yaptı.
Bir de bu parçayı ebaydan vs. bulabilir miyiz acaba ? İngilizce bilsem de ingilizce olarak ne şekilde arayacağımı bilemedim türkçe ismini bile tam bilmiyorum çünkü :)

makeles
10/06/2010, 22:50
forumda daha önce konuşulmuştu..
aynı sorundan değiştirenler oldu diye hatırlıyorum..
aramayı kullanarak biraz araştırabilirsin..

ERDİ
10/06/2010, 22:52
japon yapıştırıcısıyla biryere sabitleyin olsun bitsin

Scottie
10/06/2010, 23:03
aynı şekilde benimde kırık... servisten sipariş verdiler... benim garanti olduğpu için garantiden değiştirecekler 1 ay oldu.. haber bekliyorum...

monster_89
12/06/2010, 01:02
benim de 2 defa değişti, şimdi bir sorun yok.. garanti olduğu için problem yoktu ama ben sanki 120 lira civarıydı die hatırlıyorum parçayı, ama yinede sizi yanıltmış olmayayım. yalnız bu parçanın genellikle kenarlardaki tırnaklarının kırıldığını ve bundan ses yaptığını söylediler. hakikaten söktüklerinde de çok ince tırnaklar olduğunu hatta takarken bile kırılabileceğini gördüm.. eğer garantiniz yoksa uygun bir yapıştırıcıyla yapıştırmak mantıklı olabilir..

eskibur
12/06/2010, 19:54
benim de 2 defa değişti, şimdi bir sorun yok.. garanti olduğu için problem yoktu ama ben sanki 120 lira civarıydı die hatırlıyorum parçayı, ama yinede sizi yanıltmış olmayayım. yalnız bu parçanın genellikle kenarlardaki tırnaklarının kırıldığını ve bundan ses yaptığını söylediler. hakikaten söktüklerinde de çok ince tırnaklar olduğunu hatta takarken bile kırılabileceğini gördüm.. eğer garantiniz yoksa uygun bir yapıştırıcıyla yapıştırmak mantıklı olabilir..

Evet garantim yok dediğiniz gibi parça 120TL işçilik de 100 civarı parça kadar işçilik var yoksa parça fiyatını vereceğim o sesten kurtulmak için fakat bir o kadar da işçilik istiyorlar ve 1 yıl içinde tekrar olmayacağının da garantisi yok.Yapışacak gibi de değil sanki ufak bir işim var serviste tekrar danışacağım.
Garantisi olmayan arkadaşlar ne yaptılar acaba

Scottie
12/06/2010, 19:57
Evet garantim yok dediğiniz gibi parça 120TL işçilik de 100 civarı parça kadar işçilik var yoksa parça fiyatını vereceğim o sesten kurtulmak için fakat bir o kadar da işçilik istiyorlar ve 1 yıl içinde tekrar olmayacağının da garantisi yok.Yapışacak gibi de değil sanki ufak bir işim var serviste tekrar danışacağım.
Garantisi olmayan arkadaşlar ne yaptılar acaba

eğer tırnağı kırıldıysa ki muhtemelen kırılmış... değiştirmekten başka çare yok.. benimde aynı durumda... ben serviste ustaya gösterdim. tırnak kırılmış dedi. seninkide öyledir.

Cenk AKUMA
14/06/2010, 14:15
Kırık falan değil abicim , sabit duran şey neden kırılsın ...
Dandik, sıcak - soğuk atıyo yerinden , benimki de aynı ...

ademtahir
14/06/2010, 15:14
arkadaşlar bende aracımı yeni aldım aynı sıkıntı bendede var ama servise gitme fırsatı bulamadım zannedersem garantisi devam ediyor değiştirme şansım olursa iyi olacak demektir uyduruktan bir plastik için 200 tl para vermem.
evde oturup kendim yaparım :)

eskibur
14/06/2010, 19:49
60bin bakımında bakılmıştı tırnaklar kırık demişti servis bana. O zaman kararsız kaldım yaptırmakta, 200TL vermekte.Ses de pek yapmıyordu o zaman fakat şimdi delirtecek beni. Bir şekilde ses yapmasını engellesem görüntü olarak pek bir sıkıntısı yok açıkçası.

pilotender
17/06/2010, 14:36
aynı sorun bende de var. sol baştan zannedersem tırnağı kırılmış ve yerinden çıkmış. düz yollarda sorun yok ama dişli asfaltta çok takıyorum kafamı onun sesine. yerine oturtamıyorum. aklıma yapıştırmak geldi japon yapıştırıcısıyla. henüz denemedim. onu oraya yapıştırmayı deneyen arkadaş varsa bu konudaki görüşlerini paylaşabilir mi acaba? sonuçta ön cam aşırı güneşe maruz kalıyor; aşırı sıcakta veya soğukta yapışan yer yeniden atar mı acaba?

ramazan3455
28/12/2012, 14:10
Ben denedim japon atıyor. havalandırmayı sıcak açınca

Evren_c
28/12/2012, 17:15
Aşırı sıcağa/soğuğa dayanıklı silikonlar satılıyor. Acaba bunlardan kullansanız olmaz mı? Hem elastik olduğundan tıkırtı yapmayacaktır.

