PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 5. Vitese zor geçiyor

keles_ugur
09/06/2010, 11:49
Merhaba arkadaşlar,
Aranıza bugün katıldım, aracım 73binde 2007 model. 5. viteste uzun süre kalınca 4. vitese almakta güçlük çekiyorum. Fakat seri geçişlerde mesela 5. viteste fazla bekletmeden 4. vitese attığımda bir sıkıntı yaşamıyorum. Problem hakkında tecrübesi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.

tutkuaydin41
09/06/2010, 11:59
Bende de aynısı uzun yol gıdınce 4 e düşerken zorlanıyor. Bİ abimiz Baskı baLatadan demişti ama. dogrudur heralde

Du Hast
09/06/2010, 12:38
4 e atmadan önce birazcık bekleyin ya da vitesi 5 den çekince boşa alın ve o esnada ayağınızı debriyajdan çekip geri basın sonra 4 e atın. bu durumda rahat geçmesi gerekir.

GPKaptaN
09/06/2010, 12:47
Benim aracımda geri vitese zor geçiyo bazen yokuşlarda geçti sanıyorum araba öne kayıyo geçmiyo sorun nedir acaba??

hsyn28
09/06/2010, 12:59
Benim aracımda geri vitese zor geçiyo bazen yokuşlarda geçti sanıyorum araba öne kayıyo geçmiyo sorun nedir acaba??
Aracınızı geri vitese atmadan önce boştayken 1. vitese alın sonra geri vitese takın yoksa gecmeme gibi sıkıntılar olabiliyor.

keles_ugur
16/06/2010, 14:48
Evet arkadaşlar yorumlarınız için sağolun, 5ten önce boşa alıp 4e alınca çeçişte pek sorun yaşamıyorum. Fakat çok garip yani tofaş şahinde bile boşa almadan direk 5e geçiyor.

Du Hast
16/06/2010, 15:14
bu normal durum şanzumanın yapısından kaynaklı. biraz kemikli geçiyor dikkatli ve azıcık sert geçirirseniz sorun olmaz.

Evet arkadaşlar yorumlarınız için sağolun, 5ten önce boşa alıp 4e alınca çeçişte pek sorun yaşamıyorum. Fakat çok garip yani tofaş şahinde bile boşa almadan direk 5e geçiyor.
bende bu tarz sorun yok. senkromenç ler aşınmış olabilir biraz. bu nedenle dişliler arasındaki senkronu hızlı bir şekilde sağlayıp geçişlerde sorun olabilir.

ymeric
01/02/2011, 23:02
arkadaşlar bende de yeni aldığım punto evo 1.3 dizel var daha 1.000 km'de 1 aylık araba. araba 5 den 4 e zor geçiyor. servis dağıtıcılarında sorun olabilir dedi. garanti kapsamında mı yapıyorlar. komple şanzumanı mı değiştrşmek sağlıklı olur. Ayrıca garanti kapsamında araç değiştirme hakkı yok mu . generic bir arıza

GP COSKUN
02/02/2011, 00:00
baskı balata setlerimiz ayaklı baskıdır
baskının ayaklarında deformasyon oluştuğunda zor geçişler yani tam ayırmama başlar
çift debriyaj yaptığınızda bir miktar rahatlama olur
sorununuz baskının ayaklarından kaynaklanıyor en azından balatanız bitene kadar çift debriyaj kullanmaya çalışın debriyaj setini değiştirdiğinizde sorun ortadan kalkacaktır
yalnız vites geçişinde cartlama diye tabir ettiğimiz ses meydana geliyorsa sorununuz senkromeçlerden kaynaklanmaktadır