PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yağ eksiltme

jakabo_ank
09/06/2010, 22:46
aracım bugün servisten çıktı. sürtmeden dolayı marşpiyeli boyattım. tatile gideceğim içinde yağına suyuna tuzuna bakın demiştim. 60 bin bakımı yetkili serviste 7 bin km önce yapılmıştı. boyadan sonra baktıklarında arabaya 1.5 litre yağ eklemişler. pek normal gelmedi bana. acaba yağmı yakmaya başladı araba diye düşünmeye başladım. normalmidir 1.5 litre 7 bin km de

Scottie
09/06/2010, 22:54
bence normal değil... 7 bin km de 1.5 litre yağ eksiltmesi.. nedenini söylemediler mi..

jakabo_ank
10/06/2010, 00:41
arabayı ben teslim almadım. faturada gördüm. aradım ustayı 10 senelik ustamdır asla yanlış yapmazlar. eksilmiş tamamladık dedi. o anda aklıma gelmedi yağmı yakıyor acaba diye sormak.

Du Hast
10/06/2010, 02:13
araçta lpg varmı?

phyevren
10/06/2010, 08:18
eklenen yağ 1.5lt değildir yağ markamız selenia 1.5lt paketlerde satılıyor. bunun içi size yeni yağ paketi açıp eklemişler kalanıda onlarda kalmıştır.

Ayrıca 7000 kmde 1.5 lt yağ eksilten g.puntoda hiç duymadım.tamam fire motorlar atmosferik olduğundan dolayı bir miktar yağ eksiltmesi normal ama bu değer çok fazla..

jakabo_ank
10/06/2010, 09:43
araçta lpg varmı?

evet lpg var. 4 bin km oldu taktıralı lpg yi

Kriminal
10/06/2010, 09:52
eklenen yağ 1.5lt değildir yağ markamız selenia 1.5lt paketlerde satılıyor. bunun içi size yeni yağ paketi açıp eklemişler kalanıda onlarda kalmıştır.

Ayrıca 7000 kmde 1.5 lt yağ eksilten g.puntoda hiç duymadım.tamam fire motorlar atmosferik olduğundan dolayı bir miktar yağ eksiltmesi normal ama bu değer çok fazla..

Dediği gibi arkadasımın 1.5 lt açılmıs gerekenı kadar koyulmus..
Fakat şöyle bır ıhtımal daha var bakımda eksık yag koymuşta olabılırler

Scottie
10/06/2010, 11:06
Dediği gibi arkadasımın 1.5 lt açılmıs gerekenı kadar koyulmus..
Fakat şöyle bır ıhtımal daha var bakımda eksık yag koymuşta olabılırler

bakımda eskik yğa koymuş olamazlar... benim fikrim lpg yi yeni taktırmış lpg si olan arkadaşlara danışın onlarda ilk taktırdıklarında böyle bir şey ile karşılaşmışlar mı?

suvari_84
10/06/2010, 11:45
bence anormal bi durum çünkü yağ eksilmesi iyiye işaret değildir 7 binde 1,5 litre yağ yemişse ya yetkili servis seni kazıklamış yada araç gerçekten yağ yakmaya başlamıştır. yağ yakmayı test etmek istiyorsan ilk çalıştırmada arabanın arkasına geç ilk marşta egsozdan mavimsi bir duman geliyorsa bilki kardeşim aracın yağ yakmaya başlamış. aracı ilk çalıştırmada gelir bu duman daha sonra gelmez haberin olsun

Du Hast
10/06/2010, 11:48
bakımda ince yağ koydularsa lpg takıldıktan sonra fazla yağ yakma olasılığı yüksek. birde yağı eksikten ziyade ucu ucuna koymuş olabilirler.
birde şu var
giderde 1.5 lt gösterip fazla para talep mevzuda olabilir.
şimdi sizin yapmanız gereken sürekli yağ çubuğunu takip etmek olacaktır.

Kriminal
10/06/2010, 11:49
bakımda eskik yğa koymuş olamazlar... benim fikrim lpg yi yeni taktırmış lpg si olan arkadaşlara danışın onlarda ilk taktırdıklarında böyle bir şey ile karşılaşmışlar mı?

Eser normalde 3 lt yag alıyo arabamız fakat yag fıltresıde degısırse 3.5 -4 lt koyuyolar bu arada bı karısıklık yasanmıs olabılır...

Scottie
10/06/2010, 11:55
Eser normalde 3 lt yag alıyo arabamız fakat yag fıltresıde degısırse 3.5 -4 lt koyuyolar bu arada bı karısıklık yasanmıs olabılır...

Deniz bakım yapan yer o riske hiç girmez... servisten çıkmadan önce kontrol etsen eksik olduğunu anlasan.. o servisin halini düşünemiyorum...

Kriminal
10/06/2010, 11:58
Deniz bakım yapan yer o riske hiç girmez... servisten çıkmadan önce kontrol etsen eksik olduğunu anlasan.. o servisin halini düşünemiyorum...
Kardeşim servisler neler yapğmıyolarkı..
Test surusu yaptık dıyolar araba yerınden bıle oynamıyor
motor ıcınde anahtar bıle unuyoır adamlar...
Susuz bırakıyorlar vs vs vs vs vs ...

Scottie
10/06/2010, 12:02
kardeşim unutulan yağ 1.5 litre..yarım litre olsam tamam diyim. ama bence imkanı yok.... LPG den dir o....

Kriminal
10/06/2010, 12:06
Olabılır belkıde fakat 1 lıtre yag eksık koymustur zamanla 1.5 ltreye cıkmıstır yanı yarım lt yag yakmıstır..Ben olasılıklardan bahsedıyorum zaten 1.5 lt cok fazla belkıde yarım lıtre yag eksıltmıstı serviste 1.5 lıtrelık yağ açtı yarımını koydu 1 lıtre servıste kaldı...

Scottie
10/06/2010, 14:14
arabayı ben teslim almadım. faturada gördüm. aradım ustayı 10 senelik ustamdır asla yanlış yapmazlar. eksilmiş tamamladık dedi. o anda aklıma gelmedi yağmı yakıyor acaba diye sormak.

Deniz; Murat 10 senelik ustam diyor... bence eksik yağ kullanma ihtimalleri yok....
adam her zamanki müşterisinide kazık atmaz. zaten eksik yağ koymasının imkanı yok.. koyduktan sonra çubuk ile kontrol etmiştir. yağ filtresi değiştiğinde 1.5 litre fazla koyuluyor demişsin. ama bu da inandırıcı değil.. filtre bir miktar yağı emer fakat 1.5 litre emmez.

bunlar sadece benim fikirlerim... yanlışda biliyor olabilirim.. kusura bakma deniz...

Kriminal
10/06/2010, 14:20

Eser ben sustum.........

Scottie
10/06/2010, 14:27
Eser ben sustum.........

susturmak için söylemedim Deniz yanlış anlama beni.. filtreler artık o kadar yağ emmez demek istedim..

Kriminal
10/06/2010, 14:53
Yarım lt yag cekıyor maalesef..

phyevren
10/06/2010, 15:01
en iyi niyet ile adamlar 200 gram yap için 1.5lt yağ açmış olsunlar..
bakımda yağın tamamlanmamış olması gibi bir durum oldukça komik böyle bir şeyi ayık olan hiç bir usta yapmaz..

WiSTaRiA
10/06/2010, 17:08
Arkaşlar yorumlarını gayet güzel ve olumlu hatta doğru yalnız size birşey söylemek isterim benimde puntodan önceki aracımda başıma geldi yarım litre için komple bir yağ açıldı 1,5 yada 2 litrelik yağdı ve yarım litre koyulup diğer kalan serviste kalmıştı faturamda da komple paketi yansıtıyorlar. Servisler böyle böyle para kazanabiliyorlar. Arkadaşım senn motoruna yarım litre falan ilave edilmiş ve kalanda servise kalmış ama faturana yansıtılmış...

jakabo_ank
11/06/2010, 10:48
herkese teşekkürler. aracımı yetkili servise göndermemiştim. sadece marşpiyel boyansın diyerek çok çok iyi bildiğim tanıdığım ustama yolladım. oda benim bir hafta sonra tatile gideceğimi bildiği için frenleri motoru falan kontrol etmiş. ön balataları değiştirmiş, yağı tamamladık dedi. aradıım sordum araba yağmı yakıyo yoksa diye. 10 bin km civarında 1 litre eksiltirmiş bu tip üstten bişeyli motorlar dedi.(o bişey neydi çıkaramadım şimdi) tatile git gel bakarız dedi. fiat servisinden birisiyle görüştüm o da 10 binde 1 litre normaldir birde lpg takılmış dedi. bilemicem valla dedikleri bu oldu....