Ziyaretçi048
28/12/2012, 17:39
ben sigara paketini camla o zımbırtıyı sıkıştırıyordum :D ses yapmıyordu.. sonra bir gün söktüm komple japon/karbonat muhteşem ikilisiyle tırnağı sabitledim tık diye oturdu yerine bir daha sesde yapmadı yerindende çıkmadı :)

_FeRDi_
28/12/2012, 18:01
Gemide hemen herşeyi yapıştırmak için kullandığımız bir ürün var. İsmi Loctite,Heavy Duty malzeme ve uygulanacak malzemelere göre çeşitli ürün kodları mevcut. Bu ürünü satan bayiler var sanayi sitelerinde. Sorun çıkarmaz Japon gibi sıcakta atmaz, tek çıkaracağı sorun doğru uygulanırsa bidaha o parçayı yapıştırdığınız yerden ayıramazsınız. Eğer uygun kodda varsa bu ürünü tavsiye ederim.

ametist
28/12/2012, 18:35
aslında yapıştırmamak lazım. ama ille de yapıştırılacaksa esnek malzeme kullanılmalı. silikon bu iş için uygun değil... japon vs yapıştırıcıların piyasada satılan harcıalem çeşitleri de kuruyunca çok sert olur, zaten UV ışınlarında da zamanla çözülür. Loctite meşhur markadar, ama endüstriyel ürünlerini zor bulursunuz. En uygun olan PU ( polyurethan) bazlı mastiktir. arcınızın kaporta parçaları arasında bile ondan vardır. tüp silikonlar gibi satılırlar. ama tüpleri metaldir ve tabancaya takılacak kısmı da metal konserve kutusu (tonbalığı vs) kapağı gibi açılarak kullanılır. açıldıktan bir süre sonra kullanın kullanmayın sertleşir, zira havadaki nem ile kürleşir.fiyatları da 25-30 lira gibi, bu yüzden ufak işler için bir kaç kişi beraber alır da bir iki günde kullanırsa ekonomik olabilir. Tavsiyem, bahsettiğiniz diffüzörü bununla yapıştırmanızdır. Hem zamanla bozulmayacak, hem esnemeyle kırılmayacak, hem de farklı malzemeler arasındaki yüzey gerilimi ile zamanla kendini salmayacaktır.

Muhendis06
28/12/2012, 18:57
Benim aracta da ayni sorun meydana geldi, garantiden parcayi degistirmistim vakt-i zamaninda ancak yeni takilan parca da sol taraftan kalkma yapti. Dikkatlice inceleyince sicaklik degisiminin fazla oldugu durumlarda torpido ile difüzorun ayni yonlerde esnemedigi icin bu sorunun meydana geldigine kanaat getirdim. Cok soguk havada kalorifer havasini on cama verince ornegin parca sol taraftan esneyip kalkiyor. Bu bir tasarim hatasi aslinda ama ugrasmaktan bikinca gormezden gelmeye basliyor artik insan...

Semih Kurtulmus
28/12/2012, 19:43
Benden çok arada garip bi ses geliyor oradan mı acaba :D kontrol edeyim bakalım o muymuş merak ettim

07VE296
30/12/2012, 00:25
arkadaşlar ben bu gün aracımı fiat özkar servisine götürdüm benimde difüzör kırık sağ ve sol taraf 120 tl fiyat verdiler. araç servis bakımlı olduğu için garantiden değişim talep ettim kabul etmediler bu arada aracım 2006 model.Bende müşteri hizmetlerine mail attım ve 4 saat geçmeden aradılar bende derdimi anlattım hatta torpido kapağının sol tarafının sarkma probleminide söyledim bakalım merkeze bildireceklerini eğer onaylanırsa garantiden değişebileceğini söylediler haber bekliyorum eğer sonuç alırsam buradan konu açar yazarım..

pasali35
21/01/2013, 16:25
merhaba;
20/01/2012 saat 17:50 de ince işçilik ile artık o gıcık sesten eser yok
olay şu;
arkadaşlardan biri sağolsun yazmış pu mastik kullanın diye.
bizzat test ettim ilkin 'yapışmadı galiba olmuyacak'sendromunda idim ama yine sigara paketi ile cama takozladım. sabah 4. diş üflemede 22 km yol yaptım buhranlar geçirdim ama adam hakkaten yazmış bu iş tamamdır. çıt ses yok.

pasali35
21/01/2013, 16:27
yapıştırıcı isminin çok önemi yok sadece alırken tüpün üzerinde 'hava ile kürleşen' ibaresi var mı ona dikkat edin.
yoksa milletin anladığı falan yok. verirler silikonu bi işe yaramaz.