PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akü değişti

makeles
08/06/2010, 21:34
selamlar
sabah westinghouse değişimi için servise gittim..
sabah 8:30 beşiktaş sağanak yağışlı minik göletlerden geçerek zincirlikuyu birmota ulaştım..
servise aracı park ettim kontağı kapattım sonra araba marş basmadı..
daha doğrusu kontağı açınca gösterge pır pır yanıp sönüyor marş basıyor gibi ama çalışmıyordu..
korna çalıyordu, kapı ve iç ışıklandırma çalışıyordu..
nyse..
aldığımdan bugüne ilk kez çalışmadı araç.. ikilediği olmamıştı..
takviye ile denediler çalışmadı..
altenatör bozulmuş olabilir kaldıralım inceleyelim dediler..
servisten ayrıldım..
30dk sonra akü bitmiş dediler.. :) ocak 2008 çıkışlı araç 42bin kmde
neyse servise güvendiğim için değiştirmelerini söyledim..
kdv dahil 137tl tuttu.. (fiat akü)

westinghouse değişmiş fren mis gibi olmuş..
bi de akü değiştikten sonra araç pozitif yönde farklı geldi.. :)

42binde 2008 ocak çıkışlı bir aracın aküsünün bitmesi hakkında ne söylersiniz?
araç kapalı uzun uzun müzik dinleyen birisi değilim..
yalnız klimayı çok kullanıyorum tam oto modda ve 23-24C ayarlıdır genelde..
klima açıkken yüksek süratlerde saatlerce yol gidiyorum..
klima rahatsız edince sık sık devreden çıkarıp tekrar açıyorum..
araç tüm sisteme güç yetiştiremeyince hareket halindeyken aküden mi yiyor acaba?
bugün başıma geldiği gibi suya girip çıkmakla akü boşalma ihtimali var mı?
deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim..

pdr42
08/06/2010, 22:04
benmki 2006 model 60 binde akuyle ilgli herhangi bisorun veyhatuta belirti yasamadım. klimayı cok sık kullanmam ama bildigim kadarı ile arac yururken akuden almaz alternatörden alır enerjiyi

mix
08/06/2010, 22:19
benim anlamadığım şu madem akü bitik servise gitmek için sabah araçı çalıştırdığınızda nasıl bastı o akü bütün gece yatmış akü sabah tek marş alıo ama serviste 5 dk önce kapanan motor 5dk sora marş yapmıo ... ilginç akü bitmeye yakın soğuk havalarda sabahları zor marş yapar ben hep öle karşılaştım

frç
08/06/2010, 22:25
2008 model aracın akü değişimi tuhaf geldi.En azından daha 2 yıl gitmeliydi o akü...

StrawBeeRy
08/06/2010, 23:00
babamın araba 2007 model era 110.000 de değişti aküsü

GP COSKUN
08/06/2010, 23:27
benim anlamadığım şu madem akü bitik servise gitmek için sabah araçı çalıştırdığınızda nasıl bastı o akü bütün gece yatmış akü sabah tek marş alıo ama serviste 5 dk önce kapanan motor 5dk sora marş yapmıo ... ilginç akü bitmeye yakın soğuk havalarda sabahları zor marş yapar ben hep öle karşılaştım

+1000
çok doğru bir tesbit

utku952
09/06/2010, 00:17
Bence de biraz ilginç.. Benim araç 102bin de akü ile bir prob yaşamıyorum arada bir farların göz kırpması (anlık voltaj düşüklüğü) dışında. Çok anlamam ama oraya giderken su birikintisine falan girdiysen marş ya da dinamosuna su temas etmiş olabilir. Gerçi araç dizel ama... Bu arada wetinghouse ile ilgili ne prob. vardı? merak ettim

O.serim
09/06/2010, 01:11
AYnı durum gecen gun basıma geldı. Arabayı kapattım 1-2 saat sonra calıstırmaya calıstıgımda mars basmıyordu. Vurdurarak calıstık arabayı ya kutup baslarında oksıtlenme yada aku bıttı dıye dusundum. kontrollerde aku bıtık cıktı. Benımde arabam 08 model ve ustundekı orjınal akuydu. Anlam veremedım ama herhalde omru bukadardır dıe dusundum. Bu arada arabayı 2. el adım daha 2 ay oldu. Yanı uzun lafın kısası araba 2.5 yasında km 55 000 ve aku bıttı :)

MURAT_41_41
09/06/2010, 09:59
eger kontagı actıgın zaman göstergeler pır pır yapıyorsa muhtemelen grift kopugu vardır o akude grift kopuguda ne zaman nerde kopacagı bellı olmaz orda teseduf olmus yanlız aracınızın garantısı varsa fabrıka hatası oldugu ıcın garantıden degıstırmelerı lazım dı artı 137 tl fiat aku pahalı vermısler 110-100 tl gıbı bız verıyoruz

Genius
09/06/2010, 13:49
Sıfır araç aküleri ortalama 2-3 yıl gidiyor. Bir önemli ayrıntıda mutijet motorlar dizel araçların sıkıştırma oranı yüksek olduğundan daha fazla akıma ihtiyaç duyuyor. Aynı aküyü benzinli bir araca taksanız muhtemelen çalıştıracaktır. Ben 70 amp kullanıyorum, biraz tadilat ile sığdırdık ;)

makeles
09/06/2010, 13:56
Bence de biraz ilginç.. Benim araç 102bin de akü ile bir prob yaşamıyorum arada bir farların göz kırpması (anlık voltaj düşüklüğü) dışında. Çok anlamam ama oraya giderken su birikintisine falan girdiysen marş ya da dinamosuna su temas etmiş olabilir. Gerçi araç dizel ama... Bu arada wetinghouse ile ilgili ne prob. vardı? merak ettim

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/13907-yeni-bir-ses-olayi-fiisss.html

westinghouse ile ilgili problem..

utku952
09/06/2010, 14:26
Bende çalışırken sorun yok ama frenlerken özellikle yuksek süratte o fıss sesi geliyor normalmidir acaba?

Kriminal
09/06/2010, 14:30
Fazla kafaya takmayın arkadaslar fıslar fıslar susar..
Akü olayı hakkaten ilginç hem yenı aku bıtmıs hem herıne takılan cok pahalı..

makeles
09/06/2010, 20:33
eger kontagı actıgın zaman göstergeler pır pır yapıyorsa muhtemelen grift kopugu vardır o akude grift kopuguda ne zaman nerde kopacagı bellı olmaz orda teseduf olmus yanlız aracınızın garantısı varsa fabrıka hatası oldugu ıcın garantıden degıstırmelerı lazım dı artı 137 tl fiat aku pahalı vermısler 110-100 tl gıbı bız verıyoruz

akülerde 2 yıl geçtiği için garanti olmuyor diye biliyorum yanılıyor muyum?
bir de 110+KDV idi fiyat 137toplam yani..
bana pahalı gelmedi.. fiat akü ne kadar kalitelidir bilemiyorum..
aynısının inci akü markalı olanları 180-200tl civarı..

Scottie
09/06/2010, 22:32
selamlar
sabah westinghouse değişimi için servise gittim..
sabah 8:30 beşiktaş sağanak yağışlı minik göletlerden geçerek zincirlikuyu birmota ulaştım..
servise aracı park ettim kontağı kapattım sonra araba marş basmadı..
daha doğrusu kontağı açınca gösterge pır pır yanıp sönüyor marş basıyor gibi ama çalışmıyordu..
korna çalıyordu, kapı ve iç ışıklandırma çalışıyordu..
nyse..
aldığımdan bugüne ilk kez çalışmadı araç.. ikilediği olmamıştı..
takviye ile denediler çalışmadı..
altenatör bozulmuş olabilir kaldıralım inceleyelim dediler..
servisten ayrıldım..
30dk sonra akü bitmiş dediler.. :) ocak 2008 çıkışlı araç 42bin kmde
neyse servise güvendiğim için değiştirmelerini söyledim..
kdv dahil 137tl tuttu.. (fiat akü)

westinghouse değişmiş fren mis gibi olmuş..
bi de akü değiştikten sonra araç pozitif yönde farklı geldi.. :)

42binde 2008 ocak çıkışlı bir aracın aküsünün bitmesi hakkında ne söylersiniz?
araç kapalı uzun uzun müzik dinleyen birisi değilim..
yalnız klimayı çok kullanıyorum tam oto modda ve 23-24C ayarlıdır genelde..
klima açıkken yüksek süratlerde saatlerce yol gidiyorum..
klima rahatsız edince sık sık devreden çıkarıp tekrar açıyorum..
araç tüm sisteme güç yetiştiremeyince hareket halindeyken aküden mi yiyor acaba?
bugün başıma geldiği gibi suya girip çıkmakla akü boşalma ihtimali var mı?
deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim..

beyin li olan arabaya takviye yapılmaz diye biliyordum.. beyin yüksek voltajdan yanabilir diye duymuştum... ama servis takviye yaptığına göre yapılabilir mi ki?

AYnı durum gecen gun basıma geldı. Arabayı kapattım 1-2 saat sonra calıstırmaya calıstıgımda mars basmıyordu. Vurdurarak calıstık arabayı ya kutup baslarında oksıtlenme yada aku bıttı dıye dusundum. kontrollerde aku bıtık cıktı. Benımde arabam 08 model ve ustundekı orjınal akuydu. Anlam veremedım ama herhalde omru bukadardır dıe dusundum. Bu arada arabayı 2. el adım daha 2 ay oldu. Yanı uzun lafın kısası araba 2.5 yasında km 55 000 ve aku bıttı :)

burada aracı vurdurarak çalıştımak zararlı diye biliyorum motor sentil atalıayabiliyor..

ikisindede yanılıyor olabilirim.. duyduklarımı söylüyorum..

OzzY
09/06/2010, 22:50
aynı tipte aküyle takviye yapılır sorun olmaz. vurdurma zararlı.

aeron
10/06/2010, 14:01
ben gecen hafta vurdurarak çalıştırdım(sanırım teypten ötürü uzun süre çalışınca bitmiş) çok bişey farketmedigim bir zararı olmuş olabilirmi ?

Scottie
10/06/2010, 14:06
ben gecen hafta vurdurarak çalıştırdım(sanırım teypten ötürü uzun süre çalışınca bitmiş) çok bişey farketmedigim bir zararı olmuş olabilirmi ?

aracı vurudurarak çalıştırmayın bence... Motor sentil atlıyormuş.... sonra tamiri biraz tuzlu oluyor diye duymuştum...

OzzY
10/06/2010, 18:56
olursa o anda oluyo anladığım kadarıyla, zincir kopuyo yada diş atlıyo, eğer bu olursa geçmiş olsun motora epey fazla miktar sıkışır...

bugun uygulamalı olarak gösterdi :D:D

aeron
10/06/2010, 19:03
bundan sonra tövbe :)

makeles
10/06/2010, 22:46
konuyla çok ilgili olmayabilir..
dün gece yarısı otobanda hareket halindeyken
ESP unavailable
Hildholder unavailable see handbook
hatası verdi..
ilk park yerine çektim kontağı açtım kapadım düzelmedi..
akü ve westinghouse yeni değiştiği için onlardan birisi sorun çıkarmış olabilir diye düşündüm..
4442255 aradım ve haliç otodan adem usta ile görüştüm..

fren hidrolik seviyesini kontrol etmemi, frenlemede sorun yoksa hareket edebileceğimi
ve yarın en yakın servise gitmemi söyledi..

çorlu haliç otoya gittim..
kontrollerde fren müşürü ile ilgili bir problemden bahsettiler..
zincirlikuyuda sanırım eksik gözden geçirmişler..
araç frene basılı olarak algıladığı için asr,esp hildholder devredışı bırakmış..

15-20 dk içinde düzeltip teslim ettiler..
çorlu haliç otoya ilgilerinden dolayı kutluyorum